ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אין מצב להעתקות 
 
 
עידו קינן

תוכנה חדשה מאפשרת למורים לעשות 39 (!) טורים שונים במבחנים; המשמעות: מעכשיו יהיה הרבה יותר קשה להעתיק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
39 טורים. מתוך ממשק AC
 39 טורים. מתוך ממשק AC   
אגדה אורבנית עתיקה מספרת על תלמיד שהצליח לגנוב עותק של מבחן בגרות מספר דקות לפני תחילתו, ונתן אותו לחבר שחנה עם האוטו מתחת לחלון הכיתה. החבר, שישב עם ספר הלימוד על ברכיו, העביר לכל הכיתה את התשובות באמצעות צופר המכונית: תשובה א' – צפצוף אחד, תשובה ב' – שני צפצופים וכך הלאה. הסתעפות של האגדה מספרת שאחד התלמידים נכשל לחלוטין, כי פספס את סידרת הצפצופים הראשונה.

היום כבר לא צריך מכונית: הטכנולוגיה קידמה אותנו גם בתחום הזה. אפשר לשלוח את התשובות ב-SMS לסלולרי; אפשר לאחסן מידע במחשב כף-היד ולהסתירו בשרוול (או להסוותו כמחשבון כיס); ויש ודאי שיטות רבות נוספות. וכמו בכל מאבק שוטרים וגנבים, הטכנולוגיה יוצאת גם לעזרת המורים, באמצעות תוכנת אנטי-צ'יט (AC) של חברת Work Kitchen.
 
קידוד סודי. מתוך ממשק AC
 קידוד סודי. מתוך ממשק AC   
AC לא מונעת צפירות ולא חוסמת SMSים, אבל היא בהחלט עוזרת למורים להקשות על התלמידים להעתיק. התוכנה משתמשת בשיטת הטורים (שתי גירסאות למבחן, טור א' וטור ב'), ומכפילה אותה פי כמה: היא לוקחת מבחנים בפורמט RTF, מערבבת את סדר השאלות והתשובות, ויוצרת עד 39 גירסאות של המבחן, כשלכל גירסה יש קוד שמאפשר למורה לזהות אותה, ודף תשובות תואם.

לאותה תוצאה, אגב, אפשר להגיע באמצעות יצירה ידנית של גירסאות שונות של המבחן (חיתוך והדבקה של השאלות והתשובות בקובץ). זה מה שלורן לואיס, מורה לאנגלית כשפה זרה, נהג לעשות, אבל המאמץ הנדרש והטעויות הבלתי-נמנעות הובילו אותו למסקנה שצריך לתת לתוכנה לעשות את זה. הוא שכר את שירותיו של אחד מתלמידיו, אליהו סיבקס, שפיתח את הגירסה הראשונה אשר הושקה לפני כשנה. בגירסה ההיא, המורה היה צריך לסמן כל שאלה בנפרד על מנת שהתוכנה תוכל לזהותן. בגירסה הנוכחית, שהושקה בינואר השנה, התוכנה מזהה בעצמה את השאלות (בתנאי שהן ממוספרות).
 
 
מורה הבית שלנו בחן את התוכנה, ויצא מרוצה: "ניתן לחבר את המבחנים ישירות ב-AC, בזכות הדמיון ל-Word. לחלופין, ניתן לחבר את המבחן ב-Word ולאחר מכן להריץ עליו את AC. לתוכנה יש סרגל כלים פשוט ונוח לשימוש, ההנחיות ב-help מפורטות, ומאפשרות גם להדיוטות להשתמש בה. אפשר גם להוסיף הערות שיופיעו בדף למורה, אך לא בדפי התלמידים". הוא נתקל במספר בעיות קלות. אחת מהן היא העברה של פורמטים מסויימים של תמונות, והנתקלים בה נאלצים לפנות באימייל ללואיס, שישלח להם הסבר מפורט. הסברנו ללואיס את הבעייתיות בשיטה הזאת, והוא אמר שבעתיד יצרף את ההסבר המפורט לקבצי ה-help של התוכנה.

רשיון לתוכנה עולה 129 ש"ח למשתמש בודד, ו-1290 ש"ח לרישיון בית-ספרי. באתר החברה אפשר לקבל גירסת שוֹתפה (shareware), שתקפה לעשרה ימים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by