ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי רוצה להיות מיליונר? 

מי רוצה להיות מיליונר?

 
 
עידו גנדל

"אי ביי - eBay לקנות-למכור-להרוויח-להתפרנס" היא כותרתו הלא קליטה של הספר שילמד אתכם איך לשחות באיביי, שירם הלאומי של הגולשים ברשת (ואת זה לא אנחנו המצאנו) ● הספר מלא בעצות אלמנטריות עד מטורללות אבל אפילו כמסמך בידורי, עדיף לקרוא את הביקורת שעידו גנדל כתב עליו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכסף שעידו גנדל הרוויח ב-ebay אחרי קריאת הספר (צ': עידו גנדל)
 הכסף שעידו גנדל הרוויח ב-ebay אחרי קריאת הספר (צ': עידו גנדל)   
קיימת בעיה עקרונית עם ספרים שמלמדים כיצד להתעשר. אם המחברים כתבו אותם בשביל להרוויח כסף, סימן שהשיטה שהם מציעים לא מוצלחת במיוחד, נכון? ואם הם כתבו אותם מתוך רצון אמיתי לעזור לאחרים, למה הם לא מחלקים את הספרים במחיר עלות, או בחינם?

"אי ביי - eBay לקנות-למכור-להרוויח-להתפרנס" (הוצאת "סודות", 2007) היא כותרתו הלא קליטה של המדריך הישראלי הראשון להתעשרות בעזרת אתר הקניות האינטרנטי המפורסם. חשוב להדגיש שבניגוד למדריכי אינסטנט רבים בשוק, שמבטיחים ממון רב כהרף עין ובלי מאמץ, הספר הזה ריאליסטי יחסית. הוא מבהיר היטב שנדרשת השקעה, יוזמה והתמדה, וההכנסות שהוא מבטיח הן בחלק העליון של התחום שעוד נשמע, איכשהו, סביר. פרט לכך, מדובר – כמו כל הספרים מסוג זה – במסמך בידורי מהמעלה הראשונה. זה מתחיל עוד לפני הפרק הראשון, בסעיף זכויות היוצרים: "שימוש מסחרי מכל סוג שהוא בחומר הכלול בספר זה אסור בהחלט", כתוב שם. כאילו, מה עכשיו? הרי שימוש מסחרי זה כל הרעיון, לא?
 

שירם הלאומי של הגולשים ברשת (הא?)

 
מיד לאחר מכן מגיע טקסט מלא-השראה וציורי, המתאר את eBay כ"שיר הלאומי של הגולשים ברשת" (עמ' 7), שלא לדבר על "עולם ההזדמנויות של ארץ האפשרויות הגדולה" (11). כמה גדולה? גם זה מוסבר היטב ובלשון מסוגננת: "אמריקה היא ענקית ויכולה להכיל את ישראל בתוכה המון פעמים, הן מבחינת שטח והן מבחינת אוכלוסיה" (13). וואלה. מרוב התלהבות מתבלבלים המחברים (צביקה ושקד ברגמן) ופונים לקוראים פעם בלשון רבים ופעם ביחיד, אבל הכל נשכח ונסלח כשמתחילים לדבר ת'כלס. הפרק השני מכין את יזם ה-eBay הישראלי התמים למציאות העסקית האמריקנית הקרה והמנוכרת: שם, אם אתה מבטיח משהו, אתה צריך לקיים! ולעמוד בזמנים! ולתת שירות אדיב גם אחרי המכירה! רוב הישראלים היו מתייאשים כבר בשלב זה, אבל בואו ונמשיך.

אחרי מילון מונחים קצר, חלקו שימושי ורובו טריוויאלי, הספר זורק אותנו הישר למים הקרים – אתר eBay עצמו. וכך תזהו אותו: "מצד ימין למעלה תזהה את הלוגו של ebay כאשר כל אות צבועה בצבע אחר. האות e באדום, האות b בכחול, האות a בצהוב והאות y בירוק" (28). אין ספק שהספר מצדיק את מחירו – 89 ש"ח, על פי הכריכה – פרט לעובדה שהלוגו באתר נמצא, כמובן, משמאל. וכך, לאט לאט ובהדרגה, עובר הספר לנושאים שהם באמת חשובים ומעשיים עבור הקורא וכל אדם אחר שחי במערה בעשר השנים האחרונות: מה זה Paypal, איך לחפש ולקנות מוצר ב-eBay, איך להיזהר מהונאות מקוונות וכו'. בין לבין מסתתרות גם כמה עצות שהן באמת משמעותיות ולא מובנות מאליהן, כמו למשל שעות הסגירה המועדפות למכירות.
 

16% מהספר ניתן להשגה חינם באינטרנט

Oh! It's unbelievable! קורא תיאורטי מתלהב מהאתר (צ': ASAP Images)
 Oh! It's unbelievable! קורא תיאורטי מתלהב מהאתר (צ': ASAP Images)   
בזמן הקריאה ממשיכה ומנקרת במוחו של הקורא שאלה מטרידה: אם אני כקונה יכול להשיג ב-eBay מוצרים בחצי או ברבע מהמחיר שלהם בארץ, איך לכל הרוחות אני יכול למכור שם משהו ועוד להרוויח מזה? לרובנו אין בבוידעם של סבתא אוסף מטבעות מתקופת הפלשתים שאפשר למכור ברווח עצום, והספר כלל לא עוסק במכירות חד-פעמיות שכאלה. הסוד הגדול, כך מוסבר לנו – אתם יושבים? – הוא למצוא מוצר שאתם יכולים להשיג בזול... ואז למכור אותו ברווח! לא, לא הפרתי כאן זכויות יוצרים: זהו אותו העיקרון הקפיטליסטי שהתקיים מאז ומעולם.

מה שחסר הוא כמובן ההסבר המעשי, כיצד בדיוק מוצאים מוצר זול יותר ממה שיש ב-eBay. הספר מעניק מספר הצעות כלליות, מובנות מאליהן ("הסתכל סביבך וחפש מציאות!") עד כדי מטורללות לחלוטין: לבדוק אילו מוצרים הם הנמכרים ביותר ב-eBay ולנסות להשיג אותם במחיר זול עוד יותר – כלומר ללכת ראש בראש עם כרישי המכירות הגדולים והמנוסים ביותר בעולם. באמת, איך לא חשבתם על זה לבד?

לאחר גילוי הסוד ממשיך הספר ומציג סיפור אישי סוחף ומרגש (נניח) של סוחר ישראלי ב-eBay. לאחר מכן מובאת סדרה של שאלות-ותשובות בנושאי מיסים ו-eBay בכלל, כמה מהן בהחלט חשובות ומעניינות וכולן מרופדות היטב באיורים מונוטוניים ומיותרים לחלוטין שמטרתם לנפח את מספר העמודים בספר מעשרים לערך – סדר גודל סביר בהחלט להיקף המידע המועבר – למאה תשעים ואחד. שלושים העמודים האחרונים בספר, כלומר כ-16% ממנו שהם – לצורך העניין – ארבעה עשר שקלים, מביאים מילה במילה מסמכים רשמיים של רשות המיסים, אותם אפשר להוריד בחינם באינטרנט, וגם פרסומות לספרי הצלחה-ועושר אחרים של אותה הוצאה. ברור, אם כן, שצביקה ושקד ברגמן מצאו את הדרך שלהם להתעשר בזכות eBay, אבל זו בהחלט לא הדרך שהם מציעים לכם לנסות.
 
 

עזבו, לכו להפוך קציצות בבורגראנץ'

אין לפסול על הסף את האפשרות שמישהו ירוויח מ-eBay. כמו בכל עבודה בחיים, החל מהפיכת קציצות בבורגראנץ' וכלה בבלדרות בינלאומית של חומרים אסורים, אם אדם משקיע מזמנו וממרצו, יוזם ועובד קשה ומנצל הזדמנויות, הוא יכול להגיע רחוק. אבל בואו ונהיה מציאותיים: העובדה ש-eBay פועל באינטרנט לא הופכת אותו למכרה זהב עבור כל בעל מחשב שיקרא את הספר.
השוק אמנם ענק, אך כך גם מספר המוכרים, וקלות המכירה באתר אינה פריבילגיה מיוחדת שניתנת בלעדית לסוחר הישראלי. וכל זאת עוד לפני שדיברנו על גורמים קריטיים נוספים שלא מוזכרים כלל בספר, כמו לדוגמה שער הדולר המתנדנד שיכול לחסל או לעכב רווחים. אם אתם באמת בעניין, אתם צריכים הרבה יותר מהספר הזה. לעומת זאת, אם אתם מעוניינים בו רק כדי להעביר שעתיים-שלוש בכיף בקריאה באוטובוס, ישנם ספרים טובים יותר. כן, גם ב-eBay.

פרט לנושאי המיסוי והמשלוח, שהם באמת ייחודיים לישראל, מי שמעוניין להיכנס לעובי הקורה יכול למצוא באינטרנט מקורות לא פחות רציניים אודות מסחר ב-eBay, ובחינם. אם האנגלית שלהם קשה לכם, אולי כדאי שתרדו מהרעיון. יש מספיק אתרים ישראליים לסחור בהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by