ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקרוסופט: הקוד הפתוח מאיים עלינו 
 
 רוצה לחייך – אבל לא יוצא לי   
 
מערכת חיים ברשת

בהודעת מיקרוסופט לרשות האמריקאית לניירות ערך היא מגלה בפומבי את מה שכולם כבר ידעו: תנועת הקוד החופשי מנענעת את הארנק עליו יושבת מיקרוסופט – הארנק שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פותחים את הקוד (ואת הצורה של מיקרוסופט)
 פותחים את הקוד (ואת הצורה של מיקרוסופט)   
חברת מיקרוסופט עלולה להיאלץ להוריד את מחירי מוצריה כתוצאה מגדילתה של תנועת הקוד הפתוח, כך מסרה החברה בהודעתה העדכנית לרשות האמריקאית לניירות ערך. בהגשתה הרבעונית לרשות ה-SEC, אמרה מיקרוסופט כי הפופולריות הגוברת של תנועת הקוד הפתוח מהווה "אתגר משמעותי" למודל העסקי שלה.

איום הקוד הפתוח עליו מדברים במיקרוסופט, כפי שמדווח אתר eweek.com, כולל "ניסיונות עדכניים הנעשים על ידי מקדמי מודל הקוד הפתוח, על מנת לשכנע ממשלות ברחבי העולם לחייב את השימוש בתוכנות קוד פתוח ולרכוש את מוצרי התוכנה שלהם".

"בשל ההתרחבות לה זוכה מודל הקוד הפתוח בקבלה לשוק, מכירות המוצרים של החברה (מיקרוסופט, להזכירכם) עשויות לרדת, על החברה יהיה להוריד את המחירים אותם היא גובה, ורווחיה ושולי הרווחים שלה עשויים לרדת בהתאם", נאמר בדו"ח.
 
גם הן לא הצילו את ה-Xbox
 גם הן לא הצילו את ה-Xbox   
על זה משלמים ועל זה לא

בשורש הבעיה מבחינת מיקרוסופט עומד מודל העסקים המסורתי של החברה, זה המבוסס על לקוחות אשר משלמים על רשיונות ההפעלה של מוצרי החברה. תחת המודל המסחרי הזה, מפתחי התוכנה סופגים את עלות פיתוח התוכנה אך מתוגמלים ע"י התשלומים על הזכות להשתמש במוצר.

אולם תנועת הקוד הפתוח הופכת את המודל על ראשו. תוכנות מיוצרות עתה ע"י קהילות מתכנתים ברחבי העולם, כאשר רשיון ההפעלה של המוצר הסופי וזכויות הקניין הרוחני ניתנות למשתמש הקצה במחיר זעום או ללא תשלום כלל, נכתב בהגשה (מדהים איך מיקרוסופט מצליחים להבין איך מודל כזה עובד בתיאוריה).

יש לציין כי מיקרוסופט, בצעד מבריק בפני עצמו, הצליחה במו ידיה להרחיק מעליה לקוחות ותיקים, לאחר שהציגה בשנה שעברה את מדיניות הרישוי החדשה שלהם.

מאז אותו צעד אומלל שנועד להכניס לחברה עוד כסף, אך הצליח להעלות את חמת לקוחותיה עליה, מנסה מיקרוסופט לבצע מספר צעדים כדי לנסות לענות על סוגיות שצצות בשל גדילת תנועת הקוד הפתוח. החברה עדכנה את מדיניות הרישוי שלה כך שתהיה רומסנית פחות לארנקי הלקוחות הקטנים שלה, וכן יצרה גם יוזמה גלובלית חדשה, בה היא מציעה לממשלות ברחבי העולם גישה (כמעט מלאה) לקוד המקור של חלונות. – יוזמה אשר באה למזער את הנזקים הצפויים לחברה, באם תפשט תנועת הקוד החופשי גם לעבר מוסדות ממשלתיים (ממשלת גרמניה הודיעה כי הופכת את לינוקס ואת הקוד הפתוח לסטנדרט השולט במחשבי המדינה).

אולם ללא ספק, האיום המוחשי ביותר למיקרוסופט, שמהווה תנועת הקוד הפתוח הוא בעסקי השרתים. לינוקס שולטת כיום בכ-15 עד עשרים אחוזים משוק זה, אך עתידה, על פי מחקרים שהציגה חברת Meta Group לגדול עד 2006 ל-45 אחוזים מכלל השרתים החדשים. כמו כן עולה מהמחקר כי מיקרוסופט עצמה עתידה להשתמש עד תום שנת 2004 ברכיבים מסביבת ההפעלה של לינוקס לשרתים.
 
 
לביל עומד לכאוב בארנק

הדו"ח הרבעוני אותו מילאה מיקרוסופט לרשות לניירות ערך מראה כי עתודותיה הפיננסיות נשענות בעיקר על חטיבת החלונות, ערכת התוכנות אופיס ופלטפורמות השרתים – שלוש זירות אשר נמצאות חזק על הכוונת של קהילת הפיתוח של הקוד החופשי.

בהתאם למדיניות המסורתית של מיקרוסופט, הגורסת כי אם יש מוצר מרוויח, חייבים להוציא לו גרסה חדשה ומרוויחה עוד יותר, עומדת החברה להוציא באפריל את Windows server 2003, שהוא גרסת עדכון לשרת החלונות 2000, וכן להוציא את אופיס 11 לשוק לקראת סוף יוני.

בתחום הבידור הביתי, לעומת זאת, נוחלת מיקרוסופט תבוסה אחר תבוסה כאשר חטיבה זו, הכוללת בתוכה את קונסולת המשחקים של החברה, ה-Xbox, את משחקי ה-PC ופלטפורמת הטלוויזיה הדיגיטלית שלה, אספה הפסדים במאות מיליוני דולרים.

מיקרוסופט מזהירה בדו"ח לרשות ניירות הערך כי בעוד היא השקיעה סכומי עתק במחקר פיתוח ושיווק של מוצרים, טכנולוגיות ושירותים חדשים וביניהם דוט-נט, Xbox, שירותי MSN וטכנולוגיות סלולריות ואלחוטיות, "רווחים משמעותיים מהשקעות אלו לא יושגו בתוך מספר שנים, אם בכלל".

ואם מיקרוסופט אומרת דברים אלו על עצמה ועל סיכוייה אל מול מודל הקוד הפתוח, מה כבר נותר לנו לומר?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by