ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ליצור כסף טוב יותר 

ליצור כסף טוב יותר

 
 
אליזבת` סבובודה, Popular Science

ברוני סמים, מיליונרים וכאלה שרוצים להיות מיליונרים וגם ממשלת צפון קוריאה שיכללו שיטות להבסת השטר הכי יקר של האמריקאים. כעת המדענים האחראים ליצירת הכסף האמיתי משיבים מלחמה עם שטר של 100 דולר בלתי ניתן לחיקוי (בינתיים)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל שטר של בנק אמריקאי מודפס במתקנים של המשרד להטבעה ולהדפסה, בדיו ועל נייר שכל אחד מהם הוכן, בנפרד, במפעל יחיד מסוגו בעולם. ועדיין, בכל זמן נתון ישנם, לפחות, 70 מיליון שטרות של כסף אמריקאי, מזויף המסתובבים בשטח, 75 אחוזים מהם שטרות של 100 דולר. בחלקו הגדול נובע הדבר מהופעתם של מדפסות וסורקים זולים, יותר ויותר שטרות מזויפים נכנסים למחזור: בין השנים 1997 ל-2007, כמות השטרות המזויפים כמעט הוכפלה והגיעה ל-64.9 מיליון דולרים. זיפנים מקצועיים מכינים שטרות משכנעים יותר מתמיד.
 
אפשר להפנות את האשמה למהפכה הדיגיטלית. "בראשית שנות התשעים, רק אחוז אחד מהכסף המזויף נוצר בעזרת מדפסות מאיכות גבוהה, סורקים ומכונות צילום", אומר מייקל מריט, סגן מנהל בשרות החשאי, שתפקידו להשגיח על כסף מזויף. "היום אלה 56 אחוזים". אחד העבריינים הידועים לשמצה הוא ארט ויליאמס ג'וניור, שכבר נאסר פעמיים בעשור האחרון – ועוד נותרו לו שבע שנים לרצות את גזר הדין שהוטל עליו באוקטובר 2007 – על שהדפיס כ-10 מיליון דולרים בכסף אמריקאי מזויף תוך שימוש בסורק ובמדפסת משוכללת.

השרות החשאי מעריך כי 75 אחוזים מתוך 564 מיליארד השטרות האמריקאים של 100 דולר מסתובבים בארצות אחרות. משום שהוא כה רווח, ומשום ערכו היציב והידוע, הפך השטר האמריקאי בן מאה הדולרים להיות, בכלכלות בלתי יציבות רבות, המטבע העובר לסוחר הלכה למעשה. מעקב על פני כל העולם אחר זיופים הוא מבצע קשה מדי עבור הסוכנות, וזייפנים עלומים ואופורטיוניסטים יש רבים אף יותר ממיליונרים בשאיפה, כמו ויליאמס. לפחות בשני העשורים האחרונים, השתמשה צפון קוריאה בתהליך הדפסת כסף מתוחכם דומה לזה של ארצות הברית כדי ליצור "סופרדולר" – שטר שיהיה זהה כמעט בכל אחת מתכונות האבטחה שלו - כדי לעבות את הכספות שלה ובד בבד להוריד את ערכו של הדולר האמריקאי. (על פי נתוני השרות החשאי, 5.3 מיליון דולר בסופר-שטרות עברו ב-2005 מיד ליד, כולם בשטרות של 100 דולר).

וכך, אף שעיקר מאגר המוחות של אמריקה בתחום הכלכלה משקיע שעות שרת נוספות כדי לספרת את הכסף שלכם, אין זה פוטר את המשרד האמרקאי להטבעה ולהדפסה מהצורך להגן על העותקים המקוריים בעזרת קומבינציה של שיטות שנוסו והוכחו, האחרונה בטכנולוגיית האנטי-זיוף. ברגע שהשטרות החדשים יגיעו לכספומטים בשנים הקרובות, אפילו הזייפן המתוחכם ביותר יאלץ לחזור לנקודת ההתחלה.
 
 

אמן העתקה נגד אומן הונאה

דיו משנה צבע בשטר של 100 דולר (צ': Popular Science)
 דיו משנה צבע בשטר של 100 דולר (צ': Popular Science)   
ביקשנו מויין ויקטור דניס, שנכלא בעבר בעוון הדפסת 15 מיליון דולר בכסף מזויף, להצביע בפנינו על פגמים באבטחה של שטר 100 הדולר הנוכחי. לארי פליקס, מנהל המשרד האמריקאי להטבעה ולהדפסה מאפשר לנו הצצה על הטכניקה שתהפוך את השטר הבא של 100 דולר לבלתי ניתן לחיקוי.

דיו משנה צבע
נקודת התורפה כיום: זייפנים יודעים להפיק את הדיו המשנה צבע מירוק לשחור המשמש כיום, מביקור בחנות לחומרי אומנות בלבד. "שמים נצנצים במערבל, טוחנים אותם לאבקה דקה, מערבבים אותה בלקה שקופה ומדפיסים עם זה את השטר", אומר דניס. לעין הבלתי מיומנת, נדמה שהדיו מחליפה צבעים.
הגנה של הדור הבא: השטר החדש יראה, מן הסתם, תמונות או דפוסים עם דיו מטמרי (צבע פיסיקלי, בדומה לנוצות הטווס) – חומר כימי המשנה את צבעו על פי אורך הגל, לא הזווית, של האור המאיר עליו. דיו מטמרי שהוא בלתי נראה באור יום עשוי להיראות תחת אורה של נורת חשמל או פלואורסנט. פליקס אינו יכול לאשר את הדברים, אולם השטר החדש עשוי לכלול גם תמונות הולוגרפיות כמו אלה המצויות על שטר 20 הפאונד הבריטי. מאחר שהן מיוצרות בלייזר, קשה להעתיק את ההולוגרמות בעזרת ציוד ביתי.

סימני מים
נקודת התורפה כיום: במקום להכין נייר מיוחד לשטרות, זייפנים מנצלים את העובדה שסימני מים וסיבי אבטחה נמצאים באותו המקום על שטרות בני 5 דולר ובני 100 דולר, אומר דניס. לכן הנוכלים פשוט מסירים הדיו מהחמש ומדפיסים מאה.
הגנה של הדור הבא: שטר מאה הדולר החדש יבוא, מן הסתם אחרי שטר חמש הדולר החדש, שיכיל סימן מים במיקום יחודי, גדול במידה ניכרת ומורכב הרבה יותר. פליקס עדיין אינו יכול לאשר את הדבר, מסיבות בטיחות, אולם עיסת הניר עשויה לכלול חוטים זעירים, כגון סיבים אופטיים, שיזהרו בעת שיוארו באור אולטרא סגול.
 
 בכל יום, המשרד להטבעה ולהדפסה מדפיס 750 מיליון דולר בשטרות חדשים. 
תמונות מסובכות
נקודת התורפה כיום: בעבר, כדי להכין כסף מזומן, היה על הזייפנים לבנות מחדש את לוחות ההדפסה של המשרד להטבעה ולהדפסה. כיום מדפסות וסורקים באיכות גבוהה מפיקים את אותן תוצאות. "ניתן לתקן פגמים בפוטושופ", אומר דניס, "ולהוריד ולהדביק את המספרים הסדרתיים".
הגנה של הדור הבא: עיצוב השטרות החדשים יכיל תמונות קנייניות אשר סורקים ותוכנות עריכה יזהו במהלך הזיוף ויעצרו את התליך. כמו כן יעשה שימוש בדפוסי תגליפים רב שכבתיים – המערבולות המורכבות היוצרות את פניו של בנג'מין פרנקלין – בעלות פירוט עדין מכדי שמדפסת דיגיטלית כלשהי, המצויה בשוק, תוכל להפיק אותו.
 
איום על האבטחה
נקודת התורפה כיום: בשטר 100 הדולר הנוכחי, שיצא לשוק ב-1996, קיים סיב אבטחה טבוע בנייר הנושא את המילים "USA 100" בגופן ננסי. אולם זייפנים מצאו מאז דרך לחקות את האפקט הזה. "מדפיסים את האותיות הזעירות על נייר שקוף ויוצרים סיב, ואז מניחים את הסיב בין דפי נייר אורז", אומר דניס. השיטה הזאת מייצרת שטרות הנראים ומרגישים כמו הדבר האמיתי.
הגנה של הדור הבא: סיב האבטחה המתוכנן לדור הבא של שטרות 100 הדולר יהיה מורכב מ-650,000 כיפות זכוכית זעירות, המכונות מיקרו-עדשות, מצופפות על פני פס ברוחב מילימטרים ספורים על שטח הפנים של השטר. כאשר האור יפגע בפס האופטי, ההדפסה הזעירה שבתוכו תראה כאילו היא גולשת מעל פני השטח של הפס בעת שהופכים את השטר – אשליה שכמעט בלתי אפשרי להעתיק.

מיקרו-הדפסה זעירה
נקודת התורפה כיום: הדפסה זעירה – הדפסת פרטים כה זעירים עד כי רוב הסורקים ומכונות ההעתקה לא מצליחים לראותם בברור– זהו אחד הטריקים הישנים ביותר נגד זיופים, אלא שזייפנים נחושים מצאו דרכים לשכפל גם אותם. "אני יכול להפיק במדויק הדפסה זעירה עם עט רפידוגרף הרושם קו דק יותר משערת אדם", אומר דניס.
הגנה של הדור הבא: ההדפסה הזעירה על השטר החדש תפוזר על פני אזורים שיכילו את התכונות האחרות לחסינות מפני העתקה, כגון סימני מים ועיצובי הדפס של תגליפים. זה יקשה על חייהם של הזיפנים אשר בדרך כלל אינם יכולים לשכפל תכונות אבטחה משולבות בשטר. "זוהי אחת מאסטרטגיות המפתח בעיצוב החדש שלנו", אומר פליקס.
 

וגם: חיידקים מהונדסים גנטית

מדע, טכנולוגיה, מחשבים, צילום, טכנולוגיה ותעופה - את כל אלה ועוד תוכלו למצוא במגזין Popular Science ישראל, המהווה תרגום מדויק למגזין הבינלאומי. נענע 10 מציעה לכם מנוי למגזין במחיר מיוחד. לחצו כאן לפרטים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by