ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
iPod Touch מול iPhone 

iPod Touch מול iPhone

 
 
יוסי ארדמן

שניהם מגיעים מבית אפל, מצוידים בממשק מהפכני ומסך מגע איכותי ומאפשרים גלישה באינטרנט. אבל למרות הדמיון הרב - מדובר במכשירים שונים. iPhone או iPod Touch? מדריך למתלבטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אייפוד טאצ' (מימין) - דקיק יותר וקל יותר אך נטול כפתורים חיוניים (יוסי ארדמן)
 אייפוד טאצ' (מימין) - דקיק יותר וקל יותר אך נטול כפתורים חיוניים (יוסי ארדמן)   
נתחיל בלשאול מה אתם מחפשים, חוץ ממסך מגע מהפכני שאפשר להגדיל ולהקטין איתו תמונות עם האצבע. אתם צריכים טלפון סלולרי או נגן מוסיקה?

בדקו עם עצמכם האם אתם באמת רוצים להחליף את הטלפון הקטן והצנוע שלכם. ה-iPhone הוא מכשיר נפלא, וגאדג'ט מהפנט עם ממשק משתמש מהפכני. אבל אם מפסיקים לשחק בו, ומתרכזים בפונקציה המרכזית שהוא אמור למלא – הטלפון - הוא הופך למעט מעיק: קשה להתרגל למשלוח SMS-ים באמצעות מסך המגע ולוקח יותר זמן להוציא שיחה ולשלוח הודעה. הוא כבד יחסית למכשירים אחרים, ובגלל גודלו הוא בקושי נכנס לכיס, בטח שלא לכיס מכנס צמוד. הטלפון הוא מכשיר קריטי בחיינו, ואולי עדיף להחזיק טלפון לחוד וצעצוע מחמד/נגן מוסיקה איכותי לחוד.
 

המכשיר אינו זמין

ה-iPhone עשה עליה מחרתית, את ה-ipod Touch תוכלו להשיג בחנות (צילום: יוסי ארדמן)
 ה-iPhone עשה עליה מחרתית, את ה-ipod Touch תוכלו להשיג בחנות (צילום: יוסי ארדמן)   
נתחיל בגיחה קלה למציאות – נכון, לעיתים זה מבלבל, אבל אנחנו לא חיים בארצות הברית, ולכן ה-iPhone טרם הגיע לישראל רשמית, ונראה שזה לא יקרה לפחות עד סוף 2008. מי שרוצה להשיג לעצמו iPhone צריך לקנות אותו בארה"ב, לייבא אותו לארץ, לפרוץ אותו (ראו מדריך), ולקוות שהכל יעבוד.

את ה-iPod Touch כבר אפשר להשיג בחנויות כאן בישראל. הוא אמנם משווק בלי תמיכה בעברית (מה שהופך את הגלישה באתרים משלנו או שמיעת מוסיקה בעברית לג'יברישית במיוחד), אבל ניתן להתחיל להשתמש בו ברגע הקניה בראש שקט ולבצע מקצה שיפורים בהמשך.
כשמדובר בישראל, זה טאצ'דאון ל-iPod.

1:0 ל-iPod Touch
 

iPod Touch – קליל ורזה יותר

 
ה-iPhone גדול יותר וכבד יותר מה-Touch. הוא שוקל 136 גרם, לעומת 119 בלבד של ה-Touch ועוביו 11.6 מ"מ לעומת 8 מ"מ בלבד של ה-Touch. לכאורה הבדל של רק כ-4 מ"מ, אבל במבחן הכיס והניידות, תגלו שהרבה יותר קל לקחת את ה-Touch אתכם לדרך. בטח כאשר מדובר בריצה או בכיס המכנס של מכון הכושר.

2:0 ל-iPod Touch
 
 

iPhone – עשיר יותר בתכונות

iPhone (משמאל) - עשיר יותר בפיצ'רים
 iPhone (משמאל) - עשיר יותר בפיצ'רים    
למרות הדמיון החיצוני הרב ומלבד העובדה שהוא טלפון, לאייפון יש מספר תכונות שאין ל-iPod Touch. יש לו מצלמה בינונית באיכותה (2 מגה פיקסל, ללא פלאש), הוא מגיע עם רמקולים מובנים בעוצמה סבירה – עניין חשוב כאשר רוצים לשמוע שיר יחד עם חברים או לצפות ביחד בקטע וידאו מ-YouTube. האייפון מחובר לרשת הסלולרית ולכן ניתן לגלוש (בטכנולוגית דור 2.5) או לבדוק דואר אלקטרוני גם כאשר אינכם נמצאים באיזור בו יש WiFi.

הפער מצטמצם: 2:1 ל-Touch.
 

כפתורי שליטה

ה-iPhone מצויד בכפתורי שליטה חשובים שנעדרים מה-iPod
 ה-iPhone מצויד בכפתורי שליטה חשובים שנעדרים מה-iPod   
ה-iPhone מאפשר לשלוט בווליום בעזרת כפתורים חיצוניים. ה-iPod Touch, לעומתו, מאפשר לכוונן את עוצמת השמע רק מתוך אחד המסכים בנגן. הנקודה המרגיזה היא שתוך כדי ריצה או אימון מאד קשה למצוא את הנקודה המדויקת במסך עליה צריך ללחוץ ואז לגרור, בעיקר אם עברתם למסך אחר מסיבה כלשהיא.

שליטה חיצונית בווליום (כמו שיש בכל שאר נגני המוסיקה, כולל סדרת ה-iPod הרגילה), הייתה מוסיפה רבות למכשיר. שלא נדבר על החסרון המעיק של כפתור Play/Stop.

תיקו – 2:2.
 

נפח ומסך

למרות שהם מצוידים במסך דומה, המסך של ה-iPhone מעט יותר גדול וסרטי וידאו נראים עליו מעט טוב יותר. ייתכן וזו רק התחושה שלנו הנובעת מהעיצוב היוקרתי יותר של ה-iPhone (המצופה במסגרת כסופה) – אבל חווית הצפייה בוידאו הייתה מושכת יותר.

כנגן וידאו שני המכשירים עלולים להיות מעט בעייתים בגלל נפחי האחסון הלא גדולים במיוחד שהם מציעים. ה-iPhone מגיע למקסימום 16GB וה-Touch מציע לכם נפח של עד 32GB. סביר.

החלטנו לא להכריז על מנצח בקטגוריה הזו - התיקו נשמר.
 

פריצה ותמיכה

האייפון - אמנם צריך לפרוץ אך מקורות הידע ברשת רבים (מתוך האתר ziphone.org)
 האייפון - אמנם צריך לפרוץ אך מקורות הידע ברשת רבים (מתוך האתר ziphone.org)   
כבר ציינו כי יש לפרוץ את האייפון טרם התחלת השימוש בו - אך המשימה לא מורכבת במיוחד. מכיוון שכבר נמכרו כ-4 מליון יחידות מהמכשיר ברחבי העולם ולפני הערכות 25% מהן נדדו אל מחוץ לגבולות ארצות הברית, מספר גדול של גולשים, מתכנתים והאקרים עוסקים יום וליל בפיתוח פריצות, עדכונים ותוכנות למכשיר.

ברשת תמצאו יותר אתרים שעוסקים בטלפון ובתוכנות המתאימות לו, מאשר באחיו הקטן נגן המדיה. נכון, יש הרבה תוכנות ומשחקים שפותחו לאייפון וירוצו בקלילות על ה-Touch – וגם הליך הפריצה די דומה, אבל רוב הפיתוח הלא רשמי הזה מתמקד בטלפון.

עוד נקודה לזכות האייפון. עכשיו כבר אפשר להכריז על מהפך: 2:3
 

מחיר

המחיר הרשמי של ה-iPod Touch דגם ה-8G בארץ הוא 1,999 ש"ח, כולל מע"מ. דגם ה-16GB יעלה לכם 500 ש"ח יותר, ו-32GB תוכלו להשיג ב-2,999 ש"ח. כאשר מדובר בנגן מדיה, למרות היותו משוכלל, אטרקטיבי ונחשק, המחיר לטעמנו גבוה מידי.

כאמור, את האייפון אי אפשר להשיג בארץ. המחיר ההתחלתי של דגם ה-8G בארצות הברית הוא 399$, במחיר הזה תוכלו להשיג iPod Touch בדגם 16GB. האייפון יקר יותר, לקונים בארצות הברית מדובר בהפרש של $100 עבור אותו נפח אחסון, אבל מצד שני קיבלתם גם טלפון ב-$100 בלבד. שווה, לא? הנקודה הולכת לiPhone.

2:4. הקרב הוכרע.
 

המנצח - אייפון

iPhone - גובר על אחיו הקטן והחורג (יח"צ - אילוסטרציה)
 iPhone - גובר על אחיו הקטן והחורג (יח"צ - אילוסטרציה)   
הטלפון שכבש את העולם מנצח גם את אחיו הקטן והחורג. מלבד דקיקותו הפיזית של ה-iPod Touch והעובדה כי ניתן להשיג אותו בארץ, ה-iPhone מנצח בכל הקטגוריות האחרות. גם אם לא בא לכם על טלפון חדש, ואתם מחפשים נגן מדיה במחיר סביר (ויש לכם מי שייבא לכם את המכשיר מחו"ל) - היינו ממליצים לכם ללכת על ה-iPhone.אחרי שימוש של כמה שבועות תתרגלו אליו, תגלו את היתרונות הרבים הגלומים בו, וכנראה שעד אז תעזרו מספיק אומץ כדי להתחיל להשתמש בו גם בתור הטלפון שלכם.

ומה עם ה-Touch? הוא ימשיך להיות תחליף נחמד לדבר האמיתי. ה-iPod יספק אנשים שלא רוצים להתחיל להתעסק עם פריצות המכשיר (גם לא כדי להטעין עליו עברית), ומעוניינים פשוט להתחיל להשתמש בו, כנגן וידאו ומוסיקה (עם מסך מעולה), וכמובן - כמכשיר אינטרנט מצוין.
משתלם, אבל פחות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by