ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
צרות בצרורות 
 
 משחק אותה תמים. גייטור   
 
מערכת חיים ברשת

מפיצי סוסים-טרויאניים ואתרים פרסומיים מאמצים את טכנולוגיית ה"פופ-אפ" למטרותיהם הנלוזות. עכשיו מסתבר, שאם אתם רואים לאחרונה יותר מדי פרסומות קופצות - יכול להיות שמישהו מרגל לכם במחשב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם פרסומות פופ-אפ (או בעברית : פרסומות קופצות) מטרידות את גלישתך לעיתים קרובות מדי - יש סיכוי סביר שיש לך במחשב מרגל קטן. המרגל הפופלארי ביותר הוא תוכנה קטנה בשם Gator, אך תוכלו למצוא (אל תטרחו, הם ימצאו אתכם) תוכנות דומות רבות. לכולן, בכל מקרה, מטרה אחת : לדחוף לך פרסומות קופצות למרכז המסך בלי שתדע מאיפה זה בא לך.

את Gator למשל, תקבלו במתנה כשתתקינו תוכנה אחרת לגמרי, דוגמת קאזה. היא תצטרף לתוכנה באופן התמים ביותר האפשרי ולאחר התקנתה קרוב לוודאי שלא תראו אותה לעולם. מיותר להזכיר שברוב המקרים לא תדעו בכלל שהיא מותקנת אצלכם. אם היא תרצה להופיע בפניכם בכל זאת, תוכלו לזהות אותה באמצעות הסמל המסחרי שלה : תנין קטן וחייכני.
 
מי שהולך לישון עם תנינים שלא יתפלא אם לא יתעורר בכלל
 מי שהולך לישון עם תנינים שלא יתפלא אם לא יתעורר בכלל   
למשל, בהורדה של תוכנה-מוכרת לפתיחת-קבצי-וידאו מופיעה אופציה, תמימה כביכול, להתקנת תוכנת ה- Gator בחינם. אם תשאירו את האופציה מסומנת, מתוך סקרנות או מחוסר תשומת-לב, תרד התוכנה הקטנה ותתקין את עצמה למחשב שלכם. לעיתים, היא תסווה את עצמה בתור תוכנה דוגמת הנגן של "פלאש" או המציג של "אקרובט", כתוכנה חיונית וחינמית שחייבים להורידה בכדי לצפות באתרים מסויימים.

התוכנה הקטנה, מתחבר לעורקי-הדפדפן שלכם ועוקבת בזמן אמת אחרי הגלישות שלכם. את הנתונים הללו היא שולחת לשרת התוכנה, שמכין עליכם פרופיל מדוייק. בעזרת הפרופיל הזה היא תדחוף לכם רק את הפרסומות שעשויות להתאים לכם. כמובן שאין גבול לחוצפה - התוכנה תקפיץ לכם פרסומות מתי-שנוח-לה, אפילו עם הדפדפן שלכם סגור.

גם הסרת התוכנה הפולשנית היא אינה דבר של מה-בכך. תצטרכו להזיע הרבה בכדי להעיף אותה לכל הרוחות במו ידיכם. כמובן, שהדרך היותר קלה היא להשתמש בתוכנות שפותחו במיוחד עבור מטרה זאת.

תוכנות נוספות, מסוכנות מה- Gator, יצטרפו לתוכנות מוכרות דוגמת winamp, המושמות בכוונה תחילה באתרים לא-רישמיים. התוכנות יפעלו כסוס טרויאני לכל דבר - יעשו לכם שינויים במחשב וישלחו מידע-בעל-ערך שיווקי עליכם לכל המרבה במחיר.
 
טעות אחת ואתה תחת מעקב צמוד. Xupiter
 טעות אחת ואתה תחת מעקב צמוד. Xupiter   
לתוכנת Xupiter, עוד סוכן-שיווק פולשני, יש מנגנון מרושע במיוחד: מספיק שרמת האבטחה של הדפדפן שלכם מוגדרת על "נמוך", נכנסתם במקרה לאתר מפוקפק, ולחצתם בטעות על אישור כשחלון אפרפר קפץ מולכם - דעו לכם כי בו ברגע זכיתם ללא הגרלה בתוכנה חינם. התוכנה, המגדירה את עצמה כ"סרגל כלים", תותקן במהירות במחשבכם ולא תופיע, בכדי לשמור על דיסקרטיות כמובן, עד שתאתחלו את המחשב. כשתופיע לבסוף - היא תשנה לכם את עמוד הבית, תקפיץ לכם פרסומות מכל כיוון ותדאג לכך שבמנועי-חיפוש תגיעו לאתרים שהיא בחרה לכם.
 
 
 
האם זה חוקי ? מסתבר שכן. כל תוכנה שכזאת כוללת גם "הסכם", שבעת אישור הורדת התוכנה אתם גם מסכימים לכל תנאיו. בהסכם כמובן, רשום הכל, בשפה עורך-דינית מכובדת, אך סביר להניח שרוב האנשים יעדיפו לעשות דברים אחרים במקום לקרוא את המסמך המשמים בן העשרים עמודים.

באינטרנט כמו במציאות, בפעם הבאה שמחייך אליכם תנין צחור-שיניים זכרו כי מעטים מאוד הם התנינים-מסבירי-הפנים. אם יש סיבה טובה לכך שהוא מחייך, זה משום שהוא הולך לאכול בקרוב. קצת חוסר-תשומת לב ואתם עשויים להיות הארוחה הבאה שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by