ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת מוצר: Asus Eee PC 

ביקורת מוצר: Asus Eee PC

 
 
יוסי ארדמן

המחשב הקטנטן שהיה המוצר הנמכר ביותר בארה"ב בכריסמס האחרון, הגיע לארץ. הוא לא מחשב עילאי בשום צורה, אבל למי שצריך מחשב נייד לקחת איתו בתיק לכל מקום - הוא שווה כל אגורה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-Eee ליד טלפון סלולרי. קטן, קל ומעוצב (צילום: יוסי ארדמן)
 ה-Eee ליד טלפון סלולרי. קטן, קל ומעוצב (צילום: יוסי ארדמן)   
Asus Eee הוא המחשב הנייד הקל ביותר שפגשתם - הוא יאפשר לכם להתנייד איתו לכל מקום ויחסוך מכם כאבי גב מיותרים. הוא מצויד במסך קטן וקומפקטי, בן 7 אינץ', כוח העיבוד שלו סביר, נפח האחסון קטן (רק 4G בכונן פלאש מיוחד), והמקלדת לא מתאימה לעבודה ממושכת. אבל ברגע שתרימו אותו, תכניסו אותו בקלות לתיק, ותיווכחו שהוא עונה על כל צרכי המחשב הבסיסיים שלכם - תתאהבו.

יתרונות:
קל ביותר (920 גרם); מעבד חזק מספיק כדי לגלוש, לצ'וטט ולכתוב מסמך Word בו זמנית; הסוללה מחזיקה מעמד זמן, רב והכי חשוב:הוא זול מאד.

חסרונות:
מקלדת קטנה ולא נוחה, מקשים קריטיים בעייתים; מסך קטן המכאיב לעיניים אחרי עבודה ארוכה וממושכת. נפח אחסון מזערי – אי אפשר להתקין תוכנות כבדות.

ציון סופי: 8

מחיר:
למצטרפים חדשים לאינטרנט המהיר של בזק: החל מ-1436 ש"ח (39.90 כפול 36 תשלומים)
ללקוחות קיימים המשדרגים את האינטרנט שלהם : החל מ-1796 ש"ח (49.90 כפול 36 תשלומים)
מחיר בשוק החופשי: החל מ-2000 ש"ח (ייבוא מקביל, ושימו לב למפרט השונה)
 
 
(3:18 דק')
צילום ועריכה: אבי חלפון
 
 

מחשב קטן - מסך קטן

המסך, בהיר ואיכותי  לגודלו. יאפשר לכם לצפות בנעמה גם בבית הקפה (צילום: יוסי ארדמן)
 המסך, בהיר ואיכותי לגודלו. יאפשר לכם לצפות בנעמה גם בבית הקפה (צילום: יוסי ארדמן)   
המסך של ה-Eee קטן, רק 7 אינצ', והצפייה בו מתבצעת ברזולוציה של 800x480. לצורך השוואה, הרזולוציה הסטנדנטית ברוב מסכי המחשב היא לפחות 1024x768. רוחבם של רוב עמודי האינטרנט בארץ ובחו"ל הוא 800 פיקסלים. כאשר גלשנו כמעט שלא נאלצנו לגלול לרוחב, אך עבדנו קשה בגלילה האנכית, הרבה יותר מהרגיל - עד שבשלב מסוים הגלישה הפכה למעיקה. בעיה נוספת ברזולוציה הקטנה של המסך היא שימוש בתוכנות שרגילות לזלול מקום במסך, בעיקר לגובה (כדוגמת מסנג'ר). בנוסף, לעיתים קרובות מסכי ההגדרות והתפריטים יוצאים מגבולות המסך, וקשה לראות האם אתם לוחצים על כפתור ה-Cancel או כפתור ה-OK.

איכות המסך מפתיעה לטובה וגם רמת הבהירות שלו מרשימה. גלישה בחצר בית הקפה ביום שטוף שמש לא תהווה בעיה עבור ה-Eee. גם כאשר צפינו בסרטים במיטה, בבית קפה או במשרד נהנינו מאיכות התצוגה הטובה. אם תרצו, תוכלו לחבר את המחשב למסך גדול יותר בעזרת יציאת RGB הממוקמת בצידו. אנחנו חיברנו אותו למסך פלזמה והשתמשנו בו כמדיה סנטר - שעבד חלק.

הבעיות החלו לאחר כשעה של עבודה, שכללה בעיקר עיבוד תמלילים וקריאת טקסטים רציפה באינטרנט. אז גילינו שהמסך הקטן הופך מעיק במיוחד לעינינו, שרגילות בדרך כלל לתצוגה גדולה ורחבה יותר.

ליד המסך ממוקמים שני רמקולים (חבל שהמסך לא הוגדל על חשבונם) המסוגלים להנפיק צליל חזק, אבל לאו דווקא איכותי. עוד בתחום הסאונד תוכלו למצוא יציאת אוזניות ולצידה גם כניסת מיקרופון.

למחשב שלוש כניסות USB (ל-MacBook Air, לדוגמה, יש רק אחת) - מספיק בהחלט כדי לחבר אליו עכבר חיצוני ודיסק און קי, ועדיין תשאר לכם כניסה אחת חופשית לכל מה שתרצו. עם זאת, קחו בחשבון שחיבור הדיסק און קי גרם לסוללה להיגמר מהר יותר.
 
 

מעבד וזיכרון

ה-Eee pc ליד אחיו החורג גדול המימדים (צילום: יוסי ארדמן)
 ה-Eee pc ליד אחיו החורג גדול המימדים (צילום: יוסי ארדמן)   
הדגם הבסיסי של ה-Eee משווק עם חצי ג'יגה זיכרון ומעבד Intel Celeron במהירות 900Mhz. זהו מעבד איטי בהשוואה למקובל היום במחשבים הניידים - הוא שייך לדור הקודם של המעבדים, אלו נטולי הליבה הכפולה. בשימוש ביישומים הבסיסים, הקונפיגורציה הנוכחית של המחשב סיפקה ביצועים משביעי רצון. הצלחנו לגלוש, לצ'וטט במסנג'ר ולהקליד מסמך ב-Word בו זמנית. אולם כאשר צפינו בסרטוני אינטרנט במקביל או עבדנו על מצגת מורכבת ב-PowerPoint, המחשב עבד באיטיות ונאלצנו לחכות מספר שניות עד שיגיב לכל פעולה. לאנשי עסקים שעובדים עם מספר רב של מסמכים ומצגות כבדות, המחשב לא יתאים.

בארצות הברית משווק דגם מתקדם יותר של המחשב, שמגיע עם ג'יגה זיכרון ועם דיסק Flash של 8 ג'יגה ומציג ביצועים חזקים יותר.

הסוללה הפתיעה אותנו לטובה. בשימוש ממושך עם רשת אלחוטית היא החזיקה מעמד קרוב ל-3 שעות, כהבטחת היצרן. אם אתם יוצאים לטיסה או יום ארוך מחוץ לבית תוכלו להצטייד בסוללה נוספת, ולהחליף את הסוללות בקלות. כרגיל - בהירות המסך ושימוש ברשת וברמקולים ישפיעו על אורך חיי הסוללה.
 

נקודות תורפה

מקלדת המחשב קטנה ומרגיזה במיוחד, עד שהעדפנו לחבר למחשב מקלדת חיצונית (צילום: יוסי ארדמן)
 מקלדת המחשב קטנה ומרגיזה במיוחד, עד שהעדפנו לחבר למחשב מקלדת חיצונית (צילום: יוסי ארדמן)   
המקלדת קטנה והתקשינו להקליד בה במהירות. ניסיון לקחת אותה לשיעור באוניברסיטה נגמר בכאב אצבעות מטריד. הבעיות המרכזיות: מקש ה-Space לא נלחץ היטב והמקשים שנמצאים בצידה הימני של המקלדת (הנקודה, הפסיק, ה-ץ וה-ף) קטנים יותר משאר המקשים ויעשו לאצבעות חיים קשים. עוד בעיות באגף ימין של המקלדת: מקש ה-Shift הועבר מימין למקשי החיצים – מה שיצר לנו לא מעט טעויות הקלדה. אם זאת, עם אימון נכון הכל פתיר.

חיסרון משמעותי נוסף הוא נפח האחסון. המחשב מגיע עם כונן Flash קטנטן בנפח 4 ג'יגה שכמעט שלא מאפשר להתקין תוכנות על המחשב. מערכת ההפעלה לבדה גוזלת מקום רב, ועוד לפני שהתקנו תוכנה כלשהיא, נשאר לנו מעט יותר מג'יגה אחד פנוי. אחרי התקנת מספר תוכנות בסיסיות נוספות ו-Office, נותרנו עם 300Mb פנויים, וברור כי גם מקום זה יזלל על ידי "חלונות" במהירות.

אופציית הרחבה מומלצת היא כרטיס זיכרון בפורמט SD, שניתן להשיגו בנפחים של עד 4G. המחשב מצויד בקורא כרטיסים המאפשר להתקין את הכרטיס באופן קבוע. זהו למעשה כונן נוסף, עליו גם תוכלו להתקין תוכנות וגם לאחסן מידע.

ה-Eee משווק במקור עם מערכת הפעלה Xandros מבוססת לינוקס. זוהי גרסה מיוחדת של מערכת ההפעלה ש-Asus התאימה למחשב, בין היתר כדי לשפר את ביצועיו ולחסוך בעלויות. היבואנית רונלייט, המספקת את המחשבים, ובזק , המפיצה אותם, התקינו עליו Windows XP Home (בשווי 400 ש"ח), הידידותית והמוכרת יותר. כשרק יצא מן הקופסא עבד ה-Eee מצוין עם מערכת ההפעלה מבית מיקרוסופט, אבל הביצועים עלולים להתדרדר עם הזמן, וביצוע התקנה מחודשת של המערכת אינה פשוטה כמו ברוב המחשבים מכיוון שאין לו כונן CD.
 

קהל יעד

ה-Eee, גם בלבן כמובן (יח"צ)
 ה-Eee, גם בלבן כמובן (יח"צ)   
המחשב מיועד לכל מי שמחפשים מחשב קטן וקל שאפשר לקחת לכל מקום - למשל, מדריכי טיולים או מי שאינם רוצים לסחוב משקל רב על הגב. ה-Eee נוח מאד עבור פעולות כמו בדיקת אימיילים, צ'אטים או צפייה במסמכי Word דחופים.

ה-Eee אמנם לא מצויד בכונן אופטי (שניתן לרכוש בנפרד), אולם חיבורי הרשת שלו עובדים היטב. בגרסת ה-Windows המחשב איתר רשתות אלחוטיות בקלות והתחבר אליהן במהירות. בנוסף - ובניגוד ל-MacBook Air - הוא מגיע עם כניסת כבל רשת, כך שהוא שימושי גם אם אין לכם רשת אלחוטית (אף על פי שזה קצת מאבד מהפואנטה, לא?).

בשורה התחתונה והמשמעותית, Asus Eee PC לא מציע ביצועים מרשימים או עיצוב יוצא מן הכלל, אבל בהתחשב בעלותו הנמוכה (תחת תנאי המבצע של בזק בלבד), הוא מספק תמורה שווה למחיר.
 

מפרט טכני

מעבד
Intel Cellron 900Mhz
זיכרון
512Mb
דיסק קשיח
4G SSD (כונן פלאש)
מסך
7 אינצ`
כונן אופטי
אין
רשת
WiFi בתקן 802.11b/g - לא תומך Bluetooth
יציאות
3 חיבורי USB, כרטיס רשת, יציאת מסך, רמקולים, מיקרופון, קורא כרטיסי SD
משקל (כולל סוללה)
920 גרם
מערכת הפעלה
Windows Xp Home
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by