ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כן, גם זה לטלפון 

כן, גם זה לטלפון

 
 
עידו גנדל

במהלך 132 השנה שעברו מאז שאלכסנדר גרהם בל רשם את הפטנט על הטלפון, עבר המכשיר גלגולים רבים. כמה מהשימושים שנמצאו לטלפון היו גורמים בוודאי לבל להתהפך בקברו. קפצנו על המציאה והבאנו אותם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיחת טלפון (צ': ASAP Images)
 שיחת טלפון (צ': ASAP Images)   
בראשית היה הטלגרף, שזה קצת כמו לכתוב SMS באמצעות מקש אחד בלבד, ואנשים בכל זאת הסתדרו. ואז, לקראת שנת 1876, קרו במקביל שני דברים מעניינים: חברת הטלגרף ווסטרן יוניון (כן, ההיא מהעברות הכספים) חיפשה דרך לשדר מסרים מרובים בו-זמנית על גבי הקווים שלה, ומומחה צעיר לצלילים ולקול בשם אלכסנדר גרהם בל ניסה לפתח מתקן חשמלי שיפיק קול אנושי. במהרה נוצר החיבור המתבקש בין שני התחומים, וכך נולד הטלפון. מאז הגשת הפטנט של בל, שזכה לכותרת הצנועה "שיפורים בטלגרפיה", עברו בדיוק 132 שנים, והמכשיר השימושי עבר גלגולים רבים ומשונים שגרמו בוודאי למר בל הנכבד להסתובב בקברו כמו חוגה של טלפון ישן. הבה ונסקור כמה שימושים נוספים שהמציא הגניוס האנושי לטלפון.
 

להרוג אנשים

 
לא, הכוונה אינה לקרינה הסלולרית. בשנת 1996, אי שם במרתפי מערכת הביטחון, הגה מישהו את הרעיון המקורי לשתול פצצה בטלפון סלולרי: האם יש דרך טובה יותר לגרום לקורבן להצמיד את הפצצה מרצונו ישירות לגולגולת? התיאוריה הזו הוכחה כנכונה בחמישי ביוני, עם חיסולו של "המהנדס" יחיא עיאש, מבצע שגרר גל של בדיחות ומשחקי מילים נוסח "איך הקליטה? פיצוץ!". כמעט חמש שנים מאוחר יותר, טרוריסט נוסף בשם איאד חרדאן האמין שיימלט מגורל דומה אם לא ישתמש בסלולרי אלא בטלפון ציבורי – תיאוריה אשר, איך לומר, התפוצצה לו בפנים. בערך באותה תקופה הופיע בגזרת האביזרים הג'יימס-בונדיים אקדח חדש, מוסווה כטלפון סלולרי, שמסוגל לירות כדור 0.22 בודד בלחיצה על צירוף המקשים המתאים. ואתם חשבתם שמכוונים אליכם את המכשיר כי אתם נורא פוטוגניים.
 
תא טלפון ציבורי. גם הוא מסוכן (צ': רוני שיצר)
 תא טלפון ציבורי. גם הוא מסוכן (צ': רוני שיצר)   
מזה שנים, טרוריסטים מנצלים את הפוטנציאל של הסלולרי כמרעום להפעלה מרחוק של מטעני חבלה. קל להשיג מכשיר, אפשר להפעיל אותו במידת הצורך גם מהצד השני של העולם בלי להזדקק למשדרי רדיו מיוחדים, וגם לא צריכים להיות מומחים גדולים באלקטרוניקה כדי להתאים אותו למשימה. רשויות מסוימות בעולם, שמודעות לעניין, מכינות משבשי קליטה לעת הצורך. מאבק המוחות נמשך.

אגב, גם סלולרי תמים לחלוטין יכול, בתנאים הנכונים, לגרום לבהלת-מוות אם לא למוות ממש: כך גילו הרשויות בפקיסטן בשנה שעברה, כאשר התפשטה בציבור שמועה זדונית אודות וירוס קטלני לבני אדם שמועבר בשיחות טלפון. מוקדי השירות הוצפו בשיחות מבוהלות, ושני אנשים פנו לבית החולים בטענה שנדבקו. שיטה נוספת להרוג באמצעות הטלפון הוצגה ממש כאן בנענע 10: סלולרי עם תא לסיגריות.
 
 

לבדר אנשים

לטלפון יש פוטנציאל בידורי רחב הרבה יותר מסתם לעבוד על אנשים. כבר בסוף המאה ה-19 הבחינו יזמים זריזים שלהרבה אנשים כבר יש טלפון, ואילו הרדיו עדיין לא היה מסחרי. על כן הומצאו שירותי מידע ובידור טלפוניים ששידרו קונצרטים, מופעים ועדכוני חדשות, כגון ה"תיאטרופון" של פריס (1890) או ה"טלפון הירמונדו" בבודפשט (1893) מבית היוצר של טיבדר פושקש, האיש שהמציא – על פי אחת מתוך מספר שמועות סותרות – את המענה המוכר "האלו!": מספרים שכאשר דיבר לראשונה בטלפון, קרא בהתרגשות "האלום!", מילה בהונגרית שפירושה "אני שומע אותך!". הקשישים שבינינו זוכרים בוודאי תופעה דומה בימים הרחוקים שלפני האינטרנט ולפני ההתפרצות הסלולרית הגדולה, כאשר הדפים האחוריים של העיתונים היומיים היו מלאים במודעות מפוקפקות לשיחות טלפון מפוקפקות לא פחות בעלות הקידומת 056.

למעשה, אפשר להפיק הנאה רבה מהטלפון גם בלי לדבר או להקשיב. תת-ז'אנר של המודינג המפורסם, העיצוב היצירתי של מחשבים אישיים, הוא מודינג של סלולריים. רוב העוסקים בתחום מסתפקים בהחלפה ובהתקנה של נוריות, אך אחד האמנים הלא מוערכים הללו השקיע ויצר, מסלולרי של מוטורולה, רובוטריק מרהיב עין. אומרים שהדבר הזה עדיין עובד בתור טלפון. עדיין בתחום האומנות, אפשר לרכוש פסלי חיות מעוצבים מחוטי טלפון או להתרשם מיצירות הטלפון הקוליות הנשכחות של אמן בשם ג'ים פאלאס, שהושמעו בהפתעה למאזינים תמימים.
 
 

להשמיד!

מאז ומתמיד נהנה האדם להרוס ולהשמיד דברים, והטלפונים לא חמקו מגורל אכזר זה. אחת מתופעות האינטרנט הדביליות והמשעשעות ביותר היא סרטי הפרסום של חברת BlendTec, בהם טיפוס אבהי וחביב טוחן עד דק במעבד מזון רב עוצמה מגוון רחב של מוצרי צריכה פופולריים שאין להם שום קשר למזון. אחד הקורבנות היה ה-iPhone, שנטחן לרסיסים בעודו מציג את אחד הסרטים המוקדמים יותר של אותה חברה. כמה אירוני.

גם אם ידכם אינה משגת לקנות מעבד מזון קטלני, קיימות דרכים מרתקות לא פחות להשמיד את הסלולרי. המפורסמת שבהן היא כמובן התחרות השנתית להשלכת סלולריים למרחק, שמתקיימת בפינלנד מדי שנה (וגם באתרים אחרים). הפינים הם צרכני סלולר כבדים, וצוברים משום כך המון כעסים על המכשיר, אותם הם פורקים באקט הספורטיבי והמעודן של, ובכן, זריקה של הטלפון לעזאזל. התחרות נערכת בשתי קטגוריות: סגנון קלאסי, כלומר זריקה למרחק הרב ביותר, וסגנון חופשי בו ניתן ניקוד על סמך האסתטיקה והכוריאוגרפיה שכל משתתף מפגין. התחרות הראשונה נערכה בשנת 2000 (הפרס הראשון בה היה סלולרי חדש) ומאז התפתח העניין לחגיגה בינלאומית של ממש. למתעניינים: אין אפשרות להשליך את הסלולרי האישי שלכם. כל הטלפונים המושלכים עוברים סינון ואישור מוקדם על ידי מארגני התחרות. השיא העולמי הנוכחי, אגב, הוא של הפיני מיקו למפי, שהטיל את המכשיר למרחק 94.97 מטרים.
 
 

להעביר מידע

הוגו (צילומסך מתוך משחק המחשב)
 הוגו (צילומסך מתוך משחק המחשב)   
אנחנו רגילים לחשוב על שתי דרכים עיקריות להשתמש בתשתית הטלפוניה: שיחות טלפון רגילות, והעברת נתונים דיגיטלית מהירה, כלומר אינטרנט. אבל אם נחזור לימיו הראשונים של הטלפון ולטלגרף שקדם לו, נוכל להיזכר בעוד שימוש סימפטי שהפך לפופולרי עם המעבר מחיוג מתקפים לחיוג צלילים: השימוש בצלילי החיוג עצמם להעברת מידע. אנחנו עושים את זה כדי לבטא את הרצונות שלנו בכל פעם שאנחנו מתקשרים למערכת ניתוב שיחות ("אם ברצונכם לדבר עם נציג שירות, נא הקישו 1"), וגם ערוץ הילדים משך המוני ילדים שהתקשרו יומם ולילה בניסיון לעלות לשידור וללחוץ בפאניקה על המקשים 4 ו-6 לסירוגין, כדי להזיז שמאלה וימינה את הוגו – גיבור משחק המחשב בשם זה.

בל, כאמור, מתהפך בקברו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by