ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אנחנו פה בשביל המוזיקה 
 
 אל תתנו להם לסתום לי את הפה   
 
מערכת חיים ברשת

במכתב חד וחריף כותבת הזמרת-יוצרת ג'אניס איאן את האמת שלה על המאבק של ה-RIAA נגד הגולשים מחליפי הקבצים. "הם אומרים שהם עושים את זה בשבילי ובשביל אומנים כמוני, אבל אל תאמינו להם"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכאורה נערך הקרב על המוזיקה הדיגיטלית בין שני מחנות. מחד, עומדים הגולשים, שרוצים את הכל בחינם ולא ישלמו אגורה אחת בעבור מוזיקה. מנגד, עומדת תעשיית התקליטים שלא מוכנה לאבד אפילו סנט אחד רק בגלל שמישהו החליט להמציא טכנולוגיה חדשה וחופשית. אלה ואלה טוענים בזכותה של המוזיקה. אבל מה עם מי שבלעדיו כל הויכוח הזה היה עקר? מה עם המוזיקאים?

כאן יש להפריד בין שני סוגים. הראשון, המַליינים, חושבים בדיוק כמו התאגידים. עושה רושם שמרגע שאתה הופך להיות מפלצת תקשורת ומכירות כמו מטאליקה, אתה מפסיק להיות מוזיקאי (ומי שחושב שהאלבומים האחרונים של מטאליקה הם מוזיקה, שיבדוק שוב) והופך להיות סתם בריון. אלפית אחת של אחוז אחד מהמוזיקאים שזוכים להקליט את המוזיקה שלהם רוצים להמשיך ולקבל את כל החשיפה, את כל הכסף.

ג'ניס איאן היא אחת משאר 99.999 האחוזים של המוזיקאים. הזמרת-יוצרת הזו, שאת מירב להיטיה עשתה באמצע שנות השבעים, אז גם היתה מועמדת לגראמי 9 פעמים, פשוט נעלמה מתחנות הרדיו. לא, היא לא הפסיקה להקליט לרגע. אבל המישהואים שיודעים בדיוק מה כו-לם רוצים, החליטו שהמוזיקה שלה כבר לא ממש רלוונטית, וחתכו אותה מהרדיו. על MTV אין בכלל מה לדבר. בעולם הישן, ג'אניס איאן היתה צריכה פשוט להעלם.

אלא שבמקום להעלם, איאן פשוט נתנה לאנשים להוריד את המוזיקה שלה, בחינם. "מכירות המוצרים הנלווים שלי עלתה ב-300% אחוזים. הן עדיין כפולות ממה שהן היו לפני שה-mp3ים עלו לרשת", היא מספרת במכתב שפרסמה ב-LA Times, ובו היא יוצאת נגד פסק הדין בו זכה ארגון חברות התקליטים האמריקניות, ה-RIAA, פסק דין המאפשר לחברות הללו לתבוע כל מי שהעביר קבצי mp3 ברשת, ומאפשר להן לקבל את המידע על העברת הקבצים מספקיות שירותי האינטרנט.

"האינטרנט פירושו חשיפה", כותבת איאן, "ובימינו, אם אתה לא בארבעים הראשונים במצעד, אתה לא תגיע לרדיו. האינטרנט הוא המוצא היחיד לאומנים רבים להישמע דרכו על ידי קהל גדול יותר. האינטרנט מאפשר לאנשים כמוני לרכוש מעריצים חדשים; אם רק 10 אחוזים מאלה שמורידים את המוזיקה שלי יקנו את האלבומים שלי או יבואו להופעות שלי, אז הרווחתי מספיק אוהדים כדי למלא את קארנגי הול פעמיים.

"בהחלטת בית המשפט, ה-RIAA לא הביס רק את Verizon, ספקית שירות האינטרנט שנתבעה. הוא פגע ביכולת הקיום של אומנים מקליטים שלא מתיישרים עם טעמי המיינסטרים של הרגע. אתם אוהבים פולק אקוסטי בסגנון הפיפטיז? ביג באנד? אלקטרוניקה אירופית? אם ההחלטה תעמוד בעינה, תאלץ להסתמך על שמועות כדי למצוא את המוזיקה שלך - לא על האינטרנט. כי אם תחזיק בקובץ "מפר זכויות יוצרים", תמצא את עצמך בצד הלא נכון של תביעה מחברת התקליטים, תביעה יקרה מדי לאדם אחד להתמודד עמה.

"ה-RIAA אומר כי הוא עושה הכל כדי לעשות יותר כסף בשבילי ובשביל אומנים אחרים כמוני", מסיימת איאן את דבריה, "אבל אל תאמינו לו. מוזיקאים רבים יפסידו כסף, ממעריצים רבים יימנע ייקום שלם של בחירות והאפשרויות של ייגדעו עוד בטרם המהפכה התחילה."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by