ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ynet, we have a problem 
 
 המבזק שעלה לארכיון   
 
עידו קינן

למרות האסון במעבורת החלל קולומביה, מבזקן של ynet הנחית את אילן רמון בשלום; העורך הראשי של ynet: הידיעה לא הועלתה באתר אלא רק בארכיון, אולי מישהו מצא אותה והפיץ הלאה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מספר דקות אחר 16:00 אתמול (שעון ישראל), נראה היה שמשהו לא בסדר: התקשורת עם מעבורת החלל קולומביה נותקה. זמן לא רב לאחר מכן כבר היה ברור שיש תקלה בחזרתה של המעבורת אל כדור הארץ. ב-16:23, עלה באתר ynet מבזק: "אילן רמון חזר מהחלל - המעבורת 'קולומביה' נחתה בהצלחה בפלורידה". באתר גל"צ פורסמה ידיעה לפיה "האסטרונאוט הישראלי הראשון שב לכדור הארץ".

אתרי חדשות נוהגים להכין מראש ידיעות על אירועים חדשותיים, בהם ההתרחשות צפויה פחות או יותר, וזאת על מנת לקצר ככל האפשר את הזמן בין ההתרחשות לבין הפרסום. מיד כשהאירוע מתרחש, מעדכנים את הפרטים הקטנים (שעת ההתרחשות המדויקת, למשל), ומפרסמים את הידיעה. החסרון של השיטה הוא פרסום ידיעות לפני שהן התרחשו, או, כמו בסיפור של ynet, פרסום ידיעות שגויות.

העורך הראשי של ynet, יון פדר, מסר בתגובה: "ידיעה לקראת נחיתתה של מעבורת החלל 'קולומביה' הוכנה מראש, כמקובל במצבים מסוג זה – אולם לא פורסמה באתר והמתינה לפרסום לקראת הנחיתה הצפויה. משנודע על אובדן הקשר עם המעבורת, הועברה הידיעה – שכאמור הוכנה מראש – אל מחיצת הארכיון למחיקה, ולמעשה לא הוצגה ב-ynet. במקום הידיעה הנ"ל (שלא פורסמה), הועלתה הידיעה הבאה:
 
 
"אנו בודקים כעת האם הידיעה שהוכנה מראש ונמחקה, נחשפה בידי מישהו דרך מחיצת הארכיון של ynet", הוסיף פדר. "אפשרות זו יותר מקלושה, אולם כאמור היא נבדקת. כך או אחרת נשאלת השאלה למי היה אינטרס לחשוף ידיעה גנוזה, ולהפיצה באינטרנט".

מנהל מחלקת האינטרנט של גל"צ, גידי אורשר, הסביר מה קרה באתרו: "היתה כותרת שנוסחה בצורה אומללה: 'אילן רמון שב לכדור הארץ'. כותרת המשנה היתה, 'אמור לנחות בשעה כזאת וכזאת'. הידיעה הועלתה בבוקר, וב-16:30, כשהותר לנו לפרסם שאבדו הקשרים עם המעבורת, התפרסמה כותרת אחרת. מעולם לא פרסמנו ידיעה, כמו ב-ynet, שהוא כבר חזר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by