ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שובו של האח הגדול 

שובו של האח הגדול

 
 
ערן גבע

ש"ס רוצה לצנזר את האינטרנט, פקיסטן מפילה את יו-טיוב וחיילי צה"ל מסתערים על פייסבוק. סיכום השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

איך את מסננת אותי

האינטרנט נועד לפורנו. ח"כ אמנון כהן
 האינטרנט נועד לפורנו. ח"כ אמנון כהן   
● אוקיי, רובנו מסכימים כי קיימת סכנה פוטנציאלית בחשיפת ילדים לתכני אלימות פיזית, אלימות מילולית ותכנים מיניים ברשת האינטרנט. עם זאת, הצעת התיקון לחוק התקשורת שעברה בכנסת בקריאה ראשונה (ומוכרת כ"חוק סינון אתרים"), איך לומר... מקוממת. לא, בעצם – מחרידה. כן, זו המילה.

על קצה המזלג: חוק סינון אתרים מחייב את ספקיות האינטרנט להציע למנוייהן את האפשרות לקבל תוכנת סינון חינם אין כסף. המנויים מצידם יכולים - ואף רשאים - לסרב, אך סירוב זה יירשם. מעבר לכך, לקוחות חדשים או קיימים, אשר מסיבה כזו או אחרת לא יודיעו אם הם מעונינים בתוכנת הסינון, לא יוכלו לגלוש – פשוטו כמשמעו. בעתיד, אם הטכנולוגיה תאפשר זאת, יוכלו הספקיות להפעיל פונקצית שירות סינון און-ליין, או במילים אחרות - הסינון לא יופעל על המחשב הספציפי של המנוי, כי אם על המנויים כולם. מחשבה מחממת, תודו.

● אף אם נתעלם מהעובדה שהמדינה - באמצעות ספקיות האינטרנט - תדע אם האינטרנט שלנו מסונן או חופשי, היא יוצרת תקדים מסוכן בדמות סינון ברמת הרשת. סינון כזה, אומרים המתנגדים לחוק, יאפשר בעתיד חסימה של אתרים "בלתי רצויים" אחרים, על פי החלטת המדינה.

הצעת החוק מגלמת בתוכה גם את האפשרות לתקן תקנות שונות ומעניינות לביצוע החוק, כגון: זיהוי ביומטרי (טביעת אצבע או רשתית לצורך העניין) של המנוי, על מנת לוודא כי התכנים הבלתי מסוננים לא ייחשפו לעיניו של קטין.

● מטרידה אף יותר היא העובדה שמשרד התקשורת, בניסיון להרגיע את הרוחות, הוציא הודעה לעיתונות המלאה בשקרים ודיסאינפורמציה. כאילו הממשלה מנסה להרדים אותנו על מנת שלא נמחה ולא נתקומם. קבלו את החוק כמו ילדים טובים, הבנתם?

● נכון שישראל היא לא המדינה היחידה ששמה את צנזור הרשת על הכוונת. זה קורה גם במדינות נוספות, אפילו במדינות מערביות. אבל ראוי להבדיל בין סינון שניתן לבקש להסיר (כמו באוסטרליה) - לבין סינון שניתן לבקש להסיר ותמורתו משלם המבקש בשמירת פרטיו ברשימה שחורה. העניין הוא שיש דרכים אחרות, לא פולשניות, לסנן תכנים וברירת המחדל לא צריכה להיות חסימה וצינזור. הכל עניין של חינוך.

בינתיים, אם תרצו, מוצעת האפשרות למחות באופן מקוון. מקרה, כדי לסכם את העניין לא נותר אלא לצטט דברי חכמים: האינטרנט נועד לפורנו.
 

פייסבוק

 
אם מישהו מהקוראים מחזיק באזרחות קנדית ונמצא ברשימת הגיוס של הצבא (הקנדי, אלא מה), מוטב שבכל הקשור לתחזוקת דף ה-Facebook שלו, ישמור על פרופיל נמוך. הסיבה? מחלקת ההגנה של המדינה פרסמה באמצעות רשת הטלוויזיה CBC הנחייה לחייליה, לפיה יש להימנע מהעלאת תמונות ואינפורמציה אישית לאתר, מחשש שיגיע לידיהם של גורמים בארגון אל-קעידה, המנטרים את המתרחש באתר ועלולים לנצלן למטרות טרור.

● עוד עלה מן התחקיר, כי חיילים נוהגים להצטלם ולחשוף פרטים באשר להצלחותיהם המבצעיות.

● עם זאת, בראיון שנתן לרשת הטלוויזיה CBC, מסר מרצה להיסטוריה צבאית אמריקנית כי האזהרות הן בבחינת צנזורה צבאית ותו לא.

● ובמישור הלוקאלי, הוראה דומה ניתנה לא מזמן למיטב בחורינו בחיל האוויר, לאחר שהתברר כי כמה מהם פרסמו בפרופיל שלהם באתר את תמונותיהם במדי החיל. חלקם אף הגדילו לעשות ופרסמו אינפורמציה המסגירה את תפקידם הספציפי בחיל, כמו גם תמונות שצולמו בתוך מתקנים צבאיים בהן הם נראים לצד כלים מסווגים.
 
 
 
● קבוצת פייסבוק בשם שמירה על צה"ל שלנו, שנוסדה על ידי ערן טרטאקובסקי, בעל רקע צבאי בנושא ביטחון שדה, הוקמה על מנת לתת מענה לזליגת המידע הרגיש. החברים בקבוצה לקחו על עצמם את האחריות להעלות את המודעות בקרב הגולשים לסכנה המודיעינית הפוטנציאלית, ובאמצעות פעולות הסברה מבקשים לשכנע בעלי עמוד פרופיל סוררים ברשת החברתית, להסיר כל תמונה או מידע רגיש אותו העלו. היוזמה זוכה עד כה לתגובות אוהדות ועל פי רוב לשיתוף פעולה מצד בעלי הפרופילים הבעייתיים.

● דובר צה"ל מסר בתגובה: "כחלק מפעילות רציפה להגברת המודעות בדבר הסכנות בחשיפתו של מידע צבאי כלשהו, התבקשו הגורמים האחראים להפיץ תזכורת לכלל חיילי צה"ל בדבר נהלים הקשורים בהורדת תמונות לאינטרנט".

● ככל שזה נוגע לקודקודי פייסבוק, מרבה חברים – מרבה עבודה עבור מפעילי האתר. במילים אחרות, Facebook "נוטה" למחוק עמודי פרופילי גולשים, המגלים כישורים סוציאליים מפותחים מדי לטעמם. הסיבה המשוערת הינה החשש שמא מדובר בפרופילים מזויפים.

● מפעילי האתר התחמקו מתשובה ברורה בנושא: "לצערנו, אנחנו לא יכולים לספק אינפורמציה הנוגעת לחשבון של משתמש ספציפי. אנא בקשו מהמשתמש לפנות אלינו ישירות ולתאר את הבעיה באופן מפורט. אנו מצטערים על אי הנוחות".
 

Youtube

הראיון שהתחיל את הבלגן
 הראיון שהתחיל את הבלגן   
● מסכן ה-YouTube הזה - כולם רוצים לחסום את הגישה אליו. ממשלת פקיסטן ביקשה לאמץ השבוע את רעיונותיה המתקדמים של ש"ס בנוגע להגבלת התכנים באינטרנט, ולצנזר את האתר הפופולרי Youtube. הממשל הפקיסטני החליט לחסום את האתר לגולשים במדינה מחשש לחילול הקודש ולמנוע מן הגולשים חשיפה לקליפים שנראו לו לא ראויים.

● הפרשה החלה כאשר הפוליטיקאי ההולנדי הימני Geert Wilders תקף בראיונות בהם הופיע בשבועות האחרונים את האיסלאם. Wilders הציג את האיסלאם כדת פאשיסטית המסיתה לאלימות כלפי נשים וכלפי הומוסקסואלים. מטבע הדברים, נמצא מי שהעלה את הראיונות ל-YouTube.

● בפקיסטן עוררו הראיונות סערה רבתי, וזו הובילה לכך שהממשל הפקיסטאני אישר להגביל את האתר בתחומי המדינה. הכוונה היתה להסיר את הראיונות מן האתר, משום שהם גרמו למהומה ולא פחות - לחילול האיסלאם. לטענת הממשל הפקיסטני, יהיה "בטוח יותר" לבקר באתר כאשר הסרטונים לא שם.

● למרות הכוונה להגביל את הצפייה בסרטונים לפקיסטן בלבד, דבר הוביל לדבר ו-YouTube כולו נפל - השבתה כלל עולמית. הממשל הפקיסטני טען כי אין להאשים בפיאסקו הטכנולוגי את מדינתו. מישהו שמע על הכובע הבוער? כמובן, אם היו שומרים על פיהם ונמנעים מלצנזר את האתר וליחצ"ן את Wilder בפומביות ובאפקטיביות כה רבות, יתכן כי כל המהומה היתה נמנעת.

● לבסוף, החליטה ממשלת פקיסטן לאפשר למי שרוצה לצפות בתכנים פוגעניים ומעליבים, לעשות זאת. הממשל פשוט יישב לו לבד בחושך, בקור וייעלב.
 

הירוקים עוברים ל-AMD

AMD תשווק החל מן השבוע הבא, בתחילת חודש מרץ, Chipset חדש וחסכוני בשם 780. החברה מתיימרת לפתור את בעיות האנרגיה העתידיות של העולם בזכותו של הממזר הקטן.

● בזכות הטכנולוגיה שלו, מאפשר ה-Chipset חסכון ניכר ומשמעותי ביותר בניצול האנרגיה אותה צורך המחשב. בחישוב פשוט, המעבד החדש של AMD יחסוך לעולם 72 מיליארד קילו-ואט. רק על מנת להבהיר, מדובר בכמות אנרגיה שאמורה להספיק למדינה בסדר גודל של ווילס למשך שבוע לפחות.

● החיסכון מחושב עבור מחשבי PC במצב Stand-by. החיסכון במצב פעיל גדול, כמובן, בהרבה, אבל אפילו ב-AMD טרם הצליחו לעשות את החישוב (זו היתה בדיחה, כן?).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by