ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא צריך אח גדול 

לא צריך אח גדול

 
 
נמרוד צוק

את החשיפה של ילדים לתכנים מזיקים אפשר לצמצם גם בלי להדחף לאזרחים לתוך הדפדפן. ואם כבר מסננים, גם האתר של ש"ס לא ממש מתאים לקטינים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המסננים לא יעצרו אותו. צרכן פורנו טיפוסי (צ': ASAP Images)
 המסננים לא יעצרו אותו. צרכן פורנו טיפוסי (צ': ASAP Images)   
מאוד מפתה לזנק בשיניים חשופות על ח"כ אמנון כהן מש"ס והצעת החוק לסינון אתרי אינטרנט שלו, כפי שאכן עשו רוב מוחלט של עיתונאים וכלי תקשורת מאז אושרה אתמול בקריאה ראשונה.

מצד אחד, בהחלט יש מה לתקוף: המחקר שמשרד התקשורת מסתמך עליו, לפיו "60% מילדי ישראל גולשים באתרים פורנוגרפיים", נשמע מוגזם והיסטרי לחלוטין. יותר מכך: מדובר בעיוות של נתוני המחקר המקורי, שהתייחס ל-60% חשיפה לאתרים כאלו - בחלקה חשיפה שלא בכוונה תחילה, או חשיפה חד פעמית.

החלק בחוק המתיר לשר התקשורת לדרוש בעתיד מספקיות האינטרנט להתקין מערכת שתסנן תכנים ברמת התשתית (ולא רק באמצעות התקנת תוכנה על מחשב המשתמש) נראה מבהיל ומתאים יותר למדינות כמו איראן ופקיסטן, ובמיוחד היצירה הנלווית של "רשימה שחורה" ממשלתית של אזרחים שביקשו להמנע מסינון תכנים. העובדה שאותו "שירות" יופעל כברירת מחדל ללקוחות שלא יצהירו במפורש כי אינם מעוניינים בו, לא מוסיפה שלווה. מעבר לכך, צפיה בח"כ כהן שהתראיין אמש אצל לונדון וקירשנבאום יוצרת את הרושם כי הוא מבין באינטרנט כמו שאני מבין בדיג - ואפשר רק לקוות כי עמיתו למפלגה, שר התקשורת אריאל אטיאס, מתמצא קצת יותר בנושאים בהם עוסק משרדו.
 
 
מצד שני - שאר החלקים של החוק, אלה שאמורים להיכנס לתוקף באופן מיידי, נראים על פניהם דווקא די סבירים, ותגובת התקשורת להצעה יוצרת תחושה לא נוחה של עליהום תקשורתי, שאולי לא היה כזה גורף אם האנשים מאחורי ההצעה לא היו חברי כנסת מש"ס. האתרים אותם מתאר החוק כ"בלתי הולמים לקטינים" - כאלה המציגים "יחסי מין שיש בהם אלימות, התעללות, ביזוי, השפלה או ניצול" כמו גם אתרים המציגים יחסי מין עם קטינים, אכן לא נשמעים כמו חומר לבני 12, והנוהל להפעלת השלב הראשון של החוק נראה הגיוני, ולא כולל הפעלה של סינון כברירת מחדל.

כשמתעמקים מעט בחוק, עם זאת, מתגלים החורים הרבים: האפקטיביות של תוכנות הסינון היא חלקית במקרה הטוב, וילדים סקרנים במיוחד שמתעניינים ב"תכנים אסורים" לא יתקשו למצוא דרכים לעקוף אותן (כמו הורדה של פורנו באי-מיול או צפיה בסרטונים ביו-טיוב), כאשר ההשפעה העיקרית תהיה דווקא הערמת קשיים על מי שלא מתעניין בהם כלל. הרשימה הכללית של הנושאים שיוגבלו נראית אמנם ראויה - אבל ביישום שלה בפועל עלולים להיחסם גם הרבה אתרים תמימים, ועצם הרעיון שגוף ממשלתי יקבע מה מותר ומה אסור לאזרחים לראות, מקומם ולא דמוקרטי בעליל.

מניעת הפעלת הסינון דורשת זיהוי של הלקוחות כבגירים, עניין שגם אותו קשה לבצע באופן אמין דרך טלפון, פקס או אי-מייל. מטריד לא פחות הוא הנזק שעלול להגרם למרקם היחסים העדין בין הורים וילדיהם כתוצאה מהתקנת תוכנות סינון ומעקב, השקולה לחיטוט של ההורים ביומן האישי של הילד או לחיפוש מגזיני פורנו מתחת למזרן.
 
 
 
בארה"ב, מדינה בה מילים גסות נמחקות משידורי הרדיו ורשתות הטלוויזיה הציבוריות, ובה מוזיקאים נוהגים להוציא גרסאות "נקיות" של אלבומיהם, נבלמו בשנים האחרונות מספר הצעות חוק דומות בבית המשפט העליון. הן נמצאו כסותרות את התיקון הראשון לחוקה האמריקאית המבטיח את חופש הביטוי, ונקבע כי אין להן מקום, כיוון שלא חסרות חלופות אפקטיביות שהורים יוכלים להפעיל באופן וולנטרי. בארה"ב, על פי מחקר עדכני שערך ארגון "Pew And American Life Project", ההורים גם מרבים לנצל את החלופות האלה – 87% מהם מפקחים על רשימות החברים בתוכנות המסרים המיידיים של ילדיהם, 82% מנטרים את השימוש שלהם ברשתות חברתיות ו-76% בודקים לאילו אתרים נכנסים הילדים.

אם המטרה היא לסייע להורים להגביר את הפיקוח על השימוש שילדיהם עושים באינטרנט, לא צריך ללכת למקומות שדמוקטיות מערביות נאורות נמנעות מלהגיע אליהם: החוק הקיים כבר מחייב את חברות האינטרנט להציע שירותי סינון אתרים "בלתי הולמים" לקטינים, וכולן אכן מציעות שירותים כאלה – במחיר של 10-12 שקלים בחודש. אפשר להסתפק בדרישה מחברות האינטרנט לספק אותם בחינם, להציע אותם ללקוחות באופן אקטיבי ואולי גם לממן קמפיין פרסומי להגברת מודעות הציבור ל"סכנות האינטרנט" – מבלי להתנות את הגישה לרשת בהפעלת השירות. ואם כבר מסננים אתרים, אגב, ראוי לבדוק את האפשרות להוסיף ל"רשימות השחורות" גם את האתר הרשמי של ש"ס, בו מוצג בהבלטה מאמר חשוך מאת חבר הכנסת שלמה בניזרי, הקושר בין רעידות האדמה שפקדו לאחרונה את ישראל ל"משכבי זכר". לדעתי מדובר בחומר שילדים לא צריכים להיחשף אליו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by