ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מה קרה לקולומביה? 
 
 
מערכת חיים ברשת

במעבורת חלל יש אלפי מערכות קטנות, ששיבוש בכל אחת מהן יכול היה לגרום להתרסקות בכניסה לאטמוספירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מומחים בתחום האסטרונאוטיקה וחקר החלל העלו אפשרויות שונות לגבי סיבות התפוצצות המעבורת "קולומביה", ביניהן כשלים מבניים ותקלות מחשב. הדבר היחיד שבו משוכנעים המומחים, הוא שמסיבה כלשהיא, אירע פיצוץ במעבורת בזמן כניסתה לאטמוספירה.
 

כשל מבני

 
משום שמעבורת "קולומביה" נחשבת לישנה במיוחד – בת יותר מעשרים שנה ומאחוריה כעשרים ושמונה טיסות לחלל, עולה האפשרות לתקלה במבנה המעבורת. תקלה כזאת יכולה להיגרם בדומה למכונות-כביסה או מערכות-סטריאו ה"מתקלקלות" פתאום, ללא סיבה מיוחדת נראית לעין, כשבד"כ הסיבה האמיתית היא "עייפות החומר".

השימוש הרב שנעשה במעבורת עד כה מעלה את הסיכוי שאחת מתוך אלפי המערכות הפועלות בה נשחקה או לא-תפקדה כצפוי. יש לזכור כי המעבורת נעה בתנאים קיצוניים במיוחד – כך שגם תקלה פעוטה דוגמת מכלית-דלק הנסדקת קלות באחד המשלבי-ההמראה יכולה להפוך במהירות, בתנאי טמפ' או לחץ אטמוספרי קיצוני, לכשל קריטי שסופו טראגי.

יש לציין כי למעבורת הוותיקה הזו יש היסטוריה לא קצרה של תקלות, שבמזל התגלו, עד כה, לפני שהיה מאוחר מדי: כבר בטיסה הראשונה של "קולומביה", בתחילת שנות השמונים, נמצאה בה תקלה חמורה בחיווט-הפנימי, בגללה הושבתה המעבורת למספר חודשים. גם טיסתה האחרונה, זו שממנה לא חזרה, עוקבה כמעט ארבע שנים בשל תקלות שונות.
 

תקלות מחשב

המעבורת כולה, עפ"י פרסומי נאס"א, מבוססת על מערכות מחשוב אוטומטיות – המבצעות בעצמן את כל החישובים הנדרשים לטיסה בחלל. האסטרונאטים עצמם, לא עושים כמעט דבר מלבד לפקח על תפקודה ברמה שטחית. גם סטייה קלה בחישוב, על אף שפחות סביר שתקרה, יכלה לגרום לכניסה "לא מדוייקת" לאטמוספירה של כדור הארץ, דבר העלול לגרום לחיכוך, שיוביל בסופו של דבר לעליית טמפרטורות קיצונית במיוחד שתוצאותיה – שריפת המעבורת בעודה באוויר.

לתקלות אלה אפשר להוסיף גם מקרה של טעות אנוש או של כשל במערכת אחרת, את התשובה לשאלה מה באמת קרה לקולומביה נקבל, אם בכלל, רק בתום פעולתה של ועדת החקירה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by