ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הקמת עסק ברשת: דומיין והוסטינג 

הקמת עסק ברשת: דומיין והוסטינג

 
 
דנה פאר

רוצים לפתוח חנות וירטואלית אבל אין לכם כסף או ניסיון עסקי? סדרת המדריכים שלנו תלמד אתכם כיצד עושים זאת, צעד אחר צעד, וכמעט לגמרי בחינם. כתבה ראשונה בסדרה: איפה לקנות דומיין והיכן לרכוש הוסטינג (אירוח לאתר)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה עושה בחורה בת 25 שרוצה להקים עסק? זאת היתה השאלה שניצבה בפני לפני שנה, כשרציתי לייבא מוצר שאין בארץ ולמכור אותו כאן. הבעיה: למתמחה בבית משפט שבקושי מגרדת את המינימום אין כסף לפתוח חנות. משקיעים כמובן לא היוו אופציה, כי מי ישקיע בצעירה חסרת ניסיון? יכולתי למכור את המוצר ב-eBay או בתואמו הישראלי, אבל אני חלמתי על עסק של ממש, לא על דוכן וירטואלי נידח.
 
הרבה שטנצים וטריקים יאפשרו הקמת חנות וירטואלית כמעט בחינם (צ': ASAP Images)
 הרבה שטנצים וטריקים יאפשרו הקמת חנות וירטואלית כמעט בחינם (צ': ASAP Images)   
בלית ברירה, האפשרות המעשית היחידה שנותרה בפני היתה לפתוח חנות וירטואלית ברשת.

אלא שהקמה של חנות, ואפילו וירטואלית, עולה הרבה כסף. כיוון שכאמור, כסף לא היה בנמצא, במהלך השנה החולפת חיפשתי בנרות כל שטנץ וטריק שיאפשר לי להקים את העסק הזה במינימום השקעה כספית. כיום, כשהחנות הוירטואלית שהקמתי כמעט בחינם כבר עומדת על תילה, באתי לחלוק עימכם את מה שארבע שנות לימודי מינהל עסקים לעולם לא היו מלמדות אותי: איך מקימים עסק ברשת, מהצעד הראשון ועד האחרון, בלי לשלם כמעט כלום.
 
 

צעד 1#: רכישת דומיין

כבר יש לכם רעיון, התלהבות, ומוצר או שירות - כעת חשוב שתבחרו בשם מתחם (דומיין) מוצלח. דומיין מוצלח מורכב משני חלקים: שם קליט וסיומת מתאימה.

הסיומת המתאימה
נפתח דווקא בסיומת: אם מדובר בעסק שעתיד לפעול מול חו"ל מומלץ לרכוש דומיין בעל סיומת גלובלית, רצוי עם הסיומת com (המיועדת לאתרים מסחריים) או biz (המשמשת בעיקר עסקים קטנים). סיומות גלובליות אפשריות נוספות הן net ו-org, אשר אומנם לא יועדו לכך במקור אבל החלו במשך השנים לשמש גם אתרים מסחריים.
 
דומיין ניתן לרכוש רק על שם אדם פרטי (אילוסטרציה: ASAP Images)
 דומיין ניתן לרכוש רק על שם אדם פרטי (אילוסטרציה: ASAP Images)   
 אפשרות נוספת שקיימת במקרה בו הדומיין שאתם מעוניינים בו תפוס היא ליצור קשר עם הבעלים. בזמנו רציתי לרכוש את הדומיין silk.co.il וגיליתי שהוא תפוס. לפיכך הזנתי ב-WhoIs את כתובת הדומיין, גיליתי מיהו הבעלים, כתבתי לו אימייל וניהלנו מו"מ קצר. מאחר שהוא דחה את ההצעה החלטתי בסופו של דבר לרכוש דומיין אחר, שהתברר כמוצלח יותר וגם הפך בסופו של דבר לשמו של העסק. משהו שנכון לגבי עולם העסקים וגם לגבי החיים בכלל: לפעמים מה שנראה בהתחלה כמו מכשול יכול להפוך להזדמנות. 
אם מדובר בעסק ישראלי, אל תתפשרו - ריכשו דומיין עם הסיומת co.il. היא אומנם יקרה יותר מהסיומות הגלובליות (אם קונים במקומות הנכונים, היא עולה בערך פי שניים), אבל הרצינות שהיא משדרת בהחלט שווה את המחיר.

כאשר מדובר בדומיינים ישראלים, היצע הסיומות מוגבל למדי: ניתן לרכוש אך ורק את co.il ואת org.il. אם זו הראשונה - שמיועדת בעיקר לגופים מסחריים - כבר תפוסה, תוכלו לשקול לחילופין את האפשרות לרכוש את תאומתה ב-org.il. זו מיועדת אמנם לשימושם של גופים לא מסחריים, אבל במבחן המציאות כל אחד יכול לרכוש אותה ולהשתמש בה.

באיזה שם לבחור?
השם האידיאלי לדומיין הוא כמובן שם העסק. אם השם הזה כבר תפוס, קיימות שתי אפשרויות: להתפשר על השם או להתפשר על הסיומת.

מרבית האתרים שמוכרים דומיינים יסייעו לכם לבצע את הפעולה הנ"ל אפילו מבלי שתבקשו במיוחד. זאת באמצעות הצעה של רשימת אלטרנטיבות דומות ופנויות במקרה שהדומיין שחיפשתם כבר תפוס.

אפשרות נוספת שקיימת במקרה בו הדומיין שאתם מעוניינים בו תפוס היא ליצור קשר עם הבעלים. לשם כך עליכם להזין ב-WhoIs את כתובת הדומיין; כך תגלו פרטי יצירת קשר עימו, כגון כתובת וכתובת אימייל (במידה ואינם מוסתרים). באמצעות פרטים אלה תוכלו ליצור עימו קשר ולנהל משא ומתן לגבי רכישת הבעלות על הדומיין.

שימו לב שלא תוכלו לבחור בכל שם דומיין בו חשקה נפשכם וקיימות מספר מגבלות, הן טכניות והן מהותיות. כך למשל, שם הדומיין חייב להיות באורך שלושה תווים ומעלה, אינו יכול להתחיל או להסתיים במקף ואינו יכול להכיל שני מקפים רצופים. בנוסף, אם שיטת הפירסום שלכם כוללת ניסיון לזעזע את קהל היעד, כדאי שתדעו שלא ניתן לרשום דומיינים עם שמות פוגעניים או אסורים על פי החוק (למשל כאלו המכילים שפה גסה או פוגעים ברגשות הציבור).

איפה כדאי לקנות?
כעת הגיע זמן הרכישה. שימו לב! בדיוק את אותו דומיין אפשר לקנות בזול או ביוקר: זה תלוי לחלוטין באיפה רוכשים אותו, והפרשי המחירים עשויים להיות משמעותיים ביותר (למשל בין 20 דולר לשנתיים ל-60 דולר לשנתיים).

דומיין ישראלי ריכשו אך ורק דרך אחד מארבעת הרשמים שהוסמכו על ידי איגוד האינטרנט הישראלי: אינטרספייס, דומיין-דה-נט, קומיוניגל או LiveDNS. מדובר במחירים הנמוכים ביותר בשוק הדומיינים הישראלי. את הדומיין ריכשו לשנתיים, לא לשנה בלבד; יש הגורסים שדומיינים הנרכשים לשנתיים נמצאים גבוה יותר בדירוג של גוגל.

הדומיין שתרכשו יאושר תוך כ-24 שעות. חשוב שתדעו שלא ניתן לרשום דומיין על שם עוסק זעיר או מורשה, או על שם של מספר אנשים פרטיים יחדיו, כך שאם העסק שלכם מוקם בתצורה של שותפות, תצטרכו לבחור באחד השותפים שירשום את הדומיין על שמו. במקרה שכזה רצוי לעגן את זכויות יתר השותפים על הדומיין באמצעות חוזה נפרד.

כצעד מניעתי לעתיד לבוא, מומלץ לרכוש גם כמה מ"אחיו" הפנויים של הדומיין (בסיומות אחרות), או לפחות את הבולטים שבהם. כך תתפסו שתי ציפורים במכה אחת: גם לא תפסידו בעתיד לקוחות שיטעו בסיומת, וגם תמנעו מעסקים אחרים לרכוש אותם ולנצל את המוניטין שתבנו.
 

צעד 2#: מציאת הוסטינג

 ניתן כמובן לרכוש הוסטינג בארץ, וזה יהיה קרוב, מהיר, נוח ובעברית - אבל, ואין צורה יפה להגיד את זה: המחירים בשמיים. עבור נפח תעבורה של 50 מגה בלבד אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים כמה עשרות שקלים בחודש, בעוד שאותו הסכום יקנה לכם בחו"ל חצי ג'יגה לכל הפחות, אם לא חמישה ג'יגה ויותר. 
מזל טוב, יש לכם דומיין. עכשיו צריך למצוא איפה לאחסן אותו. המלצה: לפני שאתם מחפשים אופציות בתשלום, רחרחו בקרב החברים שלכם. אולי לאחד מהם יש שרת והוא יוכל לזרוק לכיוונכם 50 מגה פנויים. אבל גם אם לא, הסירו דאגה מליבכם: ישנה אופציה זולה וטובה אחרת - שירותי אחסון בחו"ל.

למה לא לאחסן בחינם?
לפני שאתייחס לשרתים בחו"ל, אני רוצה להקדיש כמה מילים לאופציה לא מומלצת שרבים שוגים ומשתמשים בה: אתרים שמציעים שירותי אחסון בחינם.

חד וחלק: אם אתם רוצים להקים אתר עסקי, אל תתפתו להצעות האלה! אולי ישנם אתרים בודדים מסוג זה שניתן לסמוך עליהם, אבל באופן כללי ראוי להימנע מכך. ככלל, אתרים שמציעים הוסטינג בחינם מתפרנסים מפרסומות, וגם אם לא הם נוטים להיות איטיים בצורה מרגיזה ולסבול מבעיות יציבות. בעיה קריטית נוספת היא שלפעמים הם פשוט... נעלמים. האתר נסגר. הרי הם לא באמת חייבים לכם כלום - הם מציעים את השירותים שלהם בחינם.

השורה התחתונה: לאחסן בחינם אתר אישי זה בסדר, אבל לאחסן אתר של עסק על גבי הוסטינג חינמי זה צעד חובבני ולא רציני.
 
לינוקס, ובחו"ל
לפיכך, הפתרון המומלץ הוא לרכוש אחסון מאתר רציני בחו"ל, למשל ב-GoDaddy. זה יעלה לכם דולרים בודדים לחודש (המחיר עולה, כמובן, בהתאם לנפח שאתם מבקשים לרכוש), ואם אתם לא מפחדים מאנגלית ומשירותי תמיכה באמצעות האימייל, בהחלט מדובר בפתרון האולטימטיבי.

גורם טכני שחשוב לקחת בחשבון כשמחפשים שירות אחסון הוא שאם אתם מתכוונים שהאתר שלכם יתוכנת ב-PHP (זו השפה בה כתובות מרבית מערכות המסחר האלקטרוני החופשיות, אליהן אתייחס בכתבות ההמשך) רצוי מאד שתרכשו הוסטינג של לינוקס (שמריץ Apache) ולא של ווינדוז (שמריץ IIS). זאת כיוון שמרבית המערכות שכתובות ב-PHP יעבדו טוב רק עם Apache.

בכתבות הבאות:
איך מעצבים אתר
כיצד מתכנתים אתר
שיטות לגביית תשלומים מהלקוח
שמירה על קשר עם הלקוח
עניינים משפטיים
שיטות פירסום והעלאת הדירוג בגוגל

מעוניינים לראות כיצד נראה האתר שהוקם כמעט ללא כל השקעה כספית? הקליקו כאן.
יש לכם שאלות אליהן לא התייחסנו בכתבה? כיתבו לנו, ונשתדל להתייחס בכתבות הבאות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by