ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכן מחשבך לסערה הגדולה 

הכן מחשבך לסערה הגדולה

 
 
עידו גנדל

לקראת הסערה הגדולה שצפויה לפקוד את אזורנו, הזדרזנו להכין לכם מדריך מפורט: כך תצילו את מחשבכם מפני ברקים ונחשולי מתח, ותמנעו ממנו לקרוס דווקא כשאתם צריכים אותו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכת ברק. אימת אנשי המחשבים (צ': Stock Exchange)
 מכת ברק. אימת אנשי המחשבים (צ': Stock Exchange)   
זה לא כל כך נעים לראות מחשב מתפגר, במיוחד כאשר זהו המחשב שלכם ועל אחת כמה וכמה כשזה קורה בדיוק שאתם זקוקים לו. המצב מסתבך עוד יותר כשאתם מגלים שכדי להגיע למעבדת התיקונים, עליכם לנסוע בגשם שוטף. לכבוד החורף, שנזכר מדי פעם להפתיע אותנו בסופה ראויה לשמה, הנה כמה עצות שימושיות להגנה על החומרה של ידידינו האלקטרוניים הרגישים.

ככלל, אם אינכם מאחסנים את המחשב על הגג הפתוח, רוב התקלות צפויות להתרחש בנקודות הממשק של המחשב ושל הציוד ההיקפי עם התשתיות: חשמל וטלפון. גם בחורף וגם בקיץ, מפלי מתח ונחשולי מתח עשויים להתרחש ברשת החשמל עצמה, או מקומית אצלכם בבית כתוצאה מהפעלה וכיבוי של מכשירים זוללי אנרגיה. בכל פעם שהנורה בחדר מהבהבת, קחו בחשבון שגם הדיסק הקשיח עלול להבהב. הפסקות חשמל יזומות או מקריות מתרחשות גם הן מדי פעם, ומכות ברק – אימת אנשי המחשבים מאז ומעולם – עלולות לחדור דרך ההגנות של חברות החשמל והטלפוניה ולשרוף את הציוד היקר לכם. במקרה כזה, אפילו לינוקס לא יציל אתכם. אז מה אפשר לעשות? להלן מספר עצות למשתמש הממוצע, שאינו מחזיק בבית גנרטור לשעת חירום.
 

המחשב האישי

 
הפתרון הפשוט והיעיל ביותר הוא, כמובן, ניתוק פיזי מוחלט: כאשר אתם יוצאים מהבית או הולכים לישון והמחשב אינו עסוק בהורדת חומרים חוקיים וחינוכיים מהאינטרנט, כבו אותו בצורה מסודרת ונתקו אותו ואת המודם/נתב מהחשמל ומקו הטלפון. זה גם יחסוך לכם מעט חשמל. כאשר המחשב מחובר, לעומת זאת, מומלץ להגן עליו באמצעות שלוש שכבות הגנה נפרדות:

1. מגן נחשולי מתח: בכל חנות חשמל או מחשבים ניתן להשיג, במחיר כ-80 ש"ח ומעלה, התקן להגנה מפני ברקים ונחשולי מתח. התקנים אלה מיועדים לעומסים כבדים של מקררים ומכונות כביסה, כך שהמחשב והציוד הנלווה לו לא יעיקו עליהם יותר מדי. במקרה של קפיצה פתאומית ברשת החשמל, רוב ההתקנים הללו יגנו על הציוד ויפסיקו את הזרם למספר דקות באופן אוטומטי. היזהרו מהתקנים זולים במיוחד, שמגינים באמצעות נתיך חד-פעמי: הציוד שלכם אולי יישמר, אך לא תוכלו להשתמש בו שוב עד שתשיגו התקן חדש, או בחיבור לא מוגן. ברוב הבתים, המחשב ומוצריו מחוברים כולם ממילא למפצל: מגן נחשולי מתח אחד בין השקע לתקע המפצל יחסוך לכם הרבה כאב ראש. עם זאת, המגן לא יספק חשמל חלופי ולא ימנע את כיבוי המחשב הפתאומי במקרה של הפסקת חשמל.
 
מחשב בחורף (צ': פליקר numstead)
 מחשב בחורף (צ': פליקר numstead)   
2. אל-פסק (UPS): מתקן מגושם וכבד זה, שביסודו אינו אלא סוללה גדולה, מסוגל לספק את החשמל הדרוש למשך דקות ספורות, כדי שתספיקו לכתוב את הפסקה האחרונה במסמך, לשמור אותו ולבצע כיבוי מסודר בלי לחץ. מבלי להיכנס להגדרות מורכבות, ככל שהאל-פסק יקר יותר וההספק שלו (VA – וולט-אמפר) גבוה יותר, כך הוא יחזיק מעמד יותר זמן. בכל מקרה, אל תהיו שאננים – אם השכונה כולה החשיכה, זה לא הזמן לפצוח במשחק אונליין סוער והרה-גורל. חברו לאל-פסק רק את ההתקנים הקריטיים – המחשב עצמו והמסך – והכינו בהישג יד נרות, גפרורים וספר טוב, שיהיה. אל-פסק סביר הוא בעל הספק 600 VA ומעלה, ומחירו כ-400 ש"ח ויותר. גם כאן, מחיר זעיר פירושו הגנה זעירה. אל תתפתו. ודאו שהאל-פסק מספק גם הגנה על קו הטלפון, לטובת המודם הפגיע.

אגב, גם אם אתם חכמים גדולים ומשתמשים כבר שנים באל-פסק משוכלל, כדאי לבדוק אותו כעת. אנו נוטים לקבל את ההתקן הזה כמובן-מאליו ולא לבצע פריקה וטעינה-מחדש כל כמה חודשים, כפי שהורה היצרן. הדבר מחליש את הסוללה לאורך זמן, וברגע האמת אתם עשויים לגלות שהוא מעניק לכם בדיוק מספיק זמן כדי לומר "ג'ק רובינסון" לפני שהמחשב כבה. כשאינכם עסוקים במשהו חשוב, נתקו אותו מהחשמל ובדקו כמה זמן חולף עד שהוא מתחיל לצפצף בהיסטריה.

3. גיבוי: שום הגנה אינה מושלמת, כך שאם אתם רוצים להגביל את הנזק הפוטנציאלי לחומרה בלבד, בצעו גיבויים סדירים של כל הקבצים החשובים שלכם על גבי מדיות שאינן מחוברות תמידית לרשת החשמל (רמז: ספריית גיבוי על אותו דיסק קשיח אינה נחשבת לגיבוי טוב). תקליטורים, DVD או כונן חיצוני ישמרו על הקבצים הגדולים באמת, שאינם משתנים לעתים קרובות, ואילו את המצגות ללימודים ואת המסמכים היומיומיים כדאי לגבות כל יום על התקן זיכרון נייד ו/או ברשת.
 
 
 

המחשב הנייד

בהתחשב בעובדה שבבית אנחנו נוהגים לחבר את הנייד לחשמל, כל העצות הקודמות רלוונטיות גם לגביו, ויש להיזהר במיוחד כשמחברים אותו לחשמל במקומות אחרים, שאין בהם אל-פסק. כשהוא פועל על סוללה, האויב הגדול ביותר של הנייד היא הרטיבות. ודאו שתיק הנשיאה שלכם עמיד למים, ואם אתם ממש חייבים להשתמש במחשב, נניח, בתחנת אוטובוס פרוצה לרוחות ולגשמים, תתאפקו. עוד בעיה שכדאי לשים לב אליה היא עיבוי: אם אתם מתרוצצים בחוץ בחורף ירושלמי, הנייד שבתיק מתקרר ממש כמוכם, וכאשר תתיישבו בבית-קפה מחומם ונעים, המתכת הקרה תגרום להתעבות של הלחות באוויר החם מסביבה וליצירה של טיפות מים הרסניות. אנו נוטים להיתקל בתופעה מרגיזה זו על גבי עדשות של מצלמות, אך אין סיבה שהיא לא תזיק גם לנייד. הניחו לו להגיע בהדרגה, כשהוא כבוי, לטמפרטורה הסובבת ורק אז הדליקו אותו.
 

עוד דבר אחד

מדפסת שנתקלה בטמפרטורה הרסנית (צ': פליקר splorp)
 מדפסת שנתקלה בטמפרטורה הרסנית (צ': פליקר splorp)   
החורף הישראלי אינו מגיע, לרוב, לטמפרטורות שמזיקות למחשבים. אבל לנו בכל זאת קצת קר, ואנחנו מדליקים תנורים ומפזרי חום למיניהם, שאם מתקרבים אליהם יותר מדי הם יכולים להגיע לדרגות חום מסוכנות לנו ולאלקטרוניקה. אם אינכם פנאטים של ניקיון, סביר להניח שבתוך המחשב שלכם יש מרבצים של אבק שעלול להישרף בפועל, שלא לדבר על הפלסטיק הזול והדליק של הכיסויים. הרחיקו גופים פולטי חום מהציוד הרגיש, ושיהיה לכולנו חורף בלי נזקים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by