ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
'המשחקיה' – הפודקאסט הגיימרי הראשון 

'המשחקיה' – הפודקאסט הגיימרי הראשון

 
 
צוות גיימר

אם אתם אוהבים משחקים מכל הסוגים, 'המשחקיה' היא תוכנית רדיו אינטרנטית המוקדשת לכם, הגיימרים בישראל. ישבנו עם איתמר ורן, עורכי התוכנית, כדי להבין מאיפה הטירוף הגיע - וגם לאן הוא הולך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צוות המשחקיה בפעולה (גיימר)
 צוות המשחקיה בפעולה (גיימר)   
לאיתמר ויסברג (28) ורן לוי (32) יש מה להגיד. שניהם, גיימרים בכל רמ'ח איבריהם, מגישים מידי שבוע את פודקאסט 'המשחקיה', הפודקאסט העברי הראשון המוקדש למשחקים בכלל, ולמשחקי מחשב בפרט.

מה זה בכלל פודקאסט? ובכן, מדובר במעין תוכנית רדיו המועברת דרך האינטרנט. בזכות פלאי הטכנולוגיה של הרשת, אפשר להירשם למנוי כתוכנית שכזו, ואז באמצעות תוכנה שתומכת בעניין (כמו לדוגמה iTunes), ליהנות מידי שבוע מפרק חדש, לו תוכלו להאזין בבית או באמצעות נגן ה-Mp3 שלכם. לא רק שקל להאזין לפודקאסט – קל מאוד גם להקליט אותו, וכמעט כל אחד יכול.

את פרקי 'המשחקיה' תוכלו למצוא באתר הבית של התוכנית, המאוכסן באדיבות אתר המשחקים הישראלי Vgames. שם גם תוכלו לקרוא כמה פרטים שאיתמר ורן כתבו על עצמם, אך כמובן שאנו בצוות גיימר לא מוכנים להאמין לשקרים שכאלה, ועל כן יצאנו לראיין את הצמד בעצמנו, ולחשוף את כל האמת!
 

תוכלו לספר לנו קצת על עצמכם? ממתי תפס אתכם תחביב משחקי המחשב? מה עוד אתם עושים בחיים?

גיימר פודקאסט - לקבל את החדשות שלכם בכל מקום (gettyimages)
 גיימר פודקאסט - לקבל את החדשות שלכם בכל מקום (gettyimages)   
איתמר: אני חובב משחקים מימים ימימה. החל מ'מה במשבצת' בגיל הגן, דרך משחקי קומודור 64 אצל חבר גדול יותר בכיתה א-ב ועד מבוכים ודרקונים בכיתה ו', כמעט כל סוג משחק שנחשפתי אליו עניין אותי. גם היום אני משחק בכל מה שאני יכול: ממשחקי פעולה ואסטרטגיה במחשב, דרך 'גיבור הגיטרה' ב-PlayStation 2 וכולל משחק תפקידים של גיבורי על עם חברים. ומדי פעם איזה משחק קלפים או לוח, לגיוון. חוץ מזה אני גם מהנדס אלקטרוניקה במקצועי (דרך הלימודים בטכניון פגשתי את רן).

רן: ביום, מהנדס מהוגן, אבל בלילה...סופר, פודקאסטר, גיימר מושבע. משחקי מחשב תפסו אותי מהרגע ששרפתי את 'הסינקלייר ספקטרום' הראשון שלי כשניסיתי לשדרג אותו (סיפור ארוך).

מאיפה הגיע הרעיון של פודקאסט עברי על משחקים?

איתמר: לפני כחצי שנה נחשפתי לראשונה לעולם הפודקאסטים. גיליתי שאפשר למצוא תכניות בכל נושא בעולם ובין היתר על המשחקים שאני אוהב. אבל לא היו פודקאסטים בעברית, לפחות לא על משחקים. מה שמעניין הוא שרן פנה אלי באותו זמן ממש לגבי יצירת פודקאסט וזה התאים לי כמו כפפה ליד. הנושא נבחר בשנייה, היות ושנינו חובבי משחקים מושבעים.

למה דווקא פודקאסט? מה מיוחד בו ביחס לעיתונאות כתובה?

איתמר: קודם כל, זה חדש ושונה. כך הרבה יותר קל לקבל תשומת לב באינטרנט הצפופה. חוץ מזה, האזנה לפודקאסט זה משהו שאתה יכול לעשות בזמן שאתה עושה משהו אחר: למשל בנהיגה או אימון כושר- מה שאי אפשר לעשות בחומר כתוב. בנוסף, לדעתי זהו מדיום שמאוד מתאים להגשה משותפת. מעבר לכך, ההפצה של פודקאסטים לא דורשת כמעט שום מאמץ מצד המאזין: מרגע שנרשמת לתכנית, אתה מקבל עדכונים ופרקים חדשים אוטומטית.

רן: פודקאסט דומה מאוד לרדיו מסורתי, אבל יש לו שני יתרונות בולטים. הראשון הוא זמינות, נוחות וגמישות מקסימלית לצרכים של המאזין: ניתן להאזין מתי, איך וכמה שרוצים. השני - ניתן להגיע לקהל הרבה יותר מפולח ממה שרדיו מסורתי יכול או רוצה להגיע. התוכנית שלנו ייחודית בארץ, ופונה לקהל שאין לו תוכנית רדיו 'משלו'.
 

באיזה נושאים אתם עוסקים בפודקאסט? אילו תגובות קיבלתם?

 
איתמר: מכיוון שאין בארץ פודקאסטים אחרים בנושא, ומכיוון שתחומי העניין שלי די רחבים, החלטנו לעסוק בכל סוגי המשחקים. אמנם רוב התוכן שלנו הינו על משחקי מחשב ווידאו, אבל גם משחקי שולחן מקבלים יחס ואנחנו במגמה של הוספת תוכן העוסק במשחקי תפקידים. בנוסף, אנחנו מסקרים אירועי גיימינג שמתרחשים בארץ (ועם קצת מזל אז בעתיד גם בעולם) ומראיינים אנשים בולטים בתחום. התגובות שקיבלנו בינתיים נעות בין 'יו, מגניב!' ל'משחקים? את מי זה מעניין?' אנחנו עובדים במרץ על שיפור איכות הסאונד והתוכן כל הזמן ומקווים שזה יוכיח את עצמו מבחינת המאזינים.

למי אתם מכוונים, לגיימרים 'כבדים' או להמונים?

איתמר: זאת שאלה טובה. אנחנו פונים קודם כל לאנשים כמותנו. חבר'ה מבוגרים יותר, שלא מסתפקים בהודעות לעיתונות שצצות על כל משחק חדש, אלא רוצים לשמוע קצת מעבר, כמו התמקדות במאפיינים מסוימים של משחקים, דעות ופרשנויות, האנשים שמאחורי החדשות (ראיונות), עצות ועוד. הייתי מאוד רוצה לחשוב שאנחנו עוזרים להפצת 'בשורת המשחקים' כתחביב לגיטימי וכיפי בארץ, אבל אני חושב שרוב הקהל שלנו מורכב מאנשים שכבר מגדירים את עצמם כגיימרים. עם זאת, מכיוון שאנחנו עוסקים בסוגים שונים של משחקים, אני בטוח ששחקני מחשב מנוסים, למשל, שיאזינו יתקלו בדברים חדשים ומוזרים מתחום משחקי הקלפים, או ששחקני משחקי התפקידים יופתעו לשמוע כמה כיף לשחק עם גיטרה מפלסטיק.

איך אתם מקליטים את התוכניות? כמה עבודה זה דורש?

איתמר: אנחנו מכינים כמה נושאים שאנחנו רוצים לדון בהם לכל תכנית, ועורכים עליהם תחקיר מקדים. לאחר מכן אנחנו נכנסים ל'אולפן' המאולתר שלנו עם מחשב (לפטופ בד'כ) המחובר למיקרופון. לאחרונה השתדרגנו וקנינו מיקרופון איכותי ומיקסר, אבל מי שרוצה להתחיל בזה לא צריך להתחיל בגדול... ההפצה של התכנית נעשית דרך אתר הפודקאסטים הישראלי iCast.

רן: למרות שרף הכניסה התיאורטי נמוך, צריך להשקיע הרבה זמן, מחשבה וגם לא מעט כסף ביצירה של פודקאסט איכותי. כמו כל תוכנית רדיו, או טלוויזיה לצורך העניין, איכות היא מקצוענות.
 
 

יש פודקאסטים בחו'ל שאתם שואבים מהם השראה? יש לכם המלצות עבור הגולשים שעדיין לא נחשפו לתופעה?

המשחקיה בפסטיבל אייקון 2007 (גיימר)
 המשחקיה בפסטיבל אייקון 2007 (גיימר)   
איתמר: כן, בהחלט. אני קיבלתי את ההשראה שלי בעיקר מפודקאסט משחקי התפקידים 'פחד מהמגף' ותכנית הטכנולוגיה המצוינת 'טוויט' (זה הפודקאסט הנשמע ביותר בעולם). בינתיים נוספו תכניות רבות לחביבות עלי. המלצות: אם אתם מחפשים תכניות בעברית, לכוו תסתובבו ב-iCast ותראו מה בהיצע - יש כל מיני סוגים. אלה מכם שרוצים לשמוע באנגלית (או שפות אחרות) יש כמה מדריכים לפודקאסטים, כמו iTunes. למעשה כל חיפוש בגוגל אחר צמד המילים 'Podcast Directory' יפנה אתכם לרשימה של תכניות בנושאים שונים. חפשו נושאים שאתם אוהבים, ולכו על זה!

רן: המלצה שלי- אל תאזינו לפודקאסט מול המחשב. נצלו את הזמן 'המבוזבז' להעשרה עצמית: אפשר להקשיב לפודקאסטים בזמן נסיעה לעבודה, ברכבת, או כשעושים ספורט. אני, באופן אישי, כבר כמעט השלמתי קורס שנה א' באסטרונומיה תוך כדי נסיעה הלוך ושוב לעבודה...

מה לדעתכם מייחד את הפודקאסט שלכם כ'ישראלי/עברי', פרט לשפה, כמובן?

איתמר: כמובן שראשית זה עניין השפה. בגלל זה אני גם מנסה להקפיד על שימוש נכון בעברית בתכנית שלנו (למרבה הצער של רן) ושימוש במילים עבריות בתחום הכל-כך לוקה בחסר הזה. למעשה אנחנו בעיצומה של תחרות נושאת פרסים בין המאזינים למצוא מילה עברית למונח 'גיימר'. גם 'פודקאסט' ניסיתי להשריש כ'שדרשת', אבל לא כל כך הלך לי. חוץ מזה, אנחנו מכסים אירועים וכנסים שקורים בארץ, חברות ישראליות (ראו הראיון בפרק 22) ועוד נושאים שמעניינים אותנו כישראלים.

רן: בארבע מילים, 'אין עוד דבר כזה'. למי שאוהב משחקי תפקידים ומשחקי מחשב, התוכנית שלנו היא היחידה בכל המדיה הישראלית שמדברת אליו.

מה דעתכם על שוק משחקי המחשב הישראלי באופן כללי, מנקודת המבט שלכם כגיימרים?

איתמר: ראשית, המון פיראטיות! באמת, זה כבר לא מצחיק. למרות שגם אני גדלתי בתוך מסורת ה'תעתיק לי ואעתיק לך', אני מקפיד לקנות משחקים בד'כ כדי לשמר את מקומות העבודה של המפתחים. בכל זאת, אם אתה אוהב משהו, אתה צריך לתמוך בו. שנית, הרבה זבל נמצא על המדפים (זו בעיה עולמית, לא רק בארץ). שלישית, חוסר בפיתוח משחקים עברי - לאיפה נעלמו כל גאוני התכנה שלנו? כולם עובדים במיקרוסופט ישראל? רביעית, יש הרבה שחקני מחשב וקונסולות בארץ, האח הידד!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by