ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת משחק: Aquaria 

ביקורת משחק: Aquaria

 
 
אלעד קפלן, גיימר

Aquaria הוא משחק מיוחד במינו, בו תצאו להרפתקה מרתקת במעמקי האוקינוס. למרות שלא פותח על ידי חברה גדולה ועשירה, מצליח Aquaria להכניס אתכם לעולם עשיר ומופלא – רק היזהרו שלא ללכת לאיבוד!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משחק אווירה בלתי נשכח. Aquaria (צ': גיימר)
 משחק אווירה בלתי נשכח. Aquaria (צ': גיימר)   
כשהמילים 'אילו פינו מלא שירה כים, ולשוננו רנה כהמון גליו' נכתבו בפיוט המפורסם 'נשמת כל חי', ספק אם כוונו להרפתקה התת-ימית בעולם המרהיב של אקווריה. עם זאת, לא יכולנו לתאר בצורה טובה יותר את המסע המרתק בעולם המים הייחודי, שמובל על ידי קולות השירה של נייג'ה, אשת ים מסתורית.

מדובר במשחק מקורי, שזכה בתחרות ה-IGF 2007 למשחקים עצמאיים. הוא מוצג בצורה דו-מימדית ואם רוצים ניתן לשלוט בו בעזרת העכבר בלבד. על אף שהמשחק פותח על ידי שני מפתחים, מדובר בכותר מלוטש מהשורה הראשונה, שכולל את אחד העולמות הוירטואליים המפורטים והמקיפים ביותר בהם שיחקנו. אקווריה יפהפה בעשרות צורות שונות, כשהכל משתלב יחד לחוויה אווירתית ובלתי נשכחת.
 

חופים הם לפעמים געגועים

 
העלילה מתחילה כשנייג'ה משתכשכת כהרגלה במים, שוחה לצד הדגים, ומבחינה לפתע בעובדה כאובה - היא לבדה. הבדידות מציקה ואינה נותנת מנוח. ודאי יש הסבר הולם לקיומה, היא תוהה, משמעות לעולם הסובב אותה. מסע השורשים מקבל רובד נוסף, כשדמות שחורה ומעורפלת מעניקה לנייג'ה חיזיון ובו הבזקים מעברה. היא יוצאת למסע על מנת לפתור את התעלומה הנצחית, וזכרונותיה במהלך הדרך חושפים את מסתורי העולם ואת תעלומת חייה.

המשחק כולו עוסק בחיפוש. העולם הוירטואלי עצום, לעיתים באופן מייאש, וכולל מאות סודות, הפתעות ומנהרות חבויות. ניתן להעביר שעות שלמות בשחיה בתוך המים, בחיפוש אחר דגים ויצורים חדשים. הכל חדש ומפתיע ועד שתתקרבו לא תדעו מי אויב ומי חבר, מי טורף ומי נטרף. כל איזור אליו תתגלגלו מעוצב אחרת ומלא במפלצות, הפתעות וסיפורים. העיצוב החזותי והקולי סוחפים כמו גלי הים. המשחק כולו צויר והולחן על ידי צמד המפתחים וניתן להרגיש בכך שכל תנועה של המכחול וכל תו במהלך הדרך נוצרו באהבה גדולה.

כל אחד מהמקומות אליהם תחתרו ייחודי בדרכו שלו. יערות תת-מימיים כוללים סבך צמחים, בהם מתרוצצים בעלי חיים בכל הגדלים והצורות. הירוקת מטפסת על האבנים ומחביאה שלל מנהרות נסתרות. בצדו השני של האויקינוס תגלו עיר שקועה ושוממת, מוצפת ברוחות של דגים מתים, בתים הרוסים וצינורות חלודים. בכל מקום ומקום סיפור חדש יתגלה לעיניכם.
 
אתגר לא קטן. Aquaria  (צ': גיימר)
 אתגר לא קטן. Aquaria (צ': גיימר)   
האינטרקציה עם העולם נעשית דרך שירתה של נייג'ה. לחיצה על המקש הימני של העכבר מעלה סביבה מעגל צורות צבעוניות אשר יוצרות צלילים. הרכבים שונים יפיקו מנגינות קסומות המסוגלות להמיר את דמותה של נייג'ה ולאפשר לה לבצע פעולות מיוחדות. כל איזור במשחק יחשוף מנגינות נוספות וצורות חדשות לשחק. בין השאר, נייג'ה תוכל להפוך לדמות אנרגיה המשגרת ניתזי אש על אויביה או לדמות טבע, המסוגל לשתול פרחים קוצניים ולעבור דרך דלתות חסומות. הצורות רבות ומגוונות וכל אחת מאפשרת לנייג'ה לגשת לחלקים חדשים מהעולם ולהתקדם הלאה במסע המרתק.

אין מלך לים
עד כאן נשמע כמו טיול ימי רגוע בחיק הטבע? לא כך הדבר. הסביבה מתחת לים מלאה ביצורים בשלל גדלים וצורות, שאינם תמיד מאוהביה של נייג'ה. בעוד דגים מסוימים שוחים להנאתם בקרקעית האוקינוס, רבים מיצורי המים לא אוהבים שמפרים את שלוותם. הם יפגעו בכם, ירדפו אחריכם ויתאמצו לסלק אתכם משטח מחייתם. אין צורך להלחם בכולם ורבים מהם ינוחו עד לרגע שתתקפו אותם בעצמכם, אז הם ישיבו אש בבהלה. עם זאת, מדובר באתגר לא קטן. האויבים הראשיים ענקיים וחזקים, ועל מנת להרוג אותם יש לחשוף נקודות חולשה, שלעיתים חבויות היטב. אם קיוויתם ליהנות מים רגוע, תאלצו להסתפק באיזור הראשון של המשחק, קרוב לביתה המוגן של נייג'ה – אחר כך תאלצו להזיע על מנת להתקדם.
 
 
משחק מתסכל לחסרי הסבלנות. Aquaria (צ': גיימר)
 משחק מתסכל לחסרי הסבלנות. Aquaria (צ': גיימר)   
יתרונו הגדול של המשחק הוא גם חסרונו – ההיקף העצום. כיאה למשחק העוסק בחיפוש, לא חסר מה לחפש. העולם הרחב מלא בכל טוב. בכל איזור תוכלו לאסוף אינספור אוצרות נוצצים בשביל ביתה של נייג'ה, תחפושות אותן ניתן ללבוש ושלל הפתעות נוספות. מצד שני, קל מאוד ללכת לאיבוד. בתחתית המסך ממוקמת מפה אשר מסמנת את הדרך, היכן כבר הייתם ואילו נקודות מפתח כבר חשפתם.

למרבה הצער, המידע על המפה מינימלי ולא חוסך את הצורך לשרטט לבד נתיבי התקדמות אפשריים או מקומות אליהם תרצו לחזור בעתיד. לשמור דף ועט לצד המחשב היה פעם דבר מובן מאליו, כשמשחקים פתוחים כמו Star Control 2 דרשו מהשחקן לרשום כל פרט. כיום אנו מצפים מהמשחק לעשות את העבודה בשבילנו, לזכור היכן היינו ולתת לנו כיוון להמשך.

פעמים רבות תאלצו לחפש פתרונות במדריכי אסטרטגיה, כשהדרך הנכונה אינה בהכרח הפשוטה. אם אתם חסרי סבלנות, זה עלול להיות מתסכל. זה נוגע גם לחלק מהאויבים הגדולים, אותם לעיתים תתבקשו לנצח בשיטות מסובכות ומעורפלות. אם תצליחו לעמוד במשימה, המשחק אינו חוסך בתגמולים בדמות זיכרונות עלילתיים, מחרוזות שירה חדשות, אוצרות ואפילו חיות מחמד.
 

כל הנחלים זורמים לים

לא מושלם, אבל מעניין מאד. Aquaria  (צ': גיימר)
 לא מושלם, אבל מעניין מאד. Aquaria (צ': גיימר)   
קריסטלים אדומים מפוזרים ברחבי הדרך בהם נייג'ה יכולה לכלוא את זיכרונותיה, או אם אתם מתעקשים – לשמור את המשחק. הקריסטלים ממלאים את מאגר החיים ונותנים פסק זמן מההתרוצצות המתמדת. אילו הם היו נפוצים יותר, המלאכה הייתה קלה ונעימה בהרבה. לא כיף להפסיד שעות רבות של שחיה במים בעקבות התקלות בלתי צפויה במפלצת ימית תוקפנית ונקודת שמירה מרוחקת במיוחד.

רמת הקושי מתאזנת בעזרת מנגנון בישול נפלא. כן, בישול. נייג'ה אוספת מרכיבים מדגים, יצורים ופרחים בדרך, בעזרתם ניתן להכין תבשילים מיוחדים. ניתן לשלב בכל עת בין מרכיבים שונים על מנת לקבל תבשילים הנעים מלחם, דרך מרק חם ועד לגלידה. חלקם מוסיפים בריאות, אחרים מהירות ולאחדים יכולות שונות ומשונות, אותם נשאיר לכם לגלות בעצמכם. מערכת הבישול חשובה למשחק כמו אוויר לנשימה, כשהיא מכריחה אתכם לחקור, להשיג מצרכים חדשים ולהצטייד לקראת המסע הארוך.

אקווריה מציג חוויה מלאה באופי, חן ואתגרים. האווירה נפלאה והשיוט בעולם הקסום בלתי נשכח. מדובר במשחק מקורי במקום מרוחק, בו הכל חדש ומיוחד. המחסור בכיוון התקדמות ברור עלול ליצור תסכול ולפגוע בהנאה, אך אם תצליחו להתגבר על הבעיה תשארו עם אחד המשחקים המיוחדים ביותר שבהם שיחקתם בשנים האחרונות. מסע החיפוש של נייג'ה הוא למעשה שלכם, כשכל צעד וגילוי מפתיע ומרגש. גם אם לא מדובר במשחק מושלם, הוא עדיין אחד הכותרים הכי מעניינים בנמצא. צללו לתוך המים והתכוננו לשיר את שירת הים!
 
Aquaria (צ': גיימר)
 Aquaria (צ': גיימר)   
בעד
עולם רחב וייחודי
אינספור הפתעות, אוצרות וסודות לגלות
עיצוב יפהפה, אווירתי ומלוטש

נגד
עולם גדול ומבלבל
אין מספיק נקודות שמירה
לעיתים קשה ומתסכל

ציון סופי: 86
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by