ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מקליפי ועד Xbox 

מקליפי ועד Xbox

 
 
יוסי ארדמן

בעקבות הסערה התקשורתית סביב הנסיון של מיקרוסופט לרכוש את יאהו, אנחנו מביאים לכם 10 סיפורים אחרים שהביאו את מיקרוסופט לכותרות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Clippy - באופיס 2007 כבר לא תוכלו למצוא אותו (צילום: מתוך youtube)
 Clippy - באופיס 2007 כבר לא תוכלו למצוא אותו (צילום: מתוך youtube)   
ההמולה התקשורתית סביב הנסיון של מיקרוסופט לרכוש את יאהו, היא הזדמנות מצוינת להזכר בכמה מהפרשיות הקודמות שזיכו את ענקית התוכנה מרדמונד בכותרות. קבלו את חמש הפאדיחות הבולטות וחמשת סיפורי ההצלחה המעניינים שנקשרו בשמה של מיקרוסופט בשנים האחרונות:

הפאדיחות הגדולות

1.Clippy - האטב של אופיס
את הצליל המעיק שהוא משמיע אתם ודאי מכירים, כמו גם את הדמות המגוחכת שלו. האטב של Office, הנקרא "קליפי" בפי כל, מהלך ברשלנות כמו על זכוכית העומדת להתנפץ. מיקרוסופט המציאה את האטב ב-97, כדי לעזור למשתמשיה בכל בעיה שהם עשויים להתקל בה ב-Office. זה עזר. הבעיות האחרות התגמדו לעומת הצרה המעיקה מכולן - כיצד מעלימים את קליפי וגורמים לו לא לשוב לעולם. לשמחתנו, למרות העצב וקשיי הפרידה (שלוו בהספדים נרגשים) מיקרוסופט הבינה שכדאי לה להוריד אותו מהמסך. ב-Office XP, למשל, ברגע שכיביתם את קליפי הוא לא שב, ב-Office 2003 יכולתם להפעיל אותו ידנית אם ממש התגעגעתם, וב-Office 2007 הוא כבר נשאר בבית, תהא מנוחתו עדן.
 
ביל גייטס בערעור מיקרוסופט על פירוקה, 2001 (צילום: gettyimages)
 ביל גייטס בערעור מיקרוסופט על פירוקה, 2001 (צילום: gettyimages)   
2. Windows Live
Windows Live הוא המותג האינטרנטי עליו הכריזה מיקרוסופט לפני כשנתיים, שתחת המטריה שלו נכללו מנוע חיפוש חדש, שירות דואר, מסנג'ר, שטח אחסון חופשי ושירותי נוספים. בפועל, השירות נחל אכזבה גדולה. מה שהיתה אמור להיות התשובה המוחצת של מיקרוסופט לגוגל ושהושקה בקול תרועה, לא ממש הצליח להשיג את מטרותיו. אולי עם האיחוד של שתי הענקיות, פיצ'רים מיאהו ישתלבו יפה אל תוך ה-Live ויפיחו בו רוח חיים.

3. משפט אנטי-טראסט
1998 היתה שנה משמעותית עבור מיקרוסופט. בחודש מאי הוגשה התביעה הראשונה של משרד המשפטים האמריקאי נגד החברה בהאשמה כי השתמשה בכוחה המונופולי באופן דורסני ולא חוקי. מיקרוסופט הואשמה כי חיברה בין Windows 98 לבין הדפדפן אינטרנט אקספלורר כך שלא ניתן היה להפריד ביניהם, וזאת במטרה להשיג יתרון מוחץ על הדפדפן המתחרה נטסקייפ ולקבור אותו. בית המשפט החליט לפרק את מיקרוסופט לשתי חברות שונות, החלטה שנדחתה בסופו של דבר בערעור שהגישה החברה. בכל מקרה ספגה מיקרוסופט קנסות כבדים של מיליארדי דולרים ו"זכתה" לתביעות נוספות גם באירופה, כאשר רק לאחרונה - בתום שלוש שנות מאבק - סיימה את הסכסוך המשפטי המתוקשר עם בית המשפט של האיחוד האירופי, בהודעה שלא תגיש ערעור.
 
אז העותק שלכם כבר חוקי? (צילומסך)
 אז העותק שלכם כבר חוקי? (צילומסך)   
4. Genuine Windows Advantage
החגיגה נגמרה. שנים של שימוש ב-Windows פרוץ הגיעו לקיצם ביום אחד: מיקרוסופט החליטה לצרף לעדכוני ה-Windows Update תוסף "הורס שמחות" שידווח לנו אם עותק החלונות שברשותנו חוקי או לא, ויפעיל שורה של סנקציות מציקות נגד עותקים שיתגלו כפיראטיים. ביום בהיר אחד הרגישו המוני בית ישראל מה זה להיות "האקרים מן המניין" וגנבי תוכנה פוטנציאלים. מיקרוסופט מצידה הצליחה שוב "להשחיל" לנו עדכון בניגוד לרצוננו, ולגרום לנו לרוץ אל חנות המחשבים הקרובה כדי לרכוש עותק חוקי. חוקי אבל מסריח.

5. Blue Screen of Death
20 באפריל 1998. ביל גייטס מציג בתערוכת קומדקס את המוצר החדשני מבית מיקרוסופט: Windows 98. כמה פשוטה וידידותית מערכת ההפעלה החדשה - מחברים לה חומרה חדשה, היא מיד מזהה אותה ומתחילה לעבוד. גן עדן. האמנם? באמצע ההדגמה, עם חיבור הסורק, קרסה מערכת ההפעלה וביל גייטס נותר נבוך מול אולם מלא עיתונים תאבי כשלונות. בטח תשמחו ללחוץ כאן ולראות את זה קורה.
 
 

המהלכים המנצחים

Xbox 360 - מיקרוסופט הצליחה לחדור לשוק הקונסולות (צילום: gettyimages)
 Xbox 360 - מיקרוסופט הצליחה לחדור לשוק הקונסולות (צילום: gettyimages)   
גם הצלחות היו למיקרוסופט בשנים האחרונות. בחרנו את הארבע שנראו לנו כזכורות והמשמעותיות ביותר:

1. xbox 360
ב-2006 השאירה מיקרוסופט את סוני ונינטנדו מאחור עם השקת Xbox 360, קונסולת המשחקים "הדור הבא" שלהם. הקונסולה הושקה כשנה לפני קונסולות הדור הבא של סוני (פלייסטיישן 3) וניטנדו (Wii), וניצלה היטב את פער הזמן הזה כדי לבסס את עצמה בשוק קונסולות הדור הבא. למיקרוסופט היתה כבר קונסולה אחת בשוק, ה-Xbox, אך ה-Xbox 360 הפכה לאחד ממקורות ההכנסה המשמעותיים של מיקרוסופט ב-2007, ועזרה לרווחיה של החברה לזנק ב-79% לעומת הרבעון המקביל ב-2006. בסופו של דבר, קונסולת ה-Wii הזולה של נינטנדו הוכרזה המנצחת של 2007 מבחינת מכירות, אך באותה שנה זכה Halo 3 (שיצא ל-Xbox 360 בלבד) בתואר המשחק הנמכר ביותר, עם 4.8 מליון עותקים.

2. ההשקעה בפייסבוק
מיקרוסופט הודיעה: רכשנו %1.6 מאתר הרשת החברתית פייסבוק תמורת 240 מליון דולר. האנליסטים, בתגובה, ביקרו את החברה על רכישת חלק קטן מאד של האתר תמורת סכום מופרז. סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, התעקש כי זו לא היתה טעות: "ימים יגידו מהו הערך האמיתי של פייסבוק. כיום, האתר מאד פופולרי כך שעבור חברה כמו שלנו, המבקשת נוכחות בולטת בתחום, ההשקעה חשובה מאד".
 
XP. ארבע מאות מליון משתמשים ב-2006. (צילום: gettyimages)
 XP. ארבע מאות מליון משתמשים ב-2006. (צילום: gettyimages)   
3. eXPerience עם XP
מערכת ההפעלה המוצלחת ביותר של מיקרוסופט. כאשר יצאה רשמית ב-25 באוקטובר 2001 עוררה הדים רבים ברחבי העולם. למעשה, היתה זו מערכת ההפעלה הראשונה מאז Windows 95 שהיה בה שינוי משמעותי בממשק הגרפי. מערכת ההפעלה התקבלה באהדה בקרב משתמשים, בעיקר בזכות היכולות הגרפיות המשופרות, השיפור המשמעותי בחווית המשתמש, ותמיכה רחבה הרבה יותר בחומרה ותוכנה התקבלה. חבילות העדכון (ה-Service Packs) היו יעילות ומשמעותיות. אז נכון, התגלו הרבה בעיות אבטחה, אבל מי שזוכר את העבודה עם גרסאות קודמות של Windows (ואפילו מי שכבר זכה לעבוד עם Vista), היה ונשאר מאושר עם המוצר.
מיקרוסופט הודיעה כי תפסיק למכור XP החל מסוף הרבעון השני של 2008, ותפסיק לתמוך ב-Service Pack 2 באפריל 2009.

4. סוליטר ושולה המוקשים
לא משנה בני כמה אתם ולא משנה כמה חזק המאיץ הגרפי שלכם - סוליטר ושולה המוקשים תמיד יעבירו לכם שעות של שעמום. המשחק היחידי שחוקי להתמכר אליו וככל הנראה לא ינסו לאשפז אתכם אם תנסו לשבור בו באובססיביות את השיא של עצמכם. שלל גרסאות ההמשך ותלת המימד לא הצליחו לשחזר את הצלחתם של שני המשחקים המקורים, שהגיעו אלינו עם הגרסאות הראשונות של ה-Windows וצועדים איתנו יד ביד עד היום.
 

ומה עם ויסטה?

ממשק האירו של ויסטה, זו הבשורה? (צילומסך)
 ממשק האירו של ויסטה, זו הבשורה? (צילומסך)   
רבות דובר על מערכת ההפעלה הזו: הציפיה הגדולה והממושכת, הממשק האוורירי המעופף - אל מול גזילת משאבי המערכת והאיטיות. כיוון שלדעתנו לא מדובר במוצר גרוע כל כך כפי שטוענים מבקריו הרבים, התקשנו להחליט אם נכון יותר להגדירו ככשרון או ככשלון. אתם מוזמנים להגיב ולהחליט בעצמכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by