ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש לך הודעה חדשה – והיא וירוס 
 
 רוצים אותך בטלפון   
 
מערכת חיים ברשת

איך לא חשבו על זה קודם? מומחים לאבטחת מחשבים מזהירים כי ככל הנראה הגל הבא של הוירוסים יתקוף מחזית שעד עתה הייתה בתולה לחלוטין – מכשירי הטלפון הסלולרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכשירי הטלפון הסלולרים ומחשבי כף היד הנישאים הופכים בימים אלו למטרות מפתות במיוחד עבור כותבי הוירוסים, מזהירים מומחי אבטחה. עד שנת 2005, כך מפורסם ב-BBC, מומחי האנטי-וירוס מעריכים כי לקוחות רשתות הסלולר יחוו לראשונה תוכניות מחשב זדוניות שייכתבו על מנת לנצל פרצות במכשירים הניידים.

עד לתאריך זה מאמינים המומחים כי מכשירי הדור השלישי יהיו פופולריים מספיק, ומחשבי היד יהיו חזקים מספיק, מה שיהפוך אותם לרגישים יותר לפרצות אשר מאפשרות לוירוסים להשפיע על מחשבים שולחניים כיום.

חברות האנטי וירוס מזהירות את חברות הטלקומוניקציה ויצרני המכשירים להתכונן מראש כבר היום כיצד להתמודד עם איומי הוירוסים ולהימנע מפדיחות אלו או אחרות העשויות לצוץ, הן ברמה הכלכלית והן ברמת יחסי הציבור, כתוצאה מתקיפה של וירוסים את מכשירי הלקוחות.


אפליקציות נבזיות במיוחד

בתקופה האחרונה כבר נכתבו מספר וירוסים שיועדו עבור מכשירי טלפון סלולרים ומחשבי כף יד, אולם רובם היו לא מזיקים במיוחד.

שני וירוסים הופיעו כבר במכשירי הפאלם. הראשון, שענה לשם "ליברטי", ניסה למחוק את כל התוכניות המאוחסנות על המכשיר, אך לא יכול היה להיות מופץ ממכשיר למכשיר. הוירוס השני שזכה לשם "Phage" נראה אך ורק בתחומי המעבדות (מה שמחזק את ההשערה כי לחברות האנטי וירוס יש מה להרוויח מהופעתם של וירוסים חדשים במקומות בהם לא היו כאלו בעבר).

וירוס מייל בשם "טימופוניקה", אשר הופיע בספרד, ניסה לשלוח הודעות טקסט למספרי סלולר אקראיים אולם לא הצליח להתרבות בקרב מכשירי הסלולר.

אחת ההתפרצויות החמורות ביותר עד כה, ארעה ביפן בחודש יוני 2000. משתמשים קיבלו אי-מייל סלולרי אשר ביקש מהם ללחוץ על לינק מצורף. בכל פעם שמישהו ניסה לפתוח את הלינק, זה גרם לטלפון לחייג ל-119, מספר הטלפון של שירותי החירום של יפן, אשר מהר מאוד הוצפו בשיחות.

מומחי אבטחה מאמינים כי תופעות אלו הן רק מתאבן קטן לעומת המנה העיקרית הצפויה לבוא. "כותבי הוירוסים הולכים אחר המסה הקריטית, הם רוצים להכות במספר האנשים הגבוה ביותר שניתן להגיע אליו", אמר סאל וויוורוס, דובר חברת האנטי-וירוס Network Associates.


הערכת איומים

וויוורוס אמר כי הסכנה כי וירוס סלולרי ידביק אלפי משתמשים, גוברת ככל שהמכשירים נעשים מתוחכמים יותר.

רשתות התקשורת מאמצות טכנולוגיות רשת וסטנדרטים שיקלו עליהם להציע שירותי מולטימדיה. אולם שינויים אלו יהפכו את הטלפונים לפגיעים יותר לטכניקות הדבקה הנמצאות בשימוש בקרב וירוסים הקיימים כיום עבור מחשבי PC.

"רוב האנשים לא מבינים שהמכשירים האלו יותר דומים למחשבים מאשר לטלפונים", אמר וויוורוס.
רבות מהרשתות מציעות ללקוחות שירותי רשת זמינים בכל עת, כך שהם יוכלו לקבל אי-מיילים והודעות טקסט במהירות האפשרית. אולם החיבורים הקבועים הללו יכולים להיות מנוצלים ע"י וירוסים בצורה מהירה הרבה יותר מאשר אם הטלפונים היו מחוברים לרשתות המידע לסירוגין, ולא באופן רציף.

בארה"ב התקינה חברת T-Mobile שירותי Firewall על מנת לנסות להגביל את חירותם של ונדליסטים לעשות נזקים למחשבים המחוברים דרך רשתות האלחוט שלהם.

וויוורוס הזהיר כי ב-2005 הרשתות יהיו מהירות מספיק כך שתוכניות קטנות (וירוסים מופיעים בדרך כלל כקבצים קטנים) יוכלו לשכפל ולשלוח עצמן במהירות גבוהה לטלפונים, אשר עד אז, יהיו מתוחכמים מספיק בשביל להריץ אותן.

התפרצות המונית של וירוס דוגמת ה-LoveBug הידוע לשמצה עשויות לעלות לחברות התקשורת הסלולרית במיליארדי דולרים. ומי אם לא חברות האנטי וירוס, ישמחו לעטות עליהן את גלימת המושיע, ולשחרר את חברות הסלולר מדאגות הוירוסים (וגם מאי אלו דולרים).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by