ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חולה עם זכויות 

חולה עם זכויות

 
 
יוסי ארדמן

לרגל יום זכויות החולה בארה"ב, בדקנו כיצד מתייחסים לחוק אתרי הבריאות הישראלים ואיך תוכלו להיעזר ברשת כדי לשמור על זכויותיכם. תה עם לימון כלול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוק זכויות החולה - פוקח עין על המערכת הרפואית (צילום: gettyimages)
 חוק זכויות החולה - פוקח עין על המערכת הרפואית (צילום: gettyimages)   
יום ראשון, ה-3 בפברואר הוא יום זכויות החולה בארצות הברית. כדאי לדעת שכחולים יש לכם עוד כמה זכויות בסיסיות חוץ מהזכות להשאר בבית, לשתות תה ולבקש מבני הזוג לשרת אתכם ללא מרמור מצידם.

חוק זכויות החולה בישראל נחקק בשנת 96. ישראל היא אחת המדינות המתקדמות בעולם בתחום זה: זכויות החולה, כלומר היחסים שבין החולה למטפלים בו, נקבעו בחוק ולא רק על בסיס "אמנות" או קודים אתיים.

החוק מגדיר את זכויות האדם הזכאי לטיפול רפואי במדינת ישראל - הוא אוסר על אפליה בין המטופלים, מתיר לחולה לברר פרטים על זהותו של המטפל בו, מתיר לחולים לבקש דיעה נוספת ומחייב את הממסד הרפואי לאפשר לו זאת. עוד מתייחס החוק לחובתו של המטופל להסכים מראש לכל טיפול, ואת חובת מסירת המידע למטופל. החוק מגדיר בצורה מסודרת גם את אופן הטיפול בפצועים בכוחות הביטחון ואת הסמכויות הניתנות לרופאים הצבאיים.

אף על פי שעברו כבר 12 שנה מאז שנחקק החוק, חולים רבים אינם מודעים לזכויותיהם. אולי כיוון שמעטים הגופים - בעולם הוירטואלי או מחוצה לו - שמתייחסים לחוק ולזכויות המגיעות לכם.
 

פנו אל הקופה

אתר קופת חולים לאומית - לוקחים את זכויות החולה ברצינות (צילומסך)
 אתר קופת חולים לאומית - לוקחים את זכויות החולה ברצינות (צילומסך)   
המקום הטבעי ביותר להרחבות בנושא חוק זכויות החולה הוא באתרי האינטרנט של קופות החולים השונות. אלא שקופות החולים כמעט שלא מתייחסות לחוק - הן אמנם מאפשרות לכם לשאול שאלות בנושא דרך האתר או בטלפון, אך כמעט שאינן מרחיבות בדבר זכויותיכם.

אתר קופת חולים לאומית הוא היחידי מבין אתרי קופות החולים המפרט את חוק זכויות החולה במלואו. הטקסט זמין במהירות דרך הלשונית "פניות הציבור", המפנה בין השאר גם לנוסח החוק. כמו כן מאפשר האתר של קופ"ח לאומית ליצור קשר עם הועדה לפניות הציבור או עם ועדת הערר (אם אינכם חושבים שאתם מקבלים את השירות שמגיע לכם על פי חוק) באמצעות טופס אונליין.

אתר קופת חולים כללית אינו מכיר באופן רשמי במונח "זכויות החולה" - ניתן להגיע לנוסח החוק דרך תת-אתרים שהוקמו עבור המרכזים הרפואיים של הקופה. עם זאת, האתר יאפשר לכם לפנות לנציגי פניות הציבור ולרפאים מומחים בכל בעיה, ובכלל זה בנושאים הקשורים בתביעות רפואיות. האתר ידידותי למשתמש וכל המידע בו נגיש וזמין לגולשים.

באתר מכבי שירותי בריאות מצאנו במהירות פרטים על חוק הבריאות הממלכתי וכן דף פניות ציבור. כדי להגיע לפרטים בדבר חוק זכויות החולה היה צורך להעזר במנוע החיפוש של האתר. את נוסח החוק היבש לא מצאנו, ובמקומו היה מאמר בשם "חוק זכויות החולה בעידן חוק ביטוח בריאות ממלכתי", שמפרש את החוק, וכן מספר מאמרים בנושא זכויות המטופל.

אתר קופת חולים מאוחדת מתגאה בסיסמה "קצת סדר - יותר נוח", ורוב המידע בו מאורגן בצורה יעילה (כלומר, ברגע שמבינים איך להשתמש באתר). עם זאת, לחוק זכויות החולה לא הצלחנו להגיע דרך תפריטי הניווט ונאלצנו לחפש אותו במפורש דרך מנוע החיפוש. קופת חולים מאוחדת מוסיפה גם מסר נוזף בסוף המאמר: "רבים מסעיפי החוק דנים בכללי התנהגות בין אדם לחברו. כשם שהרופא חייב להקפיד בכבודו של המטופל הרי שגם האחרון חייב להתייחסות דומה כלפי הרופא".
 

דעו את זכויותיכם

אם הרופא לא אגיב, האגודה לזכויות החולה תסייע לכם (צילום: gettyimages)
 אם הרופא לא אגיב, האגודה לזכויות החולה תסייע לכם (צילום: gettyimages)   
האגודה לזכויות החולה היא כלב השמירה של החוק והיא הוקמה ב-1996, מיד לאחר שהחוק התקבל סופית. האגודה מפעילה אתר מכובד ובו חומר רב ומקיף בנושא זכויות החולה. באתר תוכלו לדעת סוף סוף מה באמת מגיע לכם במסגרת סל הבריאות ושירותי קופת החולים, מתי תוכלו לפנות למיון, אילו זכויות והטבות מגיעות לכם במידה וחליתם במחלה כלשהי וכו'. כדאי לזכור את כתובת האתר לשעת חירום, כיוון שהוא מאד שימושי.

במידה ואינכם מוצאים את המידע הרצוי באחת הקטגוריות, המסודרות היטב, תוכלו להשאיר שאלה בפורום ומתנדבי האגודה ישיבו לפנייתכם - שם או בפורום זכויות החולה באתר הרפואי סטארמד. ואם האלרגיה שלכם לקרדית האבק גורמת לכם להיות אלרגים לפורומים למיניהם, יש גם אימייל. פשוט.
 
 

עורכי הדין ישמחו לעמוד לצדכם

"אם תכניס אותי פנימה בכח, אני אקרא לעו"ד שלי!" (צילום: gettyimages)
 "אם תכניס אותי פנימה בכח, אני אקרא לעו"ד שלי!" (צילום: gettyimages)   
זכויות החולה מתקשרות בדעתנו לתחום הרשלנות הרפואית, התופס תאוצה בשנים האחרונות. המשוואה פשוטה - לא שמרו על זכויותך, ייתכן שתרצה לתבוע את המוסד או הרופא המטפל על רשלנות רפואית. ישנם אתרים רבים, מאחוריהם עורכי דין רבים, שיותר מישמחו לעזור לכם.

Rashlanut.co.il הוא דוגמא לאתר מסוג זה. האתר עצמו כמעט ואינו מכיל מידע שימושי לחולים. כן תוכלו למצוא שם פסקי דין לתביעות רשלנות קודמות, מעט הגדרות משפטיות מעורפלות והכי חשוב (מבחינת מפעילי האתר כמובן) - פרטי ההתקשורת של עורך הדין הקרוב שישמח לייעץ לכם.
קיימים אתרים נוספים המציעים שירותים דומה כמו אתר המשפט הרפואי ואתר זכויות החולה ורשלנות רפואית. נושא התשלום הכספי לעורכי הדין המייעצים לא מוזכר באתרים אלו במפורש, לפחות לא בשלבים הראשונים של הייעוץ.

לסיכום, הרשת מודעת לחוק זכויות החולה במדינת ישראל אך מלבד האגודה לזכויות החולה, אתרי האינטרנט הישראליים לא מתייחסים אליו ברצינות יתרה. נקווה שהמצב פנים מול פנים טוב יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by