ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה למדפסות חלק ב' 
 
 
דורון טילמן

החלק השני במדריך קניית המדפסות והפעם: מה עושים עם המהירות, איזה נייר הכי טוב ולמה התקשורת שוב אשמה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחרי שעסקנו בשבוע שעבר בחשיבות בחירת המדפסת הנכונה ואיך ניתן למדוד את איכות ההדפסה נעבור לסקירה של תכונות נוספות אותן כדאי לבדוק לפני הקניה של המדפסת הבאה שלכם.
 

התקשורת אשמה

גדול ומסורבל או קטן ופשוט
 גדול ומסורבל או קטן ופשוט   
מרבית המדפסות החדישות מגיעות כיום עם ממשק USB, דבר אשר הופך את חיבורן למחשב למשחק ילדים. בעלי מחשבים ישנים, יצטרכו להסתפק בממשק מקבילי (Parallel) אלא אם כן תרצו לרכוש כרטיס הרחבה עם שקעי USB.

אפשרויות נוספות הן חיבור אלחוטי, באמצעות אינפרא אדום (IR) למשל, דבר שיכול להיות שימושי כשיש לכם מחשב עם חיבור שכזה או כשצריך להשתמש בה עם הרבה מחשבים.
חברות גדולות מן הסתם ירצו חיבור פשוט ומהיר לרשת המחשבים, ולשם כך יש את מדפסות הרשת שהזכרנו, אשר מגיעות עם חיבור לכבל רשת סטנדרטי.
 

זיכרון קצר וארוך

 
תהליך ההדפסה כרוך בשליחת נתונים מהמחשב למדפסת. במידה ולמדפסת יש זיכרון פנימי (נקרא גם חוצץ או Buffer) היא תוכל לשמור בו את כל הנתונים ולפנות את המחשב לפעולות אחרות, או להכנת הדפים הבאים להדפסה למשלוח.מדפסות הזרקת דיו, ושאר מדפסות אישיות שלא צריכות להתמודד עם הדפסה בכמויות גדולות, יכולות להסתפק בכמות קטנה כמו 256KB-768KB. מדפסות עבור תמונות לרוב יגיעו עם יותר זיכרון, בסביבות 2MB. והכמות הכי גדולה חשובה למדפסות לייזר במקומות עבודה, כדי לאפשר קבלת הדפסות מכמה מקורות בו זמנית.
 
 

מהירות

אחד הנתונים המובלטים על ידי היצרניות השונות הוא מהירות ההדפסה אשר נמדדת בכמות דפים בשחור לבן (מספר גבוה) ובצבע (מספר נמוך) שניתן להדפיס בדקה – Pages Per Minute (PPM).
יש להתייחס למספרים אלה בחשדנות מה, כי הם מבוססים על ממוצעים שונים ועל הדפסה של דפים בצורה מאוד מסוימת. למשל הדפסה של דפי טקסט בלבד במצב חסכוני על נייר פשוט, דבר שיגדיל את כמות הדפים לדקה. הדפסה של תמונות תהיה איטית במיוחד, בתחום הדקות הבודדות. אם אינכם לחוצים בזמן, אל תטרחו להשקיע יותר במדפסת רק בזכות המהירות.
 

שקט בבקשה

מדפסות פולטות לא רק נייר עם הדפסה אלא גם רעש. למרבית האנשים זה לא משנה, אבל זה משהו שכדאי לזכור כשאתם רוצים להדפיס בחשאי כששאר באי הבית ישנים. מרבית היצרניות מפרסמות את כמות הרעש בצורת מספר הדציבלים (dB) כאשר כמה שפחות – יותר שקט.
 

עברית שפה קשה

בעבר מערכת ההפעלה של רובנו הייתה דוס, ועדיין יש פה ושם אנשים שעובדים איתו. הוכחה לכך שעברית היא שפה קשה גם במחשבים היא הצורך בשבב במדפסת בו צרובה גם שפתנו כדי שנוכל לעבוד בדוס. אם יש לכם צורך כזה (ברשותכם מסמכים של מעבד תמלילים ישן), בדקו בחנות כי מדובר בדגם שמכיל "עברית צרובה" או "עברית בדוס".
 

הכל אודות הנייר

נייר דו שכבתי מלטף
 נייר דו שכבתי מלטף   
מרבית האנשים יסתפקו בנייר פשוט להדפסת מסמכים ופה ושם בנייר מיוחד להדפסת תמונות באיכות גבוהה. אם יש לכם צרכים נוספים כמו הדפסה על מעטפות, מדבקות וכדומה, בדקו במפרט באיזה סוגי נייר וגדלים תומכת המדפסת בה אתם מעונינים.
 
עוד נקודה חשובה בהקשר לנייר היא צורת ההזנה שלו. מרבית המדפסות מקבלות את הנייר מהחלק האחורי (הזנה עילית), דבר המצריך תוספת מקום בצד זה וגם בגובה. הניר המודפס יוצא מהחלק הקדמי של המדפסת. המדפסות של HP מפורסמות דווקא בזכות הזנה תחתית, מחלקה הקדמי של המדפסת. ולשם הוא גם יוצא. ברוב המקרים שיטה זו מאפשרת גם אחסון של יותר דפים המוכנים לשימוש. אם אתם מוגבלים במקום או לא רוצים לעסוק בהוספת דפים כל הזמן, בדקו את מאפייני המדפסת בתחום זה.
 

עלויות שימוש ומתכלים

מלאו אותי
 מלאו אותי   
המדפסת החדשה שלכם תגיע לרוב עם מיכלי דיו חדשים (לעיתים קטנים בנפחם לעומת אלה שתקנו לאחר מכן) ועם כמה דוגמיות של נייר. אבל אלה יגמרו במהרה ותאלצו לקנות חדשים. בשבוע שעבר סיפרנו לכם על מחסניות הדיו וההבדל בעלויות שלהם, ואם תבדקו מחירים תוכלו לראות שכעבור כמה זמן תוציאו את סכום המדפסת שנית על דיו חדש.

תוכלו להימנע מהוצאות מיותרות בכמה דרכים:

הדבר הראשון הוא לבדוק במפרט המדפסת/מחסניות הדיו כמה דפים בממוצע ניתן להפיק מהם. נתון זה נקרא לעיתים Ink Yield והוא נמדד למחסנית השחורה והצבעונית בנפרד. זהו כמובן אינו מדע מדויק, אבל המספר ייתכן לכם אומדן כלשהו.

לאחר הקניה כדאי להדפיס באיכות הדרושה ולא מעבר לכך. גם הדפסה במצב טיוטה/חסכוני (Draft/Economy) תפיק תוצאות סבירות בהחלט. וכמובן כדאי להשתמש בנייר הפשוט ביותר שאפשר. כמו כן אל תבחרו להדפיס ברזולוציה הגבוהה ביותר בכל פעם אם אין בכך צורך.

הדרך השלישית לחיסכון כרוכה ברכישת מחסניות/מכלי דיו תואמים – כאלה שלא נוצרו על ידי יצרן המדפסת אלא על ידי חברה אחרת. היתרון הוא בעלות הנמוכה יותר (בעיקר במדפסות כמו של Epson בהם ראש הדיו נפרד מהמיכל). החיסרון הוא בכך במקרה של תקלה שתצריך תיקון אצל טכנאי האחריות לא תכסה זאת. לחילופין ניתן לרכוש ערכות למילוי מיכלי הדיו מחדש. אבל גם כאן במקרה של תקלה לא תהיו מכוסים.

במקרה של חשש, בדקו לפני כל קניה אצל אנשים אחרים שברשותם אותו דגם. וזכרו שיש יתרון קל בנושא כאשר ראש הדיו הוא חלק מהמיכל, כי אז החלפתו יכולה לפתור הרבה בעיות.
 

אחריות ושרות

כמובן שאף אחד לא רוצה להזדקק להם, אבל בדקו מהו זמן האחריות הניתן ואיפה תקבלו את השרות, האם בחנות הקרובה לבית או אצל היבואן שנמצא בעיר אחרת. אם ברצונכם להשתמש במיכלים תואמים או ממולאים מחדש, בדקו מה יחס האחריות לנושא. לעיתים אין בעיה, אלא אם כן יש תקלה ואז תאלצו לשלם מחיר מלא.
 

תוספות

כיום ניתן למצוא מדפסות עם כונן לכרטיסי זיכרון ויכולת של חיבור ישיר באמצעות USB למצלמה דיגיטאלית. כך ניתן פשוט לדלג על המחשב בתהליך ההדפסה, ולהוציא עותק של התמונות שלכם ישירות להדפסה. אם נראה לכם שאינכם זקוקים לשירותי המחשב לצורכי תיקונים קלים בתמונה זו יכולה להיות תוספת שימושית מאוד.

ואם כבר הזכרנו את שירותי המחשב, בדקו והשוו את חבילת התוכנות והדוגמיות שמגיעה עם המדפסת. לעיתים ניתן למצוא שם אוצרות, ולפחות תוכלו להתנסות בהדפסת חולצות ותמונות מבלי רכישה התחלתית נוספת.

למדפיסי הטקסט בכמויות שרוצים לחסוך, בדקו עם ניתן לרכוש בנוסף גם מתקן אשר יאפשר הדפסה אוטומטית משני צדי הנייר (Duplexing). בכל מקרה תמיד ניתן לקחת את הדף, להפוך אותו ולהכניס שוב למדפסת.

עוד דרך לחסוך מיועדת למי שזקוק לשרותיי סריקה בסיסיים ביותר עבור דפים בודדים. מדפסות בודדות, בעיקר של Canon, מאפשרות החלפת מיכל הדיו בראש סריקה.

לסיכום הנושא, התמקדו בצרכים שלכם, במראה עיניים של דוגמאות הדפסה ובשאלת המחיר. וגם בדקו את חוות הדעת של משתמשים אחרים או סקירות רציניות של הדגם בו אתם מעונינים. ואם אתם מחליפים מדפסת ישנה, נסו לפחות לעשות זאת כאשר הדיו עומד להיגמר בה.
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by