ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שדר אלי עם רובים אהובי 
 
 סוקניק, מה המצב?   
 
צבי טלית

הפנטגון מצייד את חייליו בוידאו-פון לוויני לקראת המתקפה הצפויה בעיראק, וזאת על מנת להקל על חיי העיתונאים; אואם תרצו: כיצד הפכו כלבי השמירה של הדמוקרטיה לפודלים מסורסים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
beam me up scotty
 beam me up scotty   
הפנטגון מתכנן לצייד את קציני יחסי הציבור של הצבא האמריקאי עם משדרי וידאו לוויינים דו כיווניים, על מנת שאלו יוכלו לספק מראות מהשטח, מאזורי לחימה. צעד זה אמור לסכל, לפי ה-CNN, תעמולה העוינת את פעולות הצבא האמריקאי.

יחידות הוידאו-פון מתוצרת חברת scotty האוסטרית שמחירן $27,000, יאפשרו למפקדים בשטח לקיים ועידות וידאו "כמעט בזמן אמת", עם עיתונאים בכל מקום על פני הגלובוס, אמר סא"ל דיוויד לאמפ, דובר מטעם מטה הכוחות המאוחדים האמריקאי, בעת הדגמת המכשיר בפני עיתונאים בסמינר מטעם הפנטגון (שיתוף פעולה בין הצבא לעיתונות, הייתכן?).

המכשיר עצמו הוא מזוודה המכילה מחשב לאפ-טופ עם יכולות הקלטת ועריכת וידאו, עם מצלמה מובנית, מקלדת וצמד אנטנות לוויניות. צוותים של רשתות הטלוויזיה השונות החלו להשתמש בציוד דומה באופן נרחב בשנה החולפת לעדכונים חיים, אשר בעבר דרשו ציוד מסורבל.

"מחנה הנופש" העיתונאי בן השבוע, הוא השלישי מבין ארבעה מחזורים של "קייטנות עיתונאים" אותן יזם הפנטגון, על מנת להכין מראש עיתונאים, אמריקאים וזרים, כיצד להשתבץ בתוך מערך הכוחות הלוחמים, במקרה שאכן תפרוץ מלחמה בעיראק.
 
אימת הצנזור האמריקאי
 אימת הצנזור האמריקאי   
ללמוד בדרך הקשה

במקום לשבת בשקט בעוד שמועות זדוניות עושות דרכן לציבור התמים (מי אמר שבג'נין היה טבח?) "הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לנסות לנהל את זה, להשתמש בזה", אמר לאמפ. "מפקדים שנכשלים לעשות כן, או מנהיגים שלא עוזים זאת, לומדים את הדברים בדרך כלל בדרך הקשה".

לאמפ אמר כי מכשירי הוידאו-פון יכולים לשמש בשדה הקרב כדי ללחום במידע "שקרי" כמו זה שהיה באפגניסטן – על כך שהפצצה אווירית הרסה בית חולים, או על אירועים דומים שלא הולמים את תדמית המלחמה הנקייה עליה שוקד הפנטגון.

מכשיר הוידאו-פון יוכל לשמש לעריכת ראיונות (הרואים ופוטוגרפיים) עם המפקדים האמריקאים, "במקומות אליהם לא יכולה התקשורת להגיע", דוגמת בסיסי כוחות מיוחדים, ועל גבי מטוסים סודיים, אמר לאמפ.
 
 
מייחצנים מהשטח

כל מי שלמד פעם בשיעורי האזרחות בתיכון, כי תפקידה של העיתונות בחברה מתוקנת הוא להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה, יכול להביע ספקות לגיטימיים לגבי קיומן של סדנאות וסמינרים דוגמת "קייטנת העיתונאים" בת השבוע אותה קיים הפנטגון.

ישאלו ודאי הקוראים האם אין בקיום סדנאות שכאלו טעם לפגם? האם צריכה רשת חדשות גדולה כמו ה-CNN, לשמש כשופר להצטיידות של צבא ארה" בטלפונים חכמים? או שמא עליה לחשוף את המהלכים המובילים את ממשל בוש לפתיחת מתקפה מתוכננת ויזומה מראש.

כל מי שישב בחדר האטום וצפה בגנרל שוורצקופף מדבר ב-CNN, זוכר בוודאי את המסכים הירוקים אשר הראו את אותן "הפצצות החכמות" של אמריקה מחסלות מבנים שהוצגו כמטרות צבאיות. כאן המקום להזכיר לקוראים שבמלחמת המפרץ בשנת 1991 נהרגו מאות אלפי עיראקים, דבר שאף אחד בעולם המערבי לא ראה בטלוויזיה המסחרית – הסיבה: זה לא נקי, זה עשוי ליצור לעיראקים תדמית של בני אדם בטעות, מה שיציג את ארה"ב, ואת יוזמת המלחמה כולה, באור שלילי.

והנה עובדה מעניינת, אשר צריכה להעלות ספק קל שבקלים לגבי אמינות המערכת העיתונאית. פרוייקט Censored של אוניברסיטת סונומה האמריקאית, חשף בשנת 2001 כי בעת המלחמה בקוסובו, העסיקה רשת ה-CNN בשורותיה, בתשלום מלא, מומחי "לוחמה פסיכולוגית" של צבא ארה"ב. מ-CNN נטען בתגובה כי אנשים אלו היו אורחי הרשת, לתקופות קצרות (שמא מדובר בקייטנות לחיילים?) על מנת "ללמוד להכיר את החברה ולהרחיב את אופקיהם".

אשרי המאמין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by