ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה: Fuji FinePix Z5fd 

סקירה: Fuji FinePix Z5fd

 
 
נמרוד צוק

פוג'י FinePix Z5fd היא מצלמה נוחה וקלה לשימוש, המתאימה בעיקר לצלמים חובבים. יש בה הרבה פיצ'רים - יעילים יותר או פחות - ולא תזדקקו להרבה זמן כדי ללמוד לתפעל אותה. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-Fuji FinePix Z5fd (צ': יחצ"נות)
 ה-Fuji FinePix Z5fd (צ': יחצ"נות)   
אל שפע המצלמות הדיגיטליות הקומפקטיות שאפשר להשיג בישראל בפחות מאלף שקל הצטרפה לאחרונה עוד מתחרה, Fuji FinePix Z5fd, שמגיעה לארץ באיחור אופנתי של שנה בלבד. פוג'י FinePix Z5fd היא מצלמה מעוצבת היטב, השוקלת כ-150 גרם ומצוידת בחיישן של 6.3 מגה פיקסל, בזום אופטי x3, ביכולת צילום וידאו ובטכנולוגיית זיהוי פנים. המצלמה קלה לשימוש ותתאים בעיקר לצלמים חובבים שסומכים על היכולות האוטומטיות של המצלמה. הבעיה העיקרית היא תוכנת ניהול התמונות המסורבלת, שמגיעה עם המצלמה.

יתרונות: מצלמה מעוצבת ונוחה, קלה לשימוש, מהירות התגובה טובה, ישנם 15 מצבי צילום ולרוב איכות התמונות בהם מרשימה

חסרונות: לא ניתן לראות את המסך באור שמש חזק, כמעט בלתי אפשרי להשיג שליטה ידנית במצלמה ולקבוע פרמטרים עצמאית, תוכנת ניהול התמונות המצורפת אינה ידידותית ומקשה על העבודה.

ציון: 7

מחיר נמוך בעת פרסום הכתבה: 835 ₪
 

עיצוב ותפעול

עשרה כפתורים, ממוקמים היטב (צ': יחצ"נות)
 עשרה כפתורים, ממוקמים היטב (צ': יחצ"נות)   
הצד החזק של ה-Z5fd הוא העיצוב: מדובר בתיבת מתכת קטנה ואלגנטית, בגודל של קופסת סיגריות צרה (ממדים של 5.5x9x2 ס"מ) וגימור מאט עם כפתורים מבריקים. אפשר להשיג אותה בשלושה צבעים - כסף, חום מוקה וגוון המכונה על ידי היצרניתRaspberry Red, שהתקשינו להחליט אם הוא יותר סגול או יותר ורוד. בקדמת המצלמה אפשר למצוא פיצ'ר עיצובי ראוי לציון שנוצר כנראה בהשראת (אם להיות מנומסים) ה-MacBook של אפל: לוגו שזוהר באור לבן בכל פעם שמפעילים את המצלמה או מצלמים, ומסייע בקיצור חיי הסוללה.

היתרון השני הבולט של המצלמה הוא קלות השימוש: המסך הגדול (2.5 אינץ') חד ונוח לקריאה, התפריטים קצרים וברורים וכך גם האייקונים, והממשק כולל עשרה כפתורים בלבד שממוקמים נכון ולא דורשים יותר מ-20 דקות של התעמקות. הניווט בתמונות נוח וכולל בנוסף לאפשרות הסטנדרטית לצפות ב-9 צילומים במקביל, גם מיון לפי ימים. יש לה זיכרון פנימי בנפח 26MB, כך שאפשר להתחיל לצלם אפילו בלי להטעין אותה בכרטיס זיכרון. אין אמנם גרסה עברית לממשק, אבל אם אתם מעדיפים את התפריטים שלכם בצרפתית, איטלקית, או כל אחת מ-13 השפות בהן היא תומכת, לא תזדקקו ליותר משלוש לחיצות כדי להחליף את השפה.
 

ביצועים

 
מהירות התגובה של ה-Z5fd סבירה לחלוטין - כניסה למצב פעולה תוך 1.6 שניות, והמתנה של 1.7 עד 2.6 שניות בין צילומים. איכות התמונות המצולמות באור יום, בתאורת חדר או בסיוע פלאש מרשימה למדי ונעה לרוב בין טובה לטובה מאוד, יחסית לקטגוריה. המצלמה מציעה 15 מצבי צילום מוגדרים מראש (כולל מצב "מוזיאון" עם צלילים מושתקים או "טקסט" המציע אופטימיזציה לצילום מסמכים) ומצב ידני, במסגרתו תוכלו לקבוע את רמת ה-ISO (רגישות לאור), להגדיר פיצוי על חשיפת-יתר או חשיפת-חסר (כדי להתמודד עם מצבי תאורה קיצוניים), לבחור את מצב הפעולה של הפלאש ולהגדיר ידנית את ה-White Balance. אפשר לבחור בין 6 דרגות איכות - מרזולוציה של 640x480 ועד 2848x2136 עם דחיסה אגרסיבית או עדינה - אבל אין תמיכה בקבצי RAW או פורמט נטול דחיסה אחר.

הבעיות יתחילו אם תרצו להשיג דרגה קצת יותר גבוהה של שליטה בפרמטרים. אפשרויות לכוונון ידני של גודל הצמצם, מהירות החשיפה או אופן מדידת האור לא קיימות, והניסיון לצלם צילומי לילה נטולי פלאש ייגמר במריחות פסבדו-אמנותיות. בנוסף תגלו שכמעט בלתי אפשרי להשתמש במצלמה כאשר אתם נמצאים בחוץ באור שמש חזק - המסך הופך לא שימושי בעליל במצב כזה והמצלמה לא מצוידת בעינית שהיתה עשויה לשמש כתחליף.

טכנולוגיית זיהוי הפנים, שלכבודה זכתה המצלמה בתוספת fd (face detection), מבטיחה לזהות עד עשרה פרצופים בפריים ולטייב את הפוקוס והחשיפה כך שייראו במיטבם - ואכן עושה זאת, במגבלות מסוימות. היא מופעלת על ידי כפתור קטן בסמוך ללחצן הצילום, ומציגה ריבועים ירוקים מהבהבים מסביב לפנים שהיא מצליחה לזהות. במצב צפיה, לחיצה אחת על הכפתור תציג ריבוע ירוק מסביב לפנים, ולחיצה נוספת עליו תציג תקריב של אותם פנים. הטכנולוגיה מגיעה למגבלותיה במצבי תאורה נמוכה, כאשר התמונה מטושטשת, בתנועה מהירה או במרחק של יותר מ-6-7 מ', ולא ממש ברור איזה תועלת יש בה לאנשים שאינם עצלנים באופן קיצוני.
 
 
 

אפשרויות עבודה נוספות

תוכנת ניהול התמונות מסרבלת את העבודה (צ': יחצ"נות)
 תוכנת ניהול התמונות מסרבלת את העבודה (צ': יחצ"נות)   
פיצ'ר מיותר נוסף הוא "מצב בלוג" שאמור לבצע הקטנה לגודל 640x480 והעברה אלחוטית למחשב באמצעות אינפרא אדום. פיצ'רים שימושיים יותר כוללים את מצב Natural Light & Flash בו המצלמה תצלם בלחיצה אחת שתי תמונות עוקבות, האחת עם פלאש (ברגישות נמוכה) והשניה בלעדיו, ברגישות גבוהה יותר. במצב מאקרו אפשר לצלם בקרבה של עד 8 ס"מ, ובמצב Chrome תקבלו צבעים רוויים יותר. מצב "צילום רציף" מציע פתרון חלקי לקצב הצילום האיטי, על ידי שמירת שלוש תמונות ברצף.

לטובת חובבי הוידאו המזדמן, המצלמה מציעה הקלטה ברזולוציה של 320x240 או 640x480 ו-30 פריימים לשניה, בפורמט M-JPEG עם סאונד. אורך הסרט מוגבל רק על ידי נפח האחסון הפנוי במצלמה, המעבר ממצב סטילס לוידאו מתבצע בהסטת מתג מהירה ויש יציאת טלוויזיה לצפיה בתוצאות. איכות הוידאו והסאונד סבירה, אבל אי אפשר לשנות את הזום והפוקוס אחרי תחילת הצילום.

אחת מנקודות החולשה המעצבנות של המצלמה היא תוכנת ניהול התמונות המצורפת אליה - FinePixViewer. התוכנה עצמה מסורבלת, נעדרת פונקציות מתקדמות מצד אחד (פרט לאפשרות לבצע זום על פנים בתמונה בלחיצת כפתור) ולא ידידותית למשתמש מצד שני. מיד לאחר ההתקנה מציעה התוכנה להירשם לשירותים המקוונים של פוג'י, בצורת חלון דפדפן שמוביל לתהליך הרשמה מסובך ומציק ומסתיים בהוספת סרגל כפתורים חסר שימוש. יכולות ניהול התמונות והעריכה של התוכנה נופלות מאלו של מוצרים חינמיים כמו פיקאסה, Windows Live Photo Gallery או irfanView, ככה שאפשר לוותר לגמרי על ההתקנה ולהשתמש באשף העברת התמונות הסטנדרטי של Windows.

בשורה התחתונה, ה-Z5fd היא מצלמה לא רעה עם כמה גימיקים מיותרים, שלא תתאים למי שמחפש פונקציות מתקדמות או שליטה ידנית. היא בהחלט יכולה לקסום לצלמים נטולי יומרות מקצועיות שאוהבים פשטות הפעלה ועיצוב אלגנטי, ורוצים להשיג תוצאות מרשימות בלי להתאמץ.
 

נתונים טכניים:

חיישן: 6.3 מגה פיקסל
זום אופטי x3 + x6.2 דיגיטלי
מידות: 5.5 ס"מ גובה, 9 ס"מ רוחב, 2 ס"מ עובי
משקל: 148 גרם ללא סוללה וכרטיס זכרון
תקשורת: USB 2.0, אינפרא אדום ויציאת וידאו בתקן PAL/NTSC
זכרון פנימי של 26MB וחריץ לכרטיסי xD PictureCard
עדשה: f/3.5 - 4.2 (שווה ערך ל-36mm-108mm במצלמות 35 מ"מ)
מהירות צמצם: 1/1000 עד 4 שניות
רגישות: ISO 100 - 1600
 

תמונות לדוגמה

 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by