ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הסייבר היפוכונדרים 

הסייבר היפוכונדרים

 
 
עידו הרטוגזון

תחקיר נענע10 חושף תופעה מזעזעת: היפוכונדרים שבטוחים שהמחשב שלהם נגוע בוירוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חרדה שמא המחשב נדבק בוירוס (צ': photos.com)
 חרדה שמא המחשב נדבק בוירוס (צ': photos.com)   
רבים מאיתנו יודעים מהי היפוכונדריה. אנחנו מדברים לא רק על הדמות ששיחק יורם גאון בסדרה 'קרובים קרובים' - היפוכונדרים הם אנשים החיים בקרבנו. אלו הם אנשים שבטוחים תמיד שהם חולים או נדבקים במחלה כלשהי. כל חצ'קון זוהר נראה להם כמו גידול ממאיר, וכל גיהוק כסימן להתקף לב מתקרב. נקודת המבט של ההיפוכונדר פסימית מאין כמוה. הוא בטוח שהעולם הוא בית גידול של וירוסים ומחלות קשות שלא ניתן להגות עליהן מספיק ושצריך תמיד להתגונן מהן בכל דרך אפשרית.

אלא שתחקיר של נענע10 מגלה תופעה מזעזעת: בעידן הדיגיטלי תופעת ההיפוכונדריה מתפשטת ומדלגת גם לעבר העולם הוירטואלי. הסייבר היפוכונדרים הם אנשים שחולים במחלה קשה שבעקבותיה הם חיים בחרדה מתמדת מכך שהמחשב שלהם נדבק בוירוס.
 

הסיוט של הטכנאים

 
"אנשים שנדבקים בוירוס קוראים לי כמו רופא שמטפל" מספר ששי נתן, מהנדס מערכות תקשורת שעבד בעבר גם כטכנאי מחשבים. "אנשים באים ואומרים לך 'יש לי וירוס, יש לי וירוס'. אני בודק ולפעמים באמת יש להם וירוס. אני מנקה את הוירוס ומבצע בירור לכך שהוירוס באמת התנקה. הבעיה היא שבעולם הפנימי האנשים האלה בטוחים שהוירוס עדיין קיים. הם אומרים שהמחשב מגיב לאט, והמחשב לא מגיב לאט - הוא מגיב כמו קודם. אחר כך האדם הזה יקרא לך שוב ושוב, וכל מה שתעשה לא תצליח לשכנע אותו שאין כבר וירוס במחשב".

אז מה עושים?
"בסופו של דבר אין ברירה אלא לנתח את המחשב, כלומר לפרמט אותו. אז הם שקטים לתקופה מסוימת, אבל מובן שהם תמיד טורחים לשאול אם מה שהתקנתי להם הוא האנטי-וירוס הכי מעודכן".

בבדיקה נוספת גילינו שתופעה הסייבר-היפוכונדריה היא בעיה מוכרת וכאובה אצל טכנאים ומנהלי רשתות. איתי פישר, מנהל רשת בחברת היי-טק נאנח כשאנחנו שואלים אותו על הטיפוסים הללו שממררים את חייו.

"לאנשים יש את המשפט הזה, 'אתה בטוח שאין לי וירוס במחשב?' כל בעיה שיש הם בטוחים שיש להם וירוס במחשב", הוא מספר. "יש לי אדם אחד שחוזר אלי שוב ושוב עם השאלה הזו. בחיים לא היה לו וירוס אבל הוא לא מפסיק לשאול ולנסות לבדוק אם אולי יש למחשב שלו וירוס. זה גם משפיע על האנשים סביבו. הבן שלו חבר שלי וכשיש לו תקלה הוא תמיד דבר ראשון שואל 'אולי יש לי וירוס בלפטופ?'"
 

שני סוגים של סייבר היפוכונדרים

אבל מי הם הסייבר היפוכונדרים - האם יש להם קשר לסייבר-היפוכונדרים מסוג אחר, אלו שמכורים לחיפוש מידע על מחלות ברשת? לא בטוח. במקרים מסוימים שתי הקבוצות הללו אפילו סותרות זו את זו במאפיינים הבסיסיים שלהם.

אותה קבוצה המכונה לעיתים 'סייבר-היפוכונדרים' מאופיינת בכך שהיא משתמשת באינטרנט כדי לחפש מידע על מחלות. אולם על מנת להיות מכורים לחיפוש מידע על מחלות באינטרנט צריך גישה לאינטרנט, וכמו כן צריך לא לפחד ממחשבים. לעומת זאת, המאפיין הראשי של הסייבר-היפוכונדרים שחוששים מוירוסים דיגיטלים הוא שהם לא מבינים כלום במחשבים.
 
 
הוירוס מסתתר בין כל מקש ומקש. המצב הקיומי של הסייבר היפוכונדרי (צילום: sxc)
 הוירוס מסתתר בין כל מקש ומקש. המצב הקיומי של הסייבר היפוכונדרי (צילום: sxc)   
"הרבה פעמים מדובר באנשים שיש להם איזה פחד מהמחשב", אומר פישר. "הם לא מבינים מה זה היצור הזה ששמו להם מול העיניים הם כל הזמן פוחדים שוירוס כלשהו יגרום למחשב שלהם להשרף או ממש להתפוצץ. חלקם לא ממש מבינים מה זה וירוס."

יש להם עוד מאפיינים מבחינת אופי?
"בדרך כלל אלה אנשים שהם גם נורא חשדנים. בנאדם לא חשדן לא חושד שהשתילו לו משהו במחשב. אם בבוקר האוטו לא מתניע, אתה לא חושב בדרך כלל שמישהו חתך לך את הכבלים".

אבל גם אם אין קשר בין שתי קבוצות הסייבר-היפוכונדרים, ישנו קשר מסוים בין הסייבר-היפוכונדריה להיפוכונדריה המסורתית. "אני חושב שסייבר-היפוכונדרים הם אנשים שסובלים מ-OCD (Obsessive Compulsive Disorder). אלה אנשים כפייתיים שסובלים באופן כללי מהיפוכונדריה", אומר נתן.

גם פישר מספר: "המקרה הכי קשה של סייבר היפוכונדריה שאני מכיר זה אדם שהוא היפוכונדר גם במציאות. הוא כל הזמן חושב שאנחנו חולים ומבקש שנתרחק ממנו. הוא לא לוחץ לאנשים ידיים כי הוא חושש שהם מלאים בחיידקים. וגם למחשב שלו הוא כל הזמן דואג שהוא חולה בוירוסים".
 

היפוכונדריה בסגנון Second Life

צורות רבות לסייבר-היפוכונדריה. יש אם כן את אלו שמחפשים במחשב מידע על הוירוסים שבהם הם נגועים, ויש את אלו שחוששים שמא המחשב שלהם חולה בוירוסים. בעתיד, כאשר אווטארים מהסוג שנמצאים בעולמות וירטואלים כמו Second Life יתפסו מקום גדול יותר בחיינו, סייבר היפוכונדריה צפויה לכלול גם את הפחד המתמיד שלנו מכך שהאווטארים חולים במחלות ממחלות דיגיטליות שונות.

נקווה שבעתיד כשאנשים יכירו את המחשבים שלהם טוב יותר אולי ירדו מקרי הסייבר היפוכונדריה ואנשים יבינו שלפעמים המחשב קצת מתמהמה או שסתם יש שם באג. לא כל בעיה במחשב היא וירוס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by