ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בפייסבוק אובמה מנצח 

בפייסבוק אובמה מנצח

 
 
עידו הרטוגזון

האפליקציה החדשה של ABC News מספקת הצצה לפוליטיקה בעידן הרשתות החברתיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבחירות בארה"ב עדיין רחוקות, אבל אם זה תלוי באתר פייסבוק, ברק אובמה כבר מנצח. אובמה נהנה בשלב זה מ-210 אלף תומכים ברשת החברתית, בעוד להילארי קלינטון יש "רק" 61 אלף חברים.

US Politics, אפליקציית הבחירות החדשה שהשיקה ABC News, מחלקת החדשות של רשת הטלויזיה האמריקאית ABC במשותף עם האתר פייסבוק מאפשרת לגולשי פייסבוק לעקוב אחר הבחירות מזווית יותר חברתית.

לפי רשת ABC, לאפליקציה שהשיקה יש כבר יותר ממליון משתמשים. האפליקציה מאפשרת לגולשי פייסבוק להשתתף בדיונים, להתעדכן במבזקים, לענות על סקרים בנושאים הקשורים לבחירות ולהביע תמיכה במתמודדים. בנוסף משמשת האפליקציה כפורטל המרכז את דפי הפייסבוק הקשורים למתמודדים השונים.
 

רפובליקת פייסבוק החופשית

 
באתר Silicon Valley Insider מודים שטעו בכך שצפו בתחילה כשלון לאפליקציה. באתר מציינים כי בעוד שנסיונות קודמים להשתמש בכלי תקשורת צעירים כמו YouTube ו-MySpace על מנת לערב צעירים בפוליטיקה נכשלו כשלון חרוץ, נראה שהאפליקציה החדשה נוחלת הצלחה בקירוב הקהל הצעיר לפוליטיקה.

בינתיים מהווה האפליקציה מדד לא רע על מנת לבחון את ההבדל התהומי בין דפוסי ההצבעה של משתמשי פייסבוק לבין אלו של שאר האומה האמריקנית. בעוד אובמה זוכה ב-27% בסקר של ABC הרי בין גולשי פייסבוק הוא זוכה ללא פחות מ-60% גורפים. קלינטון, לעומת זאת, זוכה ל-44% בציבור הרחב ול-18% בלבד אצל גולשי פייסבוק, מה שמוכיח שבעידן הרשתות החברתיות של הפוליטיקה, מקדם הקול שווה יותר מכל דבר אחר.

אצל הרפובליקנים ההפרשים גדולים עוד יותר. המועמד רון פול שזוכה ל-6% בסקר ABC זוכה לתמיכה של לא פחות מ-37% מגולשי פייסבוק. עם הפרשים כאלה בין הציבור הרחב לגולשי פייסבוק, אולי הגולשים בפייסבוק צריכים להכריז על הקמת רפובליקת פייסבוק עצמאית.
 

בחירות בקצב הפייסבוק

בחירות 2004 התאפיינו כבחירות הראשונות בהן זכו הבלוגים להשפעה ניכרת. מעבר להמשך התגברות ההשפעה של הבלוגים על הפוליטיקה האמריקנית, עושה רושם שהבחירות הנוכחיות יהיו הבחירות הראשונות שבהן רשתות חברתיות יזכו למרב ההשפעה.

כמו שמציין העיתונאי אילן גורן, "מהדורת איי.בי.סי מוגשת בכל ערב על ידי עיתונאי מאפיר שיער ורב זכויות בשם צ'רלס גיבסון. הדגש הוא על כל ערב. בערוץ הפוליטי של פייסבוק מבזקים עולים כל כמה דקות, סקרים מתעדכנים בכל פעם שנער בניו המפשייר מקליק "בעד" או "נגד". על כן הבחירה האמיתית במירוץ 2008 - שפן מקוון או צב שמתעדכן אחת ליממה".
 
 
בפייסבוק הוא כבר מנצח, עכשיו נשאר רק העולם האמיתי. ברק אובמה (צילום: דף הבית של אובמה בפייסבוק)
 בפייסבוק הוא כבר מנצח, עכשיו נשאר רק העולם האמיתי. ברק אובמה (צילום: דף הבית של אובמה בפייסבוק)   
מותר גם לשאול מה כל זה אומר על איכות הדיון הפוליטי שלנו. בספר 'בידור עד מוות' מתאר מבקר התרבות ניל פוסטמן את התדרדרות שעברה על השיח הפוליטי. לדבריו, אם במאה ה-19 ניהלו מועמדים לנשיאות דיונים פומביים בני 7 שעות, היום בעידן הטלויזיה של המאה העשרים הפכה הפוליטיקה לדיון המושתת על תדמיות ופרסומות מניפולטיביות של 30 שניות.

פייסבוק מייצג עידן חדש בפוליטיקה: עידן הרשתות החברתיות. מצד אחד הדיון הפוליטי מתדרדר עוד יותר: התמיכה בפוליטיקאי חדלה להתבטא בפעילות ממשית. עתה היא הקלקה על תמונה של הפוליטיקאי שבחרת להיות חבר שלו, כנראה בגלל שזה נספר כקול, הצבעה בסקר או כעדכון סטטוס.

ומצד שני, רשתות חברתיות יכולות להיות במיטבן פלטפורמה לשיח פוליטי מעורב יותר מזה של עידן הטלויזיה- כזה שמאפשר שיח של רבים אל רבים ודיון משותף. אם הבלוגים אפשרו למצביעים להביע לראשונה להביע את דעתם מחוץ לתקשורת הממוסדת, הרי הרשתות החברתיות מאפשרות להן להתאגד בקבוצות וליצור שיתופי פעולה פוליטיים הדוקים וזמינים יותר.

כך או כך, בין אם פייסבוק תהווה חוליה נוספת בהתדרדרות רמת הפוליטיקה ובין אם תיתן לה דחיפה חדשה - בפייסבוק אובמה מנצח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by