ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: מקלדת Logitech G15 

ביקורת: מקלדת Logitech G15

 
 
רפאל בן ארי, גיימר

Logitech השיקה את מקלדת הגיימרים שלה, ה-G15, בעיצוב חדש, עדכני, שעדיין לא כולל אותיות בעברית. האם היתרונות שהיא מציעה לבעליה יכולים לחפות על כך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Logitech G15 (צ': יחצ"נות לוג'יטק)
 Logitech G15 (צ': יחצ"נות לוג'יטק)   
Logitech מציעה לקהל הגיימרים ציוד מאובזר ומשופר מזה שנים. ב-2005 החברה הוציאה מקלדת המיועדת לגיימרים, ה-G15. מקלדת זו הייתה מרשימה למראה, בעלת כפתורים מוארים, מסך LCD שימושי וכפתורים נוספים הניתנים לתכנות. אולם המקלדת הייתה רחבה מדי עבור גיימרים רבים, שפשוט לא הצליחו להתאים אותה לשולחן העבודה שלהם.

מסיבה זו ואחרות, Logitech הציבה על המדפים גרסה חדשה של מקלדת ה-G15, שהיא שיפור משמעותי מהדגם הקודם. הדגם החדש יותר כולל צג LCD קבוע (בניגוד לצג המתקפל בדגם הקודם), תאורה כתומה במקום כחולה, ושישה מקשים מיוחדים במקום שמונה-עשר, מה שמקטין את המקלדת בצורה משמעותית והופך אותה לפחות או יותר נורמלית מבחינת גודלה.

יתרונות בקצרה: תאורה נוחה של המקשים, צג שתומך בתוכנות רבות, מקשי קיצור להקלטת פעולות ומקשים מיוחדים אחרים.
חסרונות, בקצרה: אין עברית על המקלדת, מפצל USB מובנה איטי, מחיר יקר יחסית.

ציון סופי: 75
 

מה יש לנו כאן

המקלדת נראית מצוין (צ': יחצ"נות לוג'יטק)
 המקלדת נראית מצוין (צ': יחצ"נות לוג'יטק)   
ה-G15 מגיעה עם תוסף ארגונומי לנוחיות, דיסק התקנה והוראות. מיד כשתוציאו אותה מהקופסה תוכלו להבחין בפרט שעלול להרוס לכם את העסקה: אין על המקלדת אותיות עבריות. תוכלו, כמובן, להדביק עליה אותיות עבריות, אבל אז הן ייראו די נחותות ליד האותיות הלועזיות, שזורחות להן באור כתמתם מזמין.

יותר מכך, גם אלו מכם המורגלים בהקלדה עיוורת עלולים להיות מופתעים מכך שהם 'מפספסים' אותיות בהקלדת טקסט, במעבד תמלילים או בצ'אט באינטרנט. קשה להאמין עד כמה אנחנו מסתמכים על הכיתוב, גם כשאנחנו מכירים את המקשים באופן מעולה.

אם נתתם למקלדת הזדמנות בכל זאת, יש לה הרבה להציע לכם. תחילה, היא נראית מצוין – אנשי העיצוב של Logitech הביאו לנו מקלדת מעוצבת ומרשימה, שלא נראית מאיימת מדי גם לאורחים מחו'ל שבאו לבקר ורוצים לשלוח אי-מייל מהמחשב שלכם. היא מתחברת למחשב באמצעות USB, ויש לה גם שתי יציאות USB אליהן תוכלו לחבר מוצרים אחרים, אולם אלה הן יציאות של 1 USB ולא 2.
 

רמאות או לא?

 
על המקלדת ישנם כמה כפתורים מיוחדים, כמו כפתור ויסות עוצמת התאורה, מתג המשבית את כפתורי חלונות (כך שלא תצאו בטעות מהמשחק), כפתורי מולטימדיה, ושלושה סטים של מקשי ה-G – מקשי קיצור הניתנים לתכנות, שישה כפתורים בכל סט. סך הכל: שמונה-עשר מקשי קיצור, שלכל אחד מהם אפשר להקליט רצף של לחיצות. בלחיצה על כפתור קיצור, המקלדת תבצע את כל הלחיצות שהקלטתם בעצמה. אפשר לדלג בין שלושת הסטים באמצעות מקשים המיועדים לכך, מעל ששת מקשי ה-G.

בהקלטה ניתן לכלול הפרשי זמן בין מקשים וכמה מקשים הנלחצים בו-זמנית. אפשרות זו מועילה לגיימרים מהרבה בחינות. תוכלו למשל, לקנות ב-CounterStrike את מה שתכננתם מראש לסיבוב הראשון או על פי התקציב שלכם, בלחיצת כפתור. תוכלו להשתמש בקיצורים והמקשים של World of Warcraft במהירות על-אנושית. השאלה היא, האם זה יתרון חוקי או ניצול שפל של הטכנולוגיה?

אם תשחקו ב- Mortal Kombat או כל משחק אחר הכולל קומבואים ושילובי מקשים מהירים, חלק גדול מהאתגר יהפוך ללא רלוונטי. תוכלו לבצע את הקומבו המסורבל ביותר בלחיצת כפתור. האם זה הוגן? את הדילמות המוסריות אני משאיר לכם. השורה התחתונה היא שזה עובד, ובכך לוג'יטק עומדת בהבטחות שעל האריזה.
 
 

צג LCD

אחד הרכיבים הכי מעניינים במקלדת הוא צג ה-LCD שלה. הצג תומך בעברית ויש לו מגוון שימושים, כמו למשל הצגת מידע רלוונטי למשחק. בוויקיפדיה ישנה רשימה מדויקת של המשחקים (ותוכנות) התומכים במקלדת, שישלחו אל הצג מידע רלוונטי (כמו צ'אט, מדדים, זמן להשלמת הסיבוב וכו'). חלק מהם גם יתנו לכם לבצע פעולות באמצעות הכפתורים הסמוכים לצג.

עם זאת, השימושים הכי מעניינים של הצג הם דווקא לדברים אחרים. Logitech פתחו את הדלת לכל מי שרוצה לבנות תוסף תוכנה למקלדת, שמשתמש בצג או בכל מרכיב אחר שלה. התוצאה היא הרבה מאוד תוכנות יעילות, מדליקות ומעניינות שצצו עם הזמן, וכיום המבחר מרתק.

יש למשל תוסף שמציג את מנהל המשימות על צג המקלדת, ועם הכפתורים שלו מאפשר לכם לסגור תהליכים מיידית מצג המקלדת. זה נוח במיוחד במקרה שנתקעתם עם מסך שחור אחרי שמשחק התרסק, למשל, ואז תוכלו פשוט לסגור את התהליך בלחיצת כפתור, בלי ללחוץ אפילו על Ctrl+Alt+Del.

תוסף אחר מציג מילים של שירים על הצג, וגורמת לאורות המקשים להבהב על פי הקצב. תוכנה שונה מאפשרת לכם להציג תמונות בשחור-לבן על הצג. חוץ מאלה יש גם טמגוצ'י, פונג, מציג שיחות של mIRC, תוכנה המאפשרת לשנות את מהירות העכבר, מציג אימיילים, מציג RSS ועוד הרבה, הרבה דברים. בסך הכול, ישנן עשרות תוכנות שתוכלו להשתמש בהן, חלקן תוספות ברוכות של ממש.
 
 

זמן לשחק וזמן לעבוד

המקלדת מתפקדת מצוין במשחקים. היא לא מחליקה הודות לפקקי גומי שהותקנו בגב שלה, ולמשקל הכבד שלה. הכפתורים מגיבים מצוין (אם כי הם קצת רועשים), והיות והם קצת צרים מהרגיל, ההרגשה המתקבלת היא שהיד מדייקת יותר בלחיצה על הכפתורים.

החוט של המקלדת ארוך ומאפשר חופש רב במיקום שלה. המקשים המוארים מרשימים יותר אם אתם משחקים בחושך, אבל האמת היא שגם אם אתם גיימרים רבע-רציניים, תוכלו למצוא את כפתורי ה-WSAD שלכם בלעדי התאורה.

דווקא בעבודה פשוטה מול המחשב, המקלדת זוהרת פחות. המקשים הוצרו קצת, ולכן גם אם אתם ממש מוצלחים בהקלדה עיוורת, תיאלצו לעבור תקופת הסתגלות למקשים הללו. זה די מעצבן לתקן כל הזמן את הטעויות בהתכתבויות באינטרנט – היות ואין עברית על המקלדת, וגם כי הכפתורים קטנים יותר מהרגיל. הבעיה משמעותית יותר כשמנסים לעבוד על מסמכים ארוכים ולהקליד הרבה, במיוחד בעברית.

לסיכום, אחרי בדיקות נרחבות של המקלדת, אפשר בהחלט להגיד שהיא מיטיבה עם גיימרים. יש לה יתרונות כמו צג שימושי, תאורה, מקשי קיצור מועילים וכפתורים מיוחדים. עם זאת, יש לה גם מספר חסרונות, כגון חוסר בעברית (שהוא ויתור רציני), מקשים צרים מעט ומפצל USB איטי. אם אתם מוכנים לתת לה הזדמנות, ל-G15 יש מה להציע לכם כגיימרים. עם זאת לאור החוסר בעברית ומחירה הגבוה יחסית (באזור ה-500 שח'), לא נכעס עליכם אם תבחרו במקלדת אחרת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by