ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אין לנו מרצ להילחם במיקרוסופט 

אין לנו מרצ להילחם במיקרוסופט

 
 
עידו קינן

מרצ מתגאה במצע פרו-טכנולוגי ותומך קוד פתוח; האתר שלהם, לעומת זאת, לא נגיש לדפדפנים שאינם אקספלורר; מרצ: יש הרבה דברים שאנחנו רוצים לשנות במציאות שאנחנו חיים בה, אבל לא היה לנו די זמן להיערך לכך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמאל`ה, מפלצת!
 אמאל`ה, מפלצת!   
זה לא סוד שמפלגות מפריחות הבטחות לפני הבחירות ומתנערות מהן אחרי. לעיתים רחוקות, מפירה המפלגה את הבטחותיה כבר בזמן הקמפיין. זה מה שקרה עם מרצ ומלחמתה במונופולי התוכנה.

"מרצ תפעל להגביר את הנגישות של האזרח לממשל באמצעות האינטרנט", נכתב במצע המפלגה, תחת סעיף חופש מידע, מחשבים ואינטרנט. "מרצ תפעל להבטחת תקציבים ממשלתיים לגיורן לעברית של תוכנות קוד פתוח, להעדפתן במוסדות ממלכתיים ולהפצתן של תוכנות כאלה". המילים היפות מאוד הרשימו את ברק שושני, שכתב ברשימת התפוצה דואר זבל: "אני כבר מדמיין את עצמי מכניס את הפתק בהנאה אל תוך הקלפי ביום הבחירות. חיוך עולה על פני, ובראשי צצות מחשבות זימה, על שרתי לינוקס בממשלה ובצבא ועל גיור של OpenOffice לעברית + לימוד התוכנה בבתי ספר ועידוד השימוש בה במשרדים (במקום MS Office)". אבל שושני, שמשתמש בדפדפן הקוד הפתוח מוזילה, ניסה להיכנס לאתר וגילה שהוא לא מותאם לדפדפן שלו.
 
 
עוד נכתב במצע כי "מרצ רואה חשיבות עליונה בכך שטכנולוגיות מחשב חדשניות ועדכניות יהיו זמינות לכל שכבות הציבור. המצב הנוכחי, שבו בחלקים שלמים משוק התוכנה מתקיים מונופול, מזרים סכומי עתק לכיסיהם של בעלי החברות הגדולות ומטיל הוצאות גדולות על צרכנים פרטיים. רבים מהאזרחים נותרים ללא יכולת לשמור על רמת עדכון גבוהה של תוכנות וללא סיכוי להיות בעליה החוקיים של תוכנה עדכנית". אם כך, תהה שושני, למה האתר יושב על שרת מיקרוסופט (ולא, למשל, על שרת הקוד הפתוח אפאצ'י, המוביל בשוק)?

"אנו מודעים לחשיבות העצומה שיש למערכות ההפעלה לינוקס ושל מקינטוש, ולדפדפנים אחרים מלבד אקספלורר כדוגמת נטסקייפ ומוזילה", השיבו במרצ לשושנה פורבס, משתמשת מקינטוש ותיקה, שהתלוננה על העניין. "באפשרותינו לשלוח לך באימייל כל חומר שתבקשי. אל תהססי לפנות אלינו".

פנינו למפלגה, וקיבלנו את התשובה הבאה מרכז צוות האינטרנט שלה, רועי פלד: "ראשית, לא היינו מודעים לבעיה הזאת, ואנחנו מודים לך שהפנית את תשומת ליבנו. מעבר לכך – יש הרבה דברים שמרצ רוצה לשנות במציאות שאנחנו חיים בה, כמו שמתואר במצע. אנחנו ניגש במרצ לשנותם מתוך מחויבות מלאה לכתוב במצע, בהתאם לכוח שיינתן לנו ולגוש השמאל בבחירות. מסיום הכיבוש – ועד הקוד הפתוח. עד אז, אנחנו נאלצים לתפקד בתוך מציאות שלצערנו החלק שלנו בעיצובה הוא לא מספיק גדול".

אחרי הנימוקים האידיאולוגיים (והלא כל-כך רלוונטיים), עבר פלד לנימוקים הפרקטיים: "ידוע לכל הבחירות האלה הוכרזו ויצאו לדרך בפרקי זמן חסרי תקדים. האתר של מרצ כולו, כמו שאתם רואים אותו ברשת (בנוסף לאינטרה-נט רחב מימדים שאתם לא רואים ברשת), מרגע תחילת האפיון ועד עלייתו לאויר, הוכן תוך פחות מעשרה ימים. על כן נאלצנו להשתמש בכלים הנוחים והזמינים ביותר ובטכנולוגיות שהציעו לנו החברות המפתחות. לצערי, כאמור, אלה הם כלים של מיקרוסופט. בהחלט יהיה מקום בעתיד, כשנבנה מחדש את אתר הקבע שלנו לאחר הבחירות, לקחת בחשבון גם את ההערה של הגולש שהעברת אלינו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by