ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה למדפסות 
 
 
דורון טילמן

מה עדיף, דיו או לייזר? מה יותר חשוב: הטונר או מהירות ההדפסה? מדריך מיוחד שילמד אתכם כל מה שרציתם לדעת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אפילו בימים בהם מפלגות שלמות נזעקות למען איכות הסביבה ההולכת ונעלמת, החלום של משרד ללא נייר נשאר רק בגדר חלום. המצאת המחשב וכניסתו לכל מקום לא עזרה להקטין את הררי הנייר בניגוד לציפיות ואנחנו כנראה נאלץ לחכות עד לסיום הפיתוח של נייר/דיו אלקטרוני איכותי וזול, ועד אז נמשיך להדפיס כאילו אין מחר.

הנה כל מה שצריך לדעת לפני שקונים מדפסת:
 

איזה סוג

 
השלב הראשון בבחירת המדפסת הבאה שלכם הוא לקבוע מה יהיה השימוש העיקרי בה.
לפי התשובה שלכם תוכלו לבחור באחד מהסוגים הבאים:
 
הזרקת דיו (InkJet)

המדפסות שהחלו את המהפכה כאשר שילבו יכולות הדפסה של טקסט ותמונות, בצבע, תוך כדי שמירה על עלות התחלתית נמוכה יחסית. עם המדפסות של היום ניתן להדפיס כמעט הכל; עבודות לבית ספר עם גרף בודד, הדפסים עבור חולצות ועד תמונות על נייר איכותי במיוחד. החסרון הוא בעיקר בעלות הגבוהה למדי של המוצרים המתכלים (דיו וניר) כפי שנלמד בהמשך.

קהל יעד: למשתמש הביתי והמשרד הקטן.

טווח מחירים: החל מ- 220 שקל
 
 
מדפסת לייזר (Laser Printer)

למי שחשובה הכמות והמהירות אלה ה-מדפסות. איכות הפלט שלהן, בעיקר בטקסט, נחשבת לטובה מאוד. למרות שמחסניות הדיו שלה, הנקראות טונר (Toner), עולות הרבה בהשוואה למדפסות אחרות, הן חסכוניות מאוד.
מדפסות פשוטות, בשחור לבן הן הזולות ביותר, וישנם גם דגמים המיועדים לחיבור ישיר לרשת מחשבים (Network Laser Printer). מדפסות צבע יקפיצו את המחיר, שיכול להגיע לאלפי עד עשרות אלפי שקלים.

קהל יעד: משרדים וחברות.

טווח מחירים: החל מ -920 שקל לש/ל והחל מ- 5600 שקל לצבעונית
 
תמונה אחת שווה אלף מילים
 תמונה אחת שווה אלף מילים   
מדפסת תמונות (Photo)

בעלי מצלמות דיגיטליות וכל מי שנוטה להדפיס יותר תמונות מטקסט, יכול לשקול רכישה של מדפסת כזו. במרבית המקרים מדובר במדפסת הזרקת דיו בעלת 6 או 7 צבעי יסוד (לעומת 3-4 בדרך כלל), דבר המקנה פלט איכותי וקרוב למציאות. כדי להגיע לתוצאות מקצועיות יש כמובן צורך בשימוש בנייר מיוחד, שעולה מעט יותר.
ישנם דגמים המאפשרים לחבר מצלמות ישירות למדפסת (באמצעות כרטיסי זיכרון או כבל USB) ואפילו כאלה עם צג LCD קטן כדי שתוכלו לראות את הפלט לפני ההדפסה.

קהל יעד: לחובבי צילום רציניים.

טווח מחירים: החל מ- 700 שקל
 
מכשיר משולב - הכל באחד (Multi-Function Device)

מדפסת, פקס, סורק ומכונת צילום תופסים הרבה מקום, ומשפע האפשרויות של כל אחד מהמכשירים אפשר לקבל כאב ראש. פתרון לנושא הוא מכשיר אחד המשלב את כל היכולות האלה, ושאף יכול לפעול ללא מחשב. המחיר דומה לעלות של קניית כל מוצר בנפרד, ובין היתרונות ניתן למצוא קלות בתפעול, שילוב טוב יותר בין מדפסת לסורק וחיסכון במקום. אם זאת יש לזכור כי ניתן לבצע איתם רק פעולה אחת בכל פעם, ואם רכיב בודד מתקלקל, אז בזמן התיקון לא יהיה לכם כלום.

קהל יעד: משרדים קטנים.

טווח מחירים: 1000 שקל ומעלה
 
מדפסת ניידת (Portable Printer)

בעלי מחשבים ניידים הנמצאים בשטח לא צריכים להיות תלויים יותר בחסדי אחרים, ויכולים להדפיס בכל מקום באמצעות מדפסות ניידות. אלו למעשה גרסאות מוקטנות של מדפסות הזרקת דיו, שמפיקות פלט ברזולוציה נמוכה תוך שימוש כדי שימוש בסוללות. מחירן גבוהה וכך גם עלות השימוש (עקב מחסניות דיו קטנות). מי שצריך יכול למצוא גם מדפסות ניידות מיוחדות לתמונות.

קהל יעד: מסתובבים בדרכים
טווח מחירים: החל מ- 1400 שקל

ובמידה ושאלתם, כן אנחנו מכירים את מדפסת הסיכות (Dot Matrix) הישנה והטובה, אבל בחרנו לעסוק במה שיותר נפוץ כיום.
 

איכות הדפסה

עוד צבעים או עוד נקודות
 עוד צבעים או עוד נקודות   
לאחר שהקדשנו זמן לבחור את סוג המדפסת הרצויה לנו, הגיע הזמן לגלות איך לקבל יותר תמורה בעד הכסף מבחינת איכות ההדפסה. בסעיף זה נתרכז ברשותכם במדפסות הזרקת דיו בעיקר.

בדומה לפעולת המסך, יצירת התמונה נעשית על ידי ציור של אלפי/מיליוני נקודות זעירות, אשר מרחוק מתאחדות ליצירת תמונה חדה וברורה. אותה כמות נקודות, נקראת רזולוציה (הפרדה) ובאופן כללי ניתן לומר שככל שכמות הנקודות גדלה, כך גדלה איכות התמונה.
במדפסות הרזולוציה נמדדת בכמות הנקודות (Dot) לאינטש (DPI). להדפסה איכותית של טקסט, ניתן להסתפק ב- 300 עד 600DPI, ואילו תמונות וגרפיקה יראו טוב יותר ב- 720DPI ומעלה.

ניתן ללמוד עוד על השפעת הרזולוציה על איכות, כאשר מנסים לסרוק תמונה שתוצג על מסך המחשב, או לחילופין תודפס במדפסת.

אבל התמונה לא מורכבת רק מנקודות, אלא גם מצבעים. תמונה צבעונית מצריכה שימוש באלפי צבעים בו זמנית, דבר הנעשה (שוב, בדומה למסך המחשב) על ידי ערבוב של שלושת צבעי יסוד. במדפסות משתמשים בצבעים ציאן, מגנטה וצהוב (CMY) וכמובן בצבע שחור (K). בעבר בכדי להוזיל עלויות, נעשה שימוש רק בשלושת הצבעים כדי ליצור אותו (באיכות ירודה במקצת).

יצירת גווני הביניים נעשית תוך כדי שימוש בנקודות זעירות המודפסות בתבנית כלשהי שהעין האנושית מפרשת כנקודה בודדת בצבע מסוים.
 
מבחינה טכנולוגית (וכפי שטוענות החברות, גם איכותית) ניתן להבחין בשתי שיטות הדפסה.
הראשונה עושה שימוש באלמנט חימום ליצירת טיפה (Drop) של דיו, אשר יחד עם טיפות נוספות בצבעים שונים באותו אזור, יוצרת נקודה (Dot) בודדת אשר שוות ערך לנקודה של הנתון המקורי. מדפסות HP ואחרות משתמשות בשיטה זו, כאשר ל-Canon יש ואריאציה בנושא, בשם BubbleJet.

בשיטה השניה, אשר חברת Epson, הוציאה עליה פטנט, משתמשים בפיסת חומר אשר מגיב למתח חשמלי כדי לגרום ליציאה של טיפת דיו. בדרך זו ניתן גם לשלוט בגודל הטיפה, דבר שעוזר לשפר איכות תמונה ברזולוציה נמוכה וכמובן להגיע לרזולוציה גבוהה יותר.

שאלת המה יותר טוב, יותר צבעים או יותר נקודות, נשארת סובייקטיבית למדיי, ולכן הדרך הטובה לבחור היא לבקש לראות דף מודפס לדוגמה.
 
כמה קטן, ככה יקר
 כמה קטן, ככה יקר   
צבעי היסוד אותם הזכרנו יוצרים שחזור טוב למדי של הצבע המקורי, אבל כאשר מדובר בהדפסת תמונות, שלושה צבעים (ועוד שחור) לא נותנים מגוון רחב מספיק. לכן מדפסות המיועדות לתמונות עושות שימוש בעוד שני צבעי יסוד (ולעיתים בשני סטים שונים של שלושה צבעי יסוד) כדי להפיק גווני עור אמיתיים יותר. וכמובן שהדבר מתבטא לא רק באיכות, אלא גם בעלות.

ואם אנחנו כבר עוסקים בצבעים, זה המקום להזכיר איך הם מאוכסנים ומה היתרונות והחסרונות בין הדרכים השונות. הדיו נשמר במחסניות/מיכלים (Ink Cartridge), כאשר הצבע השחור נפרד מהשאר. הדיו הצבעוני מאוכסן בחלק מהמקרים במחסנית בודדת, דבר שיכול ליצור בזבוז כאשר רק אחד מצבעי היסוד נגמר. חברות אחרות מאפשרות החלפה של כל צבע בנפרד, דבר שעל פניו נראה חסכוני ומועיל. אך למעשה, עלות ההחלפה של כל מחסניות הצבעים הנפרדות, תהיה גבוהה מקניה של מחסנית בודדת הכוללת את כל הצבעים.
 
ראש ההדפסה (Printer Head) שלמעשה מכיל את מנגנון התזת הדיו, הוא עוד גורם משפיע על העלויות. חברת HP דוגלת בשיטה בה ראש ההדפסה משולב במחסנית, דבר המייקר את העלות, אבל במידה ויש תקלה כל שיש לעשות הוא להחליף את המחסנית.

ב-Epson לעומת זאת, ראש ההדפסה הוא חלק מהמדפסת, ולא מהמחסנית, וכך נוצר מצב בו המחסניות זולות יותר, אבל במקרה של תקלה, יש לשלוח את המדפסת לתיקון.
מבחינת איכות, יש נטייה ליתרון קל לראש הדפסה שהינו חלק מהמדפסת.

הפריט האחרון שמשפיע על איכות הפלט המודפס הוא כמובן הנייר בו משתמשים. טקסט בלבד יופיע בצורה סבירה בהחלט גם על נייר רגיל, אבל כאשר רוצים להגיע לתוצאות איכותיות, יש צורך בנייר מיוחד.
על אחת כמה וכמה יש להקפיד על שימוש בנייר מיוחד כאשר רוצים להדפיס תמונות. נייר זה יקר יותר, ועלול להפוך את העסק ללא כדאי כשמדובר בכמויות מסחריות.

כפי שכבר הבנתם, כל האיכות הזאת עולה כסף, וכאשר מדובר בדיו, אתם עלולים עד מהרה למצוא את עצמכם משלמים את מחיר המדפסת פי כמה וכמה. בשבוע הבא נסביר איך ניתן לקצץ בעלויות הדיו והנייר (דבר המקצץ גם את האחריות) ואיזה עוד דברים כדאי לבדוק לפני הקניה, כמו ממשק חיבור, צורת הזנת נייר ועוד.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by