ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משאלות לשנה החדשה 

משאלות לשנה החדשה

 
 
ליאור באקאלו

בכל שנה עולם הטכנולוגיה חווה שינויים וזעזועים. ליאור באקאלו מונה את 10 הדברים שהוא הכי מייחל להם בשנת 2008 הבאה עלינו לטובה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עולם המחשבים חווה בשנה החולפת כל כך הרבה שיפורים ושינויים, עד שקצת קשה לדמיין מה יקרה בשנת 2008 הקרבה. כעת, עם תחילתה של השנה החדשה, אספנו 10 משאלות שהיינו רוצים שעולם התוכנה יגשים לנו, כדי שההתמודדות שלנו עם הטכנלוגיה תהפוך לקצת יותר קלה.
 

1. דבר עברית

 
כמה מבאס זה להתקין תוכנה ולגלות שאפשר אמנם לבחור ממשק ברוסית וקזאחית, אבל עברית וערבית - אין. די לקיפוח השפות השמיות, אנחנו רוצים ממשקים שעובדים גם מימין לשמאל, גם בתוכנות שלנו וגם בשירותי הרשת. ולא, כתיבה בעברית עם סימני פיסוק שמופיעים במקום הלא נכון, לא נחשבת לתמיכה.
 
חדרה ב-Google Maps (צילומסך)
 חדרה ב-Google Maps (צילומסך)   
ועוד משהו ברמת הגיור: לא הגיע הזמן שכל זיליון השירותים של גוגל יעבדו גם בארץ? כל שבוע שני יוצא שירות רשת אחר ממשרדי החברה בעמק הסיליקון, כמו Picasa, שירות המפות, קורא ה-RSS הכי מוצלח ברשת ועוד.

מעבר לתמיכה העברית המוגבלת, רבים מהשירותים האלה פשוט לא רלוונטיים לישראל. רוצים לחפש פיצריה? מצוין - אם אתם גרים בניו יורק. אם אתם תושבי חדרה למשל, תיאלצו להסתפק בתמונה מטושטת של כביש הסרגל. אותה הבעיה נכונה גם לגבי יאהו ושירותים אמריקנים אחרים. מאיר ברנד, שים גם אותנו על המפה.

ובאותה נשימה, נשמח גם לזיהוי כתב יד (OCR) וזיהוי קול בעברית. תמיד אמרו לנו שמספר דוברי העברית לא מצדיק את ההשקעה הכלכלית בפיתוח טכנולוגיות כאלה, אבל אותנו זה לא מעניין. הפעם אנחנו פונים דווקא לאקדמיה בישראל לישועה.
 
 

2. מיקרוסופט אופיס בחינם

ביל, סטיב, בואו נכיר במציאות - כולנו משתמשים באופיס שלכם, בין אם מדובר בגירסת 2007, ב-XP או בגירסאות ישנות יותר. לא, לא שילמנו עליהן, כן, אנחנו די מרוצים מהן, למרות שלא היינו מתנגדים לכמה תיקונים. אז אולי תשלימו עם זה שכל ינוקא בן 12 יכול להוריד גירסה פרוצה של אופיס באימיול או להשיג קוד הפעלה מהחבר של הדוד של הסבתא, ופשוט תתנו לנו את זה בחינם? או לפחות איזו גירסה בסיסית רזה של החבילה הזו? במיקרוסופט הבטיחו שעובדים על זה. אולי השנה זה יקרה.
 

3. הורדות מהירות יותר

דיו, יותר מהר! אימיול, הלקוח הרשמי (מהאתר)
 דיו, יותר מהר! אימיול, הלקוח הרשמי (מהאתר)   
מספיק עם המרדף הבלתי פוסק הזה אחרי האימיול והביטורנט. כל פעם מנסים את המוד האחרון, ההגדרות הכי טובות, "התאמה לתנאי הרשת בישראל". די, כמה אפשר?! אולי נסכם שמפסיקים עם המירוץ המיותר הזה ומייצרים את האימיול והביטורנט עם כפתור שכתוב עליו "להוריד מהר יותר"? אולי?

4. שכולם ידברו עם כולם

לאבי יש ICQ, לרמי יש מסנג'ר וליוסי בכלל יש Gtalk. אם הרכבת מחיפה לתל אביב יוצאת בשעה 08:30, מה הסיכוי שהם יוכלו לדבר אחד עם השני? אפס, אם זה תלוי בחברות המסנג'ר. מתי ילכו יתר רשתות המסרים המיידים בעקבות מיקרוסופט ויאהו ויאפשרו לפרוטוקולים שלהן לדבר זה עם זה בלי צורך ביצירת חשבון נפרד עבור כל תוכנה? אולי השנה? כנראה שלא.
 

5. שירות רשת שבאמת עובד

כן, Zoho זה נחמד; נכון, Gmail היא יופי של תיבת דואר; ו-Meebo מאפשר לנו לדבר עם כל החברים במסנג'ר - אבל מה עם איזה שירות רשת שלא נקלע לבעיות תקשורת/ עברית/ מסונן על ידי מנהל האבטחה הנמרץ מדי של החברה? הנה רעיון לסטארט-אפ: שירות רשת שמאפשר לתכנן ארוחה, לבחור את המרכיבים ולקבל את הכל מוכן, אל המטבח, תוך שעה. מצד שני, תבדקו באתר ההרחבות של פיירפוקס, אולי יש שם משהו רלוונטי. מה שמביא אותנו אל המשאלה הבאה.
 

6. שפיירפוקס יפסיק להשמין

אנחנו אוהבים אותו, הוא המלך הבלתי מעורער כבר למעלה מארבע שנים ואין לו ממש מתחרים. אבל כל התוספות החיוניות-יעילות-חביבות-מיותרות שהוספנו לו הפכו אותו לכזו עגלה שאפילו סוסיתא גולשת ברשת יותר מהר ממנו. נדמה שמשדרוג לשדרוג גם פיירפוקס הפך לסוג של Bloatware והתכונה הבסיסית שמאפשרת פשוט לגלוש ברשת ביעילות קצת נפגעה בדרך. אולי גירסה 3 שלו המתקרבת ובאה תפתור את הבעיה בלי להוסיף יותר מדי תכונות מיותרות.
 

7. חדל קשקשת ברשת

אחרי שחוסמי הפופ-אפ המשולבים בפיירפוקס ו-IE7 הצילו אותנו מאימת הפרסומות הקופצות, שבה אלינו מכה אחרת שחשבנו שכבר נפטרנו ממנה - פרסומות "האתר בטעינה". תגידו, אתם חושבים שאנחנו מטומטמים? שאנחנו לא יודעים שאתם מבזבזים את הזמן שלנו סתם? לסל וחסל.

טרנד פרסומות אחר שמטריד את מנוחתנו הן אלו שמוצגות לפני כתבות וידאו. לא רק שקשה למצוא תוכן וידאו איכותי ברשת הישראלית, גם תקעו לנו פרסומות של חצי דקה לפניו. לא מספיק שלוקח לכל קטע המון זמן להיטען? לא מספיק שאי אפשר לצפות בו בפיירפוקס, צריך גם להתמוגג מפרסומות דלוחות שאפילו לא טרחו לקצר אותן בשביל האינטרנט? תפסיקו לבזבז לנו את הזמן בפרסומות מיותרות.
 

8. שיחות חינם

בשבילי, הגביע הקדוש של האינטרנט הוא למצוא תוכנה או שירות רשת שמאפשרים לנהל שיחות קוליות עם קווי טלפון רגילים (נייחים וסלולריים), ללא תשלום. לא משנה אם צריך לפתוח חשבון משתמש או לראות מיליון פרסומות תוך כדי, העיקר שהשיחה עצמה תהיה בחינם, באיכות טובה ולא תשתול כל מיני רוגלות ווירוסים במחשב. מפעם לפעם צצים פתרונות זמניים שמעוררים קצת תקווה, אבל אחרי זמן קצר מתברר שזה רק לפעמים, ובערך, ורק לשיחה של דקה וחצי. אולי השנה זה יקרה?
 

9. לבן זה לא כזה יפה

הגירסאות השונות של מערכת ההפעלה חלונות מאיישות למעלה מ-90% משולחנות העבודה בעולם. מערכות מק תופסות פחות מ-5%. אז על מה לעזאזל הם עושים כל כך הרבה רעש? נכון, זה יפה יותר; נכון, יש פחות וירוסים; אולי יש פחות בעיות טכניות אבל האמת, המחשבים האלה לרוב יקרים מדי והרעש סביבם מוגזם.

אנחנו מאוד בעד תחרות, חלופות ואפשרויות בחירה, אבל איך זה שמכריחים אותך לקנות גם את המחשב וגם את מערכת ההפעלה מאותו יצרן ועוד לשלם על זה כמעט כפול, הפך לאפשרות בחירה פתאום? מה אנחנו מבקשים? שכת אפל תודה שהאלוהים שלה לא כזה מושלם.
 

10. יותר, הרבה יותר

מה אנחנו רוצים? עוד. מתי אנחנו רוצים את זה? עכשיו. כמה אנחנו רוצים לשלם על זה? מה פתאום לשלם? המשאלה העיקרית שלנו לשנת 2008 היא יותר, יותר מהכל, וקצת פחות ממה שיש ממנו כבר יותר מדי.

יותר תוכנות חינמיות, יותר חלופות ואפשרויות בחירה, יותר תכונות נדרשות ופחות אפשרויות שעושות טוב ליצרן אבל סתם מפריעות לנו המשתמשים. יותר גירסאות שבאמת מחדשות ומכניסות דברים שבאמת ביקשנו ופחות שיפורי ממשק שהופכים אותו ל"חדש ורענן יותר". אה, ואם אפשר שתהיה גם גירסה ניידת שאפשר לשים על הדיסק-און-קי זה בכלל יהיה מעולה.
 

ומה המשאלות שלכם?

אלה 10 המשאלות המרכזיות שלנו לעולם המחשבים והאינטרנט של 2008. אנחנו בטוחים שלכם יש משאלות אחרות, או אפילו פתרונות לבעיות שלנו. אתם מוזמנים לחלוק אותם איתנו בתגובות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by