ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
IE8 מתקרב 

IE8 מתקרב

 
 
רן יניב הרטשטיין

חוק האח הגדול לא זוכה לתגובה הראויה, חדשות על אינטרנט אקספלורר 8 והאתר העצמאי שאפל הרגה. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"חוק האח הגדול" שעבר השבוע בכנסת מצא בלוגוספירה עייפה ואדישה, ולעומת הפגנת הכוח המרשימה בעת המאבק הצעה 892, אפשר כמעט לחשוב שלאף אחד ברשת כבר בכלל לא אכפת לוותר על הפרטיות שלו.

אמנם, בחינה קצרה של כמה מהשירותים הנפוצים ברשת והאופן בו רובנו משתמשים בהם בהחלט מאשרת את הקביעה הזו, ואין ספק שמשדרים ציניים ומסוכנים כמו סדרת הפדופילים של ערוץ 10 מכשירים את הקרקע לדריסה כזו של זכויות הפרט בשם "הילדים". אבל הפעם לא מדובר רק במיעוט קיצוני סהרורי או בחלומות בלתי-יישימים על מדינת משטרה, והחוק הזה כבר התקבל.

עם זאת, אם ללמוד משהו מהניסיון של ארה"ב, אפשר קודם כל להרגע קצת. סביר מאוד להניח שגורמי איסוף של צבא ישראל או משרד הביטחון כבר ממילא מקליטים את כל השיחות שלנו גם אם זה לא חוקי, בדיוק כפי ש-AT&T עברה על החוק כשסיפקה ל-NSA גישה מלאה לכל התקשורת של כל הלקוחות שלה, כל הזמן, לפי עובד לשעבר בחברה.

כמובן, אפילו אם כל המידע הפרטי הזה צובר אבק כבר ברגעים אלו ממש במחסן צבאי מוגן היטב תחת שמירה קפדנית ומיומנת של חייל סדיר, התיקונים של "חוק האח הגדול" מדברים על הנגישות למידע ולא על עצם קיומו. יהונתן קלינגר ודנה פאר מסבירים בדיוק מה כל כך מסוכן בחוק הזה, ולפחות אחד מהם מתכנן גם להלחם לתיקונו. ניב ליליאן מונה את השמות של כל אלו שהיו יכולים למנוע את החוק הזה, אבל במקום זאת הצביעו בעדו.
 

מלחמת הדפדפנים III

מבחן Acid2 בגרסת פיתוח פנימית של IE8 (צילומסך מהבלוג של אינטרנט אקספלורר)
 מבחן Acid2 בגרסת פיתוח פנימית של IE8 (צילומסך מהבלוג של אינטרנט אקספלורר)   
• בהמשך להאשמות שמפתחי רשת ברחבי העולם הטיחו בצוות המפחתים של אינטרנט אקספלורר כשבבלוג של IE פורסם פוסט יחצ"ני ושחצני על השנה הראשונה של הדפדפן המאכזב, מישהו במיקרוסופט תפס את עצמו בידיים והבין שככה אי אפשר להמשיך. השבוע, שוחררו מספר הצהרות מעניינות לגבי IE8.

אחד מציוני הדרך החשובים ביותר ב-IE8 הוא גרסת הפיתוח הפנימית האחרונה, שלפי הבלוג של אינטרנט אקספלורר עברה את מבחן תקני הרשת Acid2. מבחן זה נועד לבדוק את תאימותו של הדפדפן לכמה מהאלמנטים החשובים ביותר בתקני הרשת השונים - Acid2 אינו חותמת לתאימות מלאה לתקנים, אבל הוא בודק את התמיכה בכמה מהפיצ'רים החשובים והמבוקשים ביותר בכמה מהתקנים העיקריים; דפדפנים שעוברים את המבחן מציגים סמיילי צהוב עם המילים "Hello World" מעליו, וכשעוברים על אפו של הסמיילי עם סמן העכבר הוא הופך לכחול.

נכון לעכשיו, הדפדפנים החשובים היחידים שעדיין לא עוברים את מבחן Acid2 הם אינטרנט אקספלורר ופיירפוקס בגרסאותיהם העדכניות, אם כי Gecko 1.9 - מנוע הצגת האתרים של פיירפוקס שמניע את פיירפוקס 3 - עובר את המבחן בהצלחה.

גרסת הביטא הציבורית הראשונה של IE8 צפויה לצאת במהלך החצי הראשון של 2008, ולפי Ars Technica, אם מיקרוסופט תשמור על לו"ז הפיתוח של IE7, הגרסה הסופית תגיע בתחילת 2009.

עוד פורסם השבוע ראיון עם כמה מהמפתחים של אינטרנט אקספלורר ב-Channel 9, שנפתח בהבהרה שהצוות של אינטרנט אקספלורר "עדיין קיים". כמו בהרבה מקטעי הווידאו האחרים באתר המפתחים של מיקרוסופט, מה שמעניין פה באמת קורה מחוץ לשאלות המתוסרטות והתשובות המנומנמות. לדוגמה, אם תהיתם למה מיקרוסופט לא תמיד מצליחה להיות החברה היצירתית ביותר בעולם, נסו לראות כמה רעיונות מקוריים יעברו לכם בראש בזמן שהמפתחים מטיילים במסדרונות בית-החולים האינסופיים של מפקדת החברה ברדמונד, בערך באמצע בראיון.
 
פיירפוקס 3, בקרוב (צילומסך)
 פיירפוקס 3, בקרוב (צילומסך)   
• הביטא השניה של פיירפוקס 3 כבר עלתה לרשת, וסקירות ראשונות מוצאות שהיא מהירה יותר לא רק מהביטא הראשונה, אלא גם מהגרסה העדכנית של פיירפוקס 2. לפי ZDNet, יותר מ-300 דליפות זיכרון תוקנו לקראת פיירפוקס 3, למרות שהעמדה הרשמית של מוזילה לגבי דליפות הזיכרון בפיירפוקס 2 היתה שהן לא קיימות. כמובן, במקום לקרוא את הסקירות, אפשר פשוט לנסות בעצמכם.

• אחד השיפורים המבוקשים ביותר ב-HTML5 הוא תגי המולטימדיה, שיאפשרו לשלב וידאו ואודיו במסמכי רשת בצורה תקנית ואחידה, ללא צורך בתוספים חיצוניים כמו Flash או QuickTime. התקן אמנם יאושר רק בעוד מספר שנים, אבל מוזילה ואופרה הודיעו כי הדפדפנים שלהן יתמכו בגרסת הטיוטה של התגים האלו כבר בשנה הבאה, ויאפשרו לנגן קטעי וידאו בפורמט Ogg Theora החופשי ללא תוספים קנייניים, סגורים ומוגבלים.

• אדר שלו ב-ynet מזכירה (שוב) שאתרי הממשלה אינם נגישים לגולשים בעלי מוגבליות (עדיין).
 
 

אינטרטלוויזיהנט

כן, הוא רק בן 39 (צילומסך)
 כן, הוא רק בן 39 (צילומסך)   
הנה מגיעה עוד בועה (או לפחות עוד וידאו ויראלי). סרטון הבועה שעלה בתחילת החודש והוסר עקב תלונות על הפרת זכויות יוצרים חזר בגרסה מתוקנת, לכל מי שפספסו בפעם הראשונה.

• בדומה לשיר הבועה, שיוצרי הקליפ שלו חטאו בשימוש לא מורשה בתמונה מוגנת, נראה שגם יוצרי הסימפסונים חטאו בהפרת זכויות יוצרים עם המחווה לנואה קלינה ששודרה השבוע בארה"ב. בקטע מהסדרה בו צילומי סטילס של הומר מילדות לבגרות חולפים על המסך ומלווים את מהלך חייו המדכאים, נעשה שימוש באותו הפסקול בו השתמש קלינה לקטע "נואה מצלם את עצמו כל יום במשך שש שנים" - אחד הקטעים הפופולריים ביותר ביו-טיוב. לפי אהוד קינן ב-ynet, קלינה מספר שמפיקי הסדרה אמנם פנו למלחינת הקטע, אבל "לא הגיעו להסכמה על התשלום".

• כוונו את לקוח הביטטורנט שלכם: סדרה חדשה בשם Tiger Team בערוץ CourtTV בארה"ב תעקוב אחרי צוות של מומחי אבטחה שמבצעים מבדקי חדירה (Penetration Testing).
 

השילוש הקדוש

תרגום אוטומטי ב-GTalk ( צילומסך מבלוג התוכנה)
 תרגום אוטומטי ב-GTalk ( צילומסך מבלוג התוכנה)   
חיבור שני מספרים שליליים יוצר מספר עוד יותר שלילי ממקודם, בדיוק כמו שחיבור בין מיקרוסופט לוויאקום יוצר שיתוף פעולה יותר דורסני ואנטי-צרכני מכפי שכל אחד מהתאגידים יכול להיות כשהם פועלים בעצמם. מצד שני, במאבק נגד גוגל לשמו שתי החברות מתאחדות, הן תזדקננה לכל הטריקים המלוכלכים שיש.

במסגרת העסקה, מיקרוסופט תשלם לוויאקום כ-500 מיליון דולר תמורת הזכות לשדר את תכניה ב-MSN ובמכשירי Xbox 360, ותמורת בלעדיות על פרסום באתרים השונים שלה. ויאקום תקבל הרבה כסף והרבה חשיפה.

לפי גוגל, מדובר דווקא בחדשות טובות - ההסכם יסייע לה בהגנתה על המיזוג בינה לבין DoubleClick.

• מועמד ראשון לשחרור לחבילת השירות השלישית לחלונות XP, זמין עכשיו להורדה ציבורית. אפשר לקוות לשיפורים בביצועים, אבל לפחות עד הגרסה הסופית רצוי לצפות לירידה ביציבות.

• גוגל אמנם הוסיפה כלי תרגום אוטומטיים ל-GTalk, אבל אין זה אומר שתוכלו להתחיל לנהל שיחות קולחות עם דוברי שפות אקזוטיות. הפיצ'ר מבוסס על כלי התרגום האוטומטיים של גוגל, שאפילו בשפות בהן הם פועלים כבר מספר שנים הם עדיין מציעים תרגום גרוע במקרה הטוב. מה שכן, זה בטח טוב לצחוקים.
 
סוניק ב-iTunes (צילומסך)
 סוניק ב-iTunes (צילומסך)   
• התביעה של אפל נגד Think Secret, אחד מהאתרים הגדולים, המצליחים והמוכרים מבין הרבים שעוסקים בשמועות על אפל, הגיעה השבוע לסיומה עם הסכם פשרה שפרטיו נותרו חסויים. בתביעה דרשה אפל מ-Think Secret להסגיר נתונים שיאפשר לזהות את המקורות למידע פנימי על אפל, שדלף למספר אתרי חדשות. לפי הסכם הפשרה, הנתונים המבוקשים לא ימסרו לאפל, אבל פעילות האתר תפסק.

התביעה נגד Think Secret, ותביעות אחרות שנועדו לחסוף מקורות של מידע פנימי שדלף מאפל, משכה ממילא הרבה מאוד תשומת לב שלילית לחברה שנהנית בדרך כלל ממעמד של אל בקרב לקוחותיה. הסכם הפשרה זכה לסיקור נרחב ושלילי במיוחד, ואפל הוצגה כמי שנהגה כלפי האתר בבריונות מפחידה, אילצה את מפעיליו לסגור אותו, ואף "קנתה את שתיקתו". לפי Mashable, מדובר בתקדים מכוער עבור בלוגרים בכלל.

• המשחקים לאייפוד סוף סוף מתחילים לקחת את עצמם ברצינות. בנוסף למשחקי הארקייד הגנריים כמו זומה וטטריס, אפל הוסיפה לרשימת ההורדות גם את Sonic the Hedgehog,
המשחק הקלסי של Sega, את Bomberman, הזכור בעיקר מה-TurboGrafx-16, ומשחקים אחרים.

• פיטר נורוויג, מנהל המחקר בגוגל, מסביר בראיון למה גוגל לא מתעניינת בחיפוש בשפה טבעית, ולמה אין הרבה הבדל בין החיפושים "מה היא בירת צרפת?" לבין "בירת צרפת" (לפחות לא באנגלית).
 

עתיד מזהיר

מסגרת תמונה דיגיטלית. נסתפק ב-Wii (צילומסך מתוך ThinkGeek)
 מסגרת תמונה דיגיטלית. נסתפק ב-Wii (צילומסך מתוך ThinkGeek)   
• עבור המכורים ל-Twitter שביניכם, שירות חדש יספק נתונים סטטיסטיים על מידת ההתמכרות שלכם, וגם על מידת הפופולריות. לחלופין, נסו את משחק השתיה ל-Twitter.

• העתיד אולי לא נראה מזהיר עבור Quicksilver, אבל לפחות Launchy, מקבילה חיוורת לחלונות, זכתה לגרסה חדשה השבוע.

• פתוח! המותג "Unlocked-Media" ישמש למוצרי תוכן שמופצים ללא נז"ק.

• איך מיליונר רשת כמו מארק קיובן מבלה את זמנו? בהוספת 5,000 חברים לפרופיל שלו בפייסבוק. למקרה שתהיתם, התשובה היא כן, בדיוק ככה הוא עשה את הכסף.

• לא ברור לגמרי למה, אבל במקומות מסוימים בעולם, מסגרות דיגיטליות שמציגות תמונת מתחלפות הן המתנות הפופולריות ביותר לחג המולד - אפילו יותר מה-Wii.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by