ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תודה על כל מה שנתת 
 
 
מערכת חיים ברשת

יד רוחצת יד היא הדרך המקובלת לעשות דברים בעולם הפוליטיקה והעסקים, אולם לא כל יום יוצא לנו גם לראות את הדבר הלכה למעשה.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כאשר הושבע ממשל בוש לנשיאות בינואר 2001, חברת מיקרוסופט הייתה במצב בו אנו רגילים בדרך כלל לראות את ג'יימס בונד באמצע הסרט: כפותה לשולחן בעוד מסור חשמלי ענק או קרן לייזר מתקרבים לעבר חלציה.

בחודש נובמבר, הכל בא על מקומו בשלום. התובע הכללי ג'ון אשקרופט הכריז כי יש לו עניין קטן מאוד בהמשך ניהול התיק נגד מיקרוסופט, וכתוצאה מכך נטשו את המערכה מסר פרקליטי מדינות אשר השתתפו במשפט המונופול נגד מיקרוסופט. התוצאה הייתה הסכם פשרה שכפי שהוגדר ע"י מומחים כלכליים: "ניצחון חשוב למיקרוסופט; לא צריכה לשנות את המודל העסקי או את פרקטיקות המחקר; אפשר להמשיך לקנות את כולם".

אשקרופט סירב לפסול את עצמו מלדון בתביעה למרות שקיבל תרומות על סך $20,000 ממיקרוסופט בעת מסע הבחירות שלו לסנאט. כמו כן סירב אשקרופט לגלות את קשריו האישיים בחברה.
 
In bill we trust. ג'ון אשקרופט
 In bill we trust. ג'ון אשקרופט   
וכך בשבוע שעבר, כדי לגמול טובה תחת טובה למיטיביה, הזדמנה למיקרוסופט ההזדמנות להודות לממשל האמריקאי כמו שצריך, ובעיקר לעשות זאת בתזמון המושלם. דווח של אתר הרג'יסטר.

בפעם הראשונה בהיסטוריה של תאגידים המונפקים בבורסה, מיקרוסופט הודיעה כי היא עומדת לשלם דיבידנדים למחזיקי המניות. חברות הטכנולוגיה מתעבות את רעיון חלוקת הדיבידנדים. לאורך ההיסטוריה העדיפו חברות גדולות לרכוש חזרה מהציבור מניות על מנת להעלות את מחיר המניה, והעיקר לא לשלם דיבידנדים.

אז מדוע מדובר בתזמון כה מושלם? בשישי בינואר, הכריז הנשיא בוש על התקציב החדש שלו, ויצירת המופת שעומדת במרכזה היא ביטול המס על תשלום דיבידנדים, בעלות מדהימה של 370 מיליארד דולר בתקופה של עשר שנים.
 
 
סעיף זה הוא אגוז קשה בכל הנוגע להעברה. הממשל כבר החל לרכך את דעת הקהל להתרחק מתוכניות המיסוי המדורג, בטענה כי העניים לא משלמים מספיק. למרות סימון המטרה כעזרה לשכבות הנמוכות, חלוקת הדיבידנדים עוזרת דווקא לעשירים, שכן כידוע רוב מחזיקי המניות הם משקיעים מוסדיים, או אנשים עם לא מעט כסף. ההכרזה על ביטול המס התקבלה בביקורת ע"י שר האוצר לשעבר של בוש, פול אוניל, וכן מצד נציגים רפובליקנים נוספים בסנאט.

החלטתה של מיקרוסופט לשלם דיבידנדים מאפשרת לממשל לטעון שאפילו התאגיד הידוע לשמצה ביותר בארה"ב שהפר כל כך הרבה חוקים, הוא למעשה מלאך נדיב בלבוש זאב. הודות לשותפות נפלאה זו, נתבשר בקרוב על כך שעולם העסקים והממשל יכולים להזיז מחדש את הכלכלה האמריקאית.

מיליארדי דולרים יוזרמו חזרה למשפחות המחזיקות במניית מיקרוסופט, וידגימו כיצד תמריץ כלכלי הולם וכלכלה נכונה, לא קורה חלילה מאנשים בעלי מודעות צרכנית נבונה וחסכנית, אלא עקב נדיבות הגורמים העשירים (מפוטרי בנק הפועלים מתבקשים להתעלם מהפסקה האחרונה). כך בעצם מצדיקות חברת מיקרוסופט והממשל את הסכם הפשרה הסלחני שנחתם ביניהם. אכן יד רוחצת יד.
 
 
כרווח תדמיתי נוסף, צעד זה יעזור לחטא את "הקפיטליזם הפופולרי", אשר סובל בימים אלו ממוניטין די מחורבן, לאחר הפסד ההון הגדול ביותר שנרשם אי פעם, לאחר התמוטטות חברות כגון אנרון (שתרמה לא מעט לבחירת בוש לנשיאות) וורלדקום, ושאר חברות אשר היו מעורבות בפרשיות שחיתות והונאה בקנה מידה חסר תקדים.

באופן מעניין, יש הסבר רציונלי לעידוד חלוקת דיבידנדים, העניין הוא שממשל בוש פשוט לא עושה את זה. עידוד החזקת מניות לטווח ארוך, לעומת מסחר יום ספקולנטי, הוא דבר שיכול לתגמל חברות רווחיות ולעודד השקעה לטווח ארוך, דבר שיכול לרכך קצת את הפכפכות הקפיטליזם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by