ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הצביעו בעכבר! 
 
 מאמינים בך מאוס-פד!   
 
מערכת חיים ברשת

עוד ציון דרך אינטרנטי: בשוויץ התקיימה בשבוע שעבר ההצבעה המקוונת הראשונה, במסגרתה יכלו הבוחרים להצביע דרך הרשת. מתי אצלנו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תושביה של עיירה קטנה, סמוך לג'נבה, הצביעו דרך האינטרנט, במה שככל הנראה הוגדר כהצבעת האינטרנט הראשונה בשוויץ. ההצבעה היא חלק מניסוי המנוהל ע"י ממשלת שוויץ במטרה להפיץ את בשורת הבחירות האלקטרוניות (e-Vote) ברחבי המדינה.

הרשויות מסרו כי 44 אחוזים מכלל המצביעים (323 בוחרים) הטילו את פתק ההצבעה שלהם בקלפי האלקטרוני, 349 בוחרים (50 אחוז) עשו זאת דרך הדואר. ארבעים ושמונה אנשים (שישה אחוזים בלבד) בחרו להגיע לתחנת הקלפי עצמה.

"זה בעצם משאל עם על הצבעה דרך האינטרנט", מסר רוברט הנסלר, הפקיד מטעם ג'נבה, המפקח על הבחירות. כפי שמדווח אתר Swiss Info.

למעלה מ-60 אחוזים מכלל הבוחרים בעיירה אנייר הצביעו בעד מתן אור ירוק למימון שיפוץ בניין כלשהו בעיירה.

תחת שיטת הדמוקרטיה הישירה הנהוגה בשוויץ, הבוחרים מורשים להצביע בשלל נושאים במישור הלאומי וסוגיות מקומיות, כגון מימון פרוייקטים. (תארו לכם מצב שבו תושבי ישראל מורשים להצביע לאיזה גופים להעביר כסף, או לדעת לאיזה פשרות מוכן העם להגיע ולא מנהיגיו "הנבחרים").

ההצבעה האלקטרונית היא הראשונה מסוגה שנערכה בשוויץ, ומארגניה סבורים כי ככל הנראה היא גם תקדים בסדר גודל עולמי. ההצבעה ההיסטורית באנייר החלה ביום שלישי והקלפיות נסגרו ביום ראשון. למעלה מאלף תושבים נרשמו להצביע.

למרות שהרשויות מקוות שההצבעה האלקטרונית תעודד יותר שוויצרים לקחת חלק בהליך הדמוקרטי, אין רואים בשיטה זו תחליף, בינתיים, לשיטת תחנות הקלפי המסורתיות. המטרה העיקרית ב-e-Vote היא לספק לציבור הבוחרים, במיוחד לשוויצרים השוהים מחוץ לגבולות המדינה, שיטה נוספת להצביע.

סוגיות אבטחה

בעוד רוב תושבי אנייר הביעו התלהבות לשמש כ"שפני הניסוי" לשיטת ההצבעה החדשה, חלק הביעו חששות בנוגע לאבטחת הבחירות המקוונות. על מנת להיאבק בהונאות און-ליין ולהבטיח את סודיות ההצבעה, הרשויות משתמשות בשיטות אבטחה חדשות.

כל מצביע חייב להקיש סיסמה בת 16 תווים על מנת לקבל גישה למערכת האון-ליין. לאחר שהתבצעה הגישה למערכת, צריך המצביע להקליד את מקום הולדתו, תאריך הלידה ועוד מספר ביקורת אשר נשלח לבוחר בדואר. רק לאחר כל פעולות אלו ניתנת לאזרח האפשרות להצביע.

הקנטונים ציריך ונוישאטל חויבו אף הם על ידי הממשלה המרכזית להתחיל בניסוי ההצבעה המקוונת, אולם עד ככה ג'נבה היא המחוז המתקדם ביותר כשמדובר בהטמעת השיטה החדשה, ואף השלימה בהצלחה שני ניסויים לפני ההצבעה בשבוע שעבר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by