ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש אליפות 

יש אליפות

 
 
עידו הרטוגזון

באליפות ישראל למשחקי מחשב פגשנו מכורי WoW, אלופי גיימינג, חובבי OverClocking ואפילו כמה מודרים שבנו את המחשב שלהם במו ידיהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביתן 15 בגני התערוכה נראה השבוע כמו כוכב לכת של משחקים. מאות גיימרים מקומיים חרשו על הקונסולות באליפות ישראל במשחקי מחשב, ובכל רגע נתון עסקו מאות אנשים במשחקי פעולה, ספורט, מכות או מירוצים, במטרה לזכות בתואר הנכסף של אלופי המשחקים. אחוז הבנות, נציין כהערת אגב, שאף לאפס, ושאיפותיו התגשמו.
 

מחשבים מהבית

כדאי להתחיל בגיל צעיר. גיימרים (צילום: עידו הרטוגזון)
 כדאי להתחיל בגיל צעיר. גיימרים (צילום: עידו הרטוגזון)   
המסיבה בגני התערוכה היא חלק ממסורת ארוכה, שלאחרונה נהנית מפריחה, ומביאה גיימרים וגיקים להיפגש פנים אל פנים בפורומים כמו ה-Garage Geeks או מסיבות LAN שמאפשרות לשחק בחיבור ישיר בין מחשבים. גם לאירוע בגני התערוכה הגיעו כ-300 גיימרים, שהביאו את המחשבים שלהם מהבית והתארגנו ב-24 קבוצות של Counter Strike, בנוסף לקהילות משחקים אחרות שהגיעו לאירוע.

"היתרון במסיבת רשת מהסוג הזה הוא שאין לגים, אין בעיות תקשורת וגם אין רמאויות", הסביר יובל בירב, העורך הראשי של אתר Vgames, אחד ממארגני האירוע, "כשאנשים משחקים מהבית יש צ'יטים וכל מיני רמאויות. כאן אנשים כל הזמן מסתכלים עליך וזה בלתי אפשרי".

איכות המחשבים משפיעה על היכולת לנצח בתחרות, אין בזה משהו בעייתי?
"בסופו של דבר זה משפיע", הוא מסכים, אבל מסביר את המצב:"הסיבה שהשחקנים מביאים מחשבים מהבית זה שבפעם שעברה שהתקיימה האליפות, המארגנים הביאו מחשבים וקשה לארגן כמות כזו של מחשבים ברמה גבוהה".
 

מה הופך גיימר לאלוף?

 
בין עשרות הקונסולות פגשנו את מוטי, נער בן 15.5, שהגיע ברכבת מחדרה כדי להתחרות על התואר אלוף ה-WWE 2007. "אני מתאמן די הרבה", הוא מספר. "משתדל לחרוש כמה שיותר. שעה או שעתיים ביום. אני מאוד משקיע בזה. לומד את התרגילים".

אתה מדבר על זה כמו שיעורי בית. למה אתה מתאמץ כל כך?
"חשוב לי להיות אלוף הארץ. זה כבוד. יש פה הרבה שחקנים טובים, אבל אפשר לנצח".

אבל האם יש בכלל סיכוי? בירב מספר מה צריך כדי להיות הכי טוב. "כדי לנצח בתחרות צריך לההשקיע באמת במשחקים. רוב החבר'ה מקצוענים. יש כאן את אלוף Unreal ואלוף FIFA, ששניהם מקצוענים שמשתתפים בתחרויות בינלאומיות".

מה הופך מישהו לגיימר טוב?
"חשיבה מרחבית, ומעבר לזה, טקטיקה. כשאתה עובר את רמת השליטה הטכנית במשחק, זה הופך לעניין טקטי. לדעת לתכנן מהלכים קדימה, לנסות לחזות את המהלכים של היריב וכל הזמן להתכונן. זה מאוד מפתח את המחשבה. החבר'ה פה מתאמנים אחד עם השני כדי לשפר את הטקטיקות ולהגיע לתיאום מקסימלי".

הגיל חשוב? יש שחיקה של האינסטינקטים בגיל מבוגר?
"כן, זה כמו ספורט. אין מה לעשות, יש פה עניין של תגובות גופניות. הגיל הממוצע של האלופים הוא בעיקר צעירים בגילאי 15-17. תראה, בשביל להיות אלוף אתה צריך להשקיע המון שעות ואת זה בעיקר צעירים יכולים לעשות. אבל מי יודע, אולי בעוד 10 שנים יהיו גם אלופים בני 30 או 40".
 
 

סיפורו של אלוף

החיים זה אליפות.  יוסי רובין (צילום: עידו הרטוגזון)
 החיים זה אליפות. יוסי רובין (צילום: עידו הרטוגזון)   
ליד דוכן FIFA פגשנו מישהו ש"עשה את זה". יוסי רובין בן ה-23, ניצח ברוב התחרויות שנערכו בתחום בארץ, ומשחק בקבוצה Team Dignitas, הכוללת שחקנים מקצוענים ממדינות שונות בעולם. כיום הוא חתום על חוזה עם החברה ששולחת אותו לתחרויות בחו"ל ומשלמת לו על נסיעות, בתי מלון "וכל מה שצריך בשביל להתרכז במשחק".

"הכל התחיל עם FIFA 98", סיפר. "ניצחתי את כל החברים שלי ואז כששמעתי על התחרות, אמרתי ננסה ונראה אם אני מספיק טוב. אחרי שנצחתי בתחרות הראשונה החלטתי ללכת לאליפות הארץ הבאה. זה היה ב-2001, ומאז ניצחתי גם בתחרות ב-2003, ותוך כדי השירות הצבאי נסעתי לקוריאה כדי לייצג את ישראל".

רובין מתכנן להמשיך לעסוק במשחקים באופן מקצועי. "אחרי שאני מסיים את התואר אני מתכוון לטוס לגרמניה ולנסות להתקבל לליגה המקצוענית". לעומת בירב, הוא לא נבהל מסוגיית הגיל. "זה בולשיט, רוב השחקנים שאני מכיר בעולם הם בגילי והם הכי טובים", פסק.
 

המכורים

מכורים? שחקני WoW במנוחה מהקרב (צילום: עידו הרטוגזון)
 מכורים? שחקני WoW במנוחה מהקרב (צילום: עידו הרטוגזון)   
אבל גיימינג בימינו הוא בראש ובראשונה עניין קבוצתי. חלק ניכר מהשחקנים באליפות היו חלק מקבוצות. כל קבוצה היא שבט עם סימנים וטיפוסים משלו. אחת הקבוצות הבולטות בתחרות היתה גילדת ה-WoW הישראלית המפורסמת, "המוסד", שמורכבת מכ-200 שחקנים.

הקבוצה שלחה את נציגיה לבצע מסע ראווה בתוך מבוך Karazhan הפסיכדלי, שכולל התייחסויות לכיפה אדומה, רומיאו ויוליה, פנטום האופרה והקוסם מארץ עוץ. במפגש פנים מול פנים התגלו השחקנים שמאחורי הדמויות האימתניות כחבורת בני נוער, למרות שסיפרו שבקבוצה חברים גיימרים מגיל 13 ועד 35.

"חולי נפש", קרא להם שחקן Counter Strike אחד כשלא היו בסביבה. כשהתעניינו מדוע, הסביר לנו כי "ב-Counter Strike אי אפשר לשחק יותר משעה או שעתיים ברציפות בלי להשתגע. אבל השחקנים ב-WoW, הם לא יודעים להפסיק".

ואכן, בשיחה שקיימנו איתם, התגאו אנשי המוסד במסירות שלהם לעולם הווירטואלי. "אנחנו משחקים 10 שעות ביום", גילה אחד. "זה משחק שמושך אנשים לתוכו ולא נותן להם לצאת אל החיים האמיתיים".

יש כאן מישהו מכור?
"כולנו", הם עונים. "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה", מספר מישהו ושלישי, בעודו מצביע על חבר בשם תומר, אמר: "הוא פרש לפני שבוע וכבר חזר". תומר מאשר את הדברים. "פרשתי כי אני כבר משחק ארבע שנים ואני בן 23 ויש לי חברה". לשאלה מה הוא עושה בכנס ענה במשיכת כתפיים ומבט מיואש של חוסר אונים.
 

חברות המשחקים לא תומכות

רוצים מחשב כזה? בנו בעצמכם. מחשב מתערוכת המודינג (צילום: עידו הרטוגזון)
 רוצים מחשב כזה? בנו בעצמכם. מחשב מתערוכת המודינג (צילום: עידו הרטוגזון)   
והיו גם אלו שלא באו בשביל המשחקים, אלא בשביל מה שמסביב, כמו תחרות ה-OverClocking, בה התחרו טכנאים חובבים מי יכול לעשות להוציא מהמעבדים את המהירות הכי גבוהה. במקביל נערכה גם תחרות Modding (הרכבת מחשב), שבה ניתן היה למצוא מחשבים עם אורות מהבהבים ומחשבי עץ עם מראה של ריהוט ביתי לכל דבר.

למרות שבסיום האירוע ניתן היה לומר שמדובר בהצלחה, בירב דואג לשלוח כמה אצבעות מאשימות. "לא זכינו לשיתוף פעולה מהמפיצות. רציתי לשים כאן משחקים כמו Crisis או Guitar Hero ולא יכולתי. כואב לי שיש אירוע של גיימרים והמפיצות בארץ לא רוצות לשתף פעולה. הם עושים כסף מהאנשים האלה, ומוכרים להם משחקים, איך הם לא רוצים להשתתף?", תהה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by