ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מייבשים ביצות 

מייבשים ביצות

 
 
עמיחי שלו

מפתח מניו מקסיקו וצוותו עובדים על פיתוח תוכנה שתסנן תגובות טיפשיות מאתרי תוכן. תחזיקו לו אצבעות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבעיות של ח"כ ישראל חסון עשויות להיפתר בקרוב בדרך שכמותה לא דמיין. מגזין Fortune דיווח בשבוע שעבר על יזם, מפתח, בלשן ומנהל רשת בשם גבריאל אורטיז מניו מקסיקו, שמוביל קבוצת מפתחים בדרך שעלולה להסתיים או באבדון או במהפיכה, שתשים סוף לתחלואי העולם המקוון, ותסנן טוקבקים מטופשים.
 
טיפשות מעוררת השראה (צילומסך)
 טיפשות מעוררת השראה (צילומסך)   
"זמן רב מדי אנחנו סובלים בשקט לנוכח הטיפשות ברשת. בהתחלה האינטרנט היה מקום בו גולשים יכלו לתקשר בצורה אינטליגנטית, והגיע הזמן, לנוכח המציאות, להילחם בחזרה על הזכות לעשות זאת", אמר אורטיז בן ה-27.

שם המוצר האוטופי שלו נקרא StupidFilter ובאתר החברה כתוב שהפרויקט (קוד פתוח) נמצא בשלב די מוקדם, המכונה "עיצוב וניתוח". עד כה נאספו למעלה מ-225 אלף תגובות, שרוכזו בתוך מסד נתונים מרכזי. מרבית הטוקבקים מקורם באתר שיתוף הווידאו YouTube, שהצוות מכנה "טיפשות מעוררת השראה".

לעת עתה לא ידוע מתי יושק המוצר הסופי, בדמות תוסף לפיירפוקס, אבל אין ספק שמדובר ברעיון אוטופי ברמה של ייבוש ביצות. איך הוא יתבטא הלכה למעשה זו השאלה האקוטית.
 

עוד ארוכה הדרך אל האושר

 
ממה שנכתב על רוח האלגוריתמים האמורים לפצח טיפשות, לא נראה שיש מקום לאופטימיות רבה. שיטת המיפוי מבוססת על איתור עיצורים חוזרים בתגובות, כמו: Greattttttt, שיזכו לסינון מיידי בגין טיפשות.

אם, לעומת זאת, מדובר בתנועה כמו Yeaaaaah (וההבדל יחודד על ידי בלשנים), נראה שהמגיב אינטליגנט, תגובתו אינטליגנטית וכך גם האינטרנט כולה. בכל מקרה, אם כתבת תגובה שעונה על קריטריון הטיפשות והיא נפסלת, תקבל המלצה מנומסת לנסח מחדש ישירות למייל. בסך הכל, היזמים מודים שהבעיה הרצינית היא לזהות מתי גולש ציני או רציני, וכולם מחכים למבחן התוצאה.
 
 
האתרים הגדולים בארץ על פי רוב מאיישים את מערך הטיקבוק במסננים אנושיים. הדבר דורש משאבי כח אדם חמושים באג'נדות ותקנות שלא תמיד קל ליישמן הלכה למעשה. בפועל, או שיש מדיניות יד רכה ותגובות גבוליות מאושרות בשם הדמוקרטיה או שיש מדינות יד קשה, ובנימה צבאית משהו "כשיש ספק אז אין ספק".

המצב בפועל הוא, שכך המון תגובות לגיטימיות נפסלות לא פעם על לא עוול בכפן. יש עורכי תגובות שפוסלים תגובות רק כי לשיטתם הן לא מוסיפות דבר, למרות שאין בהן השמצות, הסתה, חשש לתביעה ופגיעה בשמו או בכבודו של אדם.

תוכנה כזו, בהנחה שהיא אכן ראויה, לא תפתור את הבעיה ולא תמעיט בחשיבות הגורם האנושי. אולי, במקרה הטוב, היא תוכל לעשות חלק מהעבודה. בכל מקרה, כבר בכלים הטכנולוגיים של היום ניתן להפעיל תוכנה מקומית בלי הרבה מאמץ, ולהכניס לתוכה פקודות כמו פסילת כל תגובה שכותרתה "אני ראשון", או "לא, יא מעפן, אני ראשון".

כך או כך, הטיפשות ברשת (או מחוצה לה), לא הולכת להיעלם, בטח לא באמצעות תוכנה. עוד ארוכה הדרך אל האושר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by