ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עורך, דבר עברית! 

עורך, דבר עברית!

 
 
שוש פורבס

התוכנות שיעזרו לך להקים אתר - בעברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר לא צריך להסתבך עם קוד
 כבר לא צריך להסתבך עם קוד   
חזון ה"אתר לכל פועל" התאפשר בחו"ל בעיקר בגלל זמינותם של עורכי HTML (השפה בה מעוצבים רוב אתרי האינטרנט) חזותיים, המאפשרים לכל אחד ליצור אתר בית בצורה אינטואטיבית ופשוטה, ללא צורך ללמוד את השפה (ממש כמו שבכדי ליצור מסמך מודפס לא צריכים ללמוד תיכנות - מספיק להשתמש במעבד תמלילים).

בארץ, לעומת זאת, בגלל בעיית העברית הידועה לשמצה, רוב העורכים שלא הותאמו במיוחד לשפה הזו נוטים להחליף את התווים העבריים ב"כאילו תווים" שאינם עברית כלל, וכך הדף נהיה בלתי קריא תחת דפדפנים מסויימים, ומנועי חיפוש אוטומטיים פוסחים עליו משום שאינם מבינים את תוכנות. הפתרון? תוכנות מיוחדות, המסוגלות לייצר HTML עברי. השוק הישראלי קטן, אך בכל זאת ישנן לפחות שלוש תוכנות כאלו.
 

קיוטקס - 8 דביר מוצרי תוכנה

יש תוכנות שמדברות עברית
 יש תוכנות שמדברות עברית   
מחיר: מאתיים שבעים וחמש דולר, יש באתר גרסת הדגמה ל30 יום

קיוטקס הוא מעבד תמלילים רב לשוני לא חדש (הוותיקים בינינו זוכרים אותו עוד מימי הדוס) שבגרסתו החדשה (לחלונות 95 או 98) שודרג עם אפשרות שמירה לאינטרנט.

העריכה נעשית בסביבה המוכרת של מעבד התמלילים, עם כל הכלים שבאים יחד עם המעבד (בודק דקדוק, עריכה רב לשונית וכו`) וגם עם כלים נוספים המיועדים לרשת, כגון כלי ליצירת קישורים.
ישנם שלושה סוגי שמירה ב:HTML עברית לוגית (המתאימה לאקספלורר), עברית ויזואלית (המתאימה גם לנטסקייפ וגם לאקספלורר) ותמונה (המתאימה לטקסט עם פונטים מיוחדים, אך גורמת לגלישה איטית במיוחד). שמירת מסמכים שאינם בעברית או אנגלית (קיוטקסט תומך גם בערבית, צרפתית, רוסית, ועוד למעלה מ- 20 שפות שונות) לרשת נעשית בצורת תמונה, שיטה לא יעילה שגוזלת זמן ומאמץ רב מהמודם של הגולש הממוצע.

בגלל שקיוטקס אינו עורך HTML אלא מעבד תמלילים, הוא אינו מסוגל לפתוח קבצי HTML קיימים. כמו כן, אפשרויות מסוימות בעורך התמלילים אינן מומרות ל.HTML
 

אינטרסייט - 2000 סייטקום טכנולוגיות

מתיש, אבל שווה. וובמאסטר בפעולה
 מתיש, אבל שווה. וובמאסטר בפעולה   
מחיר: חמש מאות תשעים ותשע ש"ח לרשיון רגיל לגרסת הפרו, 1699 ש"ח לרשיון מורחב (ליצירת דפים גם עבור צד שלישי) לאותה גרסה. קיימת גם גרסת לייט עם פחות אפשרויות ועם רשיון ליצירת דפים לאתר פרטי בלבד העולה 99 ש"ח. הגירסה הנסקרת כאן היא גרסת הפרו

יוצרי אינטרסייט 2000 טוענים שהוא עורך ה- HTML הויזואלי העברי הראשון. זה אולי נכון, אבל בהרצה של גרסת הנסיון של התוכנה נוצר רושם שסייטקום השקיעו יותר בהגנה מפני פיראטיות (שהיא אכן בעייה רצינית בארץ) מאשר בעורך עצמו.

מצד אחד, מספר ההגבלות וההטרדות שיש בגרסת הדמו הוא עצום: הדמו מוגבל ל40 הפעלות בלבד, כשלפני כל הפעלה יש השהייה של כמה שניות (השווה לכמות הפעמים שהפעלתם כבר את התוכנה). כשסוף סוף נגמרת ההשהייה והתוכנה עולה, ישנם שני מסכי NAG (אחד עם רשיון התוכנה ואחד סתם מזכיר לכם שלא נרשמתם עדיין) שצריך לאשר. כשכבר עברתם את מסכי הנדנוד תגלו שגם העורך הוגבל מאוד: בגרסת הנסיון לא תוכלו לערוך דף המכיל מעל 1000 תווים (כ- 200 מילה), והסכם הרשיון המגיע עם התוכנה אינו מאשר פרסום דף שנוצר עם גרסת הנסיון ברשת האינטרנט או ברשת אינטרא-נט פנימית.
 
 
גם ללא ההגבלות הרבות, העורך עצמו לא אחיד ברמתו. לצד אפשרויות מתקדמות כגון יצירת כפתורים מתחלפים או דף מבוסס מסגרות (פריימים), חסרות אופציות בסיסיות כגון כלי ליצירה ועריכת טבלאות, ואפשרות הגדרת גודל פונט באופן יחסי.

באופן מפתיע, אינטרסייט אינו מסוגל לקרוא קובץ HTML קיים, אלא רק לייצר אחד חדש. בעיה רצינית לא פחות היא נטיית אינטרסייט להתרסק כתגובה לכל אירוע לא צפוי. דוגמא אופיינית: ניסיון להוסיף טקסט גולש (מין טיקר מבוסס ג`אווה סקריפט) בלי לכתוב דבר גורם להופעת הודעת שגיאה פנימית, ואינטרסייט נופל מייד. אם במקרה אתה משתמש בגרסת הנסיון אכלת אותה- עכשיו בזבזת אפשרות הפעלה אחת מתוך ה- 40 המוקצבות.

סייטקום מנסים לשווק את אינטרסייט 2000 כעורך מקצועי מתקדם (ותג המחיר בהתאם), אבל השוואה שלו לעורכים מקצועיים מחו"ל מלמדת על מספר בעיות. מצד אחד, אינטרסייט 2000 מכיל ממשק FTP יפה (ודובר עברית) להעלאת קבצים לאתר, ומצד שני, אין לאינטרסייט כלי לניהול אתרים הבודק קישורים שבורים או את משקל הדפים כולל התמונות, (אפשרות סטנדרטית בעורכים תוצרת חוץ), וחסרות לו גם אפשרויות נוספות, כגון כלי חיפוש והחלפה ראוי לשמו.
 

פרונט פייג' אקספרס- מיקרוסופט

 
מגיע חינם יחד עם אקספלורר 5

כמיטב המסורת המיקרוסופטית של להביס את התחרות על ידי העלמת גורם המחיר, עורך ה- HTML פרונט פייג` אקספרס מצורף חינם לדפדפן האקספלורר, אם כי מדובר בגרסה בסיסית יחסית ללא עודף תכונות.

פרונט פייג` אקספרס הוא מוצר מיקרוסופטי טיפוסי. ממשק המשתמש דומה מאוד לממשק של אופיס, המוכר כבר לרוב האנשים. העברית, בהתאם למסורת המיקרוסופטית של עידוד עברית לוגית ותמיכה מינימלית בעברית ויזואלית נשמרת בצורה לוגית בלבד (כך שמשתמשי נטסקייפ יראו אותה הפוך), וכרגיל אצל מיקרוסופט, רוב האופציות המתקדמות עובדות רק כשהדף נצפה עם אקספלורר, או לחילופין רק כשהדף יושב על שרת עליו הותקנו "הרחבות פרונט פייג`" של מיקרוסופט.

 
מכל התוכנות שנסקרו כאן, פרונט פייג` אקספרס הוא היחיד שמסוגל לערוך קבצי HTML קיימים. הוא גם מסוגל לפתוח קבצים שנוצרו ברוב התוכנות המיקרוסופטיות האחרות (כגון קבצי word) ויש לו גם אופציה של לנסות לשלוף קוד ו/או טקסט מקבצים שהוא לא מזהה.
 
אז במי לבחור?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by