ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בננות בערפל 
 
 עולם הולך ונעלם?   
 
מערכת חיים ברשת

אם לא יעשה משהו בקרוב, עלולה הבננה, כמו שאנו מכירים אותה כיום, להיעלם מעל פני האדמה, כך לפי אזהרות המדענים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבננה, אותו פרי צהוב מתוק ועמוס באלרגנים, יכול להעלם מפני העולם בתוך עשר שנים בשל "תשישות גנטית", כך הזהירו מדענים ביום חמישי. כיוון שזני הבננה למאכל הם מוטנטים מעוקרים, זנים חדשים לא יכולים להתפתח בצורה טבעית, והפרי עצמו נותר רגיש וחשוף למתקפות מזיקים ומחלות.

בשנות החמישים נעלמה מפני האדמה הבננה מזן גרוס מישל, אשר חלשה על שוק זה, בשל מחלה שנוצרה ע"י פטרייה. היורשת של אותה בננה, זן הקוונדיש, הפופולרי כיום, ניצבת בפני סכנת הכחדה בשל מחלה פטרייטית אחרת, זיגטוקה שחורה.

ללא כל תחליף נראה לעין להחלפת זן הקוונדיש, מגיעים עסקי הבננות לנקודת משבר. לפי דו"ח של מגזין הניו-סיינטיסט, עשויה הבננה להיעלם לחלוטין בתוך עשר שנים.

ד"ר אמיל פריזון, העומד בראש הרשת הבינלאומית לשיפור הבננה, הממוקמת במונטפליה, צרפת, אמר כי מחלות הבננה, הופכות לקשות ביותר לשליטה. "ברגע שאתה מוצא קוטל פטריות חדש, הן מפתחות חסינות. הדבר היחיד שבטוח כאן, הוא שהזיגטוקה לא עומדת להפסיד בקרב הזה".

מאז שהתגלתה לראשונה בשנת 1963 באיי פיג'י, התפשטה הזיגטוקה השחורה למדינות רבות, וכבר הספיקה להשמיד את רוב מטעי הבננות באזורי האמזונס.

חלק מהבעיה נעוץ בכך שמדענים ובעלי מטעים אשר עובדים על פתרונות אפשריים אינם מצליחים להסכים האם לפתח גרסאות שונות של בננות מהונדסות גנטית או לפתח קוטלי פטריות חדשים.

פריזון מזהיר כי מעט מדי מחקר נעשה בתחום הבננות, "אנו מפגרים בכ-חמישים עד מאה שנה אחר המחקר ביבולים אחרים". להעלמות הבננה יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת על חייהם של למעלה מחצי מיליארד בני אדם באפריקה ואסיה, אשר תלויים בחקלאות הבננות למחייתם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by