ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל מלשינה 

גוגל מלשינה

 
 
רן יניב הרטשטיין

כשבארה"ב מודים על פירות עונת הקציר, שאר האינטרנט נחה. בארץ, זכויות האזרח עוד לא מתו, אבל הן גוססות במהירות. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע איטי ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טעים (צילום: Flickr Stu Spivack cc-by-sa)
 טעים (צילום: Flickr Stu Spivack cc-by-sa)   
סערה בצלחת חומוס. גוגל מסרה השבוע לבית המשפט כתובת IP של בלוגר ישראלי אנונימי שניהל בלוג ב-Blogger, שהואשם בהוצאת דיבה של חברי מועצת שערי תקווה. גוגל ניאותה למסור את המידע רק אחרי שהתובעים פנו לבלוגר דרך הבלוג שלו וביקשו ממנו לחשוף את זהותו בעצמו. עם זאת, גלובס טרחו לציין שזו הפעם הראשונה שגוגל מוסרת מידע כזה ללא מאבק משפטי; הכותרת הצעקנית "תקדים עולמי" אמנם היתה מיותרת, אבל לפחות מנומקת.

זה היה מספיק גרוע אם סיקור לא אחראי של הסיפור היה מנפח אותו למימדים מפלצתיים רק בארץ, אבל אחרי תרגום הידיעה לאנגלית על ידי גלובס, מספר אתרים בינלאומיים קפצו על המציאה המפוקפקת, ביניהם Slashdot‏, Techdirt (שהגיעו אל הידיעה דרך "גולש שביקש להישאר אנונימי") ו-TechCrunch.

במקרה המדובר, המחלוקת נסובה על האיזון בין הזכות לחופש הדיבור לבין הזכות לשם טוב, אבל הדיון הוסלם במהירות לשיחה על הזכות לאנונימיות בכלל - כאילו שלגולשים צריכה להיות זכות מיוחדת להסתתר מפני החוק.

קיומה של אנונימיות מסוימת ברשת הוא אנומליה, לא אידיאל, וכשגולש מואשם בביצוע עבירה, עליו לתת עליה את הדין, בין אם ביצע אותה באינטרנט או בעולם האמיתי. מעניין הרבה יותר היה לדבר על מקומם של בלוגרים כעיתונאים, והמחויבות שצריכה או לא צריכה לנבוע מכך לאותם כללי אתיקה להם עיתונאים מחויבים.

• ומן הצד השני לגמרי, במסגרת האורווליזציה של הדמוקרטיה הישראלית ושל העולם בכלל: השבוע נפלה הצעת חוק של ח"כ אופיר פינס (עבודה), שהיתה מגבילה את היכולת של מעסיקים לצותת, לבלוש ולעקוב אחר עובדיהם באמצעות הסלולריים שהם מספקים להם. בינתיים, נתקו את הסוללה ממכשיר ההאזנה והאיכון שקיבלתם מהחברה, והמשיכו להשתמש בטלפון הפרטי.

• רק עוד הוכחה לכך שצרפת היא לא בירת הדמוקרטיה: הסכם שנחתם עם חברות התקליטים יאפשר להן להחליט אילו אזרחים זכאים לחופש מידע, ואילו לא.

• פייסבוק לקחה השבוע צעד מהוסס לאחור עם Beacon, פלטפורמת הפרסום השנויה במחלוקת שלה, שהוסיפה לפיד העדכונים אודות כל משתמש מידע שוטף על הרגלי הצריכה שלו. פייסבוק תשנה את אופן פרסום העדכונים, כך שאלו יופיעו רק עבור משתמשים שציינו במפורש שהם מעוניינים בכך.
 

ירוק בגוגל

דיגג בגוגל (צילום מסך מאתר הניסוי של גוגל)
 דיגג בגוגל (צילום מסך מאתר הניסוי של גוגל)   
• במסגרת מאמציה המתמידים של גוגל לארגן את כל המידע בעולם, הודיעה השבוע החברה כי תשקיע מאות מיליוני דולרים בחיפוש מקור אנרגיה ירוק כתחליף לפחם. במיזם האנרגיה החלופית שלה יועסקו עשרות מהנדסים ותנוהלנה השקעות בחברות סטארט-אפ שעוסקות באנרגיה חלופית, והמטרה הראשונית תהיה אספקת אנרגיה מתחדשת לעיר בסדר גודל של סן פרנסיסקו (גיגה-וואט אחד) בעלות נמוכה מהפקת חשמל מפחם.

• לחווה הנסיונית של ענקית החיפוש נוסף השבוע שירות ניסיוני חדש, שמאפשר להשפיע על תוצאות החיפוש על ידי הסתרה, הוספה או הזזה של התוצאות, בממשק שמזכיר קצת את ההצבעה החברתית ב-Digg. הניסוי ימשך רק מספר שבועות, והשינויים ישפיעו רק על תוצאות החיפוש המותאמות לכל משתמש - גוגל לא ציינה אם הנתונים שיאספו במהלך הניסוי ישפיעו על דירוג תוצאות החיפוש בחיפושים הרגילים של כל המשתמשים במנוע החיפוש שלה. כמו כן, בניגוד לניסויים האחרים שלה, רק משתמשים נבחרים הוזמנו להשתתף הפעם.

• אתרי תוכן מבקשים לתכנן מחדש את פרוטוקול robots.txt, השיטה הנוכחית באמצעותה אתרים חוסמים תכנים מסוימים באתר מפני מנועי חיפוש.

• אם במהלך האייטם הקודם על בלוגר הטרידה אתכם רק העובדה שבלוגר בכלל לא תומך כהלכה בעברית, זה כנראה בגלל שלא הרגשתם את רעידת האדמה שעברה על הבלוגוספירה העברית לאחרונה. אמנם עדיין בשלבי ניסיון וללא שום הצהרה רשמית, אבל נראה שגוגל עומלת על התאמה של בלוגר לעברית, כולל ממשק עברי מלא.
 

חדשות הטלקום

 
Verizon, ספקית הסלולר השניה בגודלה בארה"ב, כנראה מאסה בכל תשומת שמקבלות מתחרותיה - AT&T עם ה-iPhone של אפל ו-Sprint עם ה-Android של גוגל - והחליטה לקפוץ על עגלת יחסי הציבור. השבוע היא הכריזה כי תפתח את הרשת שלה לכל מכשיר סלולרי התומך ב-CDMA במהלך 2008, ותאפשר להפעיל עליה כל יישום.

בכך חוזרת Verizon על המנטרה שדקלמו אנשי גוגל, כשהודיעו לפני מספר חודשים שחברת החיפוש תשתתף במכרז על תדרי 700MHz בארה"ב. זו גם תגובה לפתיחות הקיצונית שמייצגת ה-Open Handset Alliance, ארגון החברות שמפתחות את פלטפורמת Android, שגם אליו מתשייכת גוגל.

עם זאת, רבים מיהרו להפחית בחשיבות ההצהרה של Verizon. דן פרומר מ-Silicon Valley Insider מזכיר כי שוק הסלולר בארה"ב כמעט ולא מציע מכשירי CDMA פתוחים, ורוב הצרכנים ממילא רגילים לקנות מכשירים מסובסדים במחירים נמוכים במיוחד תמורת התחייבות ארוכת טווח - המכשירים הפתוחים יקרים משמעותית ממכשירים שנמכרים ביחד עם תוכנית שירות, ונעולים לשימוש ברשת אחת בלבד.

אריק שונפלד מ-TechCrunch מצטט ממקורות ב-Verizon, לפיהם האפשרות להריץ כל יישום לא תוצע ללקוחות הקיימים. כך, תיצור למעשה Verizon רשת דו שכבתית, ללא מעבר בין שתי השכבות. לפי שונפלד, אם הרשת הפתוחה לא תכלול את כל 64 מיליון המשתמשים הקיימים, למפתחים לא יהיה טעם לפתח יישומים עבורה. פרומר מזכיר עוד כי למרות שהאפשרות של הפעלת כל יישום מתקשרת בדרך כלל לשיחות VoIP חופשיות או שיחות וידאו, Verizon לא צפויה לאפשר חיבור לא מוגבל לאינטרנט ברשת הפתוחה, וסביר שתדרוש תשלום לפי שימוש, מה שיהפוך את היישומים האלה להרבה פחות אטקרטיביים.

• השמועות על iPhone עם חיבור מהיר יותר לאינטרנט שיושק במהלך השנה הקרובה לא היו בדיוק שמועות, אלא יותר הבטחה מפורשת שהשמיע מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס בספטמבר השנה. ובכל זאת, מנכ"ל AT&T, רנדל סטיבנסון, טרח לאשר את העובדה הזו השבוע. "תקבלו את זה בשנה הבאה", אמר בהתייחסו לחיבור דור שלישי ב-iPhone. סטיבנסון לא נקב במחיר עבור הדגם המדובר, אבל ציין כי המחיר לא יקבע על ידו, כי אם על ידי ג'ובס.

• השלב הנוכחי במלחמת התשתיות בין בזק לחברות הכבלים - חבילת ADSL בקצב 1MB (או 8Mbit), והעלאה בקצב 100KB (או 800kb), תמורת כ-130 ש"ח בחודש (לתשתית בלבד). מי יתן והשלב הבא יהיה חיבור ADSL "עירום", שיאפשר לקנות תשתית לחיבור לרשת בלבד מבלי לשלם על קו טלפון לביצוע שיחות. טוב, אני יודע לפחות מי לא יהיה זה שיתן.
 
 

בשורות טובות

קן קוטאראגי עם ה-PS3 (צילום: גיימר)
 קן קוטאראגי עם ה-PS3 (צילום: גיימר)   
• בשורות טובות מ-EMI, הקטנה מבין ארבעת חברות התקליטים הגדולות בעולם. לאור הביצועים המפוקפקים של RIAA ו-IFPI, שבשנים האחרונות לא הביאו לתעשיית המוזיקה הרבה מעבר לשנאה רושפת וקיתונות של ביקורת מכל כיוון אפשרי, חברת התקליטים החלה לבחון את האפשרות של קיצוץ הסכום שהיא מקדישה למימון שני הארגונים.

• בשורות טובות מסקר של איגוד הלינוקס, שמסתיים היום (ו'). כמות המשתתפים בסקר הוכפלה לעומת השנה שעברה, רובם מאירופה וצפון אמריקה, והנסקרים דיווחו שכ-65% מהמחשבים עליהם מותקנת לינוקס הם של משתמשים שולחניים ממוצעים - כלומר, לא מפתחים או מהנדסים. עוד נמצא כי ההפצות המועדפות בארגונים היו אובונטו, הפצות הקשורות ל-RedHat, והפצות הקשורות לסוזה, בסדר הזה. גם בשימוש ביתי היתה אובונטו הנפוצה ביותר, אבל כאן הופיעו גם הפצות קהילתיות כמו דביאן וג'נטו. היישום המבוקש ביותר שמשתמשי לינוקס רצו להפעיל כיישום לינוקס אמיתי היה Photoshop.

• בשורות טובות למשתמשי חלונות, לשם שינוי. חבילת העדכונים הבאה לחלונות XP תהפוך אותה למהירה עוד מוויסטה, ותספק רק עוד טיעון משכנע אחד נגד מערכת ההפעלה החדשה והכושלת של מיקרוסופט.

• בשורות טובות לקן קוטאראגי, לשעבר מנהל חטיבת המשחקים של סוני, שנבעט השנה מהחברה. אבי הפלייסטיישן קיבל פרס נחומים בדמות פרס על מפעל חיים מהאקדמיה האמריקנית למדעי האמנויות האינטראקטיביות, בעוד הכשלון של ה-PS3 עדיין מהדהד בתודעתם של גיימרים ברחבי העולם. אחד המגיבים לידיעה כתב שהפרס כנראה ניתן לו על הצלחתו לשלב גריל בקונסולת משחק פופולרית, אבל מיקרוסופט הצליחו לעשות את אותו הדבר עם ה-Xbox 360 הרבה לפניו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by