ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
גאדג`ט 
AMD משיבה מלחמה 

AMD משיבה מלחמה

 
גאדג`ט |
 
רן יניב הרטשטיין

המתקפה של AMD על אינטל מתחילה עם מעבדי ה-Phenom הראשונים וכרטיסי מסך חדשים מסדרת Radeon 3800. האם זה יספיק? חדשות החומרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

AMD Phenom 9x00

מעבד Phenom של AMD (צילום: יח"צ)
 מעבד Phenom של AMD (צילום: יח"צ)   
נשאר מעט מאוד מה לומר על דור המעבדים הבא של AMD - חודשים ארוכים אחרי ההכרזה הראשונית ואחרי שרוב המפרטים והמחירים כבר פורסמו רשמית או הודלפו ממקורות אמינים, נותר לראות מה המעבדים הראשונים מסדרת Phenom יודעים לעשות, והאם AMD תחזור סוף סוף למשחק.

דבר אחד בטוח: הציפיות לא יכולות להיות נמוכות יותר. אינטל כבר עוברת למעבדי Penryn בתהליך ייצור מתקדם ויעיל של 45nm, לעומת 65nm במפעלי השבבים של המתחרה, ול-AMD אין וגם לא יהיה בקרוב שום דבר שמתקרב ל-QX9650. דגמי Penrym נוספים שיושקו בחודשים הקרובים יציבו תחרות קשה במיוחד ל-AMD.

מעבר לכך, AMD עצמה דאגה להרוג כל שבב של תקווה, כשהודתה שמעבדי Phenom מגיעים לשוק באיחור משמעותי, ולא יאפשרו לה להתחרות באינטל לפחות עד לשנה הבאה.

השבוע, בתום עיכובים רבים, הציגה סוף סוף החברה את שני מעבדי ה-Phenom הראשונים: ה-Phenom X4 9600, עם ארבע ליבות במהירות 2.3GHz, שיעלה 283 דולר (ל-1,000 יחידות) וה-9500, במהירות 2.2GHz, שיעלה 251 דולר (ל-1,000 יחידות). דגם שלישי, ה-9700 במהירות 2.4GHz, יגיע לחנויות רק בתחילת 2008 במחיר 300 דולר (ל-1,000 יחידות), אבל דוגמאות שלו לבדיקת ביצועים כבר נשלחו.
 
פלטפורמת Spider, עם ארבעה כרטיסי מסך (צילום: יח"צ)
 פלטפורמת Spider, עם ארבעה כרטיסי מסך (צילום: יח"צ)   
המעבדים החדשים הם רק חלק מפלטפורמה חדשה לגמרי, בשם "Spider", שכוללת את ערכת השבבים 790FX ללוחות אם עם תמיכה ב-CrossFire עם ארבעה כרטיסי מסך, ואת כרטיסי המסך מסדרה Radeon HD 3800, שכבר חרכו את מבחני הביצועים בשבוע שעבר ואליהם נתייחס בהרחבה בהמשך.

מהסקירות הראשונות של הפלטפורמה החדשה עם מעבדי 9700 (ב-Tom's Hardware, PC Perspective, ו-Hot Hardware), נראה שהציפיות הנמוכות היו מוצדקות, אבל אולי מוגזמות. ה-9600 מעט זול יותר מה-Q6600, המעבד הקרוב ביותר של אינטל, אבל מעט חלש ממנו. לפי Tom's Hardware, הפער בין המחיר לביצועים זהה - בערך 13.5% בשני המקרים, ושניהם מציעים יחס עלות/תועלת זהה.

יתרון חשוב של מעבדי Phenom הוא התאימות ללוחות אם קיימים. למרות שהם מיועדים לשימוש עם תושבת AM2+, הם יפעלו ללא שום בעיה גם בתושבת AM2 עם ערכות השבבים הקיימות, כך שהמשתמשים יוכלו לשדרג למעבדי Phenom מבלי להחליף את הפלטפורמה. כך יהפכו המעבדים הזולים ממילא לאטרקטיביים יותר.
 

AMD Radeon HD 38x0

AMD Radeon HD 3870 (צילום: יח"צ)
 AMD Radeon HD 3870 (צילום: יח"צ)   
כחלק מפלטפורמת "Spider" החדשה, AMD השיקה בשבוע שעבר את המאיצים התלת מימדיים החדשים מסדרת Radeon HD 3800, שפרטים אודותיהם פורסמו בחודש שעבר. הסדרה כוללת שני כרטיסים: הראשון והזול הוא ה-3850, עם מערכת קירור שתופסת חריץ הרחבה אחד, מעבד RV670 במהירות 669MHz וזיכרון GDDR3 במהירות 829MHz - בינתיים בנפח 256MB. המחיר המומלץ לצרכן הוא כ-180 דולר.

השני הוא ה-3870, עם מערכת קירור שתופסת שני חריצי הרחבה, מעבד RV670 במהירות 777MHz, וזיכרון GDDR4 במהירות 1,126MHz - בנפח 512MB בדגמים הזמינים כרגע. המחיר המומלץ לצרכן הוא כ-220 דולר. לפי Hot Hardware, מספר יצרניות מתכננות להוציא כרטיסי 3870 עם מערכת קירור קטנה יותר.

Engadget ריכזו מספר מבחני ביצועים של הכרטיסים מסדרה 3800, ו-AnandTech קישרו למספר סקירות נוספות.

מכולם עולה מסקנה אחת - במחיר הזה, לא תמצאו כאלה ביצועים. ה-3850 אמנם לא עומד מול ה-8800GT החדש של Nvidia, אבל זול ממנו כמעט בחצי. לפי Custom PC, מקור הכוח המיסטי של המעבדים הגרפיים בכרטיסים האלה נובע ממספר הטרנזיסטורים שבהם - 666 מיליון.

לעומת ה-3850, נראה שה-3870 היקר נופל בין הכיסאות. תוספת המחיר לא מצדיקה את השיפור הקטן בביצועים, אבל מקרבת אותו יותר מדי למחירו של ה-8800GT, וההשוואה בין השניים לא מחמיאה כלל.
 
 

Intel Core 2 Duo QX9770

 
אינטל כבר השיקה בשבוע שעבר את מעבדי Penryn שלה, עם מספר מעבדים לשרתים ועם ה-QX9650, המעבד השולחני הראשון שלה בתהליך ייצור של 45nm, אבל לא פיספסה הזדמנות לקלקל ל-AMD את המסיבה ושיחררה פרטים על ה-QX9770, מעבד ה-Penryn השולחני הבא שהיא צפויה להציג בתחילת השנה הבאה - במקביל להכרזה על ה-Phenom.

ב-Tom's Hardware נעלבו מהניסיון הזול של אינטל לגנוב מ-AMD את אור הזרקורים, אבל למרות שמדובר רק "בסימולציה" של ה-QX9770, שמבוססת על שבב QX9650 קיים, קבעו שמדובר בשיפור של 5% בביצועים. כמו כן, המהירות הגבוהה יותר של אפיק המערכת (1,600MHz לעומת 1,333MHz) לא הניבה שיפור ניכר.
 

עוד אחד

ה-iMac, אה, כלומר ה-One, של Gateway, אה, כלומר Dell (צילום: יח"צ)
 ה-iMac, אה, כלומר ה-One, של Gateway, אה, כלומר Dell (צילום: יח"צ)   
אחרי ה-One, הגירסה של Gateway ל-iMac, הגיע תור Dell להדהים את השוק במחשב חדשני ושובר מוסכמות, והיא השיקה את ה-XPS One, ששמו מקורי כמעט כמותו. מבחינה חיצונית, ה-One של Dell דומה יותר ל-iMac מאשר המכשיר של Gateway, אבל גם חזק ממנו ומצויד במסך מעט גדול יותר (20 אינץ' ב-One של Dell, לעומת 19 אינץ' ב-One של Gateway ו-20 או 24 אינץ' ב-iMac).

המוצר של Dell חולק עם ה-iMac גם את הנעילה ההרמטית של המארז, בניגוד ל-One של Gateway, שאפשר לפתוח בקלות ואפילו להוסיף כונן קשיח.

Dell לא הצליחה לשחזר את השלמות המינימליסטית של ה-iMac, אבל ה-One לא חוטא בהיבריס שמאפיין את אפל. בנוסף לארבעה חיבורי USB אחוריים, הוא כולל עוד שני חיבורי USB זמינים בצד המסך, יחד עם קורא כרטיסי זיכרון וחיבורים נוספים. תמצאו בו גם מקלט טלוויזיה מובנה, יציאת אודיו אופטית, שני חיבורי Firewire, עכבר ומקלדת אלחוטיים ושלט מלא בחבילה הבסיסית.

אפשרויות השדרוג כוללות כונן בלו-ריי, אבל את המעבד אי אפשר לשדרג מעבר ל-E6550 במהירות 2.33GHz, והמאיץ החזק ביותר הזמין הוא ה-Radeon HD 2400 Pro. החיסרון הגדול ביותר של ה-XPS One הוא מחירו - 1,500 דולר לדגם הזול ביותר.
 

חדשות הקונסולות

• סוני פיצחה את הנוסחה: אם ה-Wii היתה הקונסולה הנמכרת ביותר בגלל שהיא הזולה ביותר, ואם ה-PS3 נשארה תמיד בתחתית טבלת המכירות בגלל היותה הקונסולה היקרה ביותר, כל מה שצריך לעשות זה להוריד את מחיר ה-PS3. זה בדיוק מה שהיא עשתה לפני מספר שבועות - והמכירות גדלו פי שלושה. ביפן, ה-PS3 כבר נמכרת יותר מה-Wii, אבל ה-XBox 360 עדיין תעמכר פי שניים בעונת החגים הקרובה, וה-Wii וה-DS Lite ימכרו פי שלושה.

• ה-Wii של נינטנדו כולל כונן DVD רגיל, אבל הקונסולה לא תומכת בנגינת סרטי DVD. גיימרים רבים קיוו להשתמש ב-Wii כנגן כבר בעונת החגים הקרובה, אבל נינטנדו הודיעה שהיא מעדיפה להתרכז בייצור הקונסולה בכמויות גדולות מספיק, ודחתה את התוספת לשנה הבאה.

• במקום סרטי DVD, בעלי ה-XBox 360 וה-PS3 יוכלו ליהנות בקרוב מסרטים בפורמט הרבה יותר רלוונטי. אנשי DivX כבר הודיעו שתמיכה רשמית בתקן תגיע ל-PS3, ומנכ"ל החברה אף רמז על שיתוף פעולה קרוב עם מיקרוסופט ב-Xbox 360.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by