ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-iPod של הספרים 

ה-iPod של הספרים

 
 
עידו הרטוגזון

כל מה שרציתם לדעת על ה-Kindle, הספר האלקטרוני החדש של אמזון, שמאיים להביא את עידן הדפוס לסופו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב-1450 יוהאן גוטנברג הוציא לאור את "תנ"ך גוטנברג", שנחשב לספר המודפס הראשון. מאז חוללה ההמצאה שלו מהפיכות שאיפשרו הפצה מהירה של ידע ויצירת קהילות בינלאומיות. הדפוס הוביל לחילון אירופה ולתחילתו של עידן בן מאות שנים של מדע וטכנולוגיה. אי אפשר להפריז בחשיבות ההמצאה של גוטנברג, שהוכתרה כהמצאה החשובה ביותר של האלף וזיכתה את האיש בתואר האדם החשוב ביותר של המילניום.
 
ג'ף בזוס. אדם שאפתן (צילום: GettyImages)
 ג'ף בזוס. אדם שאפתן (צילום: GettyImages)   
אלא שלכל דבר טוב יש סוף. בשנים האחרונות, בזמן שהמוזיקה והווידאו עברו תהליך של דיגיטציה כמעט מוחלטת, היו ספרים המעוז האחרון של העולם האנלוגי הישן. עד עכשיו. הופעתו של Kindle, קורא הספרים האלקטרוני החדש של אמזון, שיושק היום (ב') בניו יורק, עשויה להיות הפרץ הראשון בסכר הגוטנברגי.

"זה מאוד שאפתני לנסות לקחת משהו מפותח כל כך כמו הספר ולנסות לשפר אותו", אומר מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, בראיון לניוזוויק. ובזוס הוא אדם שאפתן. המכשיר החדש של אמזון, שזכה כבר להייפ מהסוג שזכור מהשקת ה-iPhone השנה, הוא נסיונה של הקמעונאית המקוונת לעשות לספרות מה שה-iPod עשה למוזיקה.

לדברי בזוס, "אם אתה הולך לנסות משהו כזה הוא חייב להיות טוב כמו הספר בהרבה מובנים", אבל מלבד זאת, עליו להציע דברים שספרים רגילים לא מבצעים.
 

אז מה זה עושה?

 
הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת על ה-Kindle ויכולותיו: ראשית, קורא הספרים האלקטרוני של אמזון הוא בגודל של ספר ממוצע, כך שאפשר להתכרבל איתו בנוחות במיטה. שנית, הוא שוקל רק כ-300 גרם אבל מכיל ספריה בת מאות ספרים. על מנת שלא לגרוע מחווית הקריאה הוא אינו מרעיש ומצפצף ומצויד בסוללות עמידות במיוחד, כך שתוכלו לקרוא בו 30 שעות ברציפות.

הרזולוציה ואיכות הקריאה ב-Kindle צפויות להיות גבוהות ונוחות, הודות לשימוש בטכנולוגיה פורצת הדרך של הדיו האלקטרוני. הטכנולוגיה הזו, שמשמשת גם את ה-Sony Reader, רשומה אגב כפטנט של חברת E Ink Corporation, שלולא הייתה עדיין חברה פרטית היינו ממליצים לכם לרוץ עכשיו ולקנות מניות שלה בבורסה.

הקורא ב-Kindle יכול גם להשתמש בעט מיוחד על מנת לסמן לעצמו הערות שוליים על גבי הדף הדיגיטלי וגם להדגיש חלקים מהטקסט.
 
 

להוריד כל ספר בחצי דקה

כל התכונות שציינו עד כה נכנסות בקטגוריה הראשונה של בזוס: לעשות שוב את מה שהספר כבר עושה. אבל ל-Kindle יש עוד כמה הפתעות בשרוול: הוא מסוגל לשנות את גודל הגופן ומאפשר לחפש בתוך ספרים, כך שסוף סוף הגיעה העת למפגש אינטימי בין גוגל לספר שלנו. אבל אלו רק מתאבנים לממתק האמיתי - הקישוריות.

Kindle יכול להוריד ספרים לפי דרישה מהאינטרנט בעזרת טכנולוגיית החיבור הסלולרית EVDO, כאשר בשלב ראשון יהיו זמינים להורדה 88,000 ספרים, ואמזון עובדת במרץ על סריקתם של ספרים קיימים וקידום הפרסום הדיגיטלי של ספרים חדשים.

"החזון הוא שתוכל להוריד כל ספר - לא רק כל ספר שקיים בדפוס, אלא כל ספר שאי פעם היה קיים בדפוס - לתוך המכשיר הזה בפחות מדקה", אמר בזוס.

החזון שלו טילטל לחלוטין את הצורה שבה אנחנו תופסים ספרים. גם אם אתם שוכבים על חוף הים ומגלים ספר נפלא שהתפרסם לפני 30 שנה בקצה השני של העולם תוכלו להזמין אותו ישירות למכשיר ולקרוא אותו תוך דקה בדיוק. שוב לא יהיה דבר כזה ספר נדיר או ספר שאזל בהוצאה.

הודות לעלויות הנמוכות, הספרים ב-Kindle זולים יותר: 9.99 דולר לרב מכר ו-1.99 דולר (פחות משמונה שקלים) עבור הקלאסיקות הגדולות של הספרות. את הפרק הראשון של מרבית הכותרים תוכלו, אגב, לקרוא בחינם.

ולא רק הספרים מגיעים ל-Kindle. השירות מציע גם מנויים לעיתונים מגזינים ובלוגים. מנוי שנתי לניו-יורק טיימס או לוול סטריט ג'ורנל עולה בין 6 ל-15 דולר, ומנוי חודשי בין 1.25 ל-3.49 דולר. גם מנוי לבלוגים, אגב, עולה כסף - 99 סנט.
 

ספרי מולטימדיה

Kindle. מהפכני (צילום: רויטרס)
 Kindle. מהפכני (צילום: רויטרס)   
כל התכונות שציינו עד כה משדרגות את הספר, אבל לא משנות את חווית הקריאה. עם זאת, יש סיבות להאמין ש-Kindle ודומיו עתידים לשנות לגמרי את הדרך שבה נקרא, נחשוב ונבין ספרים.

השינוי הראשון יבוא מהחיבור לאינטרנט. עד היום הספרים שימשו מעין מקום מפלט מהעולם המחובר. האם הזמינות של האינטרנט גם בעת קריאה לא תשפיע לרעה על יכולת הריכוז וההתעמקות שלנו?

מאידך, החיבור לרשת עשוי לתגבר את חווית הקריאה ולהפוך אותה לדינמית, היפר-טקסטואלית ועשירה יותר. גלישה לוויקיפדיה יכול לתת רקע נוסף על נושאים מתוך הספר, ובזמן הקריאה ניתן גם להתכתב לגביו עם קוראים אחרים באמזון או לחפש בגוגל לינקים לאתרים שעוסקים בו.

בדומה לאינטרנט, הספר יכול להפוך לתופעת מולטימדיה שכוללת לא רק טקסטים, אלא גם תמונות, מוזיקה ווידאו.
 

וויקי-ספר

אבל השינויים הרדיקליים באמת יקרו בספר עצמו. אחת התופעות החשובות של מהפיכת הבלוגים היתה סופרים שכותבים את הספרים שלהם תוך התייעצות עם הקהל. הדוגמה המפורסמת ביותר אולי היא עורך Wired, כריס אנדרסון, שכתב את רב המכר The Long Tail תוך רב שיח מתמשך בבלוג שלו.

מכשירים כמו Kindle יאפשרו לסופרים לפרסם ספרים בחלקים. אפשרויות העדכון יתמכו בשינוי הסוף או בהוספת תיקונים לאחר שנים רבות. ספרים לא ייתפסו עוד כישות סגורה וחתומה, אלא יחזרו להיות תהליך, קצת כמו שהיו בתקופה שלפני המצאת הדפוס (בניוזוויק אגב מעלים את האפשרות שהאקרים יוכלו לפרוץ לספריה ולשנות את הסופים).

הקשר ההדוק בין סופרים עשוי גם ליצור סוג חדש של ספר 2.0. מעין וויקי-ספר, שיווצר באופן שיתופי על ידי כותב מרכזי ועוד כותבי משנה מהקהילה. אחרים יוכלו להוסיף הערות שוליים, תגובות ופרשנויות לצד הספר. ספרים עשויים להפוך למעין סוג של דף תלמודי.

"האפשרות לאינטראקציה תגדיר מחדש את המושג סופר", אמר לניוזוויק פיטר ברנטלי, מנהל התאחדות הספריות הדגיטליות.
 

סופו של עידן

לא כולם מתלהבים מה-Kindle. יש הטוענים שהוא יקר מדי (399 דולר). אחרים חושבים שמוצרים כמו ה-iPhone מייתרים אותו. ויש הטוענים שמדיניות זכויות היוצרים שלו שמרנית מדי. אחרי הכל, אמזון מעוניינת להמשיך למכור ספרים, גם אם בזול יותר. בזמן שהיא מוכרת קלאסיקות בשני דולר, גוגל מציעה אותם סרוקים חינם ומציגה חזון שבו כל הספרים זמינים ללא תשלום.

דרך אגב, גם ההופעה של מה שקראנו לו לצורך העניין ספר 2.0 אינה דווקא דבר חיובי. בין ריבוי האפליקציות שמציעות מדיות אלקטרוניות, בין האפשרויות לגלישה באינטרנט וצפיה בווידאו עשויה האיכות השקטה והרציפה של הקריאה בספר להפגע. אם ה- Kindle רוצה להחליף את הספר הוא צריך להשמר קודם כל דווקא מריבוי האפשרויות שהוא יכול להציע, כי זהו פיצוץ האפשרויות של העולם הדיגיטלי שמחריב את ההרגלים הישנים של קריאה בספרים רציפים וארוכים.

יתרה מכך, עבור קוראי עברית ה-Kindle כלל אינו רלוונטי, למרות שהוא מקל את הקריאה באנגלית: מי שרוצה לתרגל שפה אחרת מוזמן לנסות להתקין עליו בבילון ולקבל תרגומים אוטומטיים של כל מילה בלתי מוכרת.

ובכל זאת, על אף כל סימני השאלה, משהו אומר לנו שהיום הוא יום היסטורי; שלב מכריע בבוא המהפכה; חתימת מסמר אחרון בארון המתים של העידן הגוטנברגי. 557 שנה של ספרים מודפסים עומדים רגע לפני הסיום, והמהפכה הדיגיטלית צעדה צעד אחד נוסף וחשוב לקראת כיבושה של התרבות האנושית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by