ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בית המשפט של מיקי מאוס 
 
 קרוב משפחה של העכבר שכבש את ביהמ``ש   
 
מערכת חיים ברשת

נצחון חשוב לתאגידי הבידור האמריקאים: בית המשפט העליון קבע כי החלטת הקונגרס על הארכת זכויות היוצרים בעשרים שנה נוספות אינה מנוגדת לחוקה. אנחנו נמשיך לשלם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית המשפט העליון בארה"ב הכריע אמש, ברוב של שבעה שופטים מול שניים, ונתן אישור להארכת זמני זכויות היוצרים. הפסיקה באה להגן על הרווחים של ארגונים צנועים ודלי תקציב, כגון תאגיד דיסני ודומיו, ומרחיבה את פרק הזמן בהם יכולים לגבות גופים אלו כסף (והרבה ממנו) על יצירות הכוללות ספרים, שירים ודמויות אנימציה.

החלטת בית המשפט, למרות שהייתה צפויה לחלוטין, מהווה מכה חמורה למוציאים לאור באינטרנט ואחרים אשר התכוונו לפרסם ספרים ישנים און-ליין, ולהשתמש בדמויות כגון מיקי מאוס ושאר יצירות אשר פקעו זכויות היוצרים עליהן, מבלי לשלם דמי תמלוגים כה גבוהים.

מאות אלפי ספרים סרטים ושירים היו קרובים מאוד לשחרורם מידי בעלי הזכויות (שלרוב אינם האמנים היוצרים, אלא תאגידי הבידור) לחיק הציבור, כאשר החליט הקונגרס האמריקאי בשנת 1998, בלחץ חברת דיסני שחששה להפסיד את העכבר המטיל גושי זהב שלה, להאריך את מועד התפוגה בעוד 20 שנה.

שופטי בית המשפט קבעו כי הארכת זכויות היוצרים, הקרויה על שמו של איש הקונגרס הרפובליקני סאני בונו, שהלך לעולמו, אינה עומדת בניגוד לחוקת ארה"ב. (בחוקה כנראה רשום שלתאגידים מותר להמשיך למצוץ דם גם אחרי שהפגר כבר בן 70 שנה).

החוקה "מעניקה לקונגרס מקום תמרון לקביעת זמנים מוגבלים עבור זכויות יוצרים, ומאפשרת לקונגרס להבטיח את אותה הרמה ומשך הזמן לכל מחזיקי זכויות היוצרים, נוכחיים ועתידיים", קרא השופטת רות ביידר גינזבורג.

פסיקה שהייתה קובעת אחרת, הייתה עולה לענקי הבידור כמו דיסני ו-AOL טיים וורנר, מאות מיליוני דולרים. AOL הייתה אמורה להפסיד את השליטה (רק להזכירכם, על פי חוק) על סרטים כגון "קזבלנקה", "הקוסם מארץ עוץ" ו"חלף עם הרוח". בין היתר הייתה אמורה חברת דיסני להפסיד את זכויות היוצרים לסרטים המצויירים הראשונים בהם הופיעה דמותו של מיקי מאוס, כגון "Steamboat Willie" שנוצר בשנת 1928. אלמלא הוצאה ההארכה בת 20 השנה, היה נופל חלילה סרט זה לידי הציבור, חינם אין כסף, ירחם השם.

הקונגרס אישר את העניין לאחר הפעלת מכבש לחצים כבד מצד הלובי של החברות בעלות זכויות היוצרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by