ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטכנולוגיה קדושה 

הטכנולוגיה קדושה

 
 
עידו הרטוגזון

קווין קלי, מייסד המגזין Wired, הוא פליט שנות השישים שהפך לאחד המקדמים הנלהבים של הטכנולוגיה. הוא מאמין לא רק במציאויות וירטואליות אלא גם בקדושת הטכנולוגיה. כתבה שלישית בסדרת המוחות הדיגיטליים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא רבים יודעים זאת, אבל את השורשים של תעשיית המחשבים ניתן למצוא בתרבות ההיפית של שנות השישים.
 
סטיב ג'ובס קרא לו 'גוגל בצורה של ספר'. Whole Earth Catalog (צילום: cc-akaalias)
 סטיב ג'ובס קרא לו 'גוגל בצורה של ספר'. Whole Earth Catalog (צילום: cc-akaalias)   
"תשכחו ממחאות אנטי מלחמתיות, וודסטוק ואפילו שיער ארוך. הירושה האמיתית של הסיקסטיז היא מהפיכת המחשבים", אמר היזם סטיוארט ברנד למגזין טיים ב-1995, ושיקף בכך את התחושה שהאינדיבידואליזם והשימוש בטכנולוגיה ככלי לשיחרור - ממאפייני דור האינטרנט - הם גלגול של האידאלים של שנות השישים.

קווין קלי, אחת הדמויות הבולטות בתרבות האלטרנטיבית והדיגיטלית של העשורים האחרונים, הוא דוגמה מושלמת לתהליך הזה. לפני 40 שנה הוא נשר מהאוניברסיטה בשנה הראשונה והיה לנווד שתר את המזרח הרחוק בתרמיל לאורך כעשור.

"חלק מההיבטים של תרבות הנגד, כמו סמים ועניין בהרחבת התודעה האנושית וברעיון העצמת האינדיבידואל, חדרו למהפיכת המחשבים", אומר קלי בראיון לנענע מחשבים. "אני חושב שכל תרבות הנגד היתה מתה ללא המחשבים האישיים".
 
 
בתחילת שנות ה-70 הוא היה אחד הכותבים הקבועים של The Whole Earth Catalog, מגזין היפי-טכנולוגי יוצא דופן, שמייסד אפל, סטיב ג'ובס, כינה: "גוגל בצורה של ספר". כתב העת היה ממקורות ההשראה של ג'ובס בפיתוח המחשב האישי. ב-Whole Earth Catalog ניתן היה למצוא את הקשר ההיפי-טכנולוגי, שבא לידי ביטוי בכתבות על תיאוריות קיברנטיות לצד תורות אקולוגיות ומודעות למכירת מעילי עור אינדיאנים ומחשבים.

ב-1984 ארגן קלי את ועידת ההאקרים, שהפגישה לראשונה בין האקרים מפורסמים כמו סטיב ווזניאק, סטיב ג'ובס, ריצ'רד סטולמן, טד נלסון וקפטן קראנץ' המיתולוגי. בשנות ה-90 הוא ייסד וערך את מגזין Wired, שסימל יותר מכל עיתון אחר את המהפכה התרבותית שהאינטרנט חוללה.

מאז הוא ממשיך להיות פעיל במגוון פרויקטים: הוא משמש כ-Senior Maverick (משרה שאפשר לתאר אותה כקוסם ראשי) ב-Wired; כותב את הבלוג הפילוסופי שלו (Technium) במקביל לבלוג Cool Tools, בו הוא ממליץ על גאדג'טים וכלים איכותיים; ובזמן שנותר מוביל פרויקטים גרנדיוזיים, כמו Long Now Foundation או All Species Foundation; ומפרסם ספרים מפוצצי מוח על טכנולוגיה.
 
 
איך האינטרנט החייתה את תרבות הנגד?
"אני חושב שמה שהיפים מזדקנים כמוני גילו במהפיכת התקשורת של האינטרנט זה, שהיא שינתה את מאזן הכוחות והחזירה את האינדיבידואליזם באופן שהיה קשה מאוד לדמיין בשנות החמישים. היא גם העניקה לנו, שוב, הזדמנות ליצור ציוויליזציה אלטרנטיבית".

במה זה בא לידי ביטוי?
"ברגע שיש לך דברים כמו מציאויות וירטואליות וסקנד לייף, נוצרת התחושה שאפשר לחזור למאפיינים הבסיסיים של התרבות, לבנות סוג מסוים של ציוויליזציה ולראות אם נוכל לעשות זאת טוב יותר".

"הדבר השלישי, שהופיע רק לאחרונה, היה הגילוי מחדש של תחושת הקהילה", מציין קלי ומרחיב: "זה הרעיון של הווב 2.0 - של שיתוף, קוד פתוח, כלכלת מתנות. של מה שהייתי מכנה dot.communism. של וויקיפדיה וכל הרעיון שבעזרת שיתוף קבוצתי תשיג את המוח הגדול ביותר - כוח הישות הקולקטיבית. כל הדברים הללו שהיו לך בתרבות הנגד קיבלו חיים חדשים במדיה החדשה והם מאומצים על ידי היפים לשעבר. זה הפך להיות תרבות נגד חדשה, שבניגוד לקודמתה נתמכת על ידי יזמי הון סיכון; כך שיש עירוב מוזר של מהפכני קוד פתוח שמקבלים מיליארדי דולרים מקרנות הון".
 

מחפשים מקום לעולם ווירטואלי

Out of Control הספר הראשון של Kelly. השחקנים במטריקס חויבו לקרוא (צילום: קווין קלי)
 Out of Control הספר הראשון של Kelly. השחקנים במטריקס חויבו לקרוא (צילום: קווין קלי)   
בשנים האחרונות נדמה שהתרבות הפופולרית פונה לקלי יותר ויותר על מנת לנסות ולחזות את העתיד. הספר הענק שלו - Out of Control: The New Biology of Machines, Social Systems and the Economic World, היה בין שלושת הספרים שהשחקנים הראשיים בסרט המטריקס חויבו לקרוא לצורך קבלת התפקיד. ב-2002 הוא הוזמן עם חברו בראנד להיות חלק מצוות העתידנים שסייעו לבמאי סטיבן שפילברג בסרט דו"ח מיוחד.

אבל ממש כמו הז'אנר שתחתיו מתוייגים הסרטים הללו - מדע בדיוני - גם מציאות וירטואלית היא בעיקר הבטחה לא ממומשת. כבר 20 שנה מספרים לנו שאוטוטו תהיה לנו מציאות וירטואלית, אבל זה ממשיך להתעכב. גם סקנד לייף, שתואר כשיא וירטואלי חדש, לא סוחף את מרבית האנשים, גם אלו שמנסים אותו. לרוב הגולשים פשוט לא ברור מה לעשות עם זה. מה שכן מצליח מאוד היא תופעה שנחשבה תמיד כאופוזיציה לקיום וירטואלי: במקום שאנחנו ניכנס לעולם הווירטואלי, הוא יוצא אלינו. יש לנו מחשבים בכל מקום (Ubiquitous Computing) - סלולריים, ניידים וגאדג'טים. אולי זה סימן שאנחנו לא בנויים לעולם וירטואלי.

כמי שהיה אחד התומכים הנלהבים של המציאות הווירטואלית ולאור כל זה, אינך חושב שהקונספט כולו בעייתי?
"אני חושב שמשהו כמו פלטפורמה של מציאות וירטואלית, אחרי שיתפתח עוד ואחרי שיוסיפו לו מימדים חדשים, מהירות, עומק ורזולוציה משופרים - יהיה מקום שאנשים יעשו בו דברים", משוכנע קלי.
 
אתה נשמע די בטוח, למרות שהתחום הזה סובל מקשיים ניכרים
"יש המון סיבות למה ברגע זה באבולוציה של הטכנולוגיה זה לא יעבוד, אבל הטיעונים הללו תמיד היו שם. הרבה יותר מרשים אותי שאנשים מבלים שם כמות זמן ניכרת, כי כשהרעיון הועלה לראשונה ב-1988 אף אחד לא האמין שאנשים יקדישו זמן לשהיה בעולם וירטואלי כזה".

"אם היית מראה לאנשים לפני 20 שנה את סקנד לייף כמו שהוא היום, הם היו נדהמים לגמרי. הם צפו שזה יהיה שטוח, מלאכותי. צעצוע. והנה מיליוני אנשים מבלים שם מיליוני שעות. אז למרות שיש עוד דרך ארוכה, זה כבר הגיע הרבה יותר רחוק ממה שאנשים האמינו בהתחלה".

קלי סבור שיש להתייחס לעולמות וירטואליים לא כאל תחליף לעולם האמיתי, אלא כאל תוספת. אמצעי עזר. "אנחנו לא מבלים את כל הזמן שלנו שם, ואני לא חושב שאנחנו אי פעם נבלה את כל הזמן שלנו שם, משום שאין שום סיבה שעשה זאת. יש לנו את העולם הזה שעושה דברים בצורה נחמדה למדי. זו עוד בחירה, עוד דרך", אמר.

לאן אתה רואה את זה מתפתח, מה יגרום לתפנית?
"מה שסקנד לייף עושה זה להבין את היתרונות העיקריים שיש לעולם הזה. מה אנחנו יכולים לעשות שם שאי אפשר לעשות בעולם האמיתי. צריך לנסות למצוא את המקום הנכון לעולם הווירטואלי, למצוא את הדברים הטובים שאנחנו יכולים לעשות שם ולא בשום מקום אחר. זה יקח זמן, וזו גם תשובה משתנה, משום שהטכנולוגיה משתנה ומשפיעה עליה".
 

מה הטכנולוגיה רוצה?

הטכנולוגיה מעודדת את הטוב. קווין קלי (צילום: קווין קלי)
 הטכנולוגיה מעודדת את הטוב. קווין קלי (צילום: קווין קלי)   
קלי ידוע כאחד האנשים שמדברים על טכנולוגיה בצורות מפתיעות, בלתי צפויות ולרוב גם מאוד מרחיקות לכת. לאורך השנים הוא חיבר בכתיבה שלו בין מגמות טכנולוגיות לבין ביולוגיה, נוירולוגיה, כלכלה, סוציולוגיה ועוד. בשנים האחרונות הוא שוקד על ספר מונומנטלי שמטרתו להבין מה הטכנולוגיה רוצה.

הוא רואה את הטכנולוגיה כמעין ילד או מתבגר, וטוען שיש לה דחפים משלה. אם נדע מהם, נוכל להתייחס אליהם ולהחליט עם איזה מהם אנחנו רוצים לחיות ואילו אנחנו רוצים לרסן. אנחנו יודעים שטכנולוגיה רוצה להיות קטנה יותר (חוק מור), אנחנו יודעים שהיא רוצה להיות מהירה יותר (חוק קורצוויל) ולדעתו של קלי, היא כנראה רוצה לעשות כל דבר שאנחנו יודעים לעשות.

"הכותרת האלטרנטיבית לספר היא 'טכנולוגיה קדושה'", מספר קלי. "האמונה שלי היא שהשורשים של טכנולוגיה מתחילים במפץ הגדול, שזו מערכת אקסטרופית. אקסטרופיה, ההיפך מאנתרופיה, היא מצב שבו הסדר במערכת גובר ככל שהזמן עובר. החיים הם מערכת אקסטרופית וגם חלק מהמערכות הטכנולוגיות שלנו מציגות תכונות כאלו".

לדבריו, "הטכנולוגיה מביאה איתה תחושה מתגברת של אפשרויות רבות יותר. חופש מתגבר, מרחב אפשרויות גדל ויותר דרכים לחקור, ליישב ולהתפתח. את הדברים הללו אני מגדיר כקדושים, לא כנייטרלים, אלא כטובים, כשיקוף של הרוח הקדושה. ואני אומר שהמשמעות של הטכנולוגיה היא להרחיב את הטוב בכל מקום בעולם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by