ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יהודים, העיירה גולשת 
 
 משפחת הרץ, בפיקניק   
 
מערכת חיים ברשת

אתר חדש מנסה להציל את השטייטעל המזרח-אירופי מתהום הנשייה, על ידי איסוף סיפורים ותמונות מהעולם היהודי שלא שרד את השואה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השטייטעל, העיירה היהודית המזרח-אירופית שנמחקה לחלוטין בשואה, נאבקת על עצם קיומה בזיכרונם של אנשים. וכיוון שרוב בני האדם לא יטרחו לקרוא את סיפוריהם של שלום עליכם, ש"י עגנון וי.ל פרץ, וכיוון שסיפורים בדויים אינם מספרים בהכרח את סיפורם של האנשים שהיו באמת, עלה לפני מספר חודשים Centropa פרויקט רשת שינסה לתעד כמה שיוכל ממה שאינו עוד.

באתר מופיעים סיפורים כתובים של מי ששרד את התופת, ביוגרפיות של מי שלא שרד, ואלפי תמונות מהוהות של העיירות ואנשיהן. כיוון שהמקור של רוב החומר הוא קשישים יהודים, ישנה תחושת דחיפות מסביב לפרויקט כולו. "בעוד 10 שנים זה יהיה מאוחר מדי", אמר אדוארד סירוטה, העומד בראש הפרויקט, לאתר Wired. "לפני 10 שנים לא יכולנו לעשות את הפרויקט, כי הרשת לא היתה בשלה מספיק".

השואה מרחפת כמובן מעל כל עמוד ועמוד בפרויקט, "אבל זה לא עוד פרויקט שואה. למעשה, הפרויקט מעשיר פרויקטים כאלה בכך שוא מבקש מיהודים קשישים לצבוע, אם אפשר לומר כך, את שאר המאה", אומר סירוטה. "אחרי הכל, ההיסטוריה היא משהו שנעשה ליהודים בחלק הזה של העולם. סיפורי ההשרדות האישיים שלהם, ביחד עם אלפי סיפורים של כבוד אנושי בסיסי, מדהים - ואנחנו 'לוכדים' אותם".

צנטרופה הוא פרויקט עני למדי, שניזון מתרומות. בין השאר עיצבה חברת Checkpointmedia האוסטרית את האתר בחינם, עיריית וינה תרמה כספים משלה, וגם קרן "שואה" של סטיבן ספילברג תרמה מעט משלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by