ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תמיכה ממשלתית בגיימרים 

תמיכה ממשלתית בגיימרים

 
 
אלעד קפלן, גיימר

חברי הכנסת אמנם טרחו להעלות לדיון נושא שקשור למשחקי מחשב, אבל חבל שעצרו בדירוג ולא טרחו להתייחס למדיום הפופולרי הזה כמות שמגיע לו. דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הידיעה שפורסמה לפני מספר שבועות, על כך שהכנסת החליטה לחייב הדפסת סמלי דירוג על אריזות המשחקים, גררה בעקבותיה גל של תגובות נזעמות. גיימרים רבים הזדעקו על כך שהרשות המחוקקת מתערבת בתחביבם האהוב. עם זאת, ראוי לציין כי בפועל ההחלטה אינה מגבילה אף אחד, אלא רק מכריחה את מפיצות המשחקים לסמן על גבי האריזות את סוג התוכן הכלול בחבילה.
 
 
 
אישית, אני לא רואה כל סיבה להתלונן. ההיפך הוא הנכון. הדירוגים שיופיעו על אריזות המשחקים בארץ שייכים ל-PEGI, ארגון אירופי, שבנוסף לציון הגיל המינימלי המומלץ מוסיף גם מגוון סמלים המעידים על התוכן הכלול, בין אם מדובר באלימות, קללות, מין או גזענות. מדובר בעזר להורים ולגיימרים, שמעוניינים לדעת מה אופי הבידור שהם רוכשים.

חשובה מכל היא העובדה הפשוטה שהכנסת מתעסקת בתחום המשחקים. זה לא דבר מובן מאליו. בידור אינטראקטיבי לא תמיד נלקח ברצינות בישראל ועצם העיסוק בו, גם אם מדובר בעיסוק בבעיות הנלוות לו, הוא עניין חיובי. עצם הדיון מעלה את תעשיית המשחקים המקומית לסדר היום ומכריז על כך שמדובר בבידור משמעותי בעל השלכות חברתיות.
 

תרבות אינטראקטיבית לישראל

הבעיה היא שהדיון נפסק כאן. חברי כנסת יקרים, החלטתם לקשט את קופסאות המשחקים שלנו בסמלים חביבים - בסדר, אבל מה הלאה? מה עמדתכם בקשר למדיום הבידורי החשוב ביותר של המאה ה-21? האם סמלים הם אכן הפתרון הנכון או שמא ראוי להשקיע בהגברת המודעות החברתית, או, אם תרצו, החינוך? ובכלל, האם אתם מכירים את המשחקים עליהם דנתם?

במקום להסתפק באזהרות לגבי התוכן שעלול להיות כלול במשחק, מדוע מדינת ישראל אינה משקיעה בבידור האינטראקטיבי? הדיון החשוב מכל עוד לא התקיים בכנסת והוא אינו קשור לועדת הכלכלה, אלא דווקא לועדת התרבות.

בזמן שכסף רב מושקע ביצירת קולנוע ישראלי, מפתחי משחקים מקומיים לא זוכים אפילו לתמיכה מינימלית. איני מזלזל חלילה בחשיבות הקולנוע או כל פלטפורמה תרבותית אחרת, אך מדוע משחקים לא זוכים לתמיכה זהה?

תעשיית המשחקים ברחבי העולם הולכת ופורחת, יותר ויותר אנשים משקיעים זמן בתחום, והמשחקים עצמם הופכים להיות אמצעים לגיטימיים להעברת רעיונות ומסרים. במקום לחכות עד שיהיה מאוחר, מדוע לא לנסות לפתח תעשייה מקומית חזקה, שמסוגלת להתמודד עם שאר העולם?
 
 

אין תואר אבירות

לאחרונה הוכרז Rising Eagle, משחק פעולה מרובה משתתפים בפיתוח ישראלי, שלא חושש להתחרות מול הכותרים הגדולים מחו"ל. מדובר בהבטחה נדירה במחוזותינו וכולנו תקווה שהמשחק אכן יספק את הסחורה. עם זאת, דייק אילן גלר כשכתב שהמשחקים הישראלים בדרך כלל רחוקים שנות אור מהנעשה בעולם.
 
Rising Eagle. למה אין תמיכה ממשלתית?
 Rising Eagle. למה אין תמיכה ממשלתית?   
ברבות ממדינות המערב יש תמיכה ממשלתית בפיתוח משחקים או לכל הפחות תעשייה מקומית פורחת, שזוכה להערכה מצד הציבור והממסד. תשאלו את פיטר מולינו, שזכה לתואר אביר בזכות המשחקים שפיתח. אצלנו קשה להיות מפתח משחקים, על אף כל המוחות הטכנולוגיים שצומחים כאן.

נכון, יש לנו בעיות רבות, ואף על פי כן אסור להתעלם מהמרכיבים שהופכים אותנו לחברה, ובראשם התרבות. הגדיל לומר הפילוסוף פרופ' יחזקאל קויפמן, מי שהיה חתן פרס ישראל למדעי היהדות ב-1958, כי "שירה, אמנות, ספרות, זיכרונות ואמונות רוקמים רקמת אחדות בין האיש ובני עמו. זוהי הצורה העליונה של החיים הלאומיים".

החברה הישראלית כיום מפוררת ושסועה ואחד הגורמים המרכזיים לכך היא זניחת התרבות והאמנות המקומית. אילו מנהיגנו יביטו במתרחש בעולם, ודאי יבחינו במהרה כי הבידור האינטראקטיבי הופך לאחד הכלים התרבותיים החשובים ביותר בנמצא. אז בהחלט, נהלו וועדות בנושא משחקים, דונו בהשפעתם על החברה, אבל אל תסתפקו רק בציורים על הקופסאות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by