ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עולם חדש, מופלא, עכשיו 
 
 
מערכת חיים ברשת

מחר יופיעו תגים מזעריים בתוך הבגדים שלנו. בהתחלה הם מיועדים למנוע גניבות, אבל מיד אחרי זה תבוא המשטרה ותהפוך אותם לכדי עיקוב, והשודדים לכלי איתור שלל. תיזהרו שם בחוץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבעיה עם רעיונות מצוינים היא שלרוב מישהו עם עיניים גדולות מדי, או אולי סתם תאוות דיכוי/הרס/הרג בלתי נשלטים, מצליח להרוס אותם ולהפוך אותם למשהו הפוך לגמרי ממה שהם אמורים היו להיות מלכתחילה. אחד הרעיונות האלה, תגי רדיו מיקרוניים לזיהוי מוצרים, עלול גם הוא להפוך לסיוט בכל הנוגע לפרטיות שלנו כבני-אדם גם אחרי שאנחנו מפסיקים להיות צרכנים, כך טוען דקלאן מקאלאך, בעל טור בחדשות Cnet.

הטכנולוגיה, שנועדה להצמיד משדר רדיו קטן לכל מוצר כדי שאפשר יהיה לעקוב אחרי תנועותיו בתוך חנויות גדולות, מכונה RFID (Radio Frequency Identification), כבר הגיעה להישגים מרשימים. בחברת Alien Technology הצליחו ליצור תג זיהוי שכזה שגודלו מחצית מגודלו של גרגר חול. תגי ה-RFID אינם דורשים אפילו סוללות כלשהן, כיוון שהם צורכים אנרגיה מגלי הרדיו ששולחים המכשירים שנועדו לקרוא אותם.

בקרוב, טוען מקאלאך, תאמצנה Wal-Mart האמריקנית ו-Tesco הבריטית, שתי רשתות סופרמרקטים ענקיות, את הטכנולוגיה החדשה בחנויות הענק שלהן. חברת ג'ילט רכשה מאייליין 500 מיליון תגים שכאלה. מחירו של תג שכזה עומד כרגע על 25 סנט, כשהביקוש העולה צפוי להביא את המחיר ל-10 סנט לתג, ואפילו ל-5 סנט לתג בעתיד הפחות קרוב. משמע - כמעט כל מוצר יישא עליו תג שכזה.

הרעיון, לפחות לצרכנים שומרי החוק ומחזיקים המרשרשים, הוא רעיון מצוין. הוא יעזור לחברות הגדולות לצמצם את הגניבות, המוערכות בארה"ב לבדה בכ-50 מיליארד דולר בשנה. צמצום הגניבות יביא בהכרח לירידה במחירי המוצרים, ומכאן גם למבחר גדול יותר. גם רעיון הרכישה ללא זבנית (פשוט נעבור עם התג דרך קורא תגים, וכרטיס האשראי המתוייג שלנו יחוייב במקום) יכול לקסום למי שמאס בתורים. אלא שמקאלאך מציג כמה שאלות לגבי יישומים אחרים של הטכנולוגיה.

אם ימשיך התג לפעול גם כשנצא מהחנות, תוכל המשטרה לעקוב אחרי כל תנועה שלנו, אפילו בדיעבד, דרך קולטים מסחריים שיזהו את הבגד/סלולרי/מחזיק מפתחות שלנו ואת תנועותיו. מהצד השני של החוק יוכלו גנבים לחפש את התגים שמוצמדים למוצרים יקרים, כדי לדעת לאן לפרוץ. ובכל מקרה, אנשים יידעו עלינו יותר ממה שאנחנו רוצים ומוכנים שהם ידעו.

לכן מזהיר מקאלאך לעמוד על המשמר. "אם אכפת לנו מהפרטיות שלנו, זה הזמן לתת לתעשייה להבין איך אנחנו מרגישים", הוא אומר, ומוסיף מדי קווים מנחים שחנויות צריכות לפעול לפיהן כדי שנאשר להן שימוש בתגים המסוכנים הללו: "ראשית, צרכנים צריכים להיות מיודעים כשתגי RFID נמצאים על מה שהם קנו. שנית, תגים כאלה צריכים להפסיק לעבוד ברגע שעברנו את נקודת הקניה. שלישית, כאפשרי, עדין שהתגים ימוקמו על אריזה המוצר ולא על המוצר עצמו. ורביעית, התגים צריכים להיות בולטים וניתנים להסרה בקלות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by