ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ynet: קל להיכנס, קשה לגבות 
 
 תמונה: כסף זה לא הכל בחיים (אילוסטרציה: נענע)   
 
עידו אמין

ynet החלו לא מזמן בגביית תשלום מגולשי חו"ל; אבל ישראלים, גם בחו"ל, הם לא פראיירים, וכבר נמצאה הדרך להתפלח לאתר בלי לשלם; ynet: אין תגובה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כסף מסובב את העולם, אבל לא את ynet (אילוסטרציה: נענע)
 כסף מסובב את העולם, אבל לא את ynet (אילוסטרציה: נענע)   
מנגנון החיוב של אתר Ynet נעקף כשבוע וחצי לאחר השקתו על ידי גולשים בחו"ל. הגולשים הצליחו לגלוש באתר ללא תשלום דמי מינוי, תוך עקיפת מנגנון החיוב.

בתחילת החודש הגבילה מערכת Ynet את הגישה לאתר לגולשים מחו"ל, והיא מאפשרת גישה לאתר באמצעות מינוי שמחירו דולרים ספורים בחודש. ימים ספורים אחרי ההגבלה, מצאו גולשים ישראלים בחו"ל דרך לגלוש באתר בלי לשלם. לפי הערכה אחת, כמאתיים אלף ישראלים בחו"ל משתמשים ב-Ynet, ועל פי המדדים המקובלים, הדבר מגלם הכנסה צפויה של עשרות אלפי דולרים בחודש.

בתגובה לפרסום ההודעה בוואלה! על המעבר של Ynet לגלישה בתשלום, החלו להופיע ברשת השערות על אפשרות העקיפה של מנגנון החיוב. למשל, גולש בשם Gere הפנה את המעונינים להודעות העזרה של Ynet עצמה, שנועדו לעזור לגולשים ישראלים שגישתם לאתר נחסמה. בהודעות של Ynet נאמר כי "תהליך הרישום והתשלום תמורת מנוי לאתר אינו רלוונטי למשתמשים, שהמחשב ממנו הם גולשים ממוקם בישראל", אך במידה וגולשים ישראליים נתקלים בבעיה, הסיבות האפשריות לבעיה הן ש"היציאה שלכם לאינטרנט מוגדרת דרך כתובת מחו"ל", או ש"ספק האינטרנט שלכם משתמש בשרת הממוקם מחוץ לישראל". כמו כן נכתב באתר כי "כמה חברות וארגונים בישראל מחוברים לשרתי אינטרנט, שאינם ממוקמים פיזית בארץ. משום כך, מזהה אתכם מערכת הרישום של ynet כגולשים מחו"ל, ודורשת מכם להירשם או לרכוש מנוי". כמו כן, מפורטים שם הפרטים שמערכת Ynet בודקת אוטומטית: "סוג הדפדפן, תמיכה ב-cookies וב-java script, סוג מערכת ההפעלה, שפת הממשק, רזולוציית המסך וכתובת ה-IP". פירוט זה נדרש על פי החוק האמריקאי.
 
 
גולשים רבים, המודאגים מהפצת פרטים אינטימיים על מחשבם באינטרנט, גולשים דרך שרתי פרוקסי כמו anonymizer.com. אך גולש ישראלי שיגלוש מישראל ל-Ynet דרך שרת פרוקסי זה, הממוקם בארה"ב, לא יזוהה על ידי המערכת של Ynet כישראלי, ייתקל במערכת הגביה של Ynet ולא יוכל להשתמש באתר. לעומת זאת, גולש אמריקאי שישתמש בשרת פרוקסי ישראלי, יוכל כנראה להיכנס לאתר Ynet מבלי לשלם. אין בישראל שרתי פרוקסי ציבוריים דוגמת האנונימייזר בחו"ל, אולם קיימים שרתי פרוקסי שבגלל ניהול כושל או מגבלות ארגוניות-טכניות אינם מגבילים טכנית כניסת משתמשים. למעשה, כל גולש אמריקאי יכול טכנית להיכנס לשרתים אלה ומיד להופיע כלפי אתרים שונים כישראלי. שימוש בשרת פרוקסי כזה ללא רשות עלול להיות עבירה על חוק המחשבים, אך הדבר אינו מרתיע חלק מן המשתמשים. כתובת של שרת פרוקסי ישראלי פתוח הוא מצרך מבוקש בימים אלה בין הגולשים הישראלים בחו"ל.

דרך אחרת שבה טענו משתמשים כי הם עוקפים את מערכת הגביה של Ynet אינה קשורה לשרתי פרוקסי כלל ועיקר, אלא רק לשינויים במחשב האישי. השינויים, שלא יפורטו כאן, אינם פשוטים ודורשים מיומנות מקצועית, אך הם נבדקו על ידי המערכת – ואומתו.

השיחות בנושא מתנהלות הן בתגובות לידיעות החדשותיות בפורטלים המובילים והן בפורומים. בפורום אחד באינטרנט הכריז הגולש Gere במוצאי שבת: "יש--יש--יש, פתרתי העניין שברתי 'ופרצתי' ---באופן מלא.... מעתה שוב תראו כל כתבות וויינאט ---חופשי ובחינם, ובאופן חוקי!! ". שאלתי אותו אם זה לא מסובך מדי, ובכלל, מי ישלם - והוא השיב לי: "הרעיון שלי הכי פשוט שבעולם, וכל כך קל שכבר יותר קל הפתרון שלי מאשר לשלם. הוא חוקי לחלוטין אם יש טיפת הבנה בנושאי מחשבים". ומי ישלם? "מי ישלם?????? [כך במקור] האינטרנט יועד להיות הגשת שירותים בלי תשלום. על כך זה הוקם. אתה מושתל וויינאט ????" רק בפורום אחד, "בחדרי חרדים" של הייד פארק, הועלו טענות כי אין זה מוסרי לעקוף את מנגנון החיוב של Ynet , וכי לאמיתו של דבר, מעקף כזה כמוהו כגזל.

ב-Ynet העדיפו שלא להגיב בנושא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by