ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מצעד המבוכה 

מצעד המבוכה

 
 
דנה פאר

כמעט שנה אחרי שהוחלט להתאים את כל אתרי השלטון והממשל לתקן ה-W3C יצאנו לבדוק את המצב. מה גילינו? שבמשרד הפנים רואים רק את שליש העמוד העליון, שאתר בתי המשפט החדש בכלל לא עולה ושהחבר'ה בחיל המודיעין כנראה פחות מוכשרים משחשבנו. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בתחילת 2007 התקיים דיון בנושא "תאימות אתרי אינטרנט לתוכנות גלישה" בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת.
 
 תקני ה-W3C נועדו לאפשר לכל שני מחשבים בעולם לתקשר ביניהם ללא תלות בסוג המחשב או בתוכנה שרצה עליו. קיומו של התקן מאפשר חופש גישה לאתרים גם עבור אנשים שאין בידם היכולת הכלכלית לרכוש את אינטרנט אקספלורר, או עבור נגישות של בעלי מוגבלויות שמשתמשים בדפדפנים מיוחדים שמותאמים למוגבלויות שלהם.

התאימות לתקן מאפשרת גם לגשת בצורה חכמה לנתונים שמוצגים באתר, וכך אפשר למשל להגדיל את הטקסט, לסדר אותו מחדש או להציג אותו בצורה חסכונית עבור תצוגת המסך בטלפון סלולרי.

בנוסף, התיקנון תורם להתפתחות הרשת בכך שהוא חוסך למתכנתי האתרים זמן עבודה: התאימות חוסכת את הצורך להתאים את האתר עבור כל דפדפן ודפדפן בנפרד.

(למידע נוסף: www.standards.co.il
הדיון עסק באימוץ תקני איגוד האינטרנט העולמי (ה-W3C) כתקנים המחייבים לבניית אתרי שלטון, ממשל, רשויות ובנקים. בישיבה דובר על כך שחלקם הגדול של אתרי הממשל בישראל אינו ניתן לצפיה בדפדפנים שאינם אינטרנט אקספלורר. במהלך הדיון אמר בועז דולב, מנהל פרוייקט חוות השרתים הממשלתית תהיל"ה, כי צוות "ממשל זמין" במשרד האוצר יחייב בחוזים את ספקי התוכנה להתאים את האתרים הרשמיים שלהם לתקן הבינלאומי.

עם זאת, לדבריו, התאמת אתרים ממשלתיים לגלישה באמצעות דפדפנים חלופיים (כדוגמת פיירפוקס, ספארי, אופרה ועוד) אינה בראש סדרי העדיפויות של אנשי הפרוייקט.

היום, כמעט שנה אחרי אותה ישיבה, יצאנו לבדוק מהו המצב בשטח והאם משהו השתנה. המסקנות מהבדיקה מעורבות. בעוד ששמחנו לגלות שאתרים ממלכתיים רבים פועלים היטב בדפדפנים תואמי-תקן כגון פיירפוקס וספארי - הבדיקה העלתה שהתאימות של לא מעט מהאתרים לתקן היא עדיין בגדר חלום רחוק.

הבדיקה נעשתה באמצעות השוואת האתר כפי שהוא עולה בדפדפן פיירפוקס לעומת אופן התצוגה שלו בדפדפן אקספלורר, והתמקדה הן באלמנטים החזותיים של האתרים והן באלו הפונקציונליים.
 

1. אתר בתי המשפט (החדש)

הציון הגרוע ביותר הולך ללא ספק לאתר בתי המשפט החדש. הכבוד המפוקפק הזה מגיע לו משתי סיבות. ראשית, מדובר במקרה קשה של תאימות בלעדית לאקספלורר. הדבר היחיד שרואים בו בדפדפנים אחרים הוא "הודעת שגיאה" עצומה, כשכל החלק העליון של המסך מלא בשורות על גבי שורות של ג'יבריש בסגנון הבא:

System.NullReferenceException: Object reference not set to an instance of an object. at Janus.Web.GridEX.EditControls.ComboBox.a(String ) at
 
 
ואם זה לא מספיק, הסיבה השניה היא שמדובר באתר בתי המשפט החדש. בעוד שגירסת תשס"ג של האתר עולה כמו שצריך גם בפיירפוקס, לא ברור למה דווקא גירסת תשס"ו, שאמורה היתה להוות שיפור לעומת קודמתה - מתוכנתת בצורה כל כך מביכה.

תגובת דוברת בתי המשפט

"כבר בימים אלה, ולקראת שנת 2008, מבוצעות פעולות התאמה לתקנים שנקבעו על ידי משרד החשכ"ל בנושא מבנה אתרי האינטרנט".
 
 

2. משרד הפנים

את הציון השני הגרוע ביותר מקבל אתר משרד הפנים, שמציג בדפדפן תקני אך ורק את השליש העליון של המסך. מי שמעוניין לנווט בשני השלישים הנותרים נאלץ להשתמש בפס הגלילה הימני תוך שהוא מרגיש, במטאפורה קולעת יחסית, כמו גוליבר בארץ הגמדים. וזה עוד בלי לדבר על העובדה שהקלקה על לינקים ימניים מעלימה את פס הגלילה ותוקעת את החצי הימני של המסך (נסו לדוגמה להיכנס ללינק "פניות - חוק חופש המידע").

באג נוסף נמצא בלינקים העליונים, שתפריט ה-Dropdown שלהם מופיע, בלי קשר לכלום, בחלקו הימני העליון של המסך. מילא זה, עכשיו נסו להגיע אליו מבלי שהוא ייעלם בדרך.

תגובת משרד הפנים

"אתר האינטרנט נמצא בימים אלה בהליכי שדרוג הצפויים להסתיים בשנת 2008, כאשר חלק אחד הקשור בתכנון ובניה נמצא בפיתוח מחודש ויותאם לנגישות ברמה 1 ולכל סוגי הדפדפנים. חלק אחר של האתר כמו שירותים, כתובות, הודעות וכו' נמצא בבחינה של פיתוח מחודש עם צוות משותף למספר משרדי ממשלה ועם צוות ממשל זמין וכך יענה על כל הסטנדרטים המבוקשים".
 
 

3. המשרד לקליטת עליה

לא מדובר באתר הראשי של המשרד לקליטת העליה, אלא באתר "העצמת השפה העברית" השייך לו. האתר מכריז שעברית היא השפה המשותפת שלנו, אבל מתעלם באופן בוטה מהתקן המשותף. את התכנים לא ניתן לראות כלל, ולחיצה על חלק מהלינקים מובילה להודעת השגיאה הבאה:

"לקבלת עזרה בשפה האמהרית בחר/י באפשרות צפייה זו - דרוש גופן מיוחד'); href=javascript:changeLanguage('am'".

לינקים נוספים מובילים פשוט למסך ריק או בלתי פונקציונלי. ניסינו להיכנס ללינק "חדשות", מה שהקפיץ את כל תצוגת המסך שמאלה והראה לנו רק אפשרות חיפוש אומללה ובלתי מתפקדת. כשגלשנו לאותו המסך ממש באקספלורר זכינו לחזות בתצוגת תוכן יפה ומושקעת, שכללה תקצירי חדשות, כלכלה, ספורט ותרבות.

דרך אגב, גם הלינקים בצידו הימני של המסך מובילים להודעות שגיאה - אבל זה כבר לא קשור לתקן: גם באקספלורר הם לא פעלו.
 
 

4. משרד החינוך

במבט ראשון נדמה שאתר משרד החינוך תואם לתקן ופועל כמו שצריך, אבל כשמסתכלים קצת יותר מקרוב, פתאום שמים לב לכך שכל צידו הימני של המסך מעוות, ושסרגל הכלים שאמור להיות שם כדי שנוכל לנווט ברחבי האתר - נעלם לחלוטין.

בלי יכולת לגשת לסרגל הכלים הימני - שכולל לינקים חשובים כמו "חוקים ומדיניות", "שירותים וטפסים" ומעבר לשפה האנגלית - מאבד אתר משרד החינוך מידה ניכרת מהפונקציונליות שלו, מה שמביא אותו לזכות במקום הרביעי במצעד האתרים הבעייתיים ביותר.
 

5. משרד האוצר - שע"מ

אתר שירות העיבודים ההממוכנים של משרד האוצר בעיקר נראה איום ונורא. כל המסך "מתוח" לצדדים, העברית לא מוצגת כהלכה והתמונות אינן עולות. הם גם לגמרי מודעים לזה: באתר מצויין מפורשות כי מומלץ לצפות באתר ברזולוציה 600x800 ובדפדפן מסוג IE בגירסה 5.5 ומעלה.

תגובת רשות המיסים

"כאשר הוקם אתר שע"מ, והחלה כתיבת התשתיות והאפליקציות בו, לא הייתה מודעות לצורך לתמוך בדפדפנים אחרים, ולא היה תקן. התקן נכתב ופורסם מאוחר יותר. כיום אנו בשלב מתקדם, בהכנת מבנה חדש של מסגרת העיצוב שתוכנס במעבר לגירסת DotNet 2005, ושם תהיה תאימות מלאה לתקן".
 
 

6. חיל המודיעין

אולי זה רק אנחנו, אבל כשמדובר באתר של חיל המודיעין, נדמה שהאכזבה כפולה ומכופלת. האומנם זה באמת מה שטובי המוחות במדינה שלנו יכולים להציע - אתר שלא נראה טוב מבחינה חזותית, שחלק מהלינקים בו לא פועלים, וכאשר מנסים לכתוב מילה בשדה החיפוש רואים רק חצי ממה שכתבנו, כי האותיות יוצאות "חתוכות"? לא שזה משנה במיוחד - אפילו את פעולת החיפוש עצמה לא ניתן לבצע כי הכפתור של "בצע חיפוש" בלתי נראה.

באתר מוצעים קבצי PDF להורדה של מסמכים העוסקים בנושאים כגון גדנ"ע מזרחנים ואתר ההנצחה לחללי קהיליית המודיעין. אבל, הפתעה הפתעה: אי אפשר לפתוח את הקבצים האלה אם לא גולשים באקספלורר.
 
 

7. משרד החוץ

אנחנו לא יודעים להסביר למה לפעמים זה קורה ולפעמים לא, אבל העובדה היא כזו: בחלק מהפעמים שגולשים לאתר משרד החוץ עם פיירפוקס מסתיר סרגל הכלים הימני את אפשרות החיפוש של "נציגויות ישראל בעולם".

הבעיה העיקרית של האתר הזה היא ב"הידבקות" המסך ימינה ושמאלה. ראשית, כל האתר אמור להיות ממורכז ואילו בפיירפוקס הוא "מודבק" ימינה. אבל זו בעיה זניחה. מאידך, ישנם עמודים, כמו זה למשל, ש"מודבקים" שמאלה בצורה מכוערת שמסתירה חצי מהטקסט.

תגובת משרד החוץ

"משרד החוץ מודע לבעיה שהזכרת ומצוי בעיצומו של מהלך לקראת בנייתו מחדש של האתר, כך שיושתת על הטכנולוגיה המתקדמת ביותר אשר תאפשר גם התאמה לבעלי מוגבלויות".
 

8. המשרד לבטחון פנים

 אחרי שטרחנו ליידע אתכם מהם עשרת האתרים הבעייתיים ביותר, הגיע הזמן לעשות קצת טוב על הלב ולפרגן לחמישה אתרי ממשל מצוינים ותואמי תקן:

אתר הכנסת

אתר משטרת ישראל

אתר משרד ראש הממשלה

אתר הסוכנות הציונית

אתר המוסד 
רוב האתר של המשרד לבטחון פנים דווקא בסדר, אבל עמוד החיפוש מפיל אותו לרשימה הזאת. זה מתחיל בחיצי הגלילה של החיפוש, שלא מובילים לשום מקום, וממשיך בכך שברגע שהגולש מעלה את מסך החיפוש ומנסים לעשות בו משהו - אנחנו למעשה "נתקעים" בתוכו. כל ניסיון ללחוץ על הלינקים שנמצאים בצידו הימני העליון של המסך יחזיר אותנו לאותו מסך חיפוש בלתי פעיל.

תגובת המשרד לבטחון פנים

"בדקנו את האתר בדפדפנים שונים ואכן מצאנו כי קיימים פערים קטנים במספר דפים באתר בין הדפדפנים השונים. יש לציין כי אי התאמה נתגלתה בעיקר בדפדפן של מוזילה, אך לעומת זאת ניתן לצפות ולערוך חיפוש באתר בכלל וכן בדף המחקרים הספציפי הן בדפדפן אופרה והן ב-Avant (המבוסס על אקספלורר - ד.פ.).

אתר המשרד לביטחון הפנים, כיתר אתרי הממשלה פועל לקיים תקן של ממשל זמין המבוסס על תקן של W3C.

בימים אלו אנו פועלים בכדי ללמוד את התקן ואת ההשלכות הנדרשות מכך לגבי ההתאמות והשינויים הנדרשים באתר, הן לגבי תאימות האתר לדפדפנים השונים והן בנושא הנגישות בכלל.
נושא זה נבחן כרגע מול הגורמים הרלוונטיים, על מנת לפעול לשיפור האתר בהתאמות הנדרשות".
 

9. השב"כ

באתר השב"כ יש קצת בעיות של חזות חיצונית (שימו לב למשל שהשורות התחתונות של הלינקים בתחתית העמוד חתוכות), ובעיות של גישה ללינקים (חלק מהלינקים בצד הימני התחתון של המסך אינם לחיצים, וחבל, כי מי שגולש לאתר השב"כ בוודאי רוצה לדעת מהם תפקידי המודיעין והאבטחה - אך אם לא יקפיד על גלישה באקספלורר - לא יוכל לעשות זאת).
 

10. משרד הבריאות

אין אפשרות לגלוש ב"מפת האתר", מכיוון שלחיצה על ה"פלוסים" הקטנים משאירה אותנו בדיוק באותו המצב שבו היינו קודם.
 

רוצים לפעול לקידום התאימות?

לבד מחתימה על עצומה שיזמו חברי פורום Mac-it הישראלי, גם באתר מוזילה ישראל קוראים לגולשים להתגייס כדי לגרום למנהלי אתרים לכתוב אותם באופן כזה שיתאים לתקן. באתר קוראים לשלוח מייל למנהלי האתרים ולומר להם את דעתכם. למידע נוסף ולהצעות נוספות של מוזילה ישראל, הקליקו כאן.

מכירים אתרים ישראליים בלתי תקניים נוספים? ספרו לנו בתגובות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by