ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 

השבוע ברשת

 
 
רן יניב הרטשטיין

iDigital ואפל מתחילות ברגל ימין באולם חתונה בגעש. מזל טוב לזוג המאושר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בהצגת לאופרד בגעש השבוע. אירוע להשקת מוצר חדש, לא מראה נפוץ במחוזותינו (צילום: יח"צ)
 בהצגת לאופרד בגעש השבוע. אירוע להשקת מוצר חדש, לא מראה נפוץ במחוזותינו (צילום: יח"צ)   
iDigital מתחילה ברגל ימין. מאז ה-1 באוקטובר, היום בו הפכה לייבואנית הרשמית של אפל בישראל, הספיקה iDigital לערוך אירוע מושקע לעיתונאים ולקוחות להשקת OS X 10.5, ואף קבעה למערכת ההפעלה החדשה מחיר מפתיע - 670 ש"ח, לעומת כ-700 ש"ח בבריטניה (85 ליש"ט).

גם מכונת יחסי הציבור של iDigital נראית משומנת ומתוחזקת היטב. ביחד עם עם סלקום ופרטנר, הם כמעט מצליחים לשכנע אותנו שה-iPhone כבר ממש עוד כמה רגעים אצלנו.

מנכ"ל iDigital ערן תור אמר לצחי הופמן במעריב עסקים שהוא יכול להתחיל למכור את ה-iPhone בארץ "מחר" - כלומר, לפני תחילת השיווק של הטלפון הסלולרי הנחשק באף מדינה מחוץ ארה"ב - אבל הוא לא עושה את זה עדיין, כי המטרה שלו היא לתקן קודם כל את "הניסיון הרע של הציבור בארץ עם השירות של אפל". במונחים מוכרים יותר, זה באשמת הקדנציה הקודמת.

כמקובל בידיעות יח"צ מסוג זה, אין התייחסות מצד iDigital למאמצים שנעשים או לא נעשים להתאמת המכשיר לעברית, או לעניין או חוסר העניין מצד אפל להבאת המכשיר לארץ, לפני כל שוק גדול אחר.

אין דבר שמשתמשי המק בארץ רוצים יותר מאשר יבואנית חזקה וחכמה שתספק שירות יעיל במחיר הגיוני (או לפחות הגיוני באופן יחסי למחירים הגבוהים מלכתחילה של אפל), אבל ההצהרה האחרונה של תור מרמזת על כיוון הפוך לגמרי.

אם iDigital אכן תתחיל למכור את ה-iPhone בישראל "מחר", זה יכול להיות רק למרות אפל, ולא בזכותה או הודות לה, ורק ללא תמיכה נאותה בעברית. במקום לנסות לעבוד מול אפל כדי לחזק אצלה את הזיקה לשוק המקומי ולדאוג לתמיכה טובה ביותר בצרכים הייחודיים שלנו בשלב הפיתוח ולא כטלאים ותוספות צד-שלישי, נראה שתור מעדיף למרוח אותנו בהבטחות מופרכות שגם סטיב ג'ובס לא היה יכול לקיים.

כל אחד יכול להביא ארגז של מכשירי iPhone לא נעולים ולמכור אותם בארץ מתוך תא המטען של הרכב שלו, וסביר שאף יהיו לו הרבה מאוד לקוחות. תור דיבר על "שירות בסטנדרט שרגילים אליו בעולם", אבל זה לא צריך להיות ההבדל בין המשווקים הלא מורשים לבין iDigital. מה שחשוב יותר כרגע הוא לא רמת התמיכה שהמשווק מספק ללקוח, אלא רמת התמיכה שאפל מספקת למשווק.

אם iDigital משקיעה את אותם מאמצים בחיזור אחר אפל בחו"ל כפי שהיא משקיעה בחיזור אחר המשקיעים, העיתונאים והלקוחות בארץ, ייתכן שהעתיד של התפוח בארץ באמת יהיה ורוד. אחרת, כל מאמצי השיווק בעולם לא יעזרו ל-iDigital למכור מוצרים שהם במהותם עוינים למשתמש הישראלי.

אבל בינתיים, אני הייתי מסתפק רק בהשוואת המחירים של מוצריה של אפל בישראל למחירים באנגליה. אם זה עובד עם לאופרד, תגרמו לזה לעבוד גם עם כל המוצרים האחרים; כל תשתית השירות בעולם לא שווה תוספת מחיר של עשרות אחוזים.
 
מחשב PC ממוצע, לפי אפל (צילום מסך מתוך מערכת ההפעלה)
 מחשב PC ממוצע, לפי אפל (צילום מסך מתוך מערכת ההפעלה)   
הסקירה של טייגר מאת ג'ון סירקוזה ב-Ars Technica היתה אחד המסמכים הארוכים, המפורטים, הדעתניים, והטכניים ביותר שנכתבו עליה, ובאותו זמן גם אחד הקריאים ביותר. הסקירה שלו של לאופרד אמנם מעט קצרה יותר (מדובר עדיין בכ-31,000 מילים, מתוכן כ-5,000 מוקדשות רק ל-Finder, ועוד עשרות רבות של צילומי מסך), אבל היא מעמיקה ומרתקת לא פחות.

• תומס פטאסק סוקר את כמה משיפורי האבטחה בלאופרד, ומסביר למה חלק גדול מהם לא באמת משפר כלום.

• רק כדי להזכיר שוב שאפל היא עדיין חברת מחשבים ולא רק חברת טלפונים סלולריים, הודיעה החברה כי שני מיליון רשיונות של לאופרד נמכרו בסוף השבוע הראשון - מה שהופך אותה למערכת ההפעלה הנמכרת ביותר של אפל, אי פעם.

• כנראה שאפשר כבר לקבוע שלאופרד היא מערכת ההפעלה הטובה ביותר כיום למחשבים שולחניים, אבל זה לא אומר שאין בה חסרונות. לדוגמה, השחצנות האופיינית של אפל, שהביאה אותה לבחור בתמונה של המסך הכחול של חלונות 95 בתור האייקון למחשבים שמריצים את חלונות ומחוברים ללאופרד ברשת, גרמה רק לתגובות מתבקשות של גועל. באנגדג'ט הרחיקו לכת ואף פרסמו הוראות לשינוי האייקון לתמונה של מסך LCD גנרי.

• הלגלוג הילדותי של אפל לא היה נראה מגוחך כל כך אם לאופרד לא היתה סובלת מבעית מסך כחול מביכה משל עצמה.

• ולכל המעוניינים - מדריך להתקנת לאופרד על מחשב PC רגיל. לא בדקנו.

• רכיב זדוני שנמצא במספר אתרי פורנו מתקיף מחשבי מק - אם תתנו לו את הסיסמה שלכם, הוא יכניס אתכם לאתרי פישינג ויפציץ אתכם בפרסומות. לא שזה צריך להיות רלבנטי לאף אחד מהגולשים שלנו, אבל אם חבר שהשתמש במחשב שלכם נכנס במקרה לאחד האתרים הנגועים ברכיב הזדוני, MacWorld מציעים הוראות מפורטות לאיתור והסרה שלו.

• לפי סקירה של PC World, המחשב הנייד המהיר ביותר עם ויסטה הוא - כמה בלתי נמנע - MacBook Pro, של אפל.

• ועכשיו הוא הפך להיות עוד יותר מהיר ממקודם, עם האפשרות לקבל אותו עם מעבד במהירות 2.6GHz במקום 2.4GHz, יחד עם שדרוגים לסדרת מחשבי MacBook הזולים יותר שמבוססים מעתה על פלטפורמת סנטה-רוזה החדשה (יחסית) של אינטל למחשבים ניידים, התומכת במעבדים, זכרונות, ומאיצים תלת ממדיים מהירים יותר.
 

גוגל

מהיילי אוהייה, מהנדסת בגוגל, על אבטחה (צילום מסך מתוך הסרט ביו-טיוב)
 מהיילי אוהייה, מהנדסת בגוגל, על אבטחה (צילום מסך מתוך הסרט ביו-טיוב)   
למרות שאין הרבה דברים מעניינים להגיד על זה, כל הרשת מדברת על OpenSocial, כלי פיתוח של גוגל ומספר רשתות חברתיות שוליות שיאפשר ליצור יישומי צד-שלישי חברתיים כמו אלו שקיימים בפייסבוק בכל רשת חברתית שמשתפת פעולה עם התוכנית.

מרק אנדרסון, אחד המייסדים של Ning, מדגים בסרטים ותמונות כיצד יישומי OpenSocial של Flixster ו-iLike משתלבים ברשתות חברתיות ב-Ning. אם זה נראה לכם מוכר, זה בגלל שזה זהה לחלוטין לאיך שיישומים כאלה משתלבים ברשת החברתית של פייסבוק.

• פייסבוק לא יושבת בחוסר מעשה ומחכה שגוגל תאכל את ארוחת הצהריים שלה - ב-TechCrunch מסכמים את מה שכבר ידוע ומה שנראה סביר לגבי רשת הפרסום החדשה שפייסבוק צפויה להציג בשבוע הבא.

• ברי המזל שביניכם שנכנסו השבוע לג'ימייל שלהם וודאי שמו לב לקישור "Newer Version" בבר הניווט (שימו לב - לא מדובר סתם בגרסה חדשה, אלא בגרסה חדשה *יותר*). השיפורים לא מהפכניים, אבל כוללים בין היתר ביצועים משופרים ומנהל אנשי קשר שמיש.

• רק לפני מספר שבועות חצה מחיר המניה של גוגל את גבול 600 הדולר, והשבוע הוא חצה את גבול ה-700. לפי שווי המניות שלה, גוגל היא עתה החברה החמישית בגודלה בארה"ב.

ערוץ הפרטיות ביו-טיוב - מהנדסים בגוגל מסבירים בדיוק כמה עצום היקף המידע שהיא שומרת עלינו, ולמה בכלל היא צריכה אותו. לפי אלינור מילס מ-Cnet, גוגל העלתה את ערוץ הפרטיות לקראת כינוס של וועדת המסחר הפדרלית בארה"ב, שתפגש בקרוב כדי לדון בפרסום ממוקד - לראשונה מזה שש שנים. אחד הזרזים הבולטים לכינוס הוועדה הוא הניסיון של גוגל לרכישת Double Click, והרכישות האחרות של מיקרוסופט ויאהו בתגובה לה.

• Google Phone: לא עובר שבוע בלי שמישהו יסקור את השמועות, ההשערות, ואפילו את מעט מאוד העובדות לגבי התוכניות של גוגל להכנס לשוק הסלולרי. השבוע זה היה אום מאליק.
 
 

קישורים

 
• בהמשך לחבילת גלישה במהירות 4Mb בשניה שהוסיפה בזק בשבוע שעבר, הוסיפה השבוע HOT חבילת גלישה במהירות 7Mb בשניה, עם קצב העלאה של 700Kb בשניה, או 875KB ו-87.5KB בהתאמה. גם השבוע אין לי שום דבר ממצה ומדויק יותר מ"שקרנים מסריחים", אבל ראוי בהקשר הזה להזכיר שלפחות בבזק החיבור קצת פחות גרוע.

• דה-מרקר מדווחים על סקר לפיו פייסבוק היא הרשת החברתית הפופולריות בישראל, ורבע מהגולשים בארץ רשומים לרשתות חברתיות. נראה הרבה יותר.
 
• פרנסואה בנשילון, מנכ"ל מנדריבה, חושב כנראה שלקומוניסטים כמוהו מגיע לשחק לפי כללים אחרים מקפיטליסטים כמו סטיב באלמר - אחרת לא ברור למה הוא חושב שממשלת ניגריה לא יכולה להתקין את חלונות על המחשבים שהיא קונה ממנו, ולמה הוא מטיף לבאלמר על אתיקה ומוסר במכתב פתוח בבלוג שלו. ולגבי השחיתות בניגריה, אולי זה יכול גם להסביר למה היא היתה בין המדינות היחידות שמוכנות לוותר על חלונות לטובת על לינוקס.

• עכשיו שההתרגשות סביב אובונטו 7.10 שככה ואפילו הרעש מההשקה של לאופרד כבר מתחיל להרגע, אפשר לדבר כבר על העתיד המעט יותר רחוק. ב-fsckin w/ linux פרסמו רשימה מפורטת ומבוארת של כמה מהחידושים שצפויים להיות כלולים באובונטו 8.04.
 
Prism. לפחות המיתוג הצליח להם (צילום מסך מתוך האתר של Prism)
 Prism. לפחות המיתוג הצליח להם (צילום מסך מתוך האתר של Prism)   
• בעוד ש-AIR ו-Google Gears מאפשרים להריץ יישומים מקוונים על שולחן העבודה במצב לא מקוון ולשמור את הנתונים על המחשב האישי במקום ברשת, פרוייקט Prism של מוזילה שנחשף השבוע מספק פתרון מקיף ומלא יותר לבעיה חשובה בהרבה: הוא יוצר קיצורי דרך לאתרי אינטרנט על שולחן העבודה עם אייקון גנרי שלא קשור לאתר עצמו, ופותח אותם במיני-דפדפן מוגבל וטיפש יותר מאינטרנט אקספלורר 6.

נסו ככל שתרצו, אבל לא תצליחו למצוא דרך טובה מזו לגשר בין היתרונות של יישומי לרשת ליתרונות של יישומים שולחניים - זהו שולחן העבודה של המאה ה-22 בקובץ אחד של 6.6 מ"ב. לצערם הרב של משתמשי מק ולינוקס, הביטא עובדת בינתיים בחלונות בלבד.

כמובן, המטרה המוצהרת של Prism היא לא כל כך גרנדיוזית, ואת הכלום שהוא נועד לעשות הוא עושה היטב. לפי מוזילה, הרעיון הוא לצמצם את תקורת המשאבים הנחוצה להפעלת יישומי רשת, כך שאפשר יהיה להכנס לג'ימייל בלי לבזבז את חצי מהזיכרון וסיבובי המעבד רק להפעלת הדפדפן. זה אכן עובד - ג'ימייל ב-Prism היה מהיר יותר מאי פעם, אפילו בגרסה הישנה (*יותר*). אבל אם הושקע איזה שהוא מאמץ ב-Prism, מה שבכלל לא ניכר בו, אולי היה עדיף להשקיע אותו במקום בשיפור הביצועים של פיירפוקס עצמו?
 
• כרמל וייסמן כותבת על פרטיות ברשת, אחרי שאמה פרסמה קישור לסרט שוייסמן לא רצתה שיפורסם. לאו דווקא בגלל התפיסה הבעייתית של פרטיות בעולם בו אין פרטיות כבר, אלא יותר בגלל הניתוח המרתק של האופן בו הרשת נתפסת על ידי משתמשיה השונים.

• רוב בשיזה ב-Wired מונה עשר סיבות לשנוא את הספקיות הסלולריות (הוא מדבר על הספקיות בארה"ב, אבל אלו בישראל מכרו את נשמתן לאותו השטן); הסיבות שהוא מזכיר לא שונות בהרבה מהסיבות לסלידה מכל תאגיד דורסני גדול אחר. מצד אחד ביקורתי, מקיף ובלתי מתפשר, מצד שני נאיבי עד כדי חוסר רלבנטיות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by