ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
WiMAX טוב ישראל 

WiMAX טוב ישראל

 
 
ליאור באקאלו

טכנולוגיית האלחוט העתידית כבר נמצאת בדרכה אלינו. מה בכלל עומד מאחורי ראשי התיבות הללו ואיך הם הולכים לשנות לנו את הגלישה באינטרנט. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם הכל ילך כמתוכנן, כבר בסוף השנה תהיה לישראל מדיניות רישוי לטכנולוגיית האלחוט המבטיחה WiMAX. אחר כך, זה יהיה רק עניין של זמן עד שלקראת סוף 2008 כבר ניתן יהיה לרכוש שירותי גלישה באמצעותה מחברות ישראליות, והאירופים יוכלו רק לקנא בנו.
 
WiMAX. אינטרנט להתקנים ניידים
 WiMAX. אינטרנט להתקנים ניידים   
לפני שהטכנולוגיה המסעירה נכנסת לחיינו, בואו נבין רגע מה זה בכלל WiMAX, מה זה אומר ומה זה ייתן לנו, המשתמשים הפשוטים כאן בישראל.

WiMAX הוא למעשה קבוצת תקנים, המתכנסים כולם תחת התקן IEEE 802.16, בדיוק כמו ש-WiFi המוכר הוא סידרת תקני 802.11. בלי להיכנס ליותר מדי הסברים טכניים משעממים, מספיק לדעת שה-WiMAX הוא פשוט אינטרנט מהיר להתקנים ניידים: מחשבים ניידים, UMPC, סמארטפונים - כל מה שיש בו שבב שמסוגל לקלוט WiMAX, יכול להתחבר לאינטרנט.
 

כמו WiFi, רק הרבה יותר גדול

 
הדרך הפשוטה ביותר להבין את ההבדל בין WiMAX ל-WiFi, היא לחשוב על הראשון כחיבור אינטרנט אלחוטי שאמנם מספק גלישה דומה לשני, אך עושה זאת בטווח כיסוי נרחב בהרבה. חישבו על סלולר. בניגוד ל-WiFi, בו נקודת שידור אחת מכסה מספר מצומצם של מטרים, ה-WiMAX מאפשר לכסות באנטנה אחת שטחים בני מספר קילומטרים. כך, די בשתיים-שלוש אנטנות כדי לכסות את כל תל אביב.
 
 
קליטה מהאנטנה (יח"צ: אינטל)
 קליטה מהאנטנה (יח"צ: אינטל)   
בניגוד לקצב העברת הנתונים המוגבל בסלולרי בדור השלישי, של מקסימום 400 קילוביט לשניה, ה-WiMAX מספק מהירויות הדומות לחיבור האינטרנט המהיר שיש לכם בבית. תיאורטית, מדובר במהירות של 2 מגהביט לשניה, ובפועל - מהירות של 1 מגהביט.

ממש כמו בדור השלישי, ה-WiMAX מסוגל להעביר מידע באשר הוא, רק מהר יותר. כמו שניתן לגלוש בלפטופ עם מודם שמתחבר לרשת הסלולר בדור השלישי, כך ניתן להשתמש ב-WiMAX כדי לבצע שיחות קוליות באמצעות העברת קבצי קול על גבי חיבור האינטרנט, באמצעות טכנולוגיית VoIP. ביצוע שיחות טלפון היא בסך הכל פעולה אחת מיני רבות שניתן לבצע.

בישראל, משרד התקשורת רואה ב-WiMAX אמצעי להגברת התחרות בשוק התקשורת, בעיקר בתחום הטלפונים הניידים. האפשרות להקים רשת תקשורת אלחוטית בעלויות נמוכות יחסית, תוך הצעת שירותים מתקדמים, מפחידה מאוד את מפעילות הסלולר הקיימות.
 

חיכינו שנתיים - טוב או רע?

לאחר שנתיים, שבמהלכן ישב וגיבש אסטרטגיה, בחודש שעבר פירסם המשרד טיוטת מדיניות עדכנית, שגם אם תשתנה מעט, תהא זו שעל פיה יחולקו תדרי התקשורת בהם ניתן להשתמש בטכנולוגיית האלחוט (להורדת PDF).

ביקורת רבה הוטחה במשרד התקשורת על התמהמהותו בקביעת מדיניות להקצאת תדרים לתקשורת WiMAX, אך לאחר שזו נמצאת בשלבי אישורה הסופיים, מסתבר שהחיפזון מן השטן, ולא בטוח שכל הביקורת היתה מוצדקת.

"מחד, ניתן להגיד שבאיחור של שנתיים לחברות הסלולר יש כזה יתרון, שהמשרד כבר קבר את ה-WiMAX", אמר גלעד נס, אנליסט בכיר לתקשורת בחברת המחקר והייעוץ IDC, בראיון לנענע מחשבים. "דעה שניה היא, שלפני שנתיים לא היה היצע של טכנולוגיה כדי לממש בכלל את האפשרות".
 

מוותרים על הנייח

טוב לאזורים עם תנאי שטח קשים (אילוסטרציה: ASAP)
 טוב לאזורים עם תנאי שטח קשים (אילוסטרציה: ASAP)   
כשמדברים על WiMAX, חשוב לדעת שמתחת לשם המפוצץ מסתתרת למעשה יותר מטכנולוגיה אחת להעברת נתונים. ההפרדה העיקרית היא בין מה שמכונה WiMAX נייח לבין WiMAX נייד. ההבדל העיקרי בין שתי הטכנולוגיות היא אפשרות הנדידה (Roaming): הצורה הניידת מאפשרת למשתמש לעבור בין מספר תחנות שידור בלי להתנתק, ממש כמו בעת ביצוע שיחה בטלפון הסלולרי. ואילו הטכנולוגיה הנייחת חסרה יכולת זו.

שוני זה, כמו גם יתרונות נוספים של ה-WiMAX הנייד, הביאו ספקיות ציוד רבות, דוגמת אינטל, לוותר על הטכנולוגיה הנייחת (שבשלה לשימוש מזה שנתיים), לטובת המתנה לגירסה הניידת. והנה, בשנה האחרונה הגיע ה-WiMAX הנייד לבשלות.

אך אל תצפו לים של אנטנות WiMAX שיצוצו ברחבי הארץ כמו פטריות אחרי הגשם. למרות שהטכנולוגיה נחשבת כחלופה לרשתות הסלולר הקיימות, ה-WiMAX היא טכנולוגיית תשתית, בדיוק כמו הרשתות של בזק ו-HOT. לפי תפיסת משרד התקשורת, במדינה קטנה ו"חפורה" כמו ישראל, יתכן שלא יהיה צורך בהקמת תשתית תקשורת נוספת.

לכן, למרות הענקת עדיפות למפעיל שיבחר כן לרשת את הארץ כולה באנטנות WiMAX, סביר להניח שבסופו של יום לא יימצא כזה, ותדרי ה-WiMAX יוענקו לשימוש באזורים תחומים.
 

אינטרנט לכל ילד

דוגמה ליישומים אזוריים כאלה הם הניסויים שעורכת חברת 012 במרכז הארץ ובאזור שדרות. במרכז אמנם מדובר "רק" בניסוי של WiMAX נייח, אך העקרונות הבסיסיים של הטכנולוגיה מיושמים. שירותי אינטרנט וטלפוניה מועברים על גבי רשת WiMAX אלחוטית, שמחליפה את התשתית הקווית.

באזור שדרות מדובר בשילוב בין טכנולוגיה ניידת לנייחת, כאשר לדברי יעקוב נדבורני, מנהל השיווק של 012, בעזרת מספר אנטנות ספורות יחוברו לאינטרנט ולטלפון עשרות גני ילדים ובית ספר יסודי אחד, שנאלצו לנדוד בשל איום הקסאמים. בנוסף, ירושת הקמפוס של מכללת ספיר בשדרות באינטרנט אלחוטי בפס רחב, והסטודנטים יצוידו במחשבים ניידים בעלי שבב WiMAX נייד מתוצרת אינטל, לצורך הניסוי.

הניסוי בשדרות מדגים את הערך הגדול של ה-WiMAX האלחוטי על פני תשתית קרקעית. אין צורך להניח כבלים חדשים כדי לחבר את הגנים העקורים לרשת הטלפון, ואין צורך להקים עשרות נקודות WiFi כדי להעניק להם כיסוי אינטרנט. במקום קליטת האינטרנט החלקית שהיא מנת חלקם של הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, למשל, נדבורני מתאר את הקמפוס של ספיר כ"הוט ספוט אחד ענק עם טווח כיסוי ברדיוס של למעלה מקילומטר".
 

יוביל להורדת מחירי השיחות?

בסופו של תהליך הרישוי, המכרזים וחלוקת התדרים, אנחנו, המשתמשים הפשוטים, צפויים להרגיש את השפעת ה-WiMAX בעיקר בכיס.

לפי התכנון של משרד התקשורת, הכנסת מפעיל סלולרי חמישי או הפיכת מירס למפעיל סלולרי שבאמת מסוגל להשפיע במשהו על השוק באמצעות רשת WiMAX, תביא להוזלה משמעותית בתעריפי השיחות, שתביא לירידת מחירים כללית. אמנם, תעריפי שיחות הסלולר בישראל הם מהנמוכים במדינות המפותחות, אך משרד התקשורת עדיין רוצה שנשלם פחות.

אך גם אם סוגיית המחיר פחות מטרידה אתכם או שהורדת המחירים לא תצא לבסוף לפועל, עדיין יש ל-WiMAX כמה יתרונות נוספים: ב-WiMAX הנייד ניתן לעבור מאנטנה לאנטנה בקלות וללא ניתוק, ממש כמו בסלולר. ולכן, ברגע שיימצא ספק שיציע זאת, ניתן יהיה להשתמש במחשבים ניידים בתנועה, ולעבוד ברשת ברציפות ללא בעיות, גם בעת נסיעה ברכבת למשל.
 

כיסוי טוב יותר

לאזורים עמוסים במשתמשים (אילוסטרציה: ASAP)
 לאזורים עמוסים במשתמשים (אילוסטרציה: ASAP)   
כמו כן, ה-WiMAX עשוי לספק פתרון לבעית ריבוי המשתמשים באזור גוש דן, שמכבידה על קבלת שירות טוב ברשת הסלולר מהדור השלישי, כפי שמציינים ספקי הציוד של הטכנולוגיה. בהקשר זה מעיר נס, כי עלולה להיווצר בעיה כתוצאה מכך שלא תבנה תשתית WiMAX ארצית - מה יקרה ברגע שמשתמש של ספק תקשורת בטכנולוגיית WiMAX ייצא מאזור הכיסוי? לדבריו, מפעיל כזה ייאלץ למסור ללקוחותיו מכשירים המסוגלים להתחבר לרשת הסלולרית המסורתית.

בעיה זו מדגימה את אופני השילוב המרכזיים של הטכנולוגיה. מחד, באזורים צפופים כמו מרכזי ערים, שם נערכות מרבית השיחות והעומס על התשתית הוא גדול; מאידך, באזורים שקשה להגיע עליהם בתשתית קווית, כמו אזורים הרריים או אגמים גדולים, שלא ממש מצויים בישראל.
 

שינוי שוק התקשורת

האפשרות להשתמש ב-WiMAX הן לקבלת שירותי טלפון והן לקבלת שירותי אינטרנט, מקבילה במידה רבה לשימוש בסלולרי לחיבור המחשב הנייד לאינטרנט באמצעות מודם מתאים. כך, כמו שחברות הסלולר מציעות שירותי גישה לאינטרנט באמצעות מוצרים כמו Aircard של סלקום, חברות בעלות תשתית WiMAX יוכלו להציע שירותי טלפון נייד במתכונת סלולרית, וגם שירותי אינטרנט ניידים.

ההבדלים בין ספקיות תשתית האינטרנט לבין ספקיות הטלפוניה יטושטשו, וייתכן כי ניתן יהיה לקבל את אותם שירותים מחברות שהיום אנו רואים כחברות סלולר בלבד. בדיוק כמו שניתן היום לקבל תשתית אינטרנט וקו טלפון מבזק ו-HOT, ייתכן שניתן יהיה לקבל מוצרים דומים מסלקום.

צעד כזה ידרוש היערכות מצידו של משרד התקשורת, שייאלץ לנער את האבק מההגדרות המסורתיות של מפ"א לספקי טלפוניה קווית ורט"ן לספקי תקשורת סלולרית. אך בהתחשב בכך שישראל מקדימה את אירופה בכל הקשור ליצירת מדיניות רישוי ל-WiMAX נייד, ייתכן ולא מדובר בצעד כה מורכב. אפשרויות השימוש בטכנולוגיה מרובות, ורק הזמן יגיד כיצד השוק הישראלי יגיב ל-WiMAX וינצל אותו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by