ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אובונטו 7.10: סקירה מצולמת 

אובונטו 7.10: סקירה מצולמת

 
 
רן יניב הרטשטיין

רן יניב הרטשטיין לקח את המצלמה ויצא לצלם את הגירסה האחרונה של הפצת הלינוקס הפופולרית ביותר, עם KDE4, שולחן עבודה תלת מימדי, ומנוע חיפוש שולחני. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מערכת ההפעלה החשובה ביותר כרגע היא אמנם Leopard של אפל, הגירסה השישית של OS X שצפויה לצאת ב-26 באוקטובר, אבל בינתיים יש עוד כמה דברים מעניינים אחרים לדבר עליהם בסצינת מערכות ההפעלה.

אובונטו, הפצת הלינוקס הפופולרית ביותר, שהפכה כמעט לשם נרדף ללינוקס, שוחררה השבוע בגירסה חדשה - 7.10, שם קוד Gutsy Gibbon. יצאנו לבדוק מה חדש עם אובונטו 7.10, וכן עם ההפצות האחיות שלה, קובונטו 7.10 וזובונטו 7.10.
 

התקנה

 
ההתקנה של אובונטו 7.10 היא אחת הקלות והמהירות ביותר שאפשר לעשות - מהירה וקלה יותר מכל מערכת הפעלה אחרת שהתקנו. אם היא בכל זאת ארוכה ומשעממת מדי, אפשר להעביר את הזמן עם פריסל, טטריס או אחד מהמשחקים האחרים שמגיעים בחבילה.
 
 
אם אובונטו זיהתה כהלכה את החיבור לאינטרנט (בכל הבדיקות שאנחנו עשינו לא היתה בעיה, אבל אל תצפו ממנה להגדיר לבד חיבורים שתחת חלונות מצריכים שימוש בחייגן), אפשר גם לגלוש.
 
 
 
על מחשב הבדיקה הראשי (מעבד פנטיום 4 במהירות 2.4GHz, זיכרון בנפח 2GB, כונן Seagate Barracuda 7200.9), ההתקנה ארכה כ-12 דקות - מהופעת שולחן העבודה ועד האתחול שבתום ההתקנה.
 
 
בלי להטריד אותנו יותר מדי בהחלטות מיותרות, אובונטו זיהתה התקנה קיימת של חלונות על המחשב ויצרה תפריט אתחול לבחירה בין חלונות לאובונטו. המערכת מגדירה את עצמה כברירת המחדל, אבל לא מציעה ממשק נוח לשינוי הברירה הזו.
 
 
כדי לשנות את ברירת המחדל, מילאנו את ההוראות בשרשור הזה בפורום של אובונטו.
 

שולחן העבודה

 
מה שראינו אחרי האתחול הראשון של אובונטו 7.10 דומה מאוד למה שראינו בתקליטור החי לפני תחילת ההתקנה. שולחן העבודה הרגיל של אובונטו לא השתנה בהרבה, מלבד תמונת רקע חדשה שנותרה חומה ומכוערת ומתמיד.

במבט שני, מספר יישומים חדשים קופצים לעין משורת המשימות בגירסה 7.10. כולם היו זמינים להתקנה בגירסאות קודמות של אובונטו, אבל זו הפעם הראשונה שהם מותקנים כברירת מחדל.

הראשון הוא Deskbar (גרסה 2.20), ממשק חיפוש מאוחד שמאפשר לחפש בשולחן העבודה, ברשת, ובמספר מקורות מידע אחרים. הדבר הכי קרוב אליו הוא Launchy בחלונות ו-Quicksilver ב-OS X. את חלון החיפוש של Deskbar אפשר להפעיל על ידי לחיצה על האייקון שלו בשורת המשימות או באמצעות קיצור דרך שפועל מכל מקום ומכל יישום.
 
 
ביחד עם Tracker, מנוע החיפוש השולחני שמצורף לראשונה לאובונטו 7.10, אפשר לחפש עםDeskbar מסמכים, הודעות מייל ואנשי קשר מרשימת הכתובות במהירות שיא, בדיוק כמו Google Desktop Search בחלונות או Spotlight ב-OS X.

Deskbar לא מציג תוצאות ישירות - הוא רק משמש קיצור דרך לפתיחת חלון החיפוש של Tracker.
 
 
 
מלבד היותו ממשק נוח ומהיר למנוע החיפוש השולחני, יש כמה אפשרויות מעניינות אחרות לשימוש ב-Deskbar, כמו חיפוש שם של תוכנה כדי להפעיל אותה מבלי לעבור בתפריט היישומים, חיפוש מילה בגוגל או במנועי חיפוש ואתרים אחרים, חיפוש אתרים בהיסטוריית הגלישה של פיירפוקס או בסימניות שנשמרו ב-del.icio.us, ביצוע פעולות שונות - כמו כיבוי או אתחול המחשב, הפעלת מסמכים מרשימת המסמכים שנפתחו לאחרונה ועוד.
 
 
כל הפעולות האלו מבוססות על תוספים שמגיעים עם Deskbar; כדי לערוך את רשימת התוספים, פתחנו את מסך ההגדרות על ידי לחיצה ימנית על האייקון של Deskbar ובחירה באפשרות Prefernces. כאן אפשר לעיין ברשימת התוספים ולהפעיל או לכבות תוספים רצויים.
 
 
כברירת מחדל, קיצור הדרך של Deskbar הוא Alt+F3. אנחנו רגילים כבר ל-Quicksilver ב-OS X ולקיצור הדרך שלו; תחת הלשונית General במסך ההגדרות של Deskbar אפשר לשנות את קיצור הדרך לשילוב מקשים מוכר ונוח יותר, כמו Ctrl+Space. קיצור הדרך של Google Desktop Search בחלונות - לחיצה כפולה על Ctrl - לא יפעל כאן.
 
 
ליד האייקון של Deskbar נמצא שם המשתמש המחובר כרגע, שהוא למעשה תפריט למעבר מהיר בין משתמשים. הוא נועד להקל על מספר משתמשים לחלוק מחשב אחד מבלי להקריב את הנוחות או אבטחת המידע - היישומים והמסמכים של כל משתמש מוגנים על ידי סיסמה.

כמו Fast User Switching בחלונות, אובונטו 7.10 מאפשרת לעבור בין משתמשים מבלי לנתק אותם - כל היישומים של המשתמש הראשון ממשיכים לפעול בזמן שהמשתמש השני (או השלישי או העשירי) עובד על המחשב, והמשתמש הראשון יכול לחזור לשולחן העבודה שלו בדיוק כפי שהשאיר אותו.
 
 
עם זאת, במהלך הבדיקה יישום החלפת המשתמשים התרסק מספר פעמים, והתפריט נעלם משורת המשימות. בסופו של דבר, כפי שניתן לראות בכמה מצילומי המסך, לא הצלחנו להפעיל את fast-user-switch-applet בכלל.

מה שלא מצאנו בשורת המשימות של אובונטו 7.10 הוא מחוון לשפת המקלדת. למרות שבחרנו מקלדת עברית במהלך ההתקנה ויכולנו לעבור בין מקלדת עברית לאנגלית באמצעות הקיצור Alt+Shift המוכר לכל משתמש חלונות, לא היתה שום דרך אמינה ואחידה לדעת באיזו שפה אנו נמצאים בכל רגע נתון.

כדי להוסיף את מחוון המקלדת, לחצנו עם כפתור העכבר הימני על שורת המשימות ובחרנו באפשרות Add to Panel...‎, מרשימת היישומים בחרנו ב-Keyboard Indicator ולחצנו על Add.
 
 

ניהול קבצים

מנהל הקבצים של אובונטו לא השתנה במיוחד מאז הגירסה האחרונה של המערכת. אחרי ההתקנה, תיקיית הבית היתה מאוכלסת מראש בתיקיות חדשות - למסמכים, תמונות, וידאו ומוסיקה - וכן כללה תיקיה ציבורית, שמאפשרת לשתף קבצים עם משתמשים אחרים במחשב. היה נחמד אם האייקונים של התיקיות השונות היו משקפים את תוכנן.
 
 
הודות ל-Tracker, מנוע החיפוש השולחני המשולב, אפשר עתה לחפש קבצים מתוך דיאלוג פתיחת הקבצים ביישומים של Gnome - בדיוק כמו בחלונות וב-OS X.
 
 
אובונטו 7.04 כללה כבר תמיכה בקריאה ממחיצות NTFS (מערכת הקבצים של חלונות), וכך סיפקה גישה לקבצים ממחיצות החלונות למי שהתקינו את אובונטו במקביל לחלונות. אובונטו 7.10 מציעה לראשונה תמיכה מלאה בכתיבה למחיצות אלו, אם כי רצוי להשתמש בה בזהירות, מכיוון שיותר מדי קל למחוק באמצעותה קבצי מערכת חשובים.
 

התאמה אישית

אובונטו 7.10 כוללת מספר שיפורים בתחום ההתאמה האישית של מראה שולחן העבודה והגדרות התצוגה של המחשב. כמה יישומים קטנים אוחדו באובונטו 7.10 לכדי יישום התאמה אישית אחד בשם Appearance, דרכו אפשר לשנות את ערכת העיצוב, את תמונת הרקע של שולחן העבודה, את הגופנים, את סמן העכבר, את מראה סרגלי הכלים ואת האפקטים התלת מימדיים (אליהם נתייחס בהרחבה בהמשך).
 
 
 

הגדרות המסך וכרטיס המסך החדש באובונטו 7.10

עוד כוללת אובונטו 7.10 יישום חדש להגדרות מאפייני המסך וכרטיס המסך, שגם מציע תמיכה במסכים מרובים. עד כה, הדרך היעילה היחידה לשנות את ההגדרות האלה באובונטו היתה באמצעות עריכת קבצי טקסט. קצת עצוב שמשהו בסיסי כל כך נחשב לפיצ'ר חדשני, אבל מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.
 
 
לראשונה, אובונטו 7.10 כוללת מצב תצוגה "חסין כדורים", שנועד לוודא שהיא תוכל להציג ממשק גרפי על כל מחשב, בלי קשר לסוג המסך או כרטיס המסך שמותקן עליו. לא היה לנו בנמצא מחשב שאובונטו לא היתה פועלת עליו ממילא, לכן לא יכולנו לבדוק את הטענה הזו לעומק.
 

שולחן עבודה תלת מימדי

אובונטו 7.10 מגיעה עם Compiz-Fusion, שולחן העבודה התלת מימדי שמאחד את העבודה של פרוייקט Beryl החדשני ופרוייקט Compiz היציב.

גירסה 7.04 הגיעה רק עם Compiz שלפני האיחוד, אבל אז כבר הונחו היסודות להתקנה קלה ומהירה של שולחן עבודה תלת מימדי. מנהל הדרייברים המוגבלים, שמאפשר להתקין דרייברים למאיצים תלת מימדיים של Nvidia או AMD/ATI בקלות רבה, הפך את תהליך ההפעלה לפשוט מתמיד (לפחות ביחס לגירסאות קודמות של אובונטו. הפצות אחרות יודעות להפעיל את שולחן העבודה התלת מימדי בלי שום בעיה אפילו לפני תחילת ההתקנה, ישירות מהתקליטור).
 
 
למנהל הדרייברים המוגבלים באובונטו 7.10 נוספה אפשרות להתקנת קושחה אוטומטית לכרטיסי רשת עם ערכת שבבים של Broadcom, אבל בעת הבדיקה שלנו דווקא ההתקנה של הדרייברים של כרטיס המסך לא הצליחה. מנהל הדרייברים התלונן על חבילות לא זמינות והסכים לפעול רק אחרי שהפעלנו את מנהל החבילות דרך Administration >‏ Synaptic Package Manager, וסימנו ידנית את כל מאגרי החבילות דרך התפריט Settings >‏ Repositories.
 
 
בניגוד לאובונטו 7.04, שולחן העבודה התלת מימדי בהפצה הנוכחית, עשיר ומרשים בהרבה ומציע לא רק הרבה יותר ממתקים ויזואליים, אלא גם שיפורים משמעותיים בשימושיות.

אחרי התקנת הדרייברים לכרטיס המסך, הפעלנו את האפקטים המיוחדים דרך System >‏ Preferences >‏ Appearance, תחת הלשונית Visual Effects. אפשר לבחור בין שתי רמות, Normal ו-Extra, בהתאם לעוצמת המאיץ התלת מימדי המותקן במחשב.
 
 
ההיצע הבסיסי של האפקטים התלת מימדיים ברמה "Extra" כולל ממשק חדש למעבר בין שולחנות עבודה, מספר אפשרויות שונות למעבר בין חלונות וכן את אפקט חלונות הג'לי המקורי, שנראה כל כך מגניב בתחילת 2006 והפך כה טרחני בסוף 2007.
 
 
 
אפילו עם מאיץ חלש כמו GeForce 6100 של Nvidia, לא נראה שהאפקטים ברמה הגבוהה ביותר השפיעו על ביצועי המחשב. בהקשר זה, אי אפשר שלא לציין לשבח את ההישג המרשים של פרוייקט Compiz-Fusion, במיוחד לאור הבדיחה שהיא Aero בחלונות ויסטה ולאור הזחלנות הבלתי מוסברת של הממשק שאפילו החזקים שבמחשבים סובלים ממנה ב-OS X.
 
 
 
כמו אובונטו 7.04 לפניה, גם גירסה 7.10 לא מציעה ממשק להתאמה אישית של שולחן העבודה התלת מימדי. כדי להוסיף אפשרות כזו, התקנו את החבילה הבאה (לפי ההוראות בוויקי של אובונטו):

compizconfig-settings-manager
 
אחרי ההתקנה, נוספה ללשונית האפקטים המיוחדים האפשרות "Custom", שמציגה את חלון ההגדרות המפורט והמאיים של Compiz-Fusion.

הפער בין היעדר מוחלט באפשרויות להתאמה אישית לבין אפשרויות גרנולריות כל כך להתאמה אישית של כל אפקט בנפרד, הרבה יותר מדי גדול - היינו מעדיפים חלון מצומצם עם כמה מהאפשרויות החשובות ביותר, והיינו מסתפקים אפילו באפשרות קלה לבטל את אפקט חלונות הג'לי (Wobbly Windows) המעצבן, שגורם לחלונות לרעוד ללא שליטה כשמזיזים אותם.
 
 
 
מתוך חלון ההגדרות אפשר להפעיל גם כמה אפקטים שלא מופעלים כברירת מחדל. לדוגמה, Group and Tab Windows מאפשר לקבץ מספר חלונות לחלון אחד, ולעבור ביניהם באמצעות "הפיכת" חלון אחד והצגת החלון הבא בצידו השני - בדומה לסיבוב הווידג'טים ב-OS X כדי להציג את ההגדרות שלהם.
 
 
 
עוד תוספת שימושית, שלא מופעלת כברירת מחדל, היא תצוגה מקדימה לחלונות בשורת המשימות - אחד הפיצ'רים המועילים היחידים של Aero בוויסטה.
 
 
כברירת מחדל, אובונטו 7.10 לא משתמשת באפקט הקוביה למעבר בין שולחנות עבודה. אפשר להפעיל אותו אחרי התקנת יישום ההגדרות של Compiz-Fusion, על ידי הפעלת האפקטים Desktop Cube ו-Rotate Cube.
 
 
אפילו אם אין לכם כל כוונה לשנות את ההגדרות של שולחן העבודה, מומלץ להתקין את מנהל ההגדרות, ולו רק כדי שישמש כמקרא לכל קיצורי הדרך של האפקטים השונים. בהעדר תיעוד מסודר של עשרות קיצורי הדרך השונים, אפשר להיכנס למנהל ההגדרות ולבדוק את הקיצורים עבור כל אפקט תחת הלשונית Actions.
 

יישומים מצורפים

אובונטו 7.10 מגיעה עם גירסאות עדכניות של כל היישומים החשובים: גנום 2.20, פיירפוקס 2.0.6, Evolution 2.12 ואופן אופיס 2.3.
 
 
הגירסה של פיירפוקס שמגיעה עם אובונטו 7.10 זהה מכל מבחינה חשובה לפיירפוקס בכל מערכת אחרת, אבל כוללת שני חידושים לעומת מערכות אובונטו קודמות.

בפעם הראשונה שאתר ניסה להציג סרטון פלאש, פיירפוקס הציע לנו להתקין את התוסף של Adobe באמצעות אשף, בדיוק כמו תהליך ההתקנה של פלאש בחלונות. תוך פחות מדקה מהרגע שנכנסנו ל-YouTube, כבר צפינו בסרט מתנגן על המסך בפלאש 9.
 
 
באמצעות אותו אשף אפשר להתקין גם את Gnash, נגן פלאש פתוח שמונע את הצורך להתקין יישום קנייני סגור. Gnash לא תואם לפלאש באופן מלא, אבל הוא מסוגל לנגן סרטים מ-Youtube.
 
 
מכיוון ש-Gnash הוא יישום פתוח, המשתמשים חשובים יותר מהמפרסמים עבור מי שמקבלים את ההחלטות לגביו. לכן הוא מאפשר להשתיק את הקול באופן גורף בכל הסרטונים, כולל פרסומות וידאו פולשניות חצופות בפורטלים ישראלים גדולים. בתוסף הפלאש של Adobe - אי אפשר.
 
 
מלבד התקנת תוספים, פיירפוקס באובונטו 7.10 תומך בשימוש במנהל החבילות של ההפצה להתקנת תוספים, מתוך רשימה מצומצמת של תוספים ש-Canonical, החברה שאחראית על אובונטו, תומכת בהם.
 
 
מכיוון שאת כל התוספים אפשר להתקין גם דרך אתר התוספים הרגיל של פיירפוקס, ורשימת התוספים שאפשר להתקין דרך מנהל החבילות עדיין מצומצמת במיוחד, יש סיכוי טוב מאוד שאפשרות זו רק תבלבל ותקשה על משתמשים חדשים במקום להקל עליהם.

מנהל המידע האישי של אובונטו הוא Evolution 2.12, העתק כמעט מדויק של אאוטלוק של מיקרוסופט. כמה מהפיצ'רים החדשים הם זיהוי אוטומטי של קבצים מצורפים חסרים, שמציג אזהרה לפני שליחה של הודעות שתוכנן מראה על כך שאמורים להיות מצורפים אליהם קבצים, זאת, כדי למנוע את הצורך המביך בשליחת הודעה נוספת עם הקבצים הרלוונטיים. הזיהוי האוטומטי מחפש מילים כמו "attachment", אבל לא פועל על הודעות בעברית.
 
 
מצאנו גם פיצ'ר גיבוי, שמייצא את כל ההגדרות והנתונים של Evolution לקובץ אחד, וכן תמיכה משופרת בשרתי Exchange.
 
 
גירסה 2.3 של אופן אופיס מציעה תמיכה מלאה בתוספים, וכן מגוון גדול של שיפורים ותיקונים קטנים ברכיבי השונים של חבילות היישומים המשרדיים, ביניהם סרגלי כלים חדשים ואשף גרפים חדש עם גרפים תלת מימדיים.
 
 
 
אובונטו 7.10 כוללת גם את Pidgin 2.2.0, לקוח מסרים מידיים שתומך כמעט בכל רשת קיימת. Pidgin הוא השם החדש של GAIM - אותו לקוח מסרים מידיים שהיה באובונטו 7.04.
 
 

מולטימדיה

תוכנת הגרפיקה שמגיעה אובונטו 7.10 היא GIMP 2.4. ככל הנראה, גירסה זו מהווה שדרוג משמעותי לעומת קודמתה, וכוללת מספר פיצ'רים חשובים חדשים. עם זאת, אין לנו שום דרך להראות לכם את זה בעצמנו, מכיוון שכל ניסיון להתמודד עם הממשק העוין עד כדי גיחוך של GIMP גרם לנו לכזה בלבול ודיסאורינטציה, שיותר לא יכולנו למצוא את הכפתור Print Screen במקלדת.
 
 
אובונטו 7.10 מגיעה עם Rhythmbox 0.11.2, נגן מוזיקה שנוצר בהשראת iTunes - מודל ראוי לחיקוי; הממשק יהיה מוכר לכל מי שהשתמש אי פעם ב-iTunes, ותקופת ההסתגלות תהיה קצרה. Rhythmbox אף תומך בנגינה ישירה מנגן iPod, אך הוא עדיין לא תומך בסינכרון שירים לנגן או בווידאו. בין העדכונים מאז הגירסה שהגיעה עם אובונטו 7.04 ישנם אייקונים חדשים מפרוייקט טנגו ושיפורי ביצועים.

Rhythmbox מגיע עם מספר תוספים אותם אפשר להפעיל בתפריט View >‏ Plugins, שמציעים הורדה אוטומטית של עטיפות אלבומים, הורדה אוטומטית של מילות שירים, חיבור ל-Last.fm, חיבור למאגר המוזיקה של Magnatune ועוד.
 
 
התמיכה של אובונטו 7.10 בווידאו ממשיכה להיות מצוינת, אחרי שרוב הבעיות כבר נפתרו בגירסה הקודמת. בכל פעם שניסינו לנגן קטע וידאו בפורמט שאובונטו לא הכירה כבר, מנהל הקודקים הוריד את המפענחים הנחוצים באופן אוטומטי.
 
 

עדיין חום

גם באובונטו 7.10 הצבע החום מתחיל להימאס במהירות. ההתקנה כוללת מספר ערכות עיצוב כחולות ואפשר להתקין ערכות עיצוב נוספות מהאתר Gnome-Looks.

כדי לשנות את מראה שולחן העבודה והיישומים, פתחנו את Appearance מתוך התפריט System <‏ Preferences, ובחרנו בערכת העיצוב Glossy.
 
 

Xubuntu 7.10

זובונטו היא הפצה של אובונטו שמבוססת על שולחן העבודה XFCE, במקום גנום בהפצה הרגילה. XFCE הוא שולחן עבודה קליל ומהיר יותר מאשר גנום, שמתאים לשימוש במחשבים ישנים או חלשים. אפשר להוריד ולהתקין את זובונטו בנפרד או להוסיף את ההתקנה שלו אחרי התקנת אובונטו, על ידי התקנת החבילה:

xubuntu-desktop

זובונטו 7.10 מגיעה עם XFCE 4.4.1, שכולל רק תיקוני באגים ועדכונים קלים לעומת גירסה 4.4 בזובונטו 7.04. ערכת העיצוב החדשה מבוססת על מנוע תצוגה חדש, שאמור להיות מהיר יותר מאשר זה ששולב בגירסאות קודמות.
 
 
נראה שהמגמה הבולטת בזובונטו 7.10 היא זניחת יישומי XFCE לטובת יישומי Gnome שנמצאים בהפצה הראשית של אובונטו. בין היתר, כוללת זובונטו את Archive Manager‏ לניהול קבצי ארכיון, Totem לנגינת קבצי מדיה, Brasero לצריבת תקליטורים (Brasero הוא יישום של פרוייקט גנום, אבל אינו חלק מההפצה הרגילה של אובונטו 7.10), ו-System Monitor למעקב אחר נתוני הריצה של המערכת.
 
 
את Thunar, מנהל הקבצים של זובונטו, אפשר להרחיב באמצעות תוספים וכן להוסיף אפשרויות וקיצורי דרך לתפריט הקליק ימני של קבצים ותיקיות באמצעות פעולות מותאמות אישית.
 
 

Kubuntu 7.10

קובונטו היא הפצה של אובונטו שמבוססת על שולחן העבודה KDE, במקום גנום בהפצה הרגילה. KDE כולל שולחן עבודה, סביבת פיתוח וחבילת יישומים מקיפה ומתאפיין בעומס רב של פיצ'רים, לעיתים קרובות על חשבון השימושיות והנגישות. אם הבלגן לא מפחיד אתכם, יש לקובונטו הרבה מה להציע. אפשר להוריד ולהתקין אותה בנפרד או להוסיף אותה אחרי התקנת אובונטו, על ידי התקנת החבילה:

kubuntu-desktop

קובונטו 7.10 מגיעה עם KDE 3.5.8, התקדמות קטנה לעומת 3.5.6 בקובונטו 7.04, רק מספר חודשים לפני השחרור הצפוי של KDE 4. קובונטו תהיה כנראה אחת ההפצות האחרונות שעוד תגענה עם KDE 3 - הגירסה הסופית של KDE 4 צפויה לצאת לפני סוף השנה, אבל 8.04 של אובונטו תהיה גירסת LTS עם תמיכה לחמש שנים, ולא סביר שתגיע עם שולחן עבודה כה צעיר ולא יציב.
 
 
קובונטו 7.10 עדיין כוללת את Konqueror כדפדפן ברירת מחדל, אבל מנהל הקבצים בגירסה זו הוא Dolphin, מנהל קבצים צעיר יחסית שאמור להיות פשוט יותר מ-Konqueror ופחות מאיים עבור משתמשים חדשים.
 
 
Dolphin הוא אכן יישום דל ופשוט בהשוואה לתוכנות המפלצתיות האחרות שמגיעות עם KDE, אבל מדובר בכלי רב עוצמה לעומת ה-Finder של OS X למשל, עם פיצ'רים כמו שינוי שמות למספר קבצים בבת אחת, מסכים מפוצלים ותצוגה מקדימה לתמונות.
 
 
קובונטו 7.10 מגיעה עם אופן אופיס 2.3 ולא עם KOffice של פרוייקט KDE. מלבד האייקונים בסרגל הכלים, גרסה זו זהה לאופן אופיס שבהפצה הרגילה של אובונטו 7.10.
 
 
ישום מרכזי אחר של KDE הוא Kontact, שמשמש כמנהל המידע האישי של קובונטו 7.10, כמקבילה ל-Evolution של Gnome או אאוטלוק של מיקרוסופט. הוא כולל יישום לניהול מידע אישי שכולל לקוח מייל, יומן פגישות, אלפון אנשי קשר, רשימת משימות וקורא RSS.
 
 
קובונטו לא מגיעה עם KDE4, אבל אפשר להתקין את גירסת הבטא הנוכחית שלו בקלות, לפי ההוראות הבאות. מהבדיקה השטחית שלנו, KDE4 עדיין לא בשל מספיק לשימוש יומיומי, אבל זה בעצם מה שאנחנו חושבים גם על KDE3.
 
 

Gobuntu 7.10

גובונטו היא הפצה חדשה של אובונטו, שמבוססת אך ורק על תוכנה חופשית. לפי ההגדרה של מארק שאטלוורת', המייסד של אובונטו, ההפצה החדשה לא תכלול שום דבר שהרשיון שלו לא מאפשר לשנות או להפיץ אותו מחדש, ושקוד המקור שלו לא זמין באופן מלא.
 
 
כתוצאה מכך, גובונטו היא מערכת הרבה פחות שמישה מאובונטו. מגוון החומרה שהיא תומכת בו קטן יותר ותמיכתה במולטימידה מוגבלת רק לפורמטים פתוחים (כלומר, ללא תמיכה ב-MP3, פלאש או DivX).

יותר ממערכת הפעלה שאנשים באמת ירצו להשתמש בה, נועדה גובונטו לייצג את הרעיון של תוכנה חופשית, ולהיות הוכחה למה שאפשר להשיג עם תוכנה חופשית בלבד. מכיוון שההפצה הראשית של אובונטו התחילה להיות אטרקטיבית באמת רק כשהחלה להציע רכיבים קנייניים כמו דרייברים סגורים ותמיכה בפורמטים של מולטימדיה, ייתכן מאוד שגובונטו תהפוך דווקא לסמל של כל המגבלות והקשיים שנובעים מדבקות עיוורת בתוכנה חופשית.

גובונטו עדיין לא מציעה תקליטור חי ואפשר להתקין אותה רק בממשק טקסטואלי. כמו כן, בניגוד להפצות אחרות, לגובונטו אין מראה ייחודי משל עצמה ואחרי שהתקנו אותה לא היתה שום דרך קלה לדעת שאנחנו לא משתמשים באובונטו 7.10 הרגילה. עם זאת, מכיוון שהצבע השולט של גובונטו יהיה כנראה ירוק, אולי עדיף כבר להשאר עם שולחן העבודה החום.
 
 

עזרה ותמיכה

שני המקומות הטובים ביותר לקבלת עזרה ראשונית עם אובונטו הם מאגר התיעוד בוויקי וה-FAQ הלא הרשמי. אם לא תמצאו את מבוקשכם באחד משני אלו, נסו את הפורומים של אובונטו או את אחד מהפורומים הישראלים של משתמשי לינוקס - בנענע, לינמגזין או Whatsup.

בעת חיפוש עזרה לאובונטו 7.10, נסו לחפש גם לפי שם הקוד שלה - "Gutsy Gibbon" או פשוט "gutsy".

להורדה של אובונטו 7.10.

להורדת אובונטו 7.10 עם ביטורנט (קישור ישיר לטורנט. ולטורנטים של מהדורות אחרות).

לעדכון התקנה קיימת של אובונטו לגירסה 7.10, הפעילו את מנהל העדכונים ולחצו על Check - בצעו את העדכונים עד שתופיע הודעה על הגירסה החדשה, ולחצו על Upgrade. לחלופין, מלאו את ההוראות במדריך הבא.

חלק מצילומי המסך של Compiz-Fusion צולמו באמצעות scrot, יישום לצילום מסך משורת הפקודה.

חלק מההתקנות בוצעו על הגירסה החינמית של VirtualBox, יישום וירטואליזציה לחלונות, לינוקס ו-OS X.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by