ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אירופה ניצחה את מיקרוסופט 

אירופה ניצחה את מיקרוסופט

 
 
רויטרס

בתום שלוש שנים של מאבק, ענקית התוכנה הודיעה שלא תגיש ערעור נוסף על החלטת בית הדין של האיחוד האירופי, ותציית להוראותיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר שלוש שנים של מאבק, מיקרוסופט נכנעה אתמול (ב'), והסכימה סוף סוף לציית לפסק הדין התקדימי של בית הדין של האיחוד האירופי, שניתן בשנת 2004 בנוגע לתביעת ההגבלים העסקיים שהוגשה נגדה.
 
מיקרוסופט משנה את עמדתה (אילוסטרציה: רויטרס)
 מיקרוסופט משנה את עמדתה (אילוסטרציה: רויטרס)   
ענקית התוכנה המובסת הודיעה שלא תגיש ערעור נוסף נגד הכרעתו החד משמעית של בית הדין מלפני כחודש, אשר תמך בהחלטות הקודמות שנתקבלו בעניין. רמז לכך ששינתה את עמדתה, ניתן היה למצוא בתחילת החודש, כאשר החברה משכה את הערעור שהתכוונה להגיש נגד פסיקה דומה שניתנה בדרום קוריאה.

בספטמבר ספגה מיקרוסופט תבוסה משפטית מוחצת, כאשר בית הדין השני בחשיבותו באיחוד תמך בהחלטת הנציבות בכל הסעיפים המהותיים, ופסק כי חברת התוכנה הגדולה בעולם ניצלה לרעה את מעמדה המונופוליסטי בשוק, על מנת לחסל את מתחריה.
 

קנסות בגובה מאות מיליוני אירו

 
מיקרוסופט, אשר ב-2004 נדרשה לשלם קנס של חצי מיליארד אירו בקירוב, ובשנת 2006 חויבה לשלם 280.5 מיליון אירו נוספים, בגין אי ציות לפסק הדין - עלולה היתה להיקנס בסכומים גבוהים יותר אם היתה ממשיכה שלא להיענות להוראות הנציבות של האיחוד האירופי.

"ההשלכות של השינויים [שהורינו למיקרוסופט לבצע] יקבלו תוקף מיידי, ויימשכו לאורך שנים", אמרה המפקחת על ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי, נילי קרוס, והוסיפה כי להסכם עם החברה יהיו "השפעות משמעותיות" על תעשיית התוכנה. "זהו נצחון לצרכנים", אמרה.

לדבריה, "החל מהיום, מיקרוסופט הוכיחה שהיא מצייתת להחלטה. אין ספק בכך", והבטיחה כי "כעת, אין סיבה להטיל על החברה עונשים נוספים". אם כי היא עדיין תיאלץ להתמודד עם קנסות שהוטלו עליה בגין אי ציות להכרעה שניתנה ב-2006. אלו עלולים להגיע לסכום של מאות מיליוני אירו נוספים.
 
 

לאפשר גישה למתחרים

בין השאר, מיקרוסופט תידרש לפרסם חלקים מקוד המקור של חלונות, כדי לאפשר למפתחי תוכנה לקבל את המידע הנדרש להם על מנת לוודא כי יישומיהם עובדים כהלכה עם מערכת ההפעלה שלה, המותקנת על 95% מן המחשבים האישיים בעולם.

הערכאה הראשונה אף קבעה כי מיקרוסופט חייבת לספק ליצרני מערכות הפעלה מתחרות לשרתים גישה למידע הנדרש להם על מנת להתחבר בצורה חלקה לגירסה הביתית של חלונות. כחלק מן ההסכם עליו חתמה, תאפשר החברה למפתחי תוכנות קוד פתוח, כמו Samba, לקבל גישה לקוד שלה, כאשר היא מצידה לא תגיש נגדם תביעות בגין הפרת פטנטים.
 
נילי קרוס. שיחות אישיות במסעדה (צילום: רויטרס)
 נילי קרוס. שיחות אישיות במסעדה (צילום: רויטרס)   
בנוסף, יהיה עליה להפחית בצורה ניכרת את תשלומי התמלוגים שהחברות הללו יידרשו לשלם לה בגין אותה התממשקות.

יצרניות תוכנה מסחריות, כמו IBM או Red Hat, שיפיצו את התוכנות המבוססות על הקוד הזה, ישלמו עלויות רישוי בסך 0.4% מהכנסותיהן למיקרוסופט, על מנת להגן על עצמן מפני תביעות פטנטים. זהו סכום נמוך בהרבה מ-5.95 האחוזים שהחברה דרשה עד כה, אולם עדיין לא ברור האם מדיניות זו תשמור על תאימות עם רשיון הקוד הפתוח GPL האוסר על תשלום תמלוגים באופן גורף, ותחתיו מופצת למשל Samba.

"נצטרך להמתין ולראות את הנוסח המדויק של ההסכם", אמר קרלו פיאנה, עורך דינה של Samba במילנו.

חברות שאינן זקוקות למידע שעליו רשמה החברה פטנט, ישלמו לה סכום חד פעמי של 10,000 אירו עבור רשיון, כאשר ההסכם מכסה גם עדכונים או תוכנות חדשות שיתווספו למערכת. חילוקי הדעות, אם יהיו, ייושבו בבית המשפט הגבוה בלונדון.

מי שילם על הארוחה?

לדברי מיקרוסופט, דיוניה עם נציבות האיחוד האירופי היו מועילים, והיא "תמשיך לעבוד בצמוד לנציבות ולתעשיה, על מנת להבטיח את קיומה של סביבה משגשגת ותחרותית עבור טכנולוגיית המידע".

לדברי קרוס, המשא ומתן בין הצדדים נוהל באופן אישי, בינה לבין סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, כאשר חלק מן השיחות נערכו במסגרת ארוחה במסעדה סמוכה לעיר מגוריה, רוטרדם. "אני שילמתי על הארוחה", הכריזה המפקחת.

הוועדה העצמאית של האיחוד למען מערכות המתממשקות זו לזו הביעה שביעות רצון מטיפולה של הנציבות בנושא. "כתמיד, זה חיוני שהנציבות תמשיך לפקח בתוקף על עמידתה של מיקרוסופט בתנאים", מסר הארגון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by